Informacje

04.10.2018 08:47 Konferencja kandydatów Koalicji Obywatelskiej

Trzaskowski pokazuje program: inwestycje dla i w warszawiaków

SERWISY:

"Przyświecają nam dwa fundamentalne cele - inwestycje dla warszawiaków i w warszawiaków" - przekonuje w swoim programie Rafał Trzaskowski. Kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta stolicy zaprezentował propozycje wyborcze dla Warszawy.

"Warszawa dla wszystkich" - taki tytuł (zgodny zresztą z hasłem widniejącym na plakatach kandydata) nosi program Rafała Trzaskowskiego i całej Koalicji Obywatelskiej. To 160 stron z propozycjami podzielonymi tematycznie: od inwestycji, przez między innymi komunikację, edukację, politykę senioralną po kulturę i sport.

W oddzielnych rozdziałach opisane zostały także postulaty dla kobiet, młodych, a nawet dla zwierząt.

"Chcemy miasta, w którym wszyscy mieszkańcy czują się dobrze, niezależnie od tego, gdzie się urodzili i jakie mają poglądy. Chcemy Warszawy, która nikogo nie wyklucza, nie dzieli, ale jest pełna szacunku dla wszystkich" - czytamy we wstępie do programu.

Flagowe inwestycje

Właściwą treść otwiera rozdział "Flagowe inwestycje dla Warszawy". Wśród nich kandydat wymienia między innymi dokończenie budowy II linii metra z Bemowa na Targówek (do 2023 roku) i rozpoczęcie realizacji III linii - na Pradze Południe i Mokotowie (do 2025 roku).

"Do 2025 roku zbudujemy dwie nowe, brakujące stacje na I linii metra: plac Konstytucji i Muranów", "do 2021 roku dokończymy budowę sieci parkingów P&R okalających Warszawę" - czytamy dalej.

Większość "flagowych" inwestycji Trzaskowskiego i Koalicji Obywatelskiej to przedsięwzięcia zapowiedziane (lub już realizowane) przez ekipę Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Mowa między innymi o Szpitalu Południowym (zapowiadanym przez obecną prezydent w 2006 roku), który - zgodnie z zapowiedzią Trzaskowskiego - "miałby przyjąć pierwszych pacjentów w 2021 roku", o obiecywanej od lat budowie siedziby orkiestry Sinfonia Varsovia, która - jak czytamy w programie - miałaby powstać w roku 2024, a także ogłoszonej niedawno kładki pieszo-rowerowej między Karową a Okrzei.

W programie mowa też o otoczeniu Pałacu Kultury i Nauki, które od wielu lat służy głównie jako parking i nie może doczekać się zmian. "W 2023 roku Warszawa zyska nowe centrum: zielony plac Defilad z Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Teatrem Rozmaitości - TR Warszawa" - obiecuje Koalicja Obywatelska.

Komunikacja i transport

W kwestii komunikacji - opisywanej w programie zaraz po "flagowych inwestycjach" - oprócz wcześniej wymienionych przedsięwzięć kandydaci zapowiadają między innymi: uruchomienie dwóch nowych linii SKM - w kierunku Piaseczna i Ożarowa; wyznaczenie buspasa na Puławskiej, zwiększenie floty miejskich autobusów o 300 pojazdów oraz darmowe bilety dla uczniów szkół średnich (obecnie z bezpłatnej komunikacji korzystają dzieci i młodzież z podstawówek i wygasających gimnazjów).

"Chcemy, żeby za pięć lat 65 procent wszystkich podróży w granicach miasta odbywało się transportem publicznym" - podkreślają kandydaci w swoim programie. Zaznaczają też, że "nie zapomną o kierowcach".

Zapowiadają na przykład dokończenie budowy obwodnicy śródmiejskiej od ronda Wiatraczna do ronda Żaba (to także zapowiedź obecnej prezydent), zniesienie opłat za abonament parkingowy na pierwszy samochód w rodzinie dla płacących podatki w Warszawie czy budowę bezkolizyjnych skrzyżowań w ciągu Doliny Służewieckiej.

Obietnice składają także rowerzystom. "W ciągu pięciu lat rozbudujemy sieć tras rowerowych w Warszawie. Priorytetem będzie budowa fragmentów ścieżek rowerowych łączących istniejące trasy w jedną, spójną sieć, zwłaszcza w centrum miasta" - czytamy w dokumencie.

Edukacja, kobiety i seniorzy

W kwestii edukacji Koalicja Obywatelska zakłada między innymi budowę nowych szkół "tam gdzie dziś ich brakuje". W dokumencie wymieniono dzielnice: Ursynów, Białołękę, Żoliborz i Bemowo - nie podając szczegółów. Ponadto, zapowiedziano, że w ciągu pierwszych czterech lat kadencji powstanie łącznie 18 podstawówek i 25 przedszkoli.

Obiecano także dostęp do wi-fi we wszystkich szkołach (do 2019 roku), finansowanie zajęć pozalekcyjnych, a także bieżące dofinansowania wyjść uczniów do teatrów, kin czy galerii.

Kandydaci Koalicji zapowiadają też poprawę warunków pracy dla nauczycieli , opiekę pedagoga, psychologa w każdej szkole i opiekę dentystyczną.

Obszerną część programu Trzaskowski poświęca seniorom i kobietom. Tym pierwszym obiecuje między innymi budowę Stołecznego Centrum Geriatrii i rozwój mniejszych przychodni geriatrycznych, ale też dodatkowe ławki w parkach i skwerach, gdzie często przebywają seniorzy, audyt przejść dla pieszych (w ramach poprawy bezpieczeństwa) czy bogatą ofertę zajęć aktywizujących starsze osoby. 

Kobietom natomiast kandydaci Koalicji obiecują dyżury ginekologa w wybranych przychodniach i szpitalach, rozbudowanie programu refundacji in vitro czy rozwój sieci żłobków - tak, by kobiety możliwie szybko po urodzeniu dziecka mogły wrócić do pracy, nie martwiąc się o swoje dzieci.

Jak pisaliśmy na tvnwarszawa.pl, część programu Koalicji poświęcona kobietom miała być tworzona przy wsparciu Kongresu Kobiet. Stowarzyszenie oficjalnie poparło Rafała Trzaskowskiego w wyborach na prezydenta Warszawy.

Prezentacja na Starówce

Oficjalna prezentacja programu wyborczego Trzaskowskiego i Koalicji odbyła się we wtorek, na konferencji zwołanej na Starym Mieście.

Miejsce - jak wskazał kandydat na prezydenta - nie zostało wybrano przypadkowo. To właśnie nieopodal Starówki - jak mówił - na Nowym Mieście spędził większość swojego życia.

Trzaskowski podkreślił, że jego program powstawał w oparciu o rozmowy z mieszkańcami stolicy. - Bardzo chcielibyśmy, aby Warszawa, miasto dla mnie najważniejsze, mogło się rozwijać zgodnie z aspiracjami ich mieszkańców - zadeklarował kandydat Koalicji Obywatelskiej.

Przekonywał też, że o Warszawie "trzeba rozmawiać na poważnie". - Nie wystarczą tricki kampanijne, nie wystarczą prezentacje w Power Poincie, trzeba mieć poważny program do poważnej rozmowy i taki dzisiaj program przedstawiamy, w którym adresujemy większość tych kwestii, które podnoszą sami warszawiacy - wskazywał Trzaskowski.

Trzaskowski zapewnił, że ma dokładne wyliczenia dotyczące kosztu proponowanych dla Warszawy rozwiązań, a miasto stać na ich realizację.

We wtorkowej konferencji prasowej wzięli udział także: kandydat na wiceprezydenta stolicy Paweł Rabiej (Nowoczesna), lider mazowieckiej PO Andrzej Halicki, szef stołecznych struktur partii Marcin Kierwiński, przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Dorota Malinowska-Grupińska oraz część "jedynek" i "dwójek" list do rady miasta, w tym Aleksandra Gajewska (Ursynów, Wilanów), Dorota Łoboda (Żoliborz, Bielany), Tomasz Sybilski (Wola), Mariusz Frankowski (Bemowo).

Halicki powiedział, że przestawiony we wtorek program to zobowiązanie na najbliższą kadencję władz Warszawy (2018-2023). - Myślę, że wiarygodność pracy nie tylko lidera zespołu, jakim jest dzisiaj Rafał Trzaskowski, ale także radnych - miasta i poszczególnych dzielnic, to gwarancja lepszego, nowoczesnego korzystania z możliwości Warszawy- powiedział Halicki.

 

ZAPOZNAJ SIĘ TAKŻE Z PROGRAMEM PATRYKA JAKIEGO:

 

kw/PAP/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Jajka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.12.2018 01:08 ~Jajka

  trzaskowski właśnie wyrzucił stronę z programem na śmieci. Nie znajdziecie już hehe

 • ufozrobiloazjatow

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.10.2018 22:48 ~ufozrobiloazjatow

  warszawa dla wszystkich trzaska znaczynie wywali te 20 tys hindusow których hanka nasprowadzała wzorem makreli,trzeba zlikwidować rowery na chodnikach bo stwarzają niebezpieczeństwo dla pieszych i samochodow, plus wdychanie spalin podczas wysiłku pedalowania jest pare razy większe niż jako piesze

 • bartek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.10.2018 19:24 ~bartek

  dosyć gruby ten program ale czyta się dobrze, a co najważniejsze spójne i wizja warszawy się wyłaniająca po przeczytaniu robi fajne wrażenie. Dla mnie najlepszy kandydat.

 • wkurzony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.10.2018 18:36 ~wkurzony

  PO już było - wywalono tysiące warszawiaków na bruk !
  Nigdy tego więcej !

 • antysłup

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.10.2018 17:54 ~antysłup


  Miron~Miron

  Nie głosuję na słupa HGW
  Wprost~Wprost

  "high-five" od Warszawiaka dla Warszawiaka. :)


  A co wolicie słupa prezesa?

 • Czaskoski craxa pany

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.10.2018 15:19 ~Czaskoski…

  BĄŻUR jestem czaskoski i chce korkowania miasta bo najważniejsze są rowerki!

 • barnaba

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.10.2018 15:18 ~barnaba


  Miron~Miron

  Nie głosuję na słupa HGW
  Wprost~Wprost

  "high-five" od Warszawiaka dla Warszawiaka. :)


  Aa. To wolicie słupa Kaczyńskiego?

 • jan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.10.2018 14:51 ~jan

  Trzaskowski chyba woli być wybranym do parlamentu europejskiego za rok, trzeba mu pomóc

 • adaśko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.10.2018 14:42 ~adaśko

  Dobry program dla warszawy, kilka punktów bym zmienil ale w większości się zgadzam i popieram.

 • Wprost

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.10.2018 14:04 ~Wprost

  Miron~Miron

  Nie głosuję na słupa HGW

  "high-five" od Warszawiaka dla Warszawiaka. :)

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »