Informacje

11.03.2019 13:08 karta lgbt+

Trzaskowski o "wczesnej seksualizacji dzieci": cyniczna manipulacja

SERWISY:


"Cyniczną manipulacją" nazwał prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski słowa o wczesnej seksualizacji dzieci, które padły z ust prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego w odniesieniu do deklaracji LGBT+. - Niepokoi mnie, że poważni politycy posługują się w tej sprawie wyłącznie manipulacją - dodał.

Deklarację LGBT+ Trzaskowski podpisał w połowie lutego. Dokument zakłada działania w takich obszarach, jak bezpieczeństwo, edukacja, kultura i sport, administracja, a także praca.

W dziedzinie edukacji w deklaracji zapowiedziano między innymi wprowadzenie edukacji antydyskryminacyjnej i seksualnej w każdej szkole, uwzględniającej kwestie tożsamości psychoseksualnej i identyfikacji płciowej, zgodnej ze standardami i wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Kaczyński: seksualizacja dzieci

Decyzja ta była krytykowana między innymi przez polityków PiS. W sobotnim przemówieniu podczas konwencji w Jasionce prezes PiS Jarosława Kaczyńskiego mówił m.in. o ataku na rodzinę i dzieci, ocenił też, że w niektórych miejscach w Polsce ma być zastosowana, a w niektórych miejscach już właściwie jest stosowana "pewna specyficzna socjotechnika".

- Trudno to nazwać wychowaniem, to nie jest wychowanie, to jest właśnie socjotechnika mająca zmienić człowieka. Co jest w jej centrum? Otóż w jej centrum jest bardzo wczesna seksualizacja dzieci. To jest nie do uwierzenia, ja sam póki nie przeczytałem, nie mogłem w to uwierzyć, ale to ma się zacząć w okresie 0-4, czyli od urodzenia do czwartego roku życia - powiedział Kaczyński.

Trzaskowski: cyniczna manipulacja

Pytany o te słowa na poniedziałkowej konferencji prasowej, Trzaskowski ocenił, że "widać, że to jest cyniczna manipulacja".

- Dlatego, że każdy, kto przeczytał kartę i przede wszystkim wsłuchał się w to, co ja mówię, wie dobrze, że nie ma żadnej wczesnej seksualizacji. My chcemy tylko i wyłącznie rozszerzyć zajęcia dotyczące tolerancji, walki z ksenofobią, które już dzisiaj są w podstawach programowych - mówił.

- Jeżeli chodzi o sam zapis dotyczący edukacji seksualnej, to jest jasno zapisane w karcie, że te zajęcia będą dobrowolne, będzie rozmowa z rodzicami, którzy będą mogli się zgodzić lub nie na przeprowadzenie tych zajęć - podkreślił.

- Niepokoi mnie to, że i sam pan prezes, i pan premier biorą w tym udział, że to nie są wyłącznie portale prawicowe, ale poważni politycy, którzy posługują się w tej sprawie wyłącznie manipulacją po to, żeby straszyć Polaków - dodał prezydent stolicy.

Pytany o to, czy spotka się w tej sprawie z Rzecznikiem Praw Dziecka, Trzaskowski odparł: - Jeśli będzie tego typu okazja, to pewnie się spotkam. Tylko ja widzę, że Rzecznik Praw Dziecka dzisiaj bierze udział w kampanii wyborczej, nawet nie przeczytał dokumentów - dodał. Podkreślił przy tym, że nie rozumie, "jak można brać udział w debacie publicznej, nie przeczytawszy żadnego dokumentu, tylko formułując swoje opinie na podstawie manipulacji, które pojawiają się w internecie".

Pawlak: oczekuję wyjaśnień na piśmie

W ubiegłym tygodniu Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak skierował do prezydenta Trzaskowskiego pismo, w którym pytał o realizację zapisów deklaracji. W poniedziałek Pawlak mówił, że w deklaracji niepokoi go potencjalne naruszenie konstytucji.

- W związku z tym że spływa bardzo dużo wniosków i wątpliwości - przede wszystkim rodziców - co do zapewnienia ich prawa do wychowania dzieci zgodnie ze swoimi poglądami, należy podnieść że to właśnie rodzice mają to prawo, to jest prawo konstytucyjne - mówił Pawlak. - Do tej pory nie opowiedziałem się po żadnej ze stron, moją rolą jest zweryfikowanie wątpliwości - dodał.

Jak podkreślił, od Rafała Trzaskowskiego oczekuje konkretnych dokumentów i wyjaśnień.

- Nawet środowisko nie w pełni popiera te treści które są przekazywane w deklaracji i w standardach WHO. Część z tych argumentów, że edukacja wczesnoszkolna nie będzie prowadzona od 0 do 4 pokazuje, że albo nie była znana treść standardów WHO przez pana prezydenta, albo postanowienia tej deklaracji były na tyle wątpliwe, że teraz wymagają wyjaśnienia i za to panu prezydentowi dziękuję. Oczekuję jednak nadal wyjaśnień na piśmie wraz z dokumentami jak te zagadnienia widzi - zaznaczył.

Na pytanie o to, czy deklaracja może naruszać konstytucję, Rafał Trzaskowski odparł, że należy wczytać się w treść dokumentu. - Jak może kłócić się z konstytucją to, że chcemy uczyć postaw tolerancyjnych? - pytał. Odnosząc się do tego, że rodzice mają prawo wychowywać dzieci zgodnie z własnymi poglądami, Trzaskowski powtórzył, że zajęcia dotyczące seksualności będą dobrowolne.

PAP/kz/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • dora

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.03.2019 12:43 ~dora

  Uważam, że pan Trzaskowski wykorzystuje w swojej kampanii lgbt społeczność homoseksualna i wcale nie nawołuje do tolerancji tylko do szerzenia nienawiści między sobą. Teraz idąc ulicą gej czy lezbijka (bez urazy)będzie myślał jak ja ich nie trawie,nigdy mnie nie zaakceptuja. Z drugiej strony każdy gdy zobaczy taką osobę będzie kojarzył ją z kartą lgbt i pomyśli o to ten co był za i chce skrzywdzić nasze dziecko - i wzajemna niechęć rośnie. Skoro Pan Rafał Trzaskowski chce akceptacji i dobra dla osób homoseksualnych dlaczego nie stworzy osobnej petycji w której będzie tylko o tolerancji i o prawach o które chcą walczyć. Czytałam to całe Who 2 razy i na cały tekst, a jest on bardzo długi jest tylko minimalna wzmianka o tolerancji i prawach,trochę o zagrożeniach a cała reszta to deprawowanie i niszczenie dzieci tą seksualizacją. Ludzie homoseksualni powinni wiedzieć, że my walczymy o nasze dzieci i nie z nimi,tylko z tym chorym programem. A hetero,że większość gejów i lezbijek pochodzi z typowo polskich rodzin. Mają mamę,tatę i rodzeństwo hetero. Nie są wynaturzeni czy zezwiezeceni. Wiedzą co to etyka i moralność . I nawet oni nie chcieli by tego dla swoich dzieci.


 • humanizm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.03.2019 01:07 ~humanizm

  Wszystko co ludzkie nie jest mi obce.

 • patrzę na to z góry

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.03.2019 08:55 ~patrzę na…

  Wyborca~Wyborca

  Cyniczne to było opowiadanie w kampanii o 3 i 4 linii metra, a po wyborwach wprowzadzanie Tramwaju Różnorodności i deklaracji LGBT+


  Świetna myśl :) Kiedy rusza tęczowy wagonik metra?

 • gasdf

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.03.2019 05:21 ~gasdf
  patrzę na to z góry~patrzę na to z góry

  jeszcze zapłaczesz warszafffko za normalnością, jeszcze zapłaczesz :)
  Cicho~Cicho

  Kurczę, nie znoszę, jak jakiś prowincjusz na moje miasto mówi " Warszafffka ". Siedź cicho na tej swojej wiosze !
  kekes~kekes

  Co tak się unosisz? Gejem jesteś i zabolało?;)
  Prowincja~Prowincja

  Zapewniam, że gejem nie jestem, Ukraińcem ani nikim obcym też nie.Bolą mnie wasze kompleksy prowincjonalne.

  Jak widać to kompleks to Ty masz;)

 • Wyborca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.03.2019 23:18 ~Wyborca

  Cyniczne to było opowiadanie w kampanii o 3 i 4 linii metra, a po wyborwach wprowzadzanie Tramwaju Różnorodności i deklaracji LGBT+

 • mysza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.03.2019 22:04 ~mysza


  warszawiak~warszawiak

  Tragedia - Kogo oni wybrali ?
  Dobrze że podobno ktoś zaczyna zbierać podpisy pod referendum by odwołać Trzaskowskiego ze stanowiska...!
  Referendum~Referendum

  Nie twoja sprawa. A te podpisy to gdzie niby są zbierane, wśród mieszkańców Krakowa, czy Wrocławia ? A może Poznania ?

  Tak właśnie przyjezdni jak napisałeś Krakow, Poznan i reszta z prowincji głosowali na ynteligenta Czaskowskiego

 • sprzedawcy sexu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.03.2019 21:54 ~sprzedawcy sexu

  Kurcze, środowiska LGTB są znane i wspierane jedynie dlatego, że ze swoich penisów i wagin uczynili sobie sens życia i wymagają od otoczenia, by postrzegać ich jedynie przez ich seksualne praktyki.
  Nie przez pracę, tworzenie, działanie lecz przez proste - jestem GEJEM, wszytko mi się należy, podziwiajcie i płaćcie!

 • On i ona

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.03.2019 21:52 ~On i ona


  pomoc~pomoc

  Tak jak z Moskwy próbowali narzucić nam komunizm, tak z Brukseli usiłują nam narzucić genderyzm.
  nya~nya

  Lepiej skocz do Piotrowicz i pogadajcie o księdzu, który ciumkał sobie do dziecka. A potem pomyśl o narzucaniu czegokolwiek.

  Pawłowicz pewnie też w tej kwestii miałaby coś do powiedzenia.

 • Problemy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.03.2019 21:48 ~Problemy

  facio aligacio~facio aligacio

  czaskoski podpisuje dokumenty, których nie potrafi przeczytać ze zrozumieniem.

  Coś mi się wydaje, że jest odwrotnie. To ty masz problemy ze zrozumieniem czegokolwiek.

 • wiedza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.03.2019 21:43 ~wiedza

  Wprowadzenie tego inspektora, tzw. latarni zmieni atmosferę w szkolę, spowoduje, że dzieci, których sprawy seksu do tej pory nie interesowały dojdą do wniosku, że coś z nimi nie jest w porządku. Zmotywowani przez seksedukatorów dopiero teraz zaczną szukać nowych doznań i przebierać w proponowanej gamie seksualnej ekspresji: hetero, homo i innych. Chodzi o to, by odbierać kompetencje wychowawcze rodzicom i sztucznie zwiększać liczebność grup mniejszości seksualnych.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »