Informacje

30.04.2018 12:59 przegląd mediów

Trzaskowski i Jaki już agitują.
Szef PKW: to niedopuszczalne

SERWISY:


- To niedopuszczalne, ale nie jesteśmy w stanie tego skutecznie zabronić - tak szef Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński skomentował dla RMF FM działania kandydatów na prezydenta Warszawy przed startem kampanii wyborczej.

Jak podkreśla rozgłośnia, chodzi o działalność kandydatów, którzy spotykają się z mieszkańcami, pokazują w internecie spoty i umawiają się na debaty, mimo że nie powinni tego jeszcze robić, bo kampania wyborcza ruszy dopiero wtedy, gdy premier formalnie rozpisze wybory. PKW nie może temu przeciwdziałać, bo brakuje skutecznych instrumentów prawnych.

- Jedynym instrumentem jest kierowanie stanowiska - czy pisemnego, czy ustnego, czy w środkach masowego przekazu - do tych potencjalnych kandydatów, ażeby tego rodzaju działań zaprzestali - powiedział RMF FM Hermeliński.

Przewodniczący PKW podkreślił, że komisja od wielu lat prosi też rządzących, by stworzyli narzędzia do walki z łamaniem kodeksu wyborczego przez kandydatów - do tej pory bezskutecznie.

Propozycja debaty

W niedzielę na Twitterze Rafał Trzaskowski, kandydat PO i Nowoczesnej na prezydenta Warszawy, zaproponował kandydatowi Zjednoczonej Prawicy Patrykowi Jakiemu "debatę o funduszach europejskich, które Warszawa straci przez Jakiego" - w dniu ogłoszenia propozycji budżetu UE, tj. 2 maja. W poniedziałek Jaki mówił w radiowej Jedynce, że jest gotowy debatować z Trzaskowskim "zawsze i wszędzie", ale nie na taki temat.

Patryk Jaki - polityk Solidarnej Polski, wiceminister sprawiedliwości i szef komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji w stolicy - został w zeszłym tygodniu zaprezentowany przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego jako kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy.

PO i Nowoczesna zaprezentowały w połowie kwietnia porozumienie wyborcze dla Mazowsza, zgodnie z którym w wyborach samorządowych wystartują jako "Platforma. Nowoczesna. Koalicja Obywatelska". Trzaskowski ma być wspólnym kandydatem PO i Nowoczesnej na prezydenta Warszawy, a kandydatem na jego zastępcę w stołecznym ratuszu jest Paweł Rabiej. Powstać mają także wspólne listy do rady miasta i rad dzielnic.

Pierwsza tura wyborów samorządowych może się odbyć w jedną z trzech niedziel: 21 października, 28 października lub 4 listopada br. W wyborach wybierzemy wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, a także rady gmin i powiatów oraz sejmiki województw.

ZOBACZ PROGRAM "KAWA NA ŁAWĘ" O KAMPANII:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • zenada

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.05.2018 11:22 ~zenada

  załosne a komu to przeszkadza? niech sobie agituja nawet w dzien wyborów a komisja niech da se spokój bo w innych panstwach agitacja dozwolpna i w dzien wyborów jest, nawet u nas była kiedys mozliwa ale ktos musi udowodnic potrzebe swojego istnienia i ograniczac wolnosc ludziom hrhr

 • J23

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.04.2018 19:47 ~J23

  W tych czasach cisza wyborcza to fikcja, jak też termin rozpoczęcia kampanii wyborczej jest przepisem pustym, gdyż agitacja trwa non stop. Jedynie niech nie będzie prowadzona za publiczne pieniądze.

 • piotr_bo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.04.2018 16:52 piotr_bo

  Nieprawidłowości w warszawskim magistracie są wypadkową rządów Lecha Kaczyńskiego na czele stolicy, analizując dane większość afer miała wtedy swój początek, więc wylewanie pomyj tylko na HGW jest co najmniej niesprawiedliwe.

 • Kabaret

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.04.2018 16:36 ~Kabaret

  Warszawiak~Warszawiak

  Takie oburzenie, bo dwóch niekompetentnych kandydatów zrobiło kabaret...

  Nie przypominam sobie, żeby Trzaskowski pokazywał jakiś spot ?

 • iza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.04.2018 15:07 ~iza

  Przecież nic się nie dzieje. Nie takie przewały PiSi rząd robi. Ustawy przez noc przepychane i likwidujące zręby państwa prawa. Natomiast ustawy dającej pieniądze dla osób z niepełnosprawnościami musi być zrobiona porządnie i nie da się jej przygotować w kilka dni. Brawo PiSi rząd.
  [/cytat_2830759]
  było dobrze i po ch... było to zmieniać ?

 • Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.04.2018 15:05 ~Warszawiak

  Takie oburzenie, bo dwóch niekompetentnych kandydatów zrobiło kabaret...

 • antd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.04.2018 15:04 ~antd

  28 października nie mogą odbyć się wybory, bo druga tura wyborów na wójtów, burmistrzów i prezydentów musiałaby być 11 listopada.

 • hyp

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.04.2018 13:56 ~hyp

  Rurex~Rurex

  Ależ panie Hermeliński - posłowie mogą się spotykać z wyborcami.....

  Oczywiście. Mogą też prowadzić kampanię wyborczą. Dopóki publiczne pieniądze nie są na te ich zabawy wydawane i tym samym nie łamią prawa to nawet mogą sobie spot w telewizji zamówić. Mam nadzieję, że PiSi pan Jaki zapłacił za ten spot ze swojego kieszonkowego. Na pewno ma niezłe boki z dodatków od PiSiej władzy.

  Przecież nic się nie dzieje. Nie takie przewały PiSi rząd robi. Ustawy przez noc przepychane i likwidujące zręby państwa prawa. Natomiast ustawy dającej pieniądze dla osób z niepełnosprawnościami musi być zrobiona porządnie i nie da się jej przygotować w kilka dni. Brawo PiSi rząd.

 • joj

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.04.2018 13:49 ~joj

  Dopuszczalne będzie tylko wtedy, gdy odbędzie się w tvpiss i pod warunkiem, że Trzaskowski przekaże wcześniej swoje pytania sztabowi Jakiego.
  Inaczej będzie niesprawiedliwie.

 • Rurex

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.04.2018 13:31 ~Rurex

  Ależ panie Hermeliński - posłowie mogą się spotykać z wyborcami.....

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »