Informacje

25.08.2018 19:01 "Stolica lepszej komunikacji"

Trzaskowski i Rabiej obiecują węzeł komunikacyjny na Stegnach

SERWISY:

- Przeanalizowaliśmy, jak wygląda komunikacja w najbardziej rozwiniętych stolicach światowych, jak steruje się ruchem ludzi, by najbardziej optymalnie w - stosunku do kosztów - zaplanować system komunikacyjny - zapewniali w sobotę kandydaci na prezydenta i wiceprezydenta Warszawy - Rafał Trzaskowski (PO) i Paweł Rabiej (Nowoczesna).

Briefing kandydatów odbył się przy skrzyżowaniu dwóch ważnych ulic: Sobieskiego i Sikorskiego, w pobliżu Toru Stegny. W przyszłości, w tym miejscu - jak wynika z ogłoszonego w czwartek programu Trzaskowskiego "Stolica lepszej komunikacji" - miałby powstać węzeł komunikacyjny, który połączy istniejącą komunikację autobusową z planowaną linią tramwajową oraz zapowiedzianą przez Trzaskowskiego trzecią linią warszawskiego metra.

Zaproponowali tramwaj

Jak podkreślał Trzaskowski, program zawiera "konkretne rozwiązania" i bierze pod uwagę zarówno metro, SKM oraz nowe linie tramwajowe. - Ten plan ma rozwiązać problemy komunikacyjne miasta. Nie chodzi o to, by - jak konkurenci - rysować linie na kartce papieru. Trzeba zaproponować program, który rozwiąże większość naszych problemów - dodał.

Kandydat na wiceprezydenta Paweł Rabiej z Nowoczesnej zapewnił, że program jest "dobrze policzony". - Przeanalizowaliśmy jak wygląda komunikacja w najbardziej rozwiniętych stolicach światowych, jak steruje się ruchem ludzi, by najbardziej optymalnie w - stosunku do kosztów - zaplanować system komunikacyjny. To dobrze jest przemyślane, bierze pod uwagę zarówno przepływ pasażerów jak i możliwości techniczne - podkreślił.

Rabiej powiedział, że koszt budowy nowej linii tramwajowej z Woli na Wilanów to około 170 mln zł, a jej wybudowanie "szybko" poprawi sytuację komunikacyjną w tej części miasta.

A później metro

Koszty budowy trzeciej i czwartej linii metra to - według niego - z kolei "kwestia 8 - 8,5 mld zł" i - jak mówił - są to "bardzo szczegółowe wyliczenia" dla tej inwestycji. - To nie jest plan pisany patykiem po piasku - zapewniał polityk Nowoczesnej.

Zgodnie z programem "Stolica lepszej komunikacji" trzecia linia metra ma przebiegać od stacji Stadion Narodowy, przez Mińską, Rondo Wiatraczna również na Pradze Południe, Siekierki - już po lewej stronie Wisły aż do stacji metra Wilanowska. To właśnie ta linia miałaby przebiegać przez Stegny, które obecnie zamieszkuje ok. 50 tys. osób, a w przyszłości - zważywszy na realizowane tam inwestycje - kolejne 30 tysięcy.

Pytany o harmonogram inwestycji, Trzaskowski powiedział, że w "najbliższej kadencji chcemy zakończyć budowę drugiej linii metra i ją rozszerzyć", czyli - przedłużyć do Ursusa i stacji Warszawa Toruńska oraz rozpocząć budowę trzeciej linii. By to zrealizować - jak tłumaczył - trzeba jednak kilku lat, a potrzeby komunikacyjne Warszawiaków ze Stegien, Siekierek czy nieodległego Wilanowa - trzeba rozwiązywać szybciej.

Stąd plan budowy nowej nowa linii tramwajowej, która z Woli, m.in przez ulicę Sobieskiego będzie biegła do Wilanowa. Linia ta - jak mówił - "będzie gotowa znacznie wcześniej" niż trzecia linia metra.

Tą linię miasto planuje jednak od dawna, o czym wielokrotnie informowaliśmy na tvnwarszawa.pl.

Pytania o finansowanie

Na pytanie o finansowanie inwestycji Trzaskowski odparł, że zakładane jest finansowanie unijne.

- Miejmy nadzieję, że rząd PiS, mimo polityki marginalizowania się w UE, nie straci wszystkich pieniędzy. Myśmy wynegocjowali zapisy, które mówią jasno, że gdyby pieniądze z Unii nie płynęły, to rząd będzie miał obowiązek je uzupełnić - powiedział.

Jak dodał, rozważane są też "inne możliwości finansowania" - przez Europejski Bank Inwestycyjny, "jeśli finansowania unijnego w przyszłych latach miało by być mniej, przez nieodpowiedzialna politykę PiS".

Na pytanie, czy brane są pod uwagę pożyczki z rynku, Trzaskowski odparł, że przede wszystkim "z europejskich banków, które na bardzo korzystnych warunkach udzielają miastom rozwijającym się tego typu pożyczek. - Są specjalne programy, które mają służyć rozwojowi metropolii - podkreślił.

PAP/kz/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • pzdr Wawianka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.08.2018 16:47 ~pzdr Wawianka

  Kandydat stał na terenie Sielc. Za plecami miał Fort na Mokotowie i Sadybę. To nie jest usprawnienie komunikacyjne dla Stegien :-)

 • JakiWstyd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.08.2018 11:26 ~JakiWstyd

  Warszawiak~Warszawiak

  Trzaskowski zachowuje się jak papuga i proponuje to co Pan Jaki zaproponował wcześniej.Najpierw metro mu nie pasowało a proponował ścieżki rowerowe a teraz w tym amoku nie długo zaproponuje 6 linię metra z Warszawy do Berlina bo jak dla Warszawiaków ma być lotnisko w Berlinie to muszą tam dojechać a on załatwi metro


  Czemu się podajesz za Warszawiaka skoro piszesz z podkarpackiej wsi?

 • mmk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.08.2018 07:40 ~mmk

  Tramwaj nic nie da. Co najwyżej kasację 501,519 i 522, bo "PR zecież macie tramwaj". Jeden zepsuty tramwaj lub zwykłe zasłabnięcie pasażera to paraliź całej trasy. Do tego dochodzi przepustowość linii w Puławskiej /Marszałkowskiej - no chyba że zabiorą kursy ludzie wzdłuż Puławskiej aby wepchńąć te przejeżdżajace Gotówką/Puławska /Rakowiecka ("super węzeł"). Do tego wyburzenia wszystkich świeżo wyremontowany kładę z windami, czyli nowe spowalniają w postaci przejść ze światłami. Ta linia tramwajowa ma sens ale tylko do Wołoskiej. Tramwaj do Miasteczka Wilanów Tak ale Al. Wilanowską i dalej do linii przy Galerii Mokotów.
  Ps.Czas przejazdu tramwajem wybudowanym za ciężkie pieniądze do Pl. Unii Lubelskiej ma wynieść 18 minut gdy autobus jedzie 20. Do centrum nie podają bo będzie dłużej niż autobusem -korek tramwajów na Marszałkowskiej widoczny w szczycie już dzisiaj.

 • abc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.08.2018 22:25 ~abc

  Breaking News!
  Panowie planują stworzenie śródmiejskiej obwodnicy Warszawy. Usunięcie słupków przeciwsamochodowych w Al. Jerozolimskich pozwoli na zbudowanie 100km świeżutkiej obwodnicy przez śródmieście. c==3

 • Paweł

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.08.2018 17:16 ~Paweł

  Warszawiak~Warszawiak

  Najnowsza wiadomość Trzaskowski z Rabiejem przewidują otwarcie 1000 linii metra w 2200 roku na odcinku Warszawa Berlin aby prawnuczkowie mogli bezproblemowo dojechać do lotniska a co do seniorów to wymiana mieszkań na namioty.W mieszkaniach nie mają klimy a w namiocie będą mieć lepszy obieg powietrza
  Ta najnowsza wiadomość to ze sztabu na Nowogrodzkiej czy tylko wytwór chorego umysłu?
  PS. Lotnisko to planuje właśnie PiS, więc trochę się wydurniłeś :)

 • Paweł

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.08.2018 17:14 ~Paweł

  [/cytat_2889097]@Paweł Ile płacą teraz za posta?[/cytat_2889113]Nie wiem, nikt mi nie płaci. Walczę o moją stolicę, bo to obowiązek każdego prawdziwego warszawiaka.

 • Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.08.2018 15:06 ~Warszawiak

  Najnowsza wiadomość Trzaskowski z Rabiejem przewidują otwarcie 1000 linii metra w 2200 roku na odcinku Warszawa Berlin aby prawnuczkowie mogli bezproblemowo dojechać do lotniska a co do seniorów to wymiana mieszkań na namioty.W mieszkaniach nie mają klimy a w namiocie będą mieć lepszy obieg powietrza

 • Roz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.08.2018 14:15 ~Roz

  I jeden i drugi niema pojęcia o potrzebach miasta. Najpierw trzeba podzielić mieszkańców Warszawy na grupy i w ramach tych grup określić potrzeby:młodzi, starzy, zabiegani rodzice, zmotoryzowani, korzystający z komunikacji, potrzebujący żłobków itp.
  Do kogo obaj panowie Jaki i Trzaskowski kierują te wydumane koncepcje komunikacyjne? Do jakiej grupy mieszkańców warszawy, bo ja tego nie mogę odczytać z ich wypowiedzi. Gadać wiele osób potrafi, ale żeby zaproponować realne rozwiązania to trzeba trochę wcześniej popracować nad tym, przygotować się, a nie być wskazanym przez klikę swojej partii. A właśnie, tyle mowa o klikach: sędziów, adwokatów, lekarzy itp., a kiedy zabiorą się za klikę polityków??????

 • Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.08.2018 13:19 ~Warszawiak

  Trzaskowski zachowuje się jak papuga i proponuje to co Pan Jaki zaproponował wcześniej.Najpierw metro mu nie pasowało a proponował ścieżki rowerowe a teraz w tym amoku nie długo zaproponuje 6 linię metra z Warszawy do Berlina bo jak dla Warszawiaków ma być lotnisko w Berlinie to muszą tam dojechać a on załatwi metro

 • qbek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.08.2018 12:21 ~qbek


  wkurzony~wkurzony

  Znamy plany PO na Warszawę - buspasy i zakorkowanie oraz brak miejsc do parkowania.
  Dziękuję za taką Warszawę - Wybieram P.Jakiego.
  Paweł~Paweł
  A jak nijaki wygra wybory odkorkuje Warszawę jednym pierdnięciem w stołek! Wyrzuci wszystkie słupki i będzie można parkować nawet w piaskownicy :)
  Najpierw musisz mieszkać w Warszawie żeby tu głosować :)
  Warszawa mówi "nie" przybłędzie z Opola!  @Paweł Ile płacą teraz za posta?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »