Informacje

09.04.2019 16:30 STRAJK NAUCZYCIELI TRWA

Trzaskowski: egzaminy gimnazjalne się odbędą

SERWISY:

"Rozpoczynające się jutro egzaminy gimnazjalne, mimo strajku nauczycieli, odbędą się" - poinformował prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Jeszcze kilka godzin temu brakowało 179 nauczycieli, którzy mieli wejść w skład komisji egzaminacyjnych. Ratusz zapewnia, że udało się już skompletować ich pełne składy.

O tym, że rozpoczynające się w środę egzaminy uda się przeprowadzić we wszystkich szkołach, prezydent poinformował na Twitterze.

"Rozpoczynające się jutro egzaminy gimnazjalne, mimo strajku nauczycieli, odbędą się - Warszawa zapewni odpowiednią liczbę nauczycieli. Dziękuję sztabowi kryzysowemu - dyrektorom, burmistrzom - oraz nauczycielom. A za piszących egzaminy uczniów trzymam kciuki!" - napisał.

- Udało się skompletować składy komisji egzaminacyjnych w 13 szkołach, w których brakowało nauczycieli - potwierdza Kamil Dąbrowa, rzecznik prasowy ratusza. I dodaje, że obecnie trwa jeszcze kompletowanie tak zwanych list zapasowych, które przygotowywane są na wypadek sytuacji, gdy w ostatniej chwili okazuje się, że któryś z członków komisji nie jest w stanie stawić się na egzaminie.

Problemy w kilku dzielnicach

Jeszcze na popołudniowej konferencji prasowej wiceprezydent Renata Kaznowska podawała, że jest kilka szkół, w których brakowało komisji egzaminacyjnych. - 123 szkoły będą w stanie przeprowadzić egzaminy. 13 szkół wciąż kompletuje składy komisji, brakuje 179 pedagogów - powiedziała.

I zastrzegła, że miasto chce mieć również listę rezerwową członków komisji.

Jak precyzowała wiceprezydent, miasto potrzebowało pedagogów dla 1400 uczniów, którzy chcą podejść do egzaminów. Problem mieli dyrektorzy z Mokotowa, Białołęki, Targówka czy Wawra.

- Sprawdzamy również nasze zasoby. Mamy burmistrzów, wiceburmistrzów, którzy mają uprawnienia pedagogiczne i zadeklarowali, że przystąpią do komisji - podała wiceprezydent.

Prawie 600 osób gotowych do pomocy

"Mazowiecki kurator oświaty dysponuje bazą prawie 600 osób z Warszawy i okolic, które są gotowe pomóc zespołom egzaminacyjnym i nadzorującym podczas egzaminu gimnazjalnego" - poinformowało we wtorek Ministerstwo Edukacji Narodowej, odnosząc się do informacji stołecznego ratusza o brakujących 179 pedagogach do przeprowadzenia egzaminów.

Resort w przekazanym komunikacie, zaznaczył, że z godziny na godzinę liczba chętnych do pomocy zespołom egzaminacyjnym i nadzorującym podczas egzaminu gimnazjalnego jest coraz większa.

"Mazowieckie kuratorium oświaty w każdej chwili jest gotowe do wskazania chętnych osób z kwalifikacjami pedagogicznymi do pracy w zespołach nadzorujących i egzaminacyjnych" - poinformował resort i zaapelował do dyrektorów szkół o zgłaszanie się do kuratorów oświaty w sprawie zapewnienia wsparcia przy egzaminach.

"Do tej pory kuratorium otrzymało zgłoszenia z ośmiu warszawskich szkół. W związku z tym do pomocy przy egzaminie zostały skierowane tam 43 osoby" - podało ministerstwo.

"Pomogą katecheci, emeryci, rodzice"

W porannej rozmowie z TVN24 dyrektorka szkoły podstawowej numer 103 zapowiedziała, że egzaminy w nadzorowanej przez nią placówce się odbędą. - W komisji zasiądą przede wszystkim dyrekcja, jest nas trzy, katecheci, którzy nie strajkują, oraz osoby, które zdecydowały się, żeby nie strajkować – mówiła Danuta Kozakiewicz.

Jak dodała, pomogą również nauczyciele emerytowani, choć niechętnie. - Opór był bardzo duży, bo stwierdzono, że nie będą łamistrajkami. Dopiero kiedy przekonałam tych państwa, że nie rezygnujemy ze strajku, że nie jest to zaprzestanie strajku, tylko po prostu przeprowadzenie egzaminu mimo strajku, ci państwo postanowili nam pomóc – tłumaczyła dyrektorka.

Pierwszy dzień strajku

Kaznowska podsumowała też pierwszy dzień strajku. Według informacji urzędników, w poniedziałek strajk objął 202 przedszkola (z 352) oraz 319 szkół (z 376). Zaledwie 57 szkół nie strajkuje (31 szkół podstawowych, 10 liceów, 15 zespołów szkół i jeden młodzieżowy ośrodek wychowawczy), tam odbywają się normalne lekcje.

Wyszukiwarka strajkujących i niestrajkujących placówek znajduje się na stronie urzędu miasta. Ponadto rodzice mogą uzyskać informacje także w Miejskim Centrum Kontaktu Warszawa 19115.

NOWE >> Nauczyciele usiedli do rozmów z rządem w drugim dniu strajku. "Czekamy na nowe rozdanie"

kz/r/kk/PAP/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • nauczyciel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.04.2019 15:47 ~nauczyciel

  Gdzie jest mój komentarz o tym łamistrajku Trzaskowskim ?????

 • wzorzec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.04.2019 13:33 ~wzorzec

  Żałosny jest widok rozbawionych strajkiem związkowców, blokujących egzaminy uczniom.

 • niestrajkujący

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.04.2019 12:51 ~niestrajkujący

  Trzaskowski z dzieckiem na barykadzie. Jutro zmiana i córka będzie jeździć, czy syn zarezerwowany na cały strajk?

 • sroniasz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.04.2019 12:46 ~sroniasz

  za 18 godzin pracy w miesiącu 30% podwyżki? Broniarz Matole czemu nie 50% albo 70% więcej? schetyna na więcej nie pozwolił?

 • nauczyciel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.04.2019 10:47 ~nauczyciel

  W styczniu Broniarz prosi o wstrzymanie podwyżek dla nauczycieli.

 • GOŚĆ

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.04.2019 10:34 ~GOŚĆ

  JAK DŁUGO MOŻNA CZEKAĆ NA WPIS KOMENTARZA. CZYŻBY CENZURA???? BRAK ZGODY NA PUBLIKACJE ZGODNIE Z PRAWDĄ???

 • Obywatel RP

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.04.2019 10:13 ~Obywatel RP

  a co było w styczniu Prezydent Warszawy zamroził wynagrodzenie nauczycieli by teraz popierać stajkujących. Może wszyscy warszawiacy strajkują przeciw strajkom w Warszawie

 • Grzegorz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.04.2019 10:07 ~Grzegorz

  23 stycznia 2019 r. - pytanie o obiecane przez Trzaskowskiego podwyżki dla nauczycieli: - Była decyzja, by je wprowadzić od tego miesiąca, ale ZWIĄZEK NAUCZYCIELSTWA POPROSIŁ NAS O CHWILĘ ZWŁOKI.

 • Dworczyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.04.2019 09:27 ~Dworczyk

  Udało się skompletować wszystkie komisje, dzięki czemu dziś mogą odbyć się egzaminy; dzisiaj we wszystkich 16 województwach rozpoczną się egzaminy; cała sytuacja jest pod kontrolą - oświadczył w środę szef KPRM.

 • Platą

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.04.2019 09:26 ~Platą


  obywatel~obywatel

  Dlaczego ZNP z takim uporem dąży do sparaliżowania egzaminów? I z jakich powodów dążenia związkowców są tak gorliwie wspieranie przez totalną opozycję?


  Aleksander~Aleksander

  bo chcą godnych zarobków

  Godnych kogo? Krezusa? Edukacja zawsze była biedna, bo i stworzona została dla biedoty. Nauczycielstwo to misja, nie kariera. Sokrates - latał (czasem) goły i wesoły, jadł, tam gdzie go zapraszali, upajał się dzieleniem wiedzą i obnażaniem obłudy. A WY?!?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »