Informacje

08.08.2018 21:09 konferencja o smogu

Trzaskowski: likwidacja "kopciuchów", sto nowych parków, autobusy gazowe

SERWISY:


Sto nowych skwerów i małych parków, walka z "kopciuchami" i inwestycje w autobusy niskoemisyjne - w ten sposób kandydat Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej na prezydenta stolicy Rafał Trzaskowski chce walczyć ze smogiem.

Trzaskowski podkreślił na briefingu prasowym zorganizowanym przed warszawskim ratuszem, że w kwestii walki ze smogiem ma dla warszawiaków "kilka bardzo konkretnych propozycji".

Zlikwidować "kopciuchy"

Po pierwsze chce "walczyć ze wszystkimi kopciuchami", czyli starymi piecami, ogrzewanie którymi w okresie zimowym powoduje duże zanieczyszczenie powietrza.

- Do 2020 roku chcemy zlikwidować je i podłączyć (mieszkania ogrzewane za pomocą tych pieców) do sieci gazowej. I to nie tylko te, które są w mieszkaniach komunalnych, ale również chcemy opracować plan dla mieszkań spółdzielczych czy prywatnych - powiedział Trzaskowski.

Kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta stolicy wyjaśnił, że w porównaniu do stanu obecnego, proponowana przez niego zmiana polega na tym, że finansowane będzie "100 procent dołączenia się do sieci gazowej", a więc samo podłączenie, a także faza projektowa. - To jest bardzo poważna zmiana, ponieważ często przez to, że te pierwsze fazy nie były finansowane, warszawiacy nie decydowali się na wymianę pieców - precyzował.

O walce z kopciuchami mówiło już miasto. Wiceprezydent Michał Olszewski zapowiedział, że miasto wyeliminuje piece do końca przyszłego roku.

Z kolei kandydat Zjednoczonej Prawicy Patryk Jaki w maju mówił zapowiedział, że jeżeli wygra wybory to w pierwszym roku kadencji zlikwiduje wszystkie miejskie "kopciuchy". Zaproponował też wprowadzenie bonów na wymianę pieców.

Setka nowych parków

Trzaskowskie zadeklarował w środę też, że będzie chciał zakupić 100 urządzeń do pomiaru jakości powietrza, "które pozwolą, aby warszawki indeks powietrza stawał się coraz bardziej precyzyjny". Zapowiedział też zwiększenie obszarów zielonych w stolicy.

- Już parę miesięcy temu mówiłem o swoich projektach dotyczących zieleni. Będziemy się starali zrealizować w Warszawie ponad sto skwerów i nowych, małych parków - zadeklarował Trzaskowski. Dodał, że będą też specjalne dotacja na "zazielenianie podwórek".

Trzaskowski stwierdził, że około 40 procent warszawskiego smogu "bierze się z komunikacji". - Chcemy, żeby Warszawa dawała dobry przykład. Do 2023 roku kupimy 200 nowych elektrycznych autobusów, a od roku 2019 w ogóle spółki miejski będą kupowały tylko i wyłącznie tabor niskoemisyjny - zapewnił.

Warto zauważyć, że obecnie największy przewoźnik, czyli Miejskie Zakłady Autobusowe, posiadają tylko 35 gazowych przegubowców zasilanych gazem oraz 31 "elektryków". Według ostatnich planów, w 2020 roku stołeczny przewoźnik ma mieć ponad 300 autobusów bezemisyjnych i niskoemisyjnych - elektrycznych i gazowych.

Korytarze powietrzne

Trzaskowski zapowiedział w środę również zagwarantowanie w planach zagospodarowania przestrzennego Warszawy utrzymania "korytarzy powietrznych" i nie zamykanie ich poprzez budowę wieżowców. Zaznaczył, że w walce ze smogiem bardzo ważna jest też współpraca z gminami ościennymi. - Nam się to już udaje poprzez unijny program zintegrowanych inwestycji terytorialnych, o który walczyłem jeszcze będąc posłem do Parlamentu Europejskiego - mówił.

- Musimy również współpracować z gminami ościennymi, żeby walczyć ze zjawiskiem smogu. Nad tym dokładnie pracujemy. Dzięki Bogu, Unia Europejska ten program rozbudowy metropolii, nad którym pracowałem z Janem Olbrychtem, przedłużyła. Na tym nam zależy, by metropolia nie była budowana tylko przez sztuczne dołączanie - ze względów wyborczych - okolicznych gmin, tylko żeby współpracować (z nimi) w rozwiązywaniu najważniejszych problemów - podsumował.

Główne zdjęcie: Jacek Turczyk/PAP

PAP/ran/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Ewa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.08.2018 16:20 ~Ewa

  Skwery, zielone tereny? To za PO na terenie tzw Zielonej Białołęki wycięto tysiace drzew , najpierw na kanalem żerańskim, gdzie pierwsza wycinka była parę ladnych lat temu i miały powstaćctereny rekreacyjne, a nie powatało nic, tylko dalej dokonano rzezi, nie patrząć na lęgi ptaków. Z Zielonej Bialołęki nawet nazwa nie została.

 • prawiebezgłowynick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.08.2018 15:40 ~prawiebezg…

  Sto parków? Kto da więcej? Tysiąc parków. Milion Parków. Po jednym parku na każdego mieszkańca.

 • tagh

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.08.2018 15:18 ~tagh

  Przecież PO było przeciwko metropoli stąd brak dofinansowania hahhaha co za ludzie, gdzie wasza pamięć. Człowieku - ludzie pamiętaja

 • Hgh

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.08.2018 14:49 ~Hgh

  Jedngo nie rozumiem, gość zapowiada dokładnie odwrotne rzeczy niż to co robi jego partia PO od 12 lat w ratuszu. Mówi że 40% zanieczyszczenia to ruch kołowy i korki - ale to bufetowa kazała zwężać ulice tworząc jeszcze większe korki i smog. To za niej kadencji całkowicie olano wymianę taboru na elektryczny. To za kadencji PO deweloperzy zabudowali doloty powietrzne warszawy i likwidowali parki lub tereny zielone!!!! Człowieku - gdzie ty masz sztab wyborczy? Kompromitacja. JEżeli budujej w warszawie dom lub juz w instejącym chcesz pomimo tego że musisz za to zapłacić miec doprowadzony gaz to nie wiadomo czy w 2025 go doprowadzą. Nie ma ansolutnie zadnych norm. Doprowadzimy kiedy będzie nam wygodnie - tak to wygląda. Potrzebna ustawa że niezależnie od miejsca pół roku to max.!

 • Rysiek z Kranu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.08.2018 12:58 ~Rysiek z Kranu

  palacz~palacz

  Podobno jesteśmy biedni, więc nas nie stać na finansowanie kopciuchów.
  Za to przydałaby się edukacja jak korzystać z tych pieców które są - nawet nie z powodu smogu, ale oszczędności opału - bo oszczędność kasy zwykle najlepiej trafia do ludzi - przy paleniu "od góry" w porównaniu do palenia "od dołu".
  Tak że z jednej strony, edukacja i oszczędność, a z drugiej kara za niewłaściwe spalanie opału (oczywiście zawsze się trafi "nikt nie będzie mi mówił jak mam spalić opał za który sam zapłaciłem") i palenie śmieci.

  Ale weź jeszcze pod uwagę, że likwidacja kotłów to bardzo nośny temat. Tylko nikt nie bierze pod uwagę tego, że można zadziałać inaczej. Dofinansowywać nie wymianę, a instalację elektrofiltrów (operacja znacznie tańsza) i edukować i jeszcze raz edukować. A razem z tą edukacją ścigać tych, którzy mimo "wykładów" nadal nie nauczyli się palić. Niestety nie jesteśmy jeszcze tak bogatym społeczeństwem, żeby emeryta mieszkającego w nieocieplonym domu stać było na utrzymywanie nieefektywnego kotła gazowego który ufunduje mu miasto.

 • wwa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.08.2018 12:26 ~wwa

  Na razie finansowanie wygląda tak, że oddają za piec ( chyba do 7 tys), ale żeby je dostać trzeba zrobić projekty, pozwolenia itd. Koszt całkowity to z 15 tys., więc bardziej się opłaca nie korzystać z tego dofinansowania.

 • Hiubi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.08.2018 11:31 ~Hiubi

  A kto się jeszcze nabierze na tą kiełbasę wyborczą??? Zarówno Jaki jak i Trzaskowski maja wybujałą wyobraźnię! Ciekawe co jeszcze obiecają...

 • Waść

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.08.2018 11:14 ~Waść

  Piękny Roman~Piękny Roman

  Skończ waść, wstydu sobie oszczędź :D

  Piękny Romanie, to, że nie lubisz Trzaskowskiego to nie dowód, że i my go nie lubimy. Więc sam oszczędź nam swoich prostackich komentarzy.

 • Ursyn car

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.08.2018 11:11 ~Ursyn car

  Wesoły~Wesoły

  >> Trzaskowski stwierdził, że około 40 procent warszawskiego smogu "bierze się z komunikacji".

  Tak, widzieliśmy to w długi weekend 6-8.01.2017.

  >> zapowiedział w środę również zagwarantowanie w planach zagospodarowania przestrzennego Warszawy utrzymania "korytarzy powietrznych" i nie zamykanie ich poprzez budowę wieżowców.

  To poprzedniczka zostawiła mu jakiekolwiek korytarze powietrzne? A może pomyliło mu się z Krakowem? :]

  Idea korytarzy powietrznych jest ze wszech miar słuszna, tyle, że wszystkie istniejące zostały przez HGW skrupulatnie zabudowane wieżowcami.Pan Rafał ma zamiar je wyburzyć ? Byłoby również miło, gdyby ratusz przestał ingerować w pierwotne plany osiedli i nie dostawiał na siłę nowych bloków na starych placykach i na skwerach, jak n.p. na Ursynowie.

 • benzen

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.08.2018 10:18 ~benzen

  Najbardziej istotny punkt - finansowanie w 100% wymiany pieca na gazowy. Dodatkowo tak jak w przypadku parkingów P+R, tutaj jest potrzebne działanie metropolitalne, bo smog napływa do Warszawy głównie z obrzeży, gdzie jest mnóstwo domków opalanych węglem, miałem, "eko"groszkiem i innymi "różnymi rzeczami"...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »