Informacje

20.02.2019 08:13 "Rozmowa Piaseckiego" TVN24

Trzaskowski: nie będzie tak, że PiS z pogwałceniem prawa zmienia ulice

SERWISY:


- Trwają rozmowy z radnymi na temat zmiany nazw ulic - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" TVN24 Rafał Trzaskowski. W ten sposób odniósł się do podmieniania tabliczek po nieudanej dekomunizacji. Tłumaczył również, dlaczego podpisał kartę LGBT+.

Prowadzący poranny program Konrad Piasecki pytał prezydenta Warszawy między innymi o tabliczki z nazwami ulic Jacka Kaczmarskiego, Grzegorza Przemyka czy Zbigniewa Romaszewskiego.

"Więcej w przyszłym tygodniu"

Trzaskowski zapewnił, że nie jest przesądzone, że znikną wszystkie tabliczki po cofniętej przez sąd dekomunizacji.

- Aktualnie rozmawiamy na ten temat z radnymi. Nie może być tak, że PiS zmienia nazwy ulic z pogwałceniem prawa, co potwierdził sąd - wyjaśniał Trzaskowski.

Zapowiedział, że w przyszłym tygodniu zapadną decyzje co do tego, które nazwy pozostaną. Na pytanie, czy będzie ulica Lecha Kaczyńskiego, powtórzył, że trzeba poczekać tydzień.

Zdanie mieszkańców

Prezydent stolicy zapowiedział, że w tej sytuacji należy brać pod uwagę zdanie warszawianek i warszawiaków, którzy chcieliby, aby część nazw z dekomunizacji pozostała. Zaznaczył, że sam jest za tym, żeby w stolicy były ulice imienia Grzegorza Przemyka czy Stanisława Pyjasa.

- Są jednak takie ulice jak na przykład Duracza (Teodor, polski działacz komunistyczny - red.), na które nie ma miejsca w mieście i wszyscy są co do tego zgodni. Są też takie, które są dyskusyjne i takie, które odpowiadają mieszkańcom - wskazał Trzaskowski.

W ubiegłym tygodniu pisaliśmy, że drogowcy rozpoczęli demontaż znaków z ulicą Lecha Kaczyńskiego. Na początku grudnia ubiegłego roku Naczelny Sąd Administracyjny podtrzymał uchylenie zarządzenia wojewody mazowieckiego o zmianie alei Armii Ludowej na ulicę Kaczyńskiego. Tego samego dnia analogiczne wyroki zapadły w sprawie 43 innych ulic.

"Wsłuchuję się w głos osób poszkodowanych"

Rafał Trzaskowski mówił również o podpisanej we wtorek karcie LGBT+. Na tvnwarszawa  informowaliśmy o tym, że prezydent stolicy podpisał deklarację na rzecz społeczności lesbijek, gejów, biseksualistów i osób transseksualnych.

Prezydent był pytany, czy jest to tak ważna decyzja, żeby podejmować ją już na początku kadencji. - Zaczęliśmy od żłobków i pomocy seniorom, ale pomoc osobom dyskryminowanym też jest bardzo istotna - odpowiedział Trzaskowski.

Dodał również, że nie należy trywializować problemu. - Jeżeli na bruk wyrzucani są ludzie z rodzin, które nie tolerują ich orientacji, i nie mają się gdzie podziać, to trzeba im pomóc - argumentował. Odniósł się w ten sposób do stworzenia hostelu dla osób LGBT, które zostały wyrzucone z domu.

Prowadzący program pytał również o wsparcie dla klubów sportowych społeczności LGBT.

- Jeżeli dochodzi do samobójstw w szkołach, bo dzieci są zaszczuwane, jeśli ludzie są dyskryminowani ze względu na odmienną orientację w klubach sportowych, to trzeba się tym zająć - wskazywał Trzaskowski. - Ja wsłuchuję się w głos tych ludzi, którzy zgłaszają pewne problemy. To seniorzy wiedzą lepiej, jak im pomóc. To nauczyciele wiedzą, jak im pomóc. To osoby, które są dyskryminowane, wiedzą lepiej, jak im pomóc, i ja się wsłuchuję w ich głos - wyjaśnił prezydent.

Co z Modlinem?

We wtorek na tvnwarszawa.pl informowaliśmy, że marszałek Adam Struzik zadeklarował gotowość przejęcia udziałów w lotnisku w Modlinie.

Rafał Trzaskowski wypowiedział się w "dogrywce" w tvn24.pl o możliwości odkupienia udziałów w modlińskim lotnisku od rządu PiSu. - Propozycja pojawiła się dopiero wczoraj, więc jest za wcześnie, żeby ogłaszał decyzję. Nie wykluczam zainteresowania Warszawy w tej kwestii - mówił. 

Prezydent Warszawy przekonywał również, że zależy mu na rozwijaniu lotniska w Modlinie. - Jedynym i dobrym rozwiązaniem jest to, żeby w Warszawie funkcjonowało lotnisko Chopina i żeby rozwijał się również Modlin, który jest położony na terenach Skarbu Państwa, więc nikogo nie trzeba wysiedlić ani nic kupować. Chcemy go rozbudować, a nie przenosić do Radomia - wyjaśnił.

Gość programy pytany był również, czy lotnisko w Modlinie przynosi zyski i czy byłaby to inwestycja, która zaprocentuje. - Przede wszystkim jest to lotnisko, które jest potrzebne. Nie znam w tej chwili bilansu finansowego, ale będę się z tym zapoznawał w momencie podejmowania decyzji - stwierdził.

Trzaskowski zapewniał również, że lotnisko w Modlinie jest jednym z najszybciej rozwijających się lotnisk w Polsce.

Obietnice wyborcze

Piasecki w "dogrywce" na tvn24.pl pytał Trzaskowskiego o realizację obietnic wyborczych, w tym posadzenie miliona drzew w Warszawie. Prowadzący wskazał, że w ubiegłym roku zostało pojawiło się sześć tysięcy drzew.

- Zaczynamy sadzić drzewa. W 50 dni nie mogłem zrobić wszystkiego, co obiecałem. Może mnie pan rozliczyć za pięć lat, ale niektóre obietnice są już wcielone - odparł prezydent. - Zapowiadamy rewolucje jeśli chodzi o zieleń. Jest Justyna Glusman, która będzie odpowiadać za zieleń i jakość powietrza, więc się do tego przygotowujemy - tłumaczył.

Trzaskowski odniósł się również do finansowania modernizacji Skry. - Nikogo tak naprawdę nie interesuje czy Skra będzie robiona za fundusze z unii czy z pomocą inwestora. Ważne, że będzie odbudowana - wyjaśnił Trzaskowski. - To jasne, że niektóre z tych obietnic trzeba będzie realizować za pieniądze unijne, gdzieniegdzie będziemy szukali wsparcia inwestora, bo nie na wszystko są pieniądze w budżecie. Na końcu dla mieszkańców ważne będzie tylko, czy obietnica została spełniona - dodał.

mp/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ania

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.02.2019 10:32 ~ania

  Ale boli, Warszawa wolna od PiSu. Brawo Panie Rafale, oby tak dalej, Super!!!!!

 • Wysoki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.02.2019 22:00 ~Wysoki


  rsz~rsz

  cel tej prezydentury?walka z Pisem
  Cel cela~Cel cela

  A nawet gdyby, to co ?

  No i brawo. Przynajmniej jawnie się przyznajesz, że jesteś głąb, co nieudolnie próbuje ukrywać 99% osób głosujących na PO.

  Nie ważny jest program PO, nie ważne, że oni nie realizują obietnic, nie ważne, że nas wielokrotnie okradali... ważne, że nie są PiSem. :D Który tak naprawdę nie wiadomo co złego zrobił. Oprócz tego, że Kaczyński jest niski. :D

 • Dżesika

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.02.2019 18:32 ~Dżesika  rsz~rsz

  cel tej prezydentury?walka z Pisem
  Cel cela~Cel cela

  A nawet gdyby, to co ?
  Seba~Seba

  to jajco... jajco Czaskoski... tyle w temacie

  Seba? Nie, to Brajan, czyli dziecko Dżessiki z MOPSem i 500pIssem

 • darks

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.02.2019 21:23 ~darks

  Ale się pisiorów zleciało :D
  Może w wypadku tak kontrowersyjnej decyzji trzeba by spytać Warszawiaków czy chcą, żeby główna aleja nosiła nazwę ŚP prezydenta? Wiem, koszty itp, ale raz na zawsze ucięłoby to gadanie propagandzistów i troli bzdur o Armii Ludowej i komunistach. Bo o odmowę w referendum jestem pewien w 99%.
  Wystarczy już promowania na bohatera narodowego.

 • Seba

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.02.2019 20:09 ~Seba


  rsz~rsz

  cel tej prezydentury?walka z Pisem
  Cel cela~Cel cela

  A nawet gdyby, to co ?

  to jajco... jajco Czaskoski... tyle w temacie

 • Przypomnijmy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.02.2019 19:32 ~Przypomnijmy

  Polscy partyzanci ścigali i rozbijali oddziały komunistyczne z powodu rabunków, gwałtów, morderstw, jakich się dopuszczały. Były to akcje w obronie polskiej ludności przeciwko wyjątkowo groźnym i dokuczliwym bandytom. Z Kielecczyzny znane są także przypadki denuncjacji przez komunistów do gestapo, działaczy polskiego podziemia niepodległościowego. Z powodu takiego donosu jeden z oddziałów AK został całkowicie wybity. Oddziały AL mają też na sumieniu mordy na Żydach. Nie ulega wątpliwości, że jeśli po wojnie Polska nie byłaby zależna od Sowietów, ludzie z AL i GL stanęłaby przed sądami za rabunki, gwałty i morderstwa.

 • młody starzec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.02.2019 18:46 ~młody starzec

  Zmienić nazwę Warszawy na Stalinogród (jak kiedyś Katowic) i przywrócić wszystkie stare nazwy ulic: Marchlewskiego, Nowotki, Świerczewskiego, Stalingradzką, Rewolucji Październikowej i całą resztę. PO będzie zadowolona i jej poplecznik PZPR także.

 • laryngolog

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.02.2019 18:18 ~laryngolog

  Komuniści, tworząc mit założycielski, próbowali dorobić sobie zasługi w walce z Niemcami. Na przykład pisali, że oddział partyzancki AL „dokonał operacji uderzenia w gospodarkę okupanta”, a po sprawdzeniu dokumentów okazało się, że ukradli leśniczemu krowę. Chwalili się, że wysadzali niemieckie transporty, po sprawdzeniu na mapach okazało się, że tam nigdy nie było torów kolejowych.

 • antysocjalista

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.02.2019 18:14 ~antysocjalista


  antysocjalista~antysocjalista

  kurcze, czy kiedykolwiek będziemy mieli prezydenta, który nie jest socjalistą i nie myśli jak tu wydać nasze pieniądze? Potrzebny nam prezydent, który będzie zarządzał biznesowo, czyli np ZAKAZ ZADŁUŻANIA MIASTA POD KARĄ WIĘZIENIA!! Teraz dalej mamy koalicję POPiS, czyli ,,my za wy przeciw, wy przeciw, my za i zawsze będziemy rządzić".
  PiS PO jedno zło!!!
  Koalicja~Koalicja

  Uważasz, że jak radny PiSowski Kaleta celowo wszczyna burdy na Radze Warszawy, to jest przejaw koalicji ?  jak najbardziej. W ten sposób są u władzy od ponad 20 lat. "raz my, raz wy". To są ustalenia z Magdalenki, że wolnościowcy (zwolennicy gospodarki w rękach obywateli, a nie państwa) nigdy nie dojdą do władzy i będą skutecznie zagłuszani.

 • Nuda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.02.2019 18:08 ~Nuda  KJHD~KJHD

  Ja chętnie dopłacę ze swoich podatków aby nie było ulicy Kaczyńskiego. Nie tylko tabliczki są kosztem ale również zmiany geodezyjne i mapy. Głównym winowajcą są pisiory, które powinny były zostawić to wszystko w spokoju. Byłoby najtaniej - do wszystkich którzy tu płaczą jakie to koszty.
  czaras~czaras


  Podziękuj Bolkowi, on to zablokował dekomunizację i temat ciągnie się do dzisiaj...
  nick~nick

  A ja pamiętam, że to Mazowiecki mówił już w 1989 o grubej linii, i że to jego otoczenie oraz rząd Suchockiej uznawano za niechętnych jakiejkolwiek dekomunizacji i oskarżano o torpedowanie prób rozliczenia tzw. komuny. Jeszcze zanim Wałęsa został prezydentem.

  Ostatnio zakonnik ojciec Wiśniewski mówił to samo na pogrzebie zamordowanego prezydenta Gdańska. Ale niektórzy uważają, że w Polsce zrobiłoby się wtedy nudno.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »