Informacje

14.05.2018 14:25 "absolutna rewolucja"

Trzaskowski obiecuje
"100 kilometrów zielonych korytarzy"

SERWISY:


Zazielenienie placów, ulic i budowę skwerów obiecał Rafał Trzaskowski, kandydat Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej na fotel prezydenta Warszawy. Zapowiedział też budowę parkingów podziemnych. - To w Warszawie nie było robione, mimo zapowiedzi – stwierdził.

Trzaskowski w poniedziałek na konferencji prasowej przedstawił swój program dotyczący zieleni w stolicy. - Moim celem jest to, żeby Warszawa była najbardziej zieloną stolicą Europy - oświadczył.

Park między mostami Gdańskim a Grota-Roweckiego

- Chcemy zbudować w Warszawie sieć zielonych korytarzy, która będzie miała prawie sto kilometrów. Tak, żeby było można przejść Warszawę, właściwie nie wychodząc z terenów zielonych - powiedział kandydat PO i Nowoczesnej.

Trzaskowski podkreślił, że zieleń jest ważna, "bo wpływa na nasze samopoczucie, zdrowie, pomaga walczyć ze smogiem i wycisza hałas".

Zaproponował "zazielenienie" warszawskich ulic i budowę skwerów, które pomogą w tym, żeby Warszawa była jak najbardziej zielona. Kandydat PO i Nowoczesnej zapowiedział też budowę parków i skwerów na terenach, gdzie obecnie znajdują się nieużytki. - Chcemy budować promenadę północnopraską, czy park pomiędzy mostem Gdańskim a Grota-Roweckiego. Oczywiście będziemy chronić Skarpę Warszawską - zapowiedział.

Zaproponował również, że o zazielenienie skwerów będą mogły zabiegać wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe; granty z ratusza będą wynosiły do 50 tysięcy złotych.

Trzaskowski mówił również, że jego celem jest zazielenienie warszawskich placów. Zaproponował przeniesienie miejsc parkingowych do parkingów podziemnych, a na samych placach pojawiłaby się zieleń. W tym kontekście wymienił plac Bankowy, na którym odbywała się jego konferencja.

- Chcemy, żeby samochody były na miejscach podziemnych. Zbudujemy skwer, siatka ulic zachowana, w związku z tym to nie wpływa na ruch samochodowy. Mamy teren zielone, łączymy arkady ze skwerem, będzie można usiąść i napić się kawy - opisywał pomył na plac Bankowy Trzaskowski.

Polityczni przeciwnicy kandydata Platformy Obywatelskiej prezydenta stolicy natychmiast przypomnieli, w jakim tempie ubywało drzew w czasie rządów Hanny Gronkiewicz-Waltz. Ujawnione w lutym 2017 roku przez portal Polityka Warszawska dane dowodzą, że wycinki w stolicy nie zaczęły się wraz z wejściem w życie "Lex Szyszko". Z opublikowanych wyliczeń wynikało, że w latach 2007-16 wycięto 231 016 drzew. W tym samym okresie liczba nasadzeń wyniosła 271 569. Bilans jest więc dodatni, oficjalnie przybyło co najmniej 40 tysięcy drzew.

Długie oczekiwanie na podziemne parkingi

Kandydat był pytany również o plan budowy parkingów podziemnych.

- Już jest, czy zaczyna się budowa na placu Defilad. Takich miejsc, gdzie planujemy budowanie, jest znacznie, znacznie więcej. Nie chodzi  o to, żeby nagle zniknęły tysiące miejsc parkingowych, tylko żeby zastąpić te miejsca parkingowe, choćby wokół PKiN, miejscami na parkingach podziemnych - mówił Trzaskowski.

Zapewnił, że to jeden z priorytetów. - To w Warszawie nie było robione, mimo zapowiedzi. Musi się dokonać absolutna rewolucja - podsumował.

Stwierdzi również, że pieniądze na ten cel się znajdą.

Temat podziemnych parkingów jest dla obecnych władz trudny. W 2006 Hanna Gronkiewcz-Waltz obiecywała kilkanaście, później liczba stopniała do sześciu. Miały być budowane w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, ale prywatnych partnerów nie udało się znaleźć. Do dziś nie wybudowano ani jednego.

W czerwcu 2017 roku ratusz zapowiedział nowy program. Tym razem chodzi o 10 niedużych parkingów, oferujących ponad dwa tysiące miejsc postojowych. Władzom stolicy zależy, aby auta nie parkowały na chodnikach. Program ma kosztować w sumie 200 milionów złotych. Dwa parkingi mają powstać pod ziemią - na Chłodnej i Kruczkowskiego, jeden piętrowy z bazarem w parterze - na terenie między Orzycką i Gintrowskiego na Służewie.

Główne zdjęcie: Rafał Guz/PAP

ran/PAP/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • WAW

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2018 13:21 ~WAW

  Pan Trzaskowski to niezły bajarz lepszy od H.C. Andersena żeby zarządzać takim miastem jak Warszawa trzeba mieć wizję na dziesięciolecia 20-30 lat na przód a nie najbliższe wybory żeby tylko dostać się do żłoba ,ile będzie kosztować projekt ,przebudowa całej infrastruktury i ta zielona przestrzeń na pl.Bankowym - sie zapłaci przecież ze swojej kieszenie płacić nie będzie i dlatego takim pustym słowom mówię stanowcze NIE!!!

 • stara zasada

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2018 10:42 ~stara zasada

  Bielańczyk~Bielańczyk

  A jak tam followerski kandydata Trzaskowskiego na Twitterze? Dalej mnożą się w postępie geometrycznym?


  Im więcej kupisz, tym większe zniżki :)

 • haniu daj premię bo szukają

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2018 10:41 ~haniu daj…


  Tomko~Tomko

  Jeden obraz wart tysiąca słów. Na jednym ulica i samochody, na drugim tylko puszcza... Wizja Stolicy Poski pod rządami kapciowego HGW - zaorane i w ugór puszczone..
  ciekawe~ciekawe

  ile płacą ci za wpis?

  A co, tobie za mało? :)

 • Bigiel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2018 10:25 ~Bigiel

  sławek~sławek

  obiecywać każdy może gorzej z wykonaniem..
  za niespełnione obietnice każdy z polityków powinien i musi być rozliczony..

  Też czekam na ten dzień, gdy wszyscy winni poniosą karę, ale niestety raczej nie starczy mi życia, a mam dopiero 30 lat.

 • ciekawe

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2018 09:44 ~ciekawe

  Tomko~Tomko

  Jeden obraz wart tysiąca słów. Na jednym ulica i samochody, na drugim tylko puszcza... Wizja Stolicy Poski pod rządami kapciowego HGW - zaorane i w ugór puszczone..

  ile płacą ci za wpis?

 • sławek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2018 08:08 ~sławek

  obiecywać każdy może gorzej z wykonaniem..
  za niespełnione obietnice każdy z polityków powinien i musi być rozliczony..

 • Bielańczyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2018 08:08 ~Bielańczyk

  A jak tam followerski kandydata Trzaskowskiego na Twitterze? Dalej mnożą się w postępie geometrycznym?

 • ciekawe dlaczego nie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2018 07:00 ~ciekawe…

  A zlikwiduje samochody służbowe w ratuszu?
  I będzie jeździł tymi rowerkami, które tak promuje? Codziennie i wyłącznie?

 • Tomko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2018 00:56 ~Tomko

  Jeden obraz wart tysiąca słów. Na jednym ulica i samochody, na drugim tylko puszcza... Wizja Stolicy Poski pod rządami kapciowego HGW - zaorane i w ugór puszczone..

 • Wiceszef

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.05.2018 23:38 ~Wiceszef

  Rafał Trzaskowski: Polska powinna być solidarna i przyjąć uchodźców.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »