Informacje

19.12.2018 19:13 "Tak jest"

Trzaskowski: to nie była moja obietnica wyborcza

SERWISY:

W ogóle nie mówiłem o bonifikatach w kampanii wyborczej. Zdarzyło się tak, że PiS złożył ten wniosek dwa dni przed końcem kampanii i radni PO go poparli - powiedział w programie "Tak jest" w TVN24 Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Trzaskowski był gościem Andrzeja Morozowskiego w programie "Tak jest" na antenie TVN24.

Pierwszym tematem rozmowy była kwestia bonifikat przy przekształcaniu użytkowania wieczystego we własność. Prezydent Warszawy podkreślał, że tego tematu w ogóle nie było w jego programie wyborczym.

Miałem negatywny stosunek

- Ja nigdy nie obiecywałem bonifikat. W ogóle nie mówiłem o bonifikatach w czasie kampanii - odpowiedział Trzaskowski pytany przez Morozowskiego o łamanie obietnic wyborczych.

Prezydent Warszawy tłumaczył, że radni PiS złożyli wniosek dwa dni przed końcem kampanii. Jak dodał, radni Platformy poparli ten wniosek i uchwała Rady Warszawy została przyjęta.

- Miałem negatywny stosunek do tamtej decyzji. Przede wszystkim dlatego że widziałem, co zaproponował rząd - 60 procent bonifikaty. Taka nierówność była nie do zaakceptowania - dodał Trzaskowski. Miał na myśli fakt, że osoby posiadające nieruchomości na działkach miejskich mogłyby skorzystać z 98-procentowej bonifikaty, zaś ci posiadający mieszkania i domy na gruntach należących do Skarbu Państwa dostaliby jedynie 60-procentowy upust wynikający z przepisów ustawy.

Jak tłumaczył gość Andrzeja Morozowskiego, olbrzymia liczba ludzi usłyszała o bonifikatach dopiero kilka dni temu w związku z przyjętą w ostatni czwartek przez Radę Warszawy obniżką.

- Niemniej jednak było przekonanie, że to obietnica wyborcza. Dlatego się wycofałem - powiedział Trzaskowski.

W polityce można zrobić błąd

- Najważniejsze jest to, jak kto na taki błąd reaguje. Najważniejsze to umieć przyznać się do błędu - powiedział Trzaskowski. - Zależy mi na tym, aby było sprawiedliwe rozwiązanie - dodał prezydent stolicy.

Rafał Trzaskowski odniósł się w ten sposób do nierówności w bonifikatach pomiędzy terenami miejskimi a Skarbu Państwa. Jak zaznaczał, w Warszawie są też takie kamienice, które w połowie leżą na terenach samorządowych, a w połowie na terenie skarbu państwa.

- Zapowiadaliśmy nowy styl prowadzenia polityki - powiedział Trzaskowski, dodając, że jeśli ludzie uznali, że taka była obietnica Koalicji Obywatelskiej, to trzeba wycofać się z uchwały obniżającej bonifikatę. - Musimy się wsłuchiwać w to, co mówią do nas ludzie - zaznaczył. Dodał też, że "merytorycznie rzecz biorąc" nie uważa, by tak duża bonifikata była sensowna, że jest zbyt duża.

- Dla mnie, podobnie jak dla [wiceprezydenta - red.] Pawła Rabieja najważniejsza jest kwestia nierówności - powiedział Trzaskowski. - Mamy 300 tysięcy użytkowników na gruntach miejskich, ale prawie 100 tysięcy, którzy są na gruntach skarbu państwa - dodał.

- To była bardzo trudna decyzja. Wielu radnych musiało zmienić zdanie, bo merytorycznie nie zgadzało się z bonifikatą - powiedział prezydent Warszawy. - Podjęliśmy taką decyzję, bo wiarygodność jest najważniejsza.

Podwyżki dodatków, nie pensji

Gość Andrzeja Morozowskiego odniósł się również do kwestii podwyżek dla nauczycieli.

- 1 stycznia zaczynamy dokładnie od tego, co obiecałem - powiedział. Jak wyjaśnił, chodzi o sumy 250 i 280 zł plus różne dodatki dla nauczycieli początkujących, posiadających kwalifikacje do nauczania. Trzaskowski zaznaczył, że chodzi jedynie o dodatki do podstawowych pensji, których wysokość nie jest ustalana przez samorząd.

- Za niskie płace dla nauczycieli odpowiada rząd. My podwyższyliśmy o kilkadziesiąt procent to, co może samorząd dopłacić - tłumaczył.

12 tysięcy złotych na wymianę pieca

Rafał Trzaskowski na antenie TVN24 potwierdził też to, co mówił w środę rano: że w ciągu trzech lat miasto będzie likwidować wszystkie "kopciuchy", by ograniczyć smog w mieście.

- Będziemy "zadaniować" straż miejską. Są drony, które będą szukały miejsc, gdzie jest palony choćby plastik - zapowiedział Trzaskowski.

Prezydent zapowiedział też, że każdy, kto się zgłosi, otrzyma 12 tysięcy złotych na wymianę pieców. Bez względu na to, jakie osiąga dochody.

- Chcemy wymienić wszystkie kopciuchy miejskie, od tego zaczynamy - dodał. Jak wytłumaczył, nie jest to tylko problem, który da się rozwiązać jedynie działaniami miasta.

Zapowiedział zwiększenie prawie trzykrotnie nakładów na walkę ze smogiem, bo "jest to problem numer jeden w Warszawie".

- Pieniądze w budżecie na ten cel są, pod warunkiem że rząd nie będzie przerzucał kolejnych kosztów na samorząd - powiedział Trzaskowski.

"Czekam na orzeczenia sądowe"

- Nie chcę zaczynać swojej kadencji od walki o pomnik, nie chcę zaczynać od burzenia czegokolwiek - odpowiedział Trzaskowski pytany o kwestię Pomnika Ofiar Katastrofy Smoleńskiej na placu Piłsudskiego. – Wyciągnąłem rękę w kierunku PiS-u. Przestańmy się o to kłócić. I co oni na to? Że będą tam sobie  budowali i budowali. PiS jest tak bezczelny, że bierze kolejne place i zrzuca na nas odpowiedzialność. Przejęli cały plac Piłsudskiego. A kto im zabroni w takim razie zburzyć Pałac Kultury? Bo przecież to zapowiadają.

Prezydent Warszawy dodał też, że czeka na orzeczenia sądowe. - Według mojej wiedzy i przekonania plac Piłsudskiego został odebrany miastu z pogwałceniem prawa - podkreślił. - Jestem przekonany, że sąd jasno się wypowie na ten temat, że to jest własność miasta i przede wszystkim rozmawiać trzeba z miastem - zakończył.

ml/pm

Są duże oczekiwania w stosunku do mnie”

- Zapowiadaliśmy nowy styl prowadzenia – powiedział Trzaskowski, dodając, że jeśli ludzie uznali że to była obietnica KO, to musiał się z niej wycofać bo „ musimy się wsłuchiwać w to co mówią do nas ludzie”

Prezydent Warszawy zaznacza że merytorycznie rzecz biorąc nie uważa by tak duża bonifikata była sensowna, ze jest zbyt duża.

- Dla mnie, podobnie jak dla Pawła Rabieja najważniejsza jest kwestia nierówności- powiedział Trzaskowski - mamy 300 000 użytkowników na gruntach miejskich, ale prawie 100 000 którzy sa na gruntach skarbu państwa- dodał.

- To była bardzo trudna decyzją. Wielu radnych musiało zmienić zdani, bo merytorycznie nie zgadzało się z bonifikatą - powiedział prezydent Warszawy, ale jak sam dodał – podjęliśmy taką decyzję bo wiarygodność jest najważniejsza -

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • kkkk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.12.2018 23:07 ~kkkk
  bufet~bufet

  Program wyborczy PO: PiS PiS PiS PiS PiS PiS PiS PiS PiS PiS PiS PiS PiS PiS PiS PiS PiS PiS PiS PiS PiS PiS PiS PiS PiS PiS PiS PiS
  Program~Program

  Program wyborczy PiS: A bo PO PO Po ... itd. Miało nie być jak za PO. Jeszcze pamiętamy wsze obiecanki i hasło, że " Wystarczy nie kraść ". Dlaczego nie wprowadziliście go w życie ?
  Polak~Polak

  Realizacja obietnic wyborczych PiS: realizacja programu 500+, likwidacja gimnazjów, podniesienie płacy minimalnej, obniżenie wieku erytromelalgio, wzrost gospodarczy, uszczelnienie VAT, odbudowa stoczni i kopalni, PKP, LOT, Orlen przynoszą zyski, najniższe bezrobocie w UE (3%).
  Zemsta i odwet~Zemsta i odwet

  Taki Polak jak ty naiwnie wierzy w te slogany PiSu ? Przecież to w dalszym ciągu jest wyłącznie propaganda. A tak na marginesie : Jaka jest korzyść ze zlikwidowania gimnazjów ? Kaczyński zemścił się za nie dopuszczenie go do matury z języka polskiego i nic poza tym.

  ZA PO paliwo od razu z 3 na 6zł,
  za PiS likwidacja gimnazjum za PO likwidacja ponad tysiąc szkół w kraju..;) To nie propaganda a realia

 • Afera KNF

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.12.2018 19:52 ~Afera KNF

  Nick~Nick

  Tak jak złodziej - to nie moja ręka!

  To PiS tak twierdzi.

 • Zemsta i odwet

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.12.2018 19:50 ~Zemsta i odwet  bufet~bufet

  Program wyborczy PO: PiS PiS PiS PiS PiS PiS PiS PiS PiS PiS PiS PiS PiS PiS PiS PiS PiS PiS PiS PiS PiS PiS PiS PiS PiS PiS PiS PiS
  Program~Program

  Program wyborczy PiS: A bo PO PO Po ... itd. Miało nie być jak za PO. Jeszcze pamiętamy wsze obiecanki i hasło, że " Wystarczy nie kraść ". Dlaczego nie wprowadziliście go w życie ?
  Polak~Polak

  Realizacja obietnic wyborczych PiS: realizacja programu 500+, likwidacja gimnazjów, podniesienie płacy minimalnej, obniżenie wieku erytromelalgio, wzrost gospodarczy, uszczelnienie VAT, odbudowa stoczni i kopalni, PKP, LOT, Orlen przynoszą zyski, najniższe bezrobocie w UE (3%).

  Taki Polak jak ty naiwnie wierzy w te slogany PiSu ? Przecież to w dalszym ciągu jest wyłącznie propaganda. A tak na marginesie : Jaka jest korzyść ze zlikwidowania gimnazjów ? Kaczyński zemścił się za nie dopuszczenie go do matury z języka polskiego i nic poza tym.

 • Lokale

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.12.2018 19:41 ~Lokale

  eusebio~eusebio

  Po bufecie został tylko kelner. To nie ja to kolega, pamiętacie to?

  W bufecie nie bywa kelnerów, kelnerzy to tylko w wytwornych lokalach gdzież żywią się PiSowcy umawiając się przy okazji na kupowanie nieruchomości przez podstawione słupy.

 • Perfidia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.12.2018 19:01 ~Perfidia

  Jan~Jan

  Sprawa tego co POKO wyprawia w Warszawie jest o wiele poważniejsza i nie sprowadza się jedynie do kwestii podwyżek różnych opłat. Celem POKO jest rozpoczęcie ofensywy ideologicznej. Nie ma miejsca na Boże Narodzenie a jest na tramwaj różnorodności czy muzeum KOD-u.

  To perfidne POKO jeszcze śmie nawoływać do nie dręczenia żywych karpi ! To dopiero jest ofensywa ideologiczna !

 • Bonifikata

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.12.2018 18:59 ~Bonifikata

  bezczelny~bezczelny

  Poziom zakłamania PO jest ogromny. Mieli co prawda intencje, aby oszukać wyborców, ale skoro PiS się awanturuje - to się chwilowo wycofamy.

  Ciekawe, skąd te twoje wiadomości. Ta podwyższona rekompensata to była kolejna próba przekupstwa prostego ludu przez PiS.

 • Nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.12.2018 17:32 ~Nick

  Tak jak złodziej - to nie moja ręka!

 • eusebio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.12.2018 16:52 ~eusebio

  Po bufecie został tylko kelner. To nie ja to kolega, pamiętacie to?

 • kaktus434

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.12.2018 15:55 ~kaktus434

  Pinokio

 • trzask trzask

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.12.2018 15:53 ~trzask trzask

  Ja tylko skleiłem szybę!! Dajcie mi spokój !!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »