Informacje

28.06.2018 11:21 wywiad z kandydatem

Trzaskowski: są takie miejsca w ratuszu, które na pewno trzeba przewietrzyć

SERWISY:

Poważny audyt funkcjonowania ratusza, "przewietrzenie" struktur, ale też rozpoczęcie budowy trzeciej linii metra i tanich mieszkań na wynajem - między innymi takie działania zapowiada kandydat na prezydenta Warszawy Rafał Trzaskowski w wywiadzie z Polską Agencją Prasową.

Już na wstępie rozmowy Trzaskowski zapewnia, że jeśli zostanie gospodarzem ratusza, przeprowadzi "poważny audyt z tego, jak powinno funkcjonować miasto". Nie deklaruje jasno, czy wejdzie do urzędu z nową i własną ekipą, czy zdecyduje się zostawić urzędników Hanny Gronkiewicz-Waltz. Mówi jedynie, że ludziom w ratuszu "trzeba będzie się przyjrzeć". 

- Nie przewiduję olbrzymiej rewolucji, natomiast na pewno w wielu miejscach zarządzanie miastem będzie musiało się zmienić. Afera reprywatyzacyjna pokazała, że są takie miejsca w ratuszu, które na pewno trzeba przewietrzyć - zapowiada.

Dopytywany o plan na usprawnienie pracy ratusza Trzaskowski wymienia m.in. "bardziej sensowny podział obowiązków pomiędzy dzielnice i ratusz". Proponuje na przykład, by kompetencje dotyczące wydawania tzw. wuzetek bardziej scentralizować i przekazać do "dużego" ratusza (obecnie zajmują się tym dzielnice).

Krytycznie o Bajko i komisji Jakiego

Kilka razy podkreśla też, że "trzeba wyciągnąć wnioski z afery reprywatyzacyjnej" i krytykuje byłego szefa nieistniejącego już Biura Gospodarki Nieruchomościami Marcina Bajkę. - Pan dyrektor, który teraz maluje się jako niezłomny rycerz, stworzył odrębne księstwo i jest w stu procentach odpowiedzialny za to, co się tam działo. Na takie zachowania nie może być miejsca w ratuszu - stwierdza Trzaskowski.

Dość krytycznie wypowiada się również o komisji weryfikacyjnej. Opisuje ją jako "instrument kampanii wyborczej" i "szopkę", która pomaga tylko wybranym osobom. - I to też w sposób niepewny, bo sądy mogą to [decyzje komisji - red.] kwestionować - zaznacza polityk. Dodaje, że namawia zarówno Patryka Jakiego (szefa komisji i kandydata Zjednoczonej Prawicy), jak i Pawła Rabieja (kandydata na swojego zastępcę w ratuszu), aby w chwili formalnego rozpoczęcia kampanii zrezygnowali z zasiadania w tym zespole.

Komisja weryfikacyjna jako jedna z nielicznych dopuściła do głosu lokatorów reprywatyzowanych kamienic, którzy przez lata byli przez miasto lekceważeni. Ich zeznania podczas posiedzeń były wstrząsające i pełne emocji. Trzaskowski pytany o tę kwestię przyznaje, że brak odpowiedniej reakcji ratusza "to olbrzymi błąd".

- A największym błędem Hanny Gronkiewicz-Waltz było to, że zbyt dużym zaufaniem darzyła urzędników, notabene zatrudnionych jeszcze przez poprzednie ekipy. Pani prezydent myślała być może, że jest to gwarancja niezależności i uczciwości tych urzędników i na tym się srodze zawiodła - ocenia kandydat. Jednak dopytywany, czy obecna prezydent miasta powinna usłyszeć zarzuty za niedopełnienie obowiązków odpowiada, że "nie ma ku temu żadnych podstaw".

- Hanna Gronkiewicz-Waltz, która jest osobą bardzo odpowiedzialną, nie kandyduje już na urząd prezydenta miasta - dodaje.

Trzaskowski o kampanii i ławeczce

W dalszej części rozmowy Trzaskowski jest pytany o swoją kampanię wyborczą. Nie zgadza się na porównanie swojej kampanii, do tej, którą prowadził prezydent Bronisław Komorowski, który nie ustrzegł się wpadek.

Zdaniem Trzaskowskiego, jedyna wpadka jaką popełnił, to "napisanie błędnego tweeta, którego usunął pięć minut później".

Co do słynnej niebieskiej "ławeczki Trzaskowskiego", przekonuje, że zaprasza na nią wszystkich, a nie - jak twierdzą jego przeciwnicy - wyłącznie działaczy Platformy Obywatelskiej.

- Siadają na niej ludzie, którzy byli zaproszeni z dyżuru poselskiego, którzy dowiedzieli się o spotkaniu z Facebooka; przychodzą też radni i sympatycy Platformy. Na ławeczce siedział również radny PiS, nota bene bardzo kulturalny i rzeczowy. To dobrze, czy źle, że pozwoliłem mu ze sobą porozmawiać? - pyta kandydat.

III linia metra i sposób na korki

Pytany z kolei o flagowe projekty do zrealizowania w razie wygranych wyborów, Trzaskowski wylicza m.in. dokończenie budowy drugiej linii metra i rozpoczęcie trzeciej, budowę linii tramwajowych na Gocław, Białołękę i Wilanów oraz dokończenie obwodnicy śródmiejskiej. O tej ostatniej było w ostatnich dniach głośno. Patryk Jaki wytknął Hannie Gronkiewicz-Waltz, że obiecywała domknięcie trasy przed każdymi wyborami samorządowymi, czego nie zrealizowała. Z drugiej strony, na materiałach wyborczych błędnie wyznaczył przebieg obwodnicy, wyrysowując ją przez most Poniatowskiego, a nie - jak w rzeczywistości przebiega - przez Łazienkowski.

Trzaskowski - w kontekście swoich planów - wymienia też m.in. budowę tanich mieszkań na wynajem, kompleksową opiekę nad seniorami, walkę z chaosem przestrzennym i inwestowanie w żłobki. - Pierwsze decyzje będą dotyczyły darmowych żłobków, powrotu opieki w weekendy nad dzieciakami w przychodniach w każdej dzielnicy oraz szerokiego wachlarza zajęć pozalekcyjnych dla dzieci, za które zapłaci miasto. Notabene, w przeciwieństwie do konkurencji, na wszystkie moje obietnice miasto jest stać, wyliczyłem to co do grosza - zapewnia.

Dopytywany o korki - jeden z największych problemów w Warszawie, polityk zapowiada dalsze inwestowanie w komunikację publiczną. Deklaruje też dość ostrożnie, że "będzie prowadził rozmowy z mieszkańcami na temat uelastycznienia opłat parkingowych w centrum". - Będziemy także wprowadzać system cyfrowego poszukiwania miejsc parkingowych oraz równolegle budować parkingi podziemne. Żadnych zmian w tym zakresie nie będę na pewno wprowadzał na złość warszawiakom - mówi.

Ulica Kaczyńskiego? "Nie wykluczam"

Na koniec Trzaskowski pytany był o pomnik smoleński na placu Piłsudskiego i ulicę Lecha Kaczyńskiego. W kontekście tego pierwszego wypowiada się dość ostrożnie. Przyznaje, że sprawa ta nie powinna być rozstrzygana podczas kampanii. Dopytywany dodaje jedynie, że "być może" o dalszych losach monumentu powinno się zadecydować w referendum lokalnym.

Pytany natomiast o ulice Lecha Kaczyńskiego odpowiada: - Nie wykluczam, że kiedyś Lech Kaczyński będzie miał ulicę w Warszawie, nie wiem, czy to powinna być jedna z najbardziej reprezentacyjnych ulic, ale tego nie wykluczam. Prezydent Lech Kaczyński zasługuje na upamiętnienie, to jego wysiłkom zawdzięczamy wspaniałe Muzeum Powstania Warszawskiego.

kw/PAP/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • vtr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.06.2018 11:55 ~vtr


  fonderal~fonderal

  Remont Krakowskiego zrobił tak, że za chwilę trzeba było go powtarzać bo się wszystko sypało, a on wtedy krzyczał, że to sabotaż po to, żeby nie mógł dojechać do swojego pałacu:)

  Most Północny jeszcze gorzej, bo uwalił budowę na kilka lat i inni musieli po nim sprzątać. Za nieudolność Kaczyńskiego zapłacili mieszkańcy.

  Poza tym np. sparaliżował pracę warszawskich urzędów, zastrzegł sobie prawo do jednoosobowego, osobistego zatwierdzania każdej decyzji. Nawet durne zaświadczenia o zarobkach urzędniczki z okienka musiał podpisać on sam, a nie jakaś lokalna kadrowa czy inny naczelnik jak wcześniej.
  Tym sposobem załatwienie sprawy, które wcześniej trwało 20 minut, za Kaczyńskiego ciągnęło się przez kilka dni. Nigdy więcej.
  bbbb~bbbb

  Ale dzięki niemu jest jednak wyremontowane Krakowskie, chociaż jeden most więcej (Hanka obiecywała kilka a raptem dokończyła jeden..;) Kopewnika by nie było i wielu innych inwestycji.
  A za Hanki co mamy? zwężanie ulic, likwidacje parkingów.. no i ile Ona rządzi czasu a ile Kaczor;)
  No i do tego to były inne czasy bez dodatków z Unii itp;)

  Nie pisz "wielu innych inwestycji" bo było ich raptem dwie. Obie spartolone. Przebudowa Marynarskiej, gdzie "zapomniano" przełożyć tory i Wał Miedzeszyński gdzie wyparowały dwa pasy z szerokości jezdni.
  I bzdur o braku kasy z Unii też nie pisz, bo po prostu jego ekipa nie potrafiła wywalczyć kasy przy podziale i nie potrafiła pisać wniosków o dofinansowanie. A raczej nie chciała, bo zajęta była ciągłymi kontrolami i szukaniem przekrętów przez półtora roku, a i tak nic nie znaleźli.

  Taki to był "świetny" gospodarz.

 • mmmooooch

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.06.2018 16:07 ~mmmooooch

  Haha.. Jaki obiecał ukończyć drugą linię metra, to co Ja Trzasek będę gorszy? Proponuję Trzecią zaraz rozpocząć;)
  Ach te obietnice PO a żadnych realizacji.. Weźcie przykład z PiSu zamiast narzekać i przeszkadzać rządzącym, co obiecali to jest i w jak krótkim czasie;)

 • bbbb

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.06.2018 16:04 ~bbbb


  urzędnik~urzędnik

  ŚP Prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu miasto zawdzięcza jeszcze Centrum Nauki "Kopernik", remont Krakowskiego Przedmieścia, Most Północny i jeszce wiele można wymieniać. On te inwestycje zaplanował i rozpoczął. HGW kontynuowała i zakończyła. Szkoda tylko że zblokowała np odbudowe Pałacu Saskiego bo byłoby pięknie. No ale prawda w oczy kole...

  fonderal~fonderal

  Remont Krakowskiego zrobił tak, że za chwilę trzeba było go powtarzać bo się wszystko sypało, a on wtedy krzyczał, że to sabotaż po to, żeby nie mógł dojechać do swojego pałacu:)

  Most Północny jeszcze gorzej, bo uwalił budowę na kilka lat i inni musieli po nim sprzątać. Za nieudolność Kaczyńskiego zapłacili mieszkańcy.

  Poza tym np. sparaliżował pracę warszawskich urzędów, zastrzegł sobie prawo do jednoosobowego, osobistego zatwierdzania każdej decyzji. Nawet durne zaświadczenia o zarobkach urzędniczki z okienka musiał podpisać on sam, a nie jakaś lokalna kadrowa czy inny naczelnik jak wcześniej.
  Tym sposobem załatwienie sprawy, które wcześniej trwało 20 minut, za Kaczyńskiego ciągnęło się przez kilka dni. Nigdy więcej.

  Ale dzięki niemu jest jednak wyremontowane Krakowskie, chociaż jeden most więcej (Hanka obiecywała kilka a raptem dokończyła jeden..;) Kopewnika by nie było i wielu innych inwestycji.
  A za Hanki co mamy? zwężanie ulic, likwidacje parkingów.. no i ile Ona rządzi czasu a ile Kaczor;)
  No i do tego to były inne czasy bez dodatków z Unii itp;)

 • anty_błazen

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.06.2018 15:54 ~anty_błazen

  wawa~wawa

  Żona Trzaskowskiego pracuje w stołecznym ratuszu.


  ktoś tu napisał, że pewne miejsca się przewietrzy, a inne przedmucha.

 • fonderal

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.06.2018 15:07 ~fonderal

  urzędnik~urzędnik

  ŚP Prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu miasto zawdzięcza jeszcze Centrum Nauki "Kopernik", remont Krakowskiego Przedmieścia, Most Północny i jeszce wiele można wymieniać. On te inwestycje zaplanował i rozpoczął. HGW kontynuowała i zakończyła. Szkoda tylko że zblokowała np odbudowe Pałacu Saskiego bo byłoby pięknie. No ale prawda w oczy kole...


  Remont Krakowskiego zrobił tak, że za chwilę trzeba było go powtarzać bo się wszystko sypało, a on wtedy krzyczał, że to sabotaż po to, żeby nie mógł dojechać do swojego pałacu:)

  Most Północny jeszcze gorzej, bo uwalił budowę na kilka lat i inni musieli po nim sprzątać. Za nieudolność Kaczyńskiego zapłacili mieszkańcy.

  Poza tym np. sparaliżował pracę warszawskich urzędów, zastrzegł sobie prawo do jednoosobowego, osobistego zatwierdzania każdej decyzji. Nawet durne zaświadczenia o zarobkach urzędniczki z okienka musiał podpisać on sam, a nie jakaś lokalna kadrowa czy inny naczelnik jak wcześniej.
  Tym sposobem załatwienie sprawy, które wcześniej trwało 20 minut, za Kaczyńskiego ciągnęło się przez kilka dni. Nigdy więcej.

 • Boom

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.06.2018 14:09 ~Boom

  Kapitan~Kapitan

  Panie Rafale Trzaskowski proszę powiedzieć coś o miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego, głównie chodzi o teren wokół pałacu to po pierwsze, a po drugie jaką ma Pan propozycję dotyczącą Dworca Warszawa Centralna? czy ten relikt prlu będzie zabytkiem nie do ruszenia czy wreszcie ktoś podejmie męską decyzję i zburzy tą ruinę, postawi coś czego nie będziemy się wstydzić. Te pańskie obietnice nic nie wnoszą. Czekam na konkrety, bo słodkie pierdzenia już nikogo nie przekonają.


  Ale dlaczego pytasz się kandydatów na prezydenta o nieruchomość należącą do grupy PKP? Grupa PKP to firma rządowa a nie miejska. Ja bym się za to pytał czy dalej będzie fabryka zabytków w Warszawie, gdzie byle kloc bez walorów architektonicznych i to coraz częściej powojenny jest wpisywany do rejestru zabytków. A potem takie straszydło popada w ruinę, bo jest tylko kasa na zabytki kościelne. A już sytuacja z blaszakiem z Emilii Plater przenoszonym za ciężkie miliony to kuriozum.

 • Kapitan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.06.2018 12:33 ~Kapitan

  Panie Rafale Trzaskowski proszę powiedzieć coś o miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego, głównie chodzi o teren wokół pałacu to po pierwsze, a po drugie jaką ma Pan propozycję dotyczącą Dworca Warszawa Centralna? czy ten relikt prlu będzie zabytkiem nie do ruszenia czy wreszcie ktoś podejmie męską decyzję i zburzy tą ruinę, postawi coś czego nie będziemy się wstydzić. Te pańskie obietnice nic nie wnoszą. Czekam na konkrety, bo słodkie pierdzenia już nikogo nie przekonają.

 • warszawianka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.06.2018 12:24 ~warszawianka

  a dlaczego panie trzaskowski a pan robił kampanie wyborcza hgw nie zrobonu audytu w tej stajni Augiasza?

 • urzędnik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.06.2018 12:05 ~urzędnik

  ŚP Prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu miasto zawdzięcza jeszcze Centrum Nauki "Kopernik", remont Krakowskiego Przedmieścia, Most Północny i jeszce wiele można wymieniać. On te inwestycje zaplanował i rozpoczął. HGW kontynuowała i zakończyła. Szkoda tylko że zblokowała np odbudowe Pałacu Saskiego bo byłoby pięknie. No ale prawda w oczy kole...

 • Dziadek tetryk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.06.2018 12:01 ~Dziadek tetryk

  Cyt.: "Trzaskowski: są takie miejsca w ratuszu, które na pewno trzeba przewietrzyć"

  A ja na to odpowiem tak: NIE MA w ratuszu takich miejsc, które nie tylko powinno się przewietrzyć, ale wręcz SOLIDNIE przedmuchać.
  A zacząć trzeba od polityków, którzy w dużych miastach przykleili się do samorządów jak nie powiem co do czego.

  I jeszcze jedna sprawa. Akurat Lech Kaczyński nie zasłużył się Warszawiakom na tyle, by pałali szczególnym pragnieniem nazwania jego imieniem którejś z głównych ulic. Więc ową deklarację pana Trzaskowskiego, traktuję jako strzał w stopę. Nie pierwszy zresztą

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »