Informacje

12.02.2018 17:25 przedwyborcze obietnice

Trzaskowski: darmowe żłobki, zrównanie pensji, edukacja seksualna w szkołach

SERWISY:


Bezpłatne żłobki publiczne, równouprawnienie płacowe w urzędach i spółkach miejskich, edukacja seksualna w szkołach, programy zdrowotne oraz walka z przemocą wobec kobiet - to niektóre zapowiedzi przedwyborcze kandydata Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej na prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego.

Kandydat zorganizował w poniedziałek przed jednym ze stołecznych żłobków konferencję prasową pod hasłem "#dasięwWarszawie poprawić sytuację kobiet". Zaprezentował tam swe pierwsze postulaty, które chciałby zrealizować - jeśli wygra jesienią wybory na włodarza stolicy.

"Prawo do darmowego żłobka"

Poseł PO, którego start w Warszawie popiera też Nowoczesna, podkreślił, że od trzech miesięcy prowadzi rozmowy z warszawiakami, które mają mu pomóc opracować program wyborczy.

- Każdy, któremu się wydaje, że przygotuje program ex cathedra, bez rozmowy z warszawiakami, bez konsultacji, nie wie, jaka jest sytuacja, na pewno nie będzie w stanie odpowiedzieć na potrzeby wszystkich mieszkańców naszego miasta - powiedział Trzaskowski.

Za jedną z fundamentalnych kwestii polityk PO uznał prawa kobiet. - Najważniejszym postulatem tych propozycji jest to, by każdy mały warszawiak miał prawo do darmowego żłobka, zarówno żłobka miejskiego, gdzie wszystkie koszty powinno ponieść miasto, a jeżeli tych miejsc nie będzie w wystarczającej liczbie, to miasto będzie dopłacało, do pewnego pułapu, do żłobków prywatnych - zadeklarował Trzaskowski. Zapowiedział też budowę nowych żłobków publicznych w stolicy.

Według jego wyliczeń bezpłatne żłobki publiczne to koszt około 80 mln zł rocznie, dopłata do 10 tysięcy miejsc z żłobkach prywatnych miałaby wynieść miasto około 70 milionów zł. Budowa nowych tego typu placówek w każdej z warszawskich dzielnic, to z kolei wydatek rzędu 200 mln złotych.

Równe płace w urzędach

Trzaskowski zobowiązał się też do tego, że jeśli zostanie prezydentem stolicy, doprowadzi do sytuacji, iż kobiety i mężczyźni - pracownicy warszawskich urzędów i spółek będą mieli równe płace. - Co więcej, te kategorie zawodowe, w których dominują kobiety, powinny być traktowane priorytetowo, jeżeli chodzi o podnoszenie zarobków - ocenił kandydat PO i Nowoczesnej.

Jeśli chodzi o ochronę zdrowia, Trzaskowski chciałby kontynuować stołeczny program refundacji zabiegów in vitro, a także wprowadzić nowe programy, dotyczące zwłaszcza profilaktyki, m.in. zakażeń brodawczakiem ludzkim.

- Nie wyobrażam sobie też, żeby miejskie szpitale nie przestrzegały praw kobiet - to jest sprawa fundamentalna. Nie może cały szpital powoływać się na klauzulę sumienia. Ja zapewnię, że do każdego szpitala miejskiego - a jest ich 12 - kobieta będzie mogła przyjść o każdej porze dnia i nocy i będzie miała absolutną gwarancję, że jej prawa będą respektowane - obiecał Trzaskowski.

Zapowiedział też stworzenie dobrowolnego programu "Znak jakości". - Będziemy zgłaszać takie apteki, w których kobiety będą mogły mieć pewność, że ich prawa będą respektowane. To wszystko oznaczymy i zaprezentujemy na mapie tak, żeby kobiety wiedziały, w których placówkach ich prawa będą przestrzegane - zaznaczył polityk PO.

"Zero tolerancji dla przemocy"

Kolejnym punktem jego programu ma być "zero tolerancji dla przemocy wobec kobiet". - Będziemy poprawiali efektywność ośrodków, które funkcjonują w tym obszarze i będziemy dawali preferencje wszystkim kobietom, które miały styczność z przemocą, jeżeli chodzi o uzyskanie lokali zastępczych, niezależnie od kryterium dochodowego - zapowiedział poseł Platformy.

Trzaskowski jest ponadto zwolennikiem wprowadzenia w warszawskich szkołach edukacji seksualnej, a także powołania w stołecznym ratuszu pełnomocniczki ds. kobiet, która miałyby "pilnować", by jego zapowiedzi wyborcze były realizowane.

Państwowa Komisja Wyborcza informowała pod koniec stycznia, że tegoroczne wybory samorządowe mogą odbyć się w jedną z trzech niedziel: 21 października, 28 października lub 4 listopada.

W listopadzie zeszłego roku doszło do porozumienia między PO i Nowoczesną, zgodnie z którym Rafał Trzaskowski jest kandydatem obu partii na prezydenta Warszawy, a polityk Nowoczesnej Paweł Rabiej - na wiceprezydenta stolicy.

Zdjęcie główne: PAP/Paweł Supernak

PAP/kz/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • postęp

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.10.2018 13:08 ~postęp

  brawo dla respektowania praw kobiet, brawo dla rzecznika kobiet, brawo dla walki z przemocą, ale co z respektowaniem praw queers, transgenders i osób niekwalifikujących się do schematu hetero? Jak to się ma do ideologii gender czy do podejścia neomarksistowskiego? Dobrze byłoby powołać rzecznika praw queers, następnie rzecznika praw transgenders oraz kolejno rzeczników broniących praw mniejszości narodowych, kulturowych, płciowych, seksualnych czy innych. Dobrze byłoby wprowadzić w urzędach zasadę, że urzędnika czy urzędniczkę nie można byłoby kwalifikować płciowo. W tym celu urzędnicy powinni zostać poddani zneutralizowaniu i reprezentować sobą wielopłciowość, multikulturowość i powinny być stanowiska do obsługi osób posługujących się innymi językami.

 • postę

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.10.2018 20:15 ~postę

  będą darmowe ale czy dla osób będących uchodźcami lub innej orientacji niż hetero lub innego wyznania niż krk. w tym celu można by planować przesiedlenie centrum lub jednego z nowszych osiedli w innych częściach do innych miejsc (przykładowo do odległych ogródków działkowych) celem stworzenia substancji mieszkaniowej dla gości z innych kręgów w tym warunków nie powodujących nieporozumień kulturowych, gdzie mogliby się dobrze czuć jak u siebie, gdzie nieprzychylni im nie mieliby wstępu, trzeba się wzorować na najnowocześniejszych miastach w wiodących krajach. wskazać też trzeba okolice zasiedlone przez tubylców, gdzie goście mogliby promować swoje zwyczaje - nie mylić z incydentami - z powodów różnic wywołujących niepotrzebną frustrację. niech żyje przyjaźń!

 • myśliciel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2018 15:13 ~myśliciel

  fone~fone

  Wygrana Trzeskowskiego to gwarancja, że 20 tyś urzędników z PO POzostanie na swoich stołkach, zmieni się tylko maska.
  POzostanie więc m.in. Puchalski i jego rowerowy terroryzm.

  Mocny argument...

 • vtr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2018 15:06 ~vtr  ytrewq~ytrewq

  ja pamiętam że hanka obiecała 5 mostów. Gdzie są?
  bulka~bulka


  Trzy oddane, czwarty w budowie, a piąty oprotestowano...
  Wawka~Wawka

  jakie trzy? M.Skłodowskiej to jeden. A ten Południowy to nie misto, a GDDKiA buduje w ramach NibyPOW.

  Łazienkowski oddany po raz drugi, gapo :)

 • PprK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2018 12:53 ~PprK

  Przewiduję rozległą amnezję w razie wygrania przez p. Trzaskowskiego wyborów.

 • byebye

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2018 11:33 ~byebye

  Bielańczyk~Bielańczyk

  Nikt Wam nie da tyle, ile Trzaskowski obieca:)


  Żeby wygrać na Podlasiu czy Podkarpaciu trzeba ostro obiecywać. I PIS to robi. Najlepiej najprymitywniej - gotówka do łapy, wczesna emeryturka...
  W Warszawie mieszkają ludzie mądrzy i zamożni, tutaj trzeba mieć program i obiecywać z głową. No i trzeba mieć wiarygodność. Dlatego partii z której wywodził się najlepszy prezydent, który poległ za ojczyznę, ale o którego dokonaniach nikt nie słyszał - już dziękujemy po wsze czasy.

 • popaprańcy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2018 10:44 ~popaprańcy

  tej partii już dziękujemy...

 • huanto

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2018 10:43 ~huanto

  drewno~drewno

  I może jeszcze 500 zł od pierwszego dziecka? I emerytura od 60 lat?


  Właśnie - kobiety zarabiają mniej bo 5 lat wcześniej idą na emeryturę. Czy Pan Trzaskowski oprócz zrównania pensji kobiet i mężczyzn będzie również walczył o zrównanie ich wieku emerytalnego???

 • do boju Polsko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2018 10:24 ~do boju Polsko

  Poco! skoro można rozdawać pińćset plus patologii!

 • dws

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2018 10:08 ~dws

  walka z przemoca, edukacja seksualna... bla bla bla. mogl wymyslic cos innego. np. obnizenie podatkow w warszawie.
  jakim prawem chce okradac wszystkich, zeby sponsorowac zlobki?? niech kazdy sam placi za swoje dzieci!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »