Informacje

10.05.2019 21:40 komentarz prezydenta

Trzaskowski o wezwaniu przed komisję: zainteresowali się dzień przed wyborami

SERWISY:


Prezydent Rafał Trzaskowski odniósł się do zapowiedzi wezwania go przed komisję weryfikacyjną badającą reprywatyzację. Stanowisko jej członków ocenił jako "spektakl polityczny dzień przed wyborami". Nie zdradził jednak, czy stawi się na rozprawach w sprawie odszkodowań dla lokatorów.

W czwartek wiceprzewodniczący komisji weryfikacyjnej Sebastian Kaleta ogłosił, że 23 maja odbędą się rozprawy w sześciu sprawach, w których mieszkańcy zreprywatyzowanych nieruchomości ubiegają się o odszkodowania. Zapowiedział też, że do stawienia się wezwani zostali nie tylko lokatorzy, ale i władze miasta. I dodał, że liczy na obecność prezydenta Rafała Trzaskowskiego i wiceprezydenta Pawła Rabieja.

Wiceprzewodniczący zaznaczył, że co prawda Trzaskowski nie brał udziału w reprywatyzacji, ale jest "kontynuatorem rządów Hanny Gronkiewicz-Waltz w takim sensie, że oboje są przedstawicielami PO i jako PO ponoszą odpowiedzialność za to, co się działo w Warszawie". Kaleta stwierdził, że Trzaskowski "ma okazję pokazać, że coś się zmieniło" w Warszawie, jeśli chodzi o podejście do reprywatyzacji.

"Zainteresowali się dzień przed wyborami"

O doniesienia te dziennikarze zapytali w piątek prezydenta Trzaskowskiego. - Mam przede wszystkim pytania: co się takiego stało, że obaj panowie, którzy prowadzą kampanię do Parlamentu Europejskiego, zainteresowali się dzień przed wyborami tym tematem na nowo? I dlaczego nie ma ustawy reprywatyzacyjnej, która była obiecywana przez PiS - stwierdził.

Przypomnijmy, że zarówno przewodniczący komisji Patryk Jaki oraz wiceprzewodniczący Kaleta startują w majowych wyborach do europarlamentu.

- Dlaczego nic się nie dzieje z ustawą o pomocy wszystkim lokatorom, którą złożyliśmy w Sejmie? My chcemy pomagać lokatorom, tylko wszystkim i w sposób uporządkowany, a nie przy takim spektaklu politycznym. Wszyscy wiemy, że ustawa, którą przygotował Patryk Jaki jest całkowicie wadliwa. Sprawy są w sądach. Czekamy na wyroki sądowe. Złożyliśmy też w Sejmie poprawki do tej ustawy, żeby mogła być wykonalna. Z nimi też nic się nie dzieje - wyliczał Trzaskowski.

"Nic w tej sprawie nie robią"

- Radziłbym najpierw politykom PiS-u, żeby się zabrali ostro do roboty i żeby zabrali się za te ustawy, które leżą w Sejmie. A dopiero potem, realizowali spektakl polityczny dzień przed wyborami - skwitował Trzaskowski.

Dziennikarze dociekali jeszcze, czy zamierza stawić się na nadchodzących rozprawach komisji. Prezydent nie udzielił jednoznacznej odpowiedzi. Znów zwrócił się za to do polityków PiS.

- Dlaczego nie zabrali się za pracę? Przez miesiące nic się w tej sprawie nie dzieje konkretnego. Nic się nie dzieje z ustawą reprywatyzacyjną i ustawą o pomocy lokatorom. Najpierw niech zostanie wykonana prawdziwa praca (…) rozwiązanie problemu raz na zawsze. O to postuluję do PiS-u od trzech lat. Od trzech i pół roku dużo politycy PiS-u o tym mówią, a nic w tej sprawie nie robią. Kompletnie nic – podsumował.

"Liczne wady prawne"

19 marca przed sądem rozpoczęła się pierwsza sprawa odszkodowawcza, która wynikała ze sprzeciwu miasta wobec decyzji komisji weryfikacyjnej o przyznaniu odszkodowania za podwyżkę czynszu po reprywatyzacji. Powodem w sprawie jest lokatorka kamienicy przy Marszałkowskiej 43, która złożyła wniosek o odszkodowanie, a pozwanym: miasto stołeczne Warszawa. Do sprawy - po stronie lokatorki - przystąpiła komisja weryfikacyjna.

W połowie marca ratusz tłumaczył, dlaczego nie może przyznać odszkodowań. W liście skierowanym do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, wicemarszałka Sejmu i szefa klubu PiS Ryszarda Terleckiego, prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego oraz przewodniczącego Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacka Sasina Paweł Rabiej podkreślał, że z powodu braku po 1989 roku ustawy regulującej zasady zwrotu lub rekompensat dla właścicieli nieruchomości warszawskich wywłaszczonych na podstawie dekretu Bieruta, w stolicy mogło zostać pokrzywdzonych kilka tysięcy byłych lokatorów mieszkań komunalnych.

"Intencją Prezydenta m. st. Warszawy jest rekompensata tych szkód. Niestety, ustawa o Komisji Weryfikacyjnej, która miała to spowodować, ma liczne wady prawne i została źle skonstruowana. Powoduje to, że potencjalne odszkodowania i zadośćuczynienia przyznawane przez Komisję będą dochodzone w wieloletnich, żmudnych procesach przed sądami cywilnymi, których rezultat jest niepewny" - napisał Rabiej.

kk/PAP/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Przewodnik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.05.2019 21:06 ~Przewodnik

  Bez udziału sędziów nie byłoby mowy o aferze reprywatyzacyjnej.

 • Jan Kozimierz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.05.2019 18:58 ~Jan Kozimierz

  to jest zlo ktore się odbije na sprawcach którym wydajesi,e że są najmqadrzejsi a to nie prawda bo jak morze odpowiadac ktos co z tym nic nie ma wspolnego ja nie popieram osób ktore robią zło bo tych nalezy poyepiać i karać a gdzie są ci ktorzy dokonali tyle złego i to dotyczy nie tylko Warszawy bale saej Polski bbo nie ma miasta w którym by nie dział ali takie osoby i jak do tej pory to nic im nie grozi a powinno bo to są osoby te co naprawde są zli i to bardzo i to oni teraz winni pokutować i to badziej niz te osoby które zostały przez nich skrzywdzone a tego nie widzę.
  z powazaniem


  Jan Kazimierz Kogut

 • eusebio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.05.2019 17:40 ~eusebio

  A co ma piernik do wiatraka?

 • Parcie do Brukseli

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.05.2019 10:30 ~Parcie do Brukseli

  Trudno powiedzieć, kto jest bardziej bezczelny, Jaki czy Kaleta ? Ten przynajmniej ma wykształcenie prawnicze.

 • bolo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.05.2019 09:01 ~bolo

  brak słów na wybiegi Trzaskowskiego.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »