Informacje

24.08.2018 09:59 "Stolica lepszej komunikacji"

Trzaskowski ma plan na Mordor.
Ma być wygodnie i bez korków

SERWISY:

- Każdy potrafi palcem wyrysować linię na białej kartce. Najważniejsze, żeby oceniać, który plan jest wiarygodny i możliwy do zrealizowania - mówi kandydat Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej Rafał Trzaskowski. I proponuje rozwiązania, które mają rozwiązać komunikacyjny problem Mordoru: metro, tramwaj, SKM.

Według Rafała Trzaskowskiego problem ma rozwiązać budowa metra. - Nowa linia, którą chcemy zbudować, będzie biegła ze stacji metra Wilanowska do Ursusa. Będziemy mieli stację Mokotowska Dzielnica Biurowa, czyli będziemy mieli dzięki temu rozwiązany problem komunikacyjny w dużej części – mówił w czwartek Rafał Trzaskowski.

Trzaskowski obiecuje tramwaj

Chwilę później dodawał, że jest świadomy, że budowa metra może potrwać, dlatego przygotował też inne rozwiązanie. Wybudowanie linii tramwajowej łączącej Mordor z obecną stacją metra Wilanowska.

Ale to nie koniec komunikacyjnych obietnic Rafała Trzaskowskiego.

- Chcemy, aby z Warszawy Zachodniej do Piaseczna była poprowadzona nowa linia SKM. Będziemy korzystać z obecnie istniejącej infrastruktury, ale będziemy zakupywać dodatkowy tabor - solennie zapewniał kandydat Platformy i Nowoczesnej.

I podsumował: - Docelowo w tym miejscu będziemy mieć stację metra, a wcześniej linię tramwajową, której koszt szacujemy na 120 milionów złotych i również nową linię SKM-ki.

Na temat niefunkcjonalnego peronu stacji Warszawa Służewiec Rafał Trzaskowski nie wypowiadał się.

"Nie będzie korków"

Jak ocenił, dzięki jego propozycjom ludzie szybciej i wygodniej dotrą do pracy. A dzięki temu, że więcej osób wybierze komunikację publiczną, ci, którzy jednak zdecydują się na własny samochód, unikną korków i łatwiej będzie im zaparkować.

Podczas konferencji Trzaskowski wielokrotnie zaznaczał, że przedstawione przez niego pomysły na lepszą komunikację w Warszawie to całościowy plan. Zapewniał, że wszystko zostało dokładnie zaplanowane, a koszty oszacowane.

- Każdy potrafi palcem wyrysować linię palcem na białej kartce. Zwłaszcza, kiedy te linie, tak jak są rysowane przez moich konkurentów, nie do końca mają sens. Budowanie linii metra w miejscach, gdzie nie są policzone potoki pasażerów, gdzie są podziemne jeziora, nie należy do sensownych. Najważniejsze, żeby oceniać, który plan jest wiarygodny i możliwy do zrealizowania – powiedział Trzaskowski.

Metro Trzaskowskiego

Przypomnijmy, że w środę Trzaskowski zadeklarował, że podtrzyma dotychczasowy projekt rozbudowy drugiej linii metra. Zamierza jednak nieco go uzupełnić. Budowaną linię chce wydłużyć w obu kierunkach. W jego planach po stronie wschodniej zamiast na Bródnie miałaby się kończyć na Żeraniu, a po stronie zachodniej zamiast w Morach miałaby dotrzeć do Ursusa.

Kandydat zadeklarował też wydłużenie i poprawę funkcjonalności pierwszej linii. W myśl jego koncepcji miałaby ona dotrzeć z Młocin najpierw do Cmentarza Północnego, a następnie na drugi brzeg Wisły, czyli na Białołękę w okolicach ulicy Mehoffera (na schemacie oznaczono to jako piątą linię).

Zamierza też dobudować dwie stacje w Śródmieściu: przy placu Konstytucji oraz na Muranowie, a także utworzyć zapowiadany od lat łącznik między stacją Centrum a dworcem kolejki Warszawa-Śródmieście.

Teraz pasażerowie przesiadający się w tym miejscu muszą wychodzić na powierzchnię.

kz/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • fojtek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.08.2018 14:41 ~fojtek

  A co z Placem Defilad?
  Co z miejscem samospalenia Piotra S?
  Może na ten temat ktoś by się wypowiedział!

 • makuszyn

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.08.2018 08:41 ~makuszyn

  Ulica Marynarska to przykład nieudolności PO - tyle lat remontować krótką ulicę...zgroza.

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.08.2018 20:36 ~warszawiak

  PO co PO wystawia kandydata skoro widomo od dawna że i tak przegra ???

 • Poiu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.08.2018 20:35 ~Poiu

  gruh~gruh

  Przecież jest tramwaj z Metra Wierzbno na Służewiec! Skąd on się urawł?! Po co budować nową linię?! Wystarczy reorganizacja skrzyżowania Woronicza-Wołoska, dziś tranwaje stoją tam za długo...


  Ale linia Służewiec – Metro Wilanowska (następnie przez Stegny połączona z linią do Wilanowa) jest planowana od dawna i nie jest pomysłem Trzaskowskiego. Wystarczy zerknąć na projekty „Dworca Południowego”, żeby zobaczyć, że na tę trasę są już rozplanowane rozjazdy.

 • kierowca patelni

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.08.2018 20:20 ~kierowca patelni

  Plan na Mordor, ale dla kogo . Na pewno nie dla mieszkańców.

 • kk62

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.08.2018 19:15 ~kk62

  a co mnie mordor obchodzi jak drugi już powstał na woli grzybowska towarowa a i tak cała warszawa stoi bo zawsze coś albo budują albo nie drożności a co z targowa przy wileńskiej po co zwężka jak stacja metra wybudowana czy z ossowskiego również wyudowana i ulica zamknięta i nie wiadomo kiedy otworzą tak jest jak nikt nie pilnuje co te firmy budujące robią mają czas trzeba przesunąć terminy wyrwać więcej kasy a na budowie 5 pracowników a 2 pracuje reszta podpiera się o łopaty i szczoty bałagan jak nie wiem jeszcze 3 lata do emerytury i spadam na podlasie skąd większość emigruje do w-wy

 • taktojest

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.08.2018 18:24 ~taktojest

  Co za brednie. Korki są dlatego, że jaśniepaństwo spod Warszawy dojeżdża do swoich bezproduktywnych biur swoimi szmelcwagenami w tedeiku. Nikomu nie są potrzebne ich targety i telemarketing. Ale jeśli już muszą jeździć to trzeba im ułatwić dojazd komunikacją zbiorową. SKM i KM już mają. Ale np. taka Warszawska Kolej Dojazdowa (WKD) to komunistyczny beton. Od lat nie chce uznawać kart ZTM poza granice Warszawy. ten zatwardziały twór bilet ZTM uznaje tylko to Opaczy, a potem opłata zbójecko-lichwiarska.

 • Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.08.2018 18:22 ~Warszawiak

  Trzaskowski tak jak Walcowa,Tusk czy Wałęsa obieca Wam wszystko co tylko chcecie ale będzie to ważne tylko do wyborów.Będziemy Japonią,Irlandią.Dostaniemy do ręki kupę pieniędzy a w sklepach w Warszawie wszystko będzie za darmo.

 • dzidekzmeliny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.08.2018 18:17 ~dzidekzmeliny

  wkurzony~wkurzony

  Można mu wierzyć tak samo jak pani HGW - 2 lata remontowana jest krótka ulica Marynarska ! I końca nie widać !
  Ta ulica to jeden przykład nieudolności ludzi z PO - Warszawiacy już nie dadzą się nabrać na takie gadanie i banialuki kogokolwiek z PO.
  Afery i korki zrobiły swoje - Te wybory wygra inny kandydat i inna opcja polityczna. I dobrze. Czas na zmiany.

  Ty się nie wkurzaj. Ty zmień pracę:)

 • motorniczy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.08.2018 18:08 ~motorniczy

  To co mówi wygląda rozssądnie, mnie to przekonuje.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »