Informacje

10.07.2019 17:52 ROZMOWY W MEN

Trzaskowski po spotkaniu w MEN: nie ma odpowiedzi na podstawowe pytania

SERWISY:

- Usłyszałem gotowość pana ministra, żeby przeanalizować [sytuację uczniów - red.]. Natomiast konkretów żadnych nie ma i my na te konkrety czekamy - powiedział prezydent Warszawy po spotkaniu z ministrem edukacji Dariuszem Piontkowskim. Trzaskowski podkreślił kilkukrotnie, że odpowiedzialność za reformę próbuje się przerzucać na samorząd, jednak wina leży wyłącznie po rządowej stronie.

- Z dwóch rzeczy się cieszę: że do tego spotkania doszło, bo niestety z poprzedniczką pana ministra nie byliśmy się w stanie porozumieć, a pani minister szła w zaparte i mówiła, że nie będzie żadnych problemów i kosztów związanych z reformą. Ważne, że się zmienił styl i mogliśmy porozmawiać. Cieszę się też z tego, że minister jasno widzi koszty tej reformy, to jest ważne. Bo przecież do tej pory tych kosztów miało nie być - mówił po piątkowym spotkaniu prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Wyjaśnił, że rozmowa odbyła się w "tonie merytorycznym".

- Niestety nie uzyskaliśmy odpowiedzi na podstawowe pytana i podstawowe dylematy. Bo sytuacja teraz wygląda tak, że rząd zafundował nam nieprzemyślaną reformę i odpowiedzialność jest w 100 procentach po stronie rządu. Nikt z nas, żaden samorząd, tego nie proponował, w związku z czym należało się do tej reformy lepiej przygotować - zwrócił uwagę.

Koszty po stronie samorządów

Prezydent zaznaczył też, że finansowe skutki reformy przerzucane są na barki samorządów. - Widzimy, jaki mamy chaos w szkole, widzimy, że kumulacja roczników nie została w 100 procentach przemyślana. Widzimy przerzucenie większości kosztów za ponoszone reformy, nie tylko zresztą w edukacji, na barki samorządów. Te wydatki na edukację rosną w astronomicznym tempie. One w tej chwili dochodzą do 4,5 miliarda w Warszawie - stwierdził.

Dodał, że subwencja oświatowa też rośnie, ale nie w tym samym tempie, co wydatki. Powołał się na przykład z roku 2017 na 2018, kiedy subwencja wzrosła o 177 milionów, jednak równocześnie bieżące wydatki wzrosły do 530 milionów złotych.

- Jeśli chodzi o zmiany tylko i wyłącznie dotyczące dostosowania infrastrukturalnego przy likwidacji gimnazjów w 2017 roku, w przypadku Warszawy (koszty - red.) wynoszą 60 milionów złotych, natomiast dostaliśmy 3,5 miliona złotych - przekazał.

Odniósł się również do podwyżek pensji nauczycieli: - Jeśli rząd obiecuje podwyżki, to zakładamy, że te podwyżki będą realizowane z rządowych pieniędzy. W tym roku uzyskaliśmy tylko 30 procent z tych podwyżek, które są konieczne. Teraz czekamy, co się stanie we wrześniu. Jeśli rząd chce się wywiązać ze swoich obietnic, to powinien przeznaczyć dodatkowe 130 milionów tylko jeśli chodzi o Warszawę i pensję na nauczycieli.

"Odpowiedzialność ponosi rząd"

- Za ten chaos, za to, za to, co we wrześniu będzie działo się w polskich szkołach, że będziemy mieli dużo większe klasy, trzeba będzie pracować na dwie czy trzy zmiany, że dzieciaki będą przepracowane i szkoły będą pękały w szwach przy kumulacji roczników, za to wszystko w 100 procentach odpowiedzialność ponosi rząd PiS-u - mówił Trzaskowski.

Dodał, że od ministra nie usłyszał żadnych konkretów: - Usłyszałem gotowość pana ministra, żeby przeanalizować to, co się dzieje. To już olbrzymi postęp, że ktoś z nami rozmawia, natomiast konkretów żadnych nie ma i my na te konkrety czekamy.

Zdaniem prezydenta problem polega na tym, że minister Piontkowski nie rozmawiał o kumulacji roczników. - Zawsze można sobie poradzić, to znaczy można dosadzić jeszcze kilka tysięcy osób w tych liceach, które dzisiaj funkcjonują. Tylko pytanie, jak to się odbije na jakości kształcenia i funkcjonowaniu tych szkół - podkreślił Trzaskowski.

- Mieliśmy 18 tysięcy uczniów, ta liczba miała się podwoić, mówiliśmy, że trzeba będzie przygotować więcej miejsc, więc przygotowaliśmy ich 42 tysiące. I mówiliśmy, że niektórzy uczniowie się nie zdecydują na szkoły branżowe i dokładnie tak się stało, więc tych miejsc musimy przygotować znacznie więcej - zaznaczył.

"Żeby przyznali się do odpowiedzialności"

Trzaskowski chce, żeby rząd jasno przyznał się do odpowiedzialności. - Wszystko to, co przewidzieliśmy, się ziściło, natomiast rząd przez te trzy lata nie wykonał żadnej pracy, żeby nam pomóc stawić czoła temu, co jest ich odpowiedzialnością. Myśmy przez cały czas mówili: nie wprowadzajcie tego chaosu, z tego będzie problem. My stanęliśmy na głowie, żeby zrealizować sytuację jak najlepiej.

Wyraził też nadzieję, że rząd wyrazi jasne stanowisko w kwestii finansowania oświaty. - Mamy nadzieję, że będziemy mogli mówić o faktach, a nie o wymysłach. Jeśli rząd obiecuje podwyżki na 100 milionów złotych, to subwencja wzrośnie o 100 milionów złotych albo niech rząd jasno powie, że będą podwyżki, ale zapłaci za to samorząd.

Brakuje trzech tysięcy miejsc

- Dzisiaj generalnie skupiliśmy się przede wszystkim na kwestii finansowania i podziału obowiązków między samorząd a rząd. I tutaj też nie było konkretnych recept. Słyszeliśmy zapowiedzi, że rząd uszczelni podatki, w związku z tym my mamy więcej pieniędzy. My nie czerpiemy pieniędzy z VAT-u, tylko z PIT-u i to jest ciężka praca warszawiaków, że tych pieniędzy jest więcej. I rozumiem, że to ma wyglądać w ten sposób, że im szybciej Warszawa i inne miasta się będą rozwijać, tym bardziej będą karane przez rząd zwiększaniem obciążeń za nieprzemyślane reformy.

Prezydent przyznał też, że w tej chwili w warszawskich szkołach brakuje około trzech tysięcy miejsc.

Jak samorząd poradzi sobie z tym problemem? - Od miesięcy pracuje sztab kryzysowy, który przygotował nas do pierwszych zmian i przez cały czas w takim trybie awaryjnym pracujemy. Będziemy informować w przyszłym tygodniu, jak sobie z tym problemem poradzimy i te dodatkowe miejsca się będziemy starali znaleźć. Ale to nie zmienia faktu, że te warunki, w których będą się uczyć licealiści, będą dużo, dużo gorsze - poinformował Trzaskowski.

"Bez zacietrzewienia politycznego"

Z kolei minister Piontkowski określił, że spotkanie odbyło się "w dobrzej atmosferze". - Wymieniliśmy się uwagami, jak funkcjonuje system edukacji w Polsce, jak jest finansowany. Padły pierwsze propozycje, w jakim kierunku mogłyby pójść zmiany. Nie wszystkie sprawy zostały rozwiązane, należy o nich rozmawiać dalej. Jesteśmy otwarci na rozmowę z panem prezydentem, chcemy rozmawiać też z innymi samorządami - mówił tuż po spotkaniu,

- W rozmowie nie było zacietrzewienia politycznego, tylko spokojnie wymieniliśmy się argumentami - dodał.

Minister odniósł się do sposobu finansowania edukacji. - Wszystkie samorządy w Polsce korzystają z trzech źródeł finansowania. Jest subwencja, która co roku wzrasta, ale są też udziały w podatkach i dochody własne samorządu. W ciągu czterech lat, kiedy rządzi PiS, ta subwencja wzrosła o prawie 34 procent i państwo, wbrew sugestiom samorządu, wyraźnie widzi wzrost finansowania edukacji - podkreślił.

Dodał, że Warszawa korzysta też z dodatkowych źródeł wsparcia, jak na przykład programy rządowe i zdaniem ministra w ciągu trzech ostatnich lata otrzymała z tego tytułu dodatkowo prawie 130 milionów.

- Wraz ze wzrostem gospodarczymi i uszczelnieniem systemu podatkowego dochody samorządu też wzrastają - wyjaśnił.

Ostateczne wyniki pod koniec lipca

Piontkowski podkreślił też, że nie można jeszcze określić, ilu konkretnie uczniów nie dostało się do szkół. - W tym roku rekrutacja wygląda nieco inaczej, bo uczniowie mogli złożyć podanie do tylu szkół, ile chcieli, bez limitu. W efekcie niektórzy zaaplikowali nawet do kilkudziesięciu szkół. 16 lipca będziemy wiedzieli dokładnie, ilu uczniów nie znalazło się na listach w szkołach. A od 16 do 24 uczniowie będą mieli czas, żeby wyrazić wolę nauki w danej szkole. I z tych kilku szkół szkół wybiorą jedną. Dopiero 25 lipca pojawi się ostateczna lista uczniów przyjętych do danych szkół - tłumaczył.

Dodał też, że to samorządy są zobowiązane zapewnić odpowiednią ilość miejsc dla wszystkich kandydatów. - Za organizację rekrutacji odpowiada samorząd, my ze swojej strony staraliśmy się pomóc samorządowi, tak żeby można było podjąć wszystkich uczniów gimnazjów i szkół podstawowych. Na razie jest bardzo dużo emocji, również podgrzewanych przez państwo [media - red.], a jeszcze nie jesteśmy w stanie wskazać, kto i do jakiej szkoły się nie dostanie - powiedział.

mp/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • niezpeło

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.07.2019 07:20 ~niezpeło


  warszawiak~warszawiak

  Jak pan się nie nadajesz na prezydenta stolicy to polecam DYMISJE !
  geneza~geneza


  Popieram - Warszawa upada coraz niżej - To co się teraz wyprawia to horror.
  Codziennie korki i smród.

  Oddajmy władzę słoikom. Oni zrobią porządek w Warszawie. Już na Wiejskiej pokazują co potrafią.

 • geneza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.07.2019 18:19 ~geneza

  warszawiak~warszawiak

  Jak pan się nie nadajesz na prezydenta stolicy to polecam DYMISJE !


  Popieram - Warszawa upada coraz niżej - To co się teraz wyprawia to horror.
  Codziennie korki i smród.

 • olo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.07.2019 13:53 ~olo

  gaga~gaga

  czyten Piontkowski w ogóle przeczytał regulamin rekrutacji???????????? mozna aplikować do 200 szkol, ale dostaje się tylko do jednej. I jesli nie dostanie sie do żadnej, to inne szkoły też są już pełne. Mozna jedynie liczyć, ze niektorzy ci, ktorzy sie dostali - zrezygnują i pójdą do prywatnych, albo wyjadą za granicę, albo do innego miasta. Wychodzi na jaw, ze opisywany system elektroniczny to jedna wielka lipa, a szkoły same ustalają progi (znane dopiero teraz im tylko i wyłącznie)a system w ogole nie działa.


  PROBLEM w tym że na ten moment system pracuje i tak będzie do godz 12.00 w dn. 16 lipca, skoro ilość wyboru szkół była nieograniczona to dopóki system wszystkich nie poustawia wg ilości punktów i kolejności wyboru to jeden uczeń NA TEN MOMENT może widnieć nawet w 100 szkołach jako potencjalny kandydat.albo pierwszego albo kolejnego wyboru..skoro system tego jeszcze nie wie to skąd wie to Pan Trzaskowski??? Czy to tylko typowe robienie zadymy tak znamienne ostatnio dla niektórych?? I znowu ktoś to robi kosztem dzieciaków.

 • Zosia69

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.07.2019 09:25 ~Zosia69

  warszawiak~warszawiak

  Jak pan się nie nadajesz na prezydenta stolicy to polecam DYMISJE !


  Przestań przyjezdny pisać bzdety i naucz się pisać po polsku.

 • takaprawda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.07.2019 09:12 ~takaprawda

  Nick~Nick

  "To prezydent Warszawy co roku szacuje, jaka liczba absolwentów szkół niższego szczebla będzie aplikowała do poszczególnych typów szkół – liceów, techników czy szkół branżowych. I znając zainteresowania uczniów, powinien przygotować odpowiednią liczbę miejsc w szkołach – powiedział minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski"

  W ubiegłym roku do szkół ponadgimnazjalnych przyjęto 19,5 tys. uczniów. W tym roku Warszawa przygotowała 43 tysiące miejsc, ale wnioski o przyjęcie do warszawskich szkół złożyło 46,8 tys. ósmoklasistów i gimnazjalistów (łącznie). Nie wiem jakim cudem tyle miejsc wygospodarowano ale to imponujący wynik. Idiotyzmem to było wprowadzenie podwójnego rocznika.

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.07.2019 07:02 ~warszawiak

  Jak pan się nie nadajesz na prezydenta stolicy to polecam DYMISJE !

 • gaga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.07.2019 22:03 ~gaga

  czyten Piontkowski w ogóle przeczytał regulamin rekrutacji???????????? mozna aplikować do 200 szkol, ale dostaje się tylko do jednej. I jesli nie dostanie sie do żadnej, to inne szkoły też są już pełne. Mozna jedynie liczyć, ze niektorzy ci, ktorzy sie dostali - zrezygnują i pójdą do prywatnych, albo wyjadą za granicę, albo do innego miasta. Wychodzi na jaw, ze opisywany system elektroniczny to jedna wielka lipa, a szkoły same ustalają progi (znane dopiero teraz im tylko i wyłącznie)a system w ogole nie działa.

 • Nikdo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.07.2019 21:09 ~Nikdo

  Nick~Nick

  "To prezydent Warszawy co roku szacuje, jaka liczba absolwentów szkół niższego szczebla będzie aplikowała do poszczególnych typów szkół – liceów, techników czy szkół branżowych. I znając zainteresowania uczniów, powinien przygotować odpowiednią liczbę miejsc w szkołach – powiedział minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski"
  "

  Każdy absolwent szkoły podstawowej i gimnazjum będzie miał miejsce w szkole od 1 września 2019 roku - poinformowała dziś minister Anna Zalewska podczas konferencji prasowej z udziałem wiceministra Macieja Kopcia i dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcina Smolika."

  https://www.gov.pl/web/edukacja/rekrutacja-na-rok-szkolny-20192020 być może było to przed wyborami samorządowymi i myślała że jaki będzie prezydentem. A teraz trzeba się z tych słów wycofywać?

 • Nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.07.2019 20:40 ~Nick

  "To prezydent Warszawy co roku szacuje, jaka liczba absolwentów szkół niższego szczebla będzie aplikowała do poszczególnych typów szkół – liceów, techników czy szkół branżowych. I znając zainteresowania uczniów, powinien przygotować odpowiednią liczbę miejsc w szkołach – powiedział minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski"

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »