Informacje

24.11.2017 20:21 "Fakty po faktach"

Trzaskowski liczy na poparcie PSL-u i lewicy. "Jestem gotów do rozmowy"

SERWISY:

 


- Nie oddamy mojego ukochanego miasta PiS-owi - zapowiedział poseł Platformy Obywatelskiej i jej kandydat na prezydenta Warszawy Rafał Trzaskowski. Gość "Faktów po Faktach" TVN24 z
apewnił, że program wyborczy będzie pisał wspólnie z Nowoczesną, liczy także na poparcie ludowców i lewicy.

- Wszyscy widzą, że prezentuję inne priorytety, inne spojrzenie i inne pokolenie. Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz jest osobą mocno konserwatywną, ja bardzo liberalną. Warszawa potrzebuje innych priorytetów po fazie budowy infrastruktury. Afera reprywatyzacyjna musi być wyjaśniona - powiedział w "Faktach po Faktach" Rafał Trzaskowski.

- Chodzi też o naprawę tego, co było robione zbyt wolno, jak kwestia otoczenia Pałacu Kultury i Nauki. Trzeba postawić na miasto przyjazne obywatelom. Pieniędzy z Unii Europejskiej będzie mniej. Jest mnóstwo do zrobienia. Absolutnym priorytetem musi być komunikacja. Musi być uprzywilejowana i rozwijana - dodał poseł.

Odniósł się też do wyniku ostatniego sondażu dla "Gazety Wyborczej" i TOK FM. Badanie daje mu największe szanse na wygraną w stolicy - ma 34-procentowe poparcie badanych. Za nim uplasowali się Patryk Jaki (18 procent), Ryszard Kalisz (8 procent) i Jan Śpiewak (6 procent). - Trudno, żebym udawał, że się nie cieszę, ale wszystko może się zmienić przez rok. Trzeba zakasać rękawy, być wśród ludzi. Dziś nikt nie może zakładać w żadnym mieście, że może te wybory wygrać - stwierdził.

Sondaż nie uwzględniał jednak koalicji z Nowoczesną, o której poinformowali w czwartek liderzy partyjni. Trzaskowski przyznał, że liczy na poparcie kolejnych partii opozycyjnych. - Mam nadzieję, że będziemy w stanie dogadać się z PSL-em, ale także z lewicą. Jestem gotów do rozmowy ze wszystkimi. Mam nadzieję, że tę gotowość będzie widać także w innych ugrupowaniach - powiedział Trzaskowski.

Wspólny kandydat

Przypomnijmy, że Grzegorz Schetyna i Ryszard Petru oświadczyli, iż Trzaskowski jest wspólnym kandydatem obu ugrupowań na prezydenta Warszawy, a - w przypadku jego wygranej - dotychczasowy kandydat Nowoczesnej Paweł Rabiej zostanie jego zastępcą w ratuszu.

Jednak sprawa zjednoczonej opozycji nie jest dla wszystkich jasna. Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej oceniła, że "koalicję zawiera się między partiami, a nie na konferencjach prasowych".  Zauważyła, że "żadne ciała statutowe nie zatwierdziły jeszcze koalicji".

- Jest porozumienie, które ma rozpocząć konsolidację opozycji. Wszyscy od wielu miesięcy mówiliśmy, że jest potrzeba zjednoczonej opozycji, że konsolidacja musi nastąpić. Cieszę się, że nastąpiła w Warszawie. Rozumiem, że w Nowoczesnej jutro wybory (przewodniczącego partii - red.), natomiast nie wyobrażam sobie, żeby ktokolwiek wygrał chciał podważać porozumienie opozycji - stwierdził Trzaskowski.

Zastrzegł, że szczegóły porozumienia są jeszcze do dogadania niezależnie od tego, czy szefem będzie Ryszard Petru czy Katarzyna Lubnauer. - Wierzę, że jakikolwiek będzie wynik wyborów w Nowoczesnej, to na pewno następnego dnia będziemy rozmawiać o dalszych konkretach – dodał Trzaskowski.

Nie odpowiedział wprost, czy politycy innych partii, które go ewentualnie poprą, mogą liczyć na stanowiska wiceprezydentów.

Odejdzie z gabinetu cieni?

Trzaskowski zapowiedział, że "powoli będzie zdawał swoje obowiązki w gabinecie cieni PO", gdzie zajmuje się sprawami polityki zagranicznej.  - Nie można robić kilku rzeczy na raz, muszę się skoncentrować na tym, co najważniejsze - na Warszawie - podsumował.

kz/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Katarzynak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.11.2017 22:15 ~Katarzynak

  Trzaskowski jest w porządku. Ma dużą szanse wygrać i uratować moją kochaną Warszawę przed rządami PIS. Mam tylko nadzieję, że Nowoczesna sie nie wyglupi

 • krzysztof

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.11.2017 21:14 ~krzysztof

  Ja będę głosował na tych z opozycji, którzy będą naprawdę chcieli się dogadać, bo to jedyne wyjście, w sytuacji niszczenia państwa, łamania Konstytucji, przygotowywanego przez Pis oszustwa wyborczego, trzeba jednoczyć siły

 • maria km

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.11.2017 14:26 ~maria km

  Mieszkam w Warszawie (biorąc pod uwagę również moich przodków) od ponad 200 lat. Uważam, że poza czasem Starynkiewicza i Starzyńskiego za prezydentury p. Gronkiewicz-Waltz w mieście zmieniło się najwięcej. Przyznaję, że zaniedbanie nadzoru nad sprawami prywatyzacji i opóźnienia w niektórych inwestycjach były jej wielkim niedopatrzeniem i trzeci raz bym na nią nie głosowała, ale mimo wszystko uważam, że miasto bardzo zmieniło się na korzyść. Trzaskowski nie będzie kontynuował błędów HGW, bo jest młodszy, ma więcej energii i powinien lepiej pełnić funkcje nadzoru nad swoimi współpracownikami, natomiast generalną linię rozwoju miasta powinien kontynuować, bo była dobrze zakreślona.

 • Wprost

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.11.2017 09:48 ~Wprost  mola~mola

  Szkoda, że nie mieszkam w Warszawie. Oddałabym na Pana swój głos. A Pani Lubnauer niech lepiej milczy. Cieszcie się, że w razie wygranej będziecie mieli wiceprezydenta. Ani Pan Rabiej nie ma sans ani Pani Gasiuk-Pihowicz.
  podpucha~podpucha

  Jak widać, tego pana popierają mieszkańcy rejonów polski, którzy nienawidzą warszawy.
  "głosujcie, głosujcie, a my się pośmiejemy"
  Ja stąd~Ja stąd

  Widać to, co się chce zobaczyć. Mieszkam w Warszawie od urodzenia i bardzo ją lubię, co chyba zrozumiałe. Właśnie dlatego poprę Trzaskowskiego, dla dobra mojego miasta.

  Ja też bardzo lubię Warszawę. Dlatego NIE wybiorę Trzaskowskiego. To by była oczywista kontynuacja prezydentury HGW. A ilość przekrętów z reprywatyzacją, opóźnień z budową dróg czy metra, demolowania miasta poprzez zwężanie dróg, zamykanie wielu ulic naraz itp. itd. przekracza dopuszczalne normy.

 • krzysztof

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.11.2017 21:37 ~krzysztof

  Liczę na to, że się dogadają nie tylko w Warszawie, w obecnej sytuacji, gdy Pis manipuluje ordynacją wyborczą, to jedyna szansa dla opozycji

 • zośka 9999

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.11.2017 18:35 ~zośka 9999

  Urodziłam się i mieszkam w Warszawie całe (długie) życie. Ciesze się z tandemu Trzaskowski - Rabiej. I że opozycja się ogarnęła. Pomysł, by ten Jaki od hatakumby miał zostać prezydentem Warszawy - z kosmosu.

 • Znajomi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.11.2017 14:29 ~Znajomi

  Rabiej~Rabiej

  Rabiej: Założę się o skrzynkę ośmiornic, że Platforma nie wygra wyborów w Warszawie.

  Rabiej wygra, jak jego znajomi gangsterzy zorganizują mu poparcie.

 • Kura

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.11.2017 14:27 ~Kura

  wkurzony~wkurzony

  Ależ wpadka !
  W stolicy gdzie nie ma pól czy rolników , pan Trzaskowski liczy na poparcie ugrupowania chłopskiego...
  PO przy uczciwych wyborach przegra z kretesem ! To pewne !

  Znasz się na partyjnej dyplomacji, jak kura na pieprzu, ale musisz się wypowiedzieć. To jest walka o większość po prostu. A w stolicy jest zatrzęsienie rolników, specjalnie w nowych osiedlach.

 • Piotr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.11.2017 14:07 ~Piotr

  Przypomnę, że doszło do wyrzucenia 40 tysięcy ludzi na bruk, utraty przez miasto majątku wartego kilka miliardów złotych. Reprywatyzacja to nie wpadka, jak mówi pan Trzaskowski, tylko patologiczny proceder, który funkcjonował przez lata.

 • wkurzony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.11.2017 13:23 ~wkurzony

  Ależ wpadka !
  W stolicy gdzie nie ma pól czy rolników , pan Trzaskowski liczy na poparcie ugrupowania chłopskiego...
  PO przy uczciwych wyborach przegra z kretesem ! To pewne !

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »