Informacje

07.05.2019 10:00 rozmowa Konrada Piaseckiego

Trzaskowski: pieniądze za czas
strajku zostają w szkołach

SERWISY:

- Pieniądze zostają w szkołach, do dyspozycji dyrektorów - mówił prezydent Rafał Trzaskowski w porannej rozmowie z Konradem Piaseckim, odnosząc się do strajku nauczycieli i kwestii wynagrodzeń.

Strajk nauczycieli, zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych, trwał od 8 do 27 kwietnia. Polegał na całkowitym powstrzymywaniu się przez nauczycieli od pracy. Zgodnie z prawem, strajkujący nie mogą otrzymać wynagrodzenia za czas, w którym nie wykonywali czynności zawodowych.

Nauczyciele dostają wynagrodzenie "z góry", czyli na początku kwietnia na ich konta wpłynęły pieniądze za cały miesiąc. Dlatego z początkiem maja otrzymują wynagrodzenie pomniejszone odpowiednio o dni, w których uczestniczyli w strajku.

Na najbliższej sesji rady miasta, 16 maja, ma jednak zostać złożony projekt uchwały, zgodnie z którą dyrektorzy szkół będą mogli wypłacać nauczycielom wyższe dodatki motywacyjne. Pozwoli to zapłacić im za czas strajku.

"Pieniądze zostaną w szkołach"

Prezydent Rafał Trzaskowski zapytany, czy każdy strajkujący nauczyciel otrzyma pełną pensję od miasta, przyznał, że "to nie do końca tak". I wyjaśnił, że pieniądze po prostu pozostaną w gestii dyrektorów. - Przez trzy miesiące te pieniądze będą mogły być wypłacane jako dodatki - mówił.

Zapytany wprost, czy wypłata dodatków nie obciąży dodatkowo kasy miasta, zaprzeczył, mówiąc że pieniądze i tak trafiłyby do szkół i były już wcześniej zapisane w budżecie. Miasto wydaje na edukację 2,5 miliarda złotych, otrzymując od rządu 2 miliardy. - Dopłacamy setki milionów złotych do pensji nauczycielskich - podkreślił.

I dodał: - Pani minister Zalewska powiedziała o 5 proc. podwyżkach. Powinna dać 90 milionów, a dała 30, czyli podwyżki, które dzisiaj obiecuje rząd, w 2/3 będą finansowane przez samorząd - kontynuował.

"To pana interpretacja"

Prowadzący rozmowę Konrad Piasecki zasugerował, że prezydent Warszawy obchodzi ustawę o rozwiązywanie sporów zbiorowych, argumentując że zgodnie z jej zapisem, za czas strajku nie obowiązuje wynagrodzenie.

- To pana interpretacja - odparł Trzaskowski, jeszcze raz zaznaczając, że pieniądze będą w gestii dyrektorów. - Zostaną wypłacone przez nich jako dodatki dla nauczycieli. Te pieniądze nie wrócą do kasy miasta, tylko pozostaną w szkołach, takie było moje zobowiązanie - podsumował.

"Robimy minimalny ruch"

Prezydent Warszawy poruszył też problem dekomunizacji ulic i zaznaczył, że mieszkańcy stolicy nie chcą żadnych zmian. - Mamy protesty - mówił.

- Zostawiliśmy ulicę bohaterów Wujka, Pyjasa, Przemyka, KOR… – wyliczał Trzaskowski. - Tych, którzy są bohaterami, którzy rzeczywiście poświęcili życie, a czasem zdrowie na rzecz Rzeczypospolitej.

Jak przyznał, miasto miało do dyspozycji "wielu godnych patronów, ale podjęło taką, a nie inną decyzję".

- Robimy tutaj minimalny ruch, nie wykluczając tego że będą wnioski w przyszłości, żeby wprowadzić zgodnie z prawem - a nie jak PiS - nowych patronów ulic i nie wykluczam ulicy Kaczmarskiego w Warszawie - dodał.

Zapytany przez Piaseckiego o możliwość wprowadzenia ulicy Zygmunta Modzelewskiego w stolicy, nie wykluczył i tego. - Wyszedłem z założenia, że skoro większość warszawiaków uważa, że ci którzy nie byli zbrodniarzami komunistycznymi, którzy mają swoja kartę za niepodległej Polski, walcząc w wojnie z bolszewikami, jak Zygmunt Modzelewski, mają prawo żeby mieć swoje ulice - stwierdził.

- Tam, gdzie mamy do czynienia z bohaterami, te ulice zostały, mimo że zostały wprowadzone przez PiS z pogwałceniem prawa – podsumował.

Na tvnwarszawa.pl pisaliśmy o rozmowie z Rafałem Trzaskowskim na temat strajku nauczycieli:

ab/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • zero szacunku dla cwaniaków

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2019 11:44 ~zero…

  Świetni nauczyciele młodych.
  Najpierw "strajkowali" biorąc nienależne L4.
  A teraz za niepracowanie załatwili sobie wynagrodzenie.

  A gdzie odpowiedzialność i ponoszenie konsekwencji za swoje czyny?
  Już widzę ich "strajk głodowy". Odbywał by się w godzinach 9.00 - 11.15 i 14.00 - 16.00.


 • gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.05.2019 13:01 ~gość

  A czy Pan Prezydent da pieniądze rodzicom, którzy musieli brać zwolnienie na czas strajku i dostali tylko 80% pensji?

 • ącki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.05.2019 23:55 ~ącki

  OTUA OTUA OTUA !!!!

 • smutnystatystyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.05.2019 22:57 ~smutnystatystyk

  ert~ert

  Myślę , że "poziom" kilku wpisów jest skrajnie negatywny i bardzo źle świadczy o ich pożal się Boże autorach .
  ...

  Za pare lat nawet drwala nikt na maturze nie pomaluje . A Ci co dziś plują jak niżej będą albo już są ciemnota i tanią siłą roboczą w porządnych kredytach .
  Pa durnie i nieuki .
  A resztę Państwa żegnam z należnym szacunkiem Wam i sprawie


  Bardzo się mylisz jeśli chodzi o nauczycieli i żądania podwyżki "1000 zł dla każdego". Jest tylko żądanie kasy bez jakiejkolwiek propozycji zmian w systemie.
  Podwyżka nie spowoduje jakiejś dramatycznej poprawy jakości nauczania. W szkole są źli i dobrzy nauczyciele - dobrzy nie przychodzą tam dla kasy, a źli nie odejdą jeśli dostaną jej więcej.
  Zmiana wysokości zarobków powinna nastąpić, ale w połączeniu z oceną nauczyciela. Oceny wystawianej przez rodziców, uczniów, dyrektora szkoły, bo na razie takiej oceny chyba nie ma. Nauczyciel ma zawsze rację i jest nie do ruszenia.
  Przy okazji zarobki polskich nauczycieli - średnie w odniesieniu do średniej płacy w kraju - wcale nie odbiegają od średniej europejskiej. Po prostu jesteśmy biednym krajem. Mówi się że np. w IT zarabia się dobrze, ale na zachodzie dobry inżynier IT jeździ Porsche, a w Polsce autobusem.

 • ert

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.05.2019 21:23 ~ert

  Myślę , że "poziom" kilku wpisów jest skrajnie negatywny i bardzo źle świadczy o ich pożal się Boże autorach . Piszę do tych co mają głowy a nie pustostany . Ludzie czy nie widzicie , że szkoła produkuje durniów ( niektóre poniższe wpisy to dowód ). I tylko danie kasy i zablokowanie polityki oraz rządów urzędników w oświacie zmieni ten stan . Już dziś rodzice niektórych uczniów poza roszczeniami w szkole nie mają swoim dzieciakom nic do zaoferowania w swej skrajnej tępocie . Za pare lat nawet drwala nikt na maturze nie pomaluje . A Ci co dziś plują jak niżej będą albo już są ciemnota i tanią siłą roboczą w porządnych kredytach .
  Pa durnie i nieuki .
  A resztę Państwa żegnam z należnym szacunkiem Wam i sprawie

 • wkurzony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.05.2019 18:45 ~wkurzony

  Jeśli nie pracowali to nie mają prawa dostać ani złotówki za te dni !
  Jak dostaną to zostanie złamane prawo i będzie podstawa prawna do ukarania Trzaskowskiego !
  Jak pan się nie nadajesz do rządzenia stolicą to polecam DYMISJE !

 • prawilny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.05.2019 17:46 ~prawilny

  Logik~Logik

  A guru mówił coś w piątek o obchodzeniu konstytucji. Coś Rafał źle zrozumiał wystąpienie. I teraz on obchodzi prawo.


  Obchodzi w lewo. I wtedy to jest OK.

 • muuuuu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.05.2019 16:47 ~muuuuu

  Ciekaw jestem czy p. Trzaskowski znajdzie podstawę prawną swojej deklaracji?

 • Logik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.05.2019 12:57 ~Logik

  A guru mówił coś w piątek o obchodzeniu konstytucji. Coś Rafał źle zrozumiał wystąpienie. I teraz on obchodzi prawo.

 • jam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.05.2019 12:37 ~jam

  No patrzcie, tutaj Trzaskowski może sobie interpretować ustawy dowolnie, a jak PiS coś mówi o konstytycji to sami eksperci w temacie.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »