Informacje

12.02.2018 17:25 przedwyborcze obietnice

Trzaskowski: darmowe żłobki, zrównanie pensji, edukacja seksualna w szkołach

SERWISY:


Bezpłatne żłobki publiczne, równouprawnienie płacowe w urzędach i spółkach miejskich, edukacja seksualna w szkołach, programy zdrowotne oraz walka z przemocą wobec kobiet - to niektóre zapowiedzi przedwyborcze kandydata Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej na prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego.

Kandydat zorganizował w poniedziałek przed jednym ze stołecznych żłobków konferencję prasową pod hasłem "#dasięwWarszawie poprawić sytuację kobiet". Zaprezentował tam swe pierwsze postulaty, które chciałby zrealizować - jeśli wygra jesienią wybory na włodarza stolicy.

"Prawo do darmowego żłobka"

Poseł PO, którego start w Warszawie popiera też Nowoczesna, podkreślił, że od trzech miesięcy prowadzi rozmowy z warszawiakami, które mają mu pomóc opracować program wyborczy.

- Każdy, któremu się wydaje, że przygotuje program ex cathedra, bez rozmowy z warszawiakami, bez konsultacji, nie wie, jaka jest sytuacja, na pewno nie będzie w stanie odpowiedzieć na potrzeby wszystkich mieszkańców naszego miasta - powiedział Trzaskowski.

Za jedną z fundamentalnych kwestii polityk PO uznał prawa kobiet. - Najważniejszym postulatem tych propozycji jest to, by każdy mały warszawiak miał prawo do darmowego żłobka, zarówno żłobka miejskiego, gdzie wszystkie koszty powinno ponieść miasto, a jeżeli tych miejsc nie będzie w wystarczającej liczbie, to miasto będzie dopłacało, do pewnego pułapu, do żłobków prywatnych - zadeklarował Trzaskowski. Zapowiedział też budowę nowych żłobków publicznych w stolicy.

Według jego wyliczeń bezpłatne żłobki publiczne to koszt około 80 mln zł rocznie, dopłata do 10 tysięcy miejsc z żłobkach prywatnych miałaby wynieść miasto około 70 milionów zł. Budowa nowych tego typu placówek w każdej z warszawskich dzielnic, to z kolei wydatek rzędu 200 mln złotych.

Równe płace w urzędach

Trzaskowski zobowiązał się też do tego, że jeśli zostanie prezydentem stolicy, doprowadzi do sytuacji, iż kobiety i mężczyźni - pracownicy warszawskich urzędów i spółek będą mieli równe płace. - Co więcej, te kategorie zawodowe, w których dominują kobiety, powinny być traktowane priorytetowo, jeżeli chodzi o podnoszenie zarobków - ocenił kandydat PO i Nowoczesnej.

Jeśli chodzi o ochronę zdrowia, Trzaskowski chciałby kontynuować stołeczny program refundacji zabiegów in vitro, a także wprowadzić nowe programy, dotyczące zwłaszcza profilaktyki, m.in. zakażeń brodawczakiem ludzkim.

- Nie wyobrażam sobie też, żeby miejskie szpitale nie przestrzegały praw kobiet - to jest sprawa fundamentalna. Nie może cały szpital powoływać się na klauzulę sumienia. Ja zapewnię, że do każdego szpitala miejskiego - a jest ich 12 - kobieta będzie mogła przyjść o każdej porze dnia i nocy i będzie miała absolutną gwarancję, że jej prawa będą respektowane - obiecał Trzaskowski.

Zapowiedział też stworzenie dobrowolnego programu "Znak jakości". - Będziemy zgłaszać takie apteki, w których kobiety będą mogły mieć pewność, że ich prawa będą respektowane. To wszystko oznaczymy i zaprezentujemy na mapie tak, żeby kobiety wiedziały, w których placówkach ich prawa będą przestrzegane - zaznaczył polityk PO.

"Zero tolerancji dla przemocy"

Kolejnym punktem jego programu ma być "zero tolerancji dla przemocy wobec kobiet". - Będziemy poprawiali efektywność ośrodków, które funkcjonują w tym obszarze i będziemy dawali preferencje wszystkim kobietom, które miały styczność z przemocą, jeżeli chodzi o uzyskanie lokali zastępczych, niezależnie od kryterium dochodowego - zapowiedział poseł Platformy.

Trzaskowski jest ponadto zwolennikiem wprowadzenia w warszawskich szkołach edukacji seksualnej, a także powołania w stołecznym ratuszu pełnomocniczki ds. kobiet, która miałyby "pilnować", by jego zapowiedzi wyborcze były realizowane.

Państwowa Komisja Wyborcza informowała pod koniec stycznia, że tegoroczne wybory samorządowe mogą odbyć się w jedną z trzech niedziel: 21 października, 28 października lub 4 listopada.

W listopadzie zeszłego roku doszło do porozumienia między PO i Nowoczesną, zgodnie z którym Rafał Trzaskowski jest kandydatem obu partii na prezydenta Warszawy, a polityk Nowoczesnej Paweł Rabiej - na wiceprezydenta stolicy.

Zdjęcie główne: PAP/Paweł Supernak

PAP/kz/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • myśliciel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2018 15:13 ~myśliciel

  fone~fone

  Wygrana Trzeskowskiego to gwarancja, że 20 tyś urzędników z PO POzostanie na swoich stołkach, zmieni się tylko maska.
  POzostanie więc m.in. Puchalski i jego rowerowy terroryzm.

  Mocny argument...

 • vtr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2018 15:06 ~vtr  ytrewq~ytrewq

  ja pamiętam że hanka obiecała 5 mostów. Gdzie są?
  bulka~bulka


  Trzy oddane, czwarty w budowie, a piąty oprotestowano...
  Wawka~Wawka

  jakie trzy? M.Skłodowskiej to jeden. A ten Południowy to nie misto, a GDDKiA buduje w ramach NibyPOW.

  Łazienkowski oddany po raz drugi, gapo :)

 • PprK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2018 12:53 ~PprK

  Przewiduję rozległą amnezję w razie wygrania przez p. Trzaskowskiego wyborów.

 • byebye

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2018 11:33 ~byebye

  Bielańczyk~Bielańczyk

  Nikt Wam nie da tyle, ile Trzaskowski obieca:)


  Żeby wygrać na Podlasiu czy Podkarpaciu trzeba ostro obiecywać. I PIS to robi. Najlepiej najprymitywniej - gotówka do łapy, wczesna emeryturka...
  W Warszawie mieszkają ludzie mądrzy i zamożni, tutaj trzeba mieć program i obiecywać z głową. No i trzeba mieć wiarygodność. Dlatego partii z której wywodził się najlepszy prezydent, który poległ za ojczyznę, ale o którego dokonaniach nikt nie słyszał - już dziękujemy po wsze czasy.

 • popaprańcy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2018 10:44 ~popaprańcy

  tej partii już dziękujemy...

 • huanto

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2018 10:43 ~huanto

  drewno~drewno

  I może jeszcze 500 zł od pierwszego dziecka? I emerytura od 60 lat?


  Właśnie - kobiety zarabiają mniej bo 5 lat wcześniej idą na emeryturę. Czy Pan Trzaskowski oprócz zrównania pensji kobiet i mężczyzn będzie również walczył o zrównanie ich wieku emerytalnego???

 • do boju Polsko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2018 10:24 ~do boju Polsko

  Poco! skoro można rozdawać pińćset plus patologii!

 • dws

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2018 10:08 ~dws

  walka z przemoca, edukacja seksualna... bla bla bla. mogl wymyslic cos innego. np. obnizenie podatkow w warszawie.
  jakim prawem chce okradac wszystkich, zeby sponsorowac zlobki?? niech kazdy sam placi za swoje dzieci!

 • KoszałekOpałek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2018 06:27 ~KoszałekOpałek

  Facet powtarza dyrdymały opowiadane przez swoich poprzedników kiedy walczyli o miejscówkę przy "korycie".Nic nie może wymyślić nowego.Same slogany z których będzie mu łatwo się wykręcić.Ale być może gamonie zasiadający gremialnie przed TV z wytrzeszczonymi oczami w głupkowate seriale i tym razem dadzą się nabrać na te bzdury?

 • Stawiacz słupków

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2018 05:20 ~Stawiacz słupków

  Jak obiecasz więcej słupków będę na ciebie głosował

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Koza buszuje po parku. "Właściciel powiedział, że jest u dentysty"

Koza buszuje po parku. "Właściciel powiedział, że jest u dentysty"

Koza terroryzuje Park Praski - zaalarmowała reporterka24. Na Kontakt24 wysłała zdjęcie zwierzęcia z dostojną brodą i budzącymi respekt rogami. Według relacji... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »