Informacje

14.09.2018 11:50 kontynuacja programu ratusza

Trzaskowski: chcę rozszerzyć system teleopieki dla seniorów

SERWISY:

Rafał Trzaskowski zapowiedział w piątek rozszerzenie programu teleopieki dla seniorów. Kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Warszawy chce, by zgodnie z obecnymi planami ratusza, program objął w przyszłości siedem tysięcy osób. - To technologia na miarę XXI wieku - podkreślił.

- Wielokrotnie mówiłem o tym, że Warszawę stać na najwyższe aspiracje, że powinniśmy pożyczać pomysły z całej Europy, na przykład z państw skandynawskich. Zaczęliśmy to robić w Warszawie i ja chcę ten trend kontynuować - zapowiedział Trzaskowski.

Kolejnym zobowiązaniem kandydata jest rozszerzenie programu teleopieki dla seniorów. - To jest bardzo nowoczesna technologia. Mamy teraz w Warszawie program pilotażowy dla 40 osób. Bardzo chciałbym ten program rozszerzyć w sposób bardzo ambitny - zadeklarował polityk. - Chcę go rozszerzyć na siedem tysięcy osób. Samorząd będzie również dopłacał do sprzętu rehabilitacyjnego i do aparatów słuchowych - dodał.

System za 26 milionów złotych

Pilotaż programu ruszył w 2017 roku. Stołeczny ratusz informował w sierpniu, że ponad 20 milionów złotych z pieniędzy pozyskanych z Unii Europejskiej przeznaczone zostanie na zaprojektowanie, wybudowanie i wdrożenie systemu teleopieki. Liderem programu będzie Warszawa, a partnerami 10 gmin: Grodzisk Mazowiecki, Jabłonna, Karczew, Legionowo, Marki, Pruszków, Raszyn, Wieliszew, Zielonka i Żyrardów. W projekcie bierze udział również Stołeczne Centrum Opiekuńczo-Lecznicze (SCOL).

Od początku ratusz planował, że docelowo systemem zostanie objętych ponad siedem tysięcy osób. Całkowita wartość projektu to ponad 26 milionów złotych, z czego prawie 21 pochodzi z UE, a pozostałe pięć z budżetu stolicy. System ma powstać do 2023 roku.

Dwa rodzaje zestawów

40 seniorów, którzy zgłosili się do pilotażu organizowanego przez ekipę aktualnie rządzącą w stolicy, do 14 maja 2019 roku sprawdza dwa różne zestawy urządzeń - dla osób niewychodzących z domu i dla tych aktywnych. Pierwszy z zestawów teleopieki składa się z elektronicznej opaski oraz centralki telefonicznej, wyposażonych w przycisk SOS. Urządzenia umożliwiają również dwustronną komunikację z trzema wybranymi numerami telefonów, centrum teleopieki oraz Miejskim Centrum Kontaktu. Posiadają też funkcję przypominającą o przyjmowaniu leków.

Drugi zestaw zaprojektowano dla osób aktywnych, które poruszają się samodzielnie. Składa się on z opaski z przyciskiem SOS, systemem GPS, detektorem upadku i funkcją przypominania o zażyciu leków. Urządzenie raz dziennie sprawdza także podstawowe funkcje życiowe, takie jak tętno i ciśnienie krwi. Opaska działa także podobnie jak telefon - pozwala na odbieranie połączeń i kontakt z centrum teleopieki. W skład zestawu wchodzi też tablet o wzmocnionej obudowie wyposażony w przycisk SOS i aplikacje przeznaczone dla seniorów. Jak przekonują twórcy urządzeń, zostały one zaprojektowane tak, aby być przyjazne dla seniorów.

- Opaska to możliwość kontaktu ze światem w sytuacjach zagrożenia życia. Urządzenie umieszczone w mieszkaniu osoby niesamodzielnej jest na tyle głośne, że sąsiedzi są w stanie je usłyszeć i zareagować w przypadku zagrożenia - mówiła na konferencji Marta Jabłońska ze Stowarzyszenia Niepełnosprawni dla Środowiska EKON.

Kandydatowi na prezydenta Warszawy w piątek towarzyszyła jedna z seniorek, korzystających z pilotażu. - To ważne nie tylko dla mnie, że w każdej chwili mogę zareagować na swoją niedyspozycję i poprosić o pomoc. Ale też dla mojej córki, która jest o mnie niespokojna - mówiła Anna Czerska. Zaznaczyła też, że "to cudowne rozwiązanie", za które jest wdzięczna, bo oprócz pomocy w kryzysowych sytuacjach, może liczyć na wsparcie w codziennych obowiązkach.

>> CZYTAJ WIĘCEJ O SYSTEMIE TELEOPIEKI DLA SENIORÓW <<

kk/PAP/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • budaruska

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2018 18:43 ~budaruska


  ohyda~ohyda

  Tyle lat mieliście i tylko afery, a teraz macie czelność składać nowe obietnice i co ich też nie dotrzymacie?!!
  Piszę bo zaraz wasi niemieccy pryncypałowie nas zablokują. Rafałku dziękujemy wam z ACTA 2
  ACTA2~ACTA2

  zdecydowanie więcej dobrego było zrobione i jest planowane niż afer było - częściowo mega politycznie rozdmuchanych. Opisywany w artykule projekt jest realizowany, są na to pieniądze. Także chyba jednak jakieś obienice były i są spełniane.

  Co do ACTA2, rozumiem, że z nowogrodzkiej przyszedł prikaz żeby wciskać to na każdym kroku. Po pierwsze poczytaj o ACTA2 - tam nie ma 90% zapisów o których nas wolny internet straszy. Także jest to wyimaginowany problem.

  Co dobrego było robione?!! :D Przez 8 lat krajem zarządzała zorganizowana grupa przestepcza a Polska istniania tylko teoretycznie.

 • Robert

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2018 18:42 ~Robert

  Trzaskowski do tej pory nie przeprosił za spot który w haniebny sposób obraża Powstańców i poległych Polaków w II wojnie światowej.

 • PolitycyToOszuści

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2018 17:29 ~PolitycyToOszuści

  Ale wy pięknie przed wyborami włazicie w 4litery! Szkoda ze po wyborach jesteście całkiem inni...

 • marta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2018 16:02 ~marta

  Pis już okrada psychicznych a PO obiecuje że jeszcze będzie okradał starszych ...kogo chcą okradać inne partie ? Wszyscy okradają ciężko pracujących

 • ziuk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2018 15:59 ~ziuk

  Trzaskowski- PO, czyli wyborcom Puste Obietnice,a potem kamienice, 140 letni kuratorzy, reprywatyzacja budynków szkolnych i przylegających boisk, spółki miejskie, kasa dla kolegów.

 • demografia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2018 14:07 ~demografia

  konsekwentna polityka senioralna!!! społeczeństwo nasze się starzeje także jak najwięcej tego typu akcji.

 • mieszkaniec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2018 14:06 ~mieszkaniec

  mivinka~mivinka

  Niestety bardzo dużo obiecujecie, a do realizacji się nie palicie. Moje zaufanie straciliście, całe PO zawiodło w każdej dziedzinie rządzenia, no może PR opanowaliście i nic więcej.

  PR to taki sobie mają. Nie zgodzę się, że w każdej dzidzinie zawiedli. W ratuszu jest sporo sensownych osób. Ja sobie cenię np. projekt zazieleniania ulic. Od roku widze jak pracę idą pełną parą na Bemowie i bielanach. Świetny pomysł, popieram!!!

 • prawnik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2018 13:59 ~prawnik

  Miśka~Miśka

  Ciekawe do czyich mamuś i tatusiów te opaski trafiły. Bo nie do zwykłych seniorów.

  insynuacja...

 • pytanie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2018 13:57 ~pytanie

  POrażka~POrażka

  Uważam, że jest pan totalnie nieprzygotowany nawet do roli kandydata, nie wspominając o samym stanowisku Prezydenta m.st.W. Poza tym widać, że Grzesio kazał panu startować, a pan nie chciał, widzimy to w Ratusz i ludzie to widzą.  jacy ludzie? z opaską na oczach??? na jakiej podstawie stwierdzasz, że nie chciał startować????

 • ACTA2

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2018 13:56 ~ACTA2

  ohyda~ohyda

  Tyle lat mieliście i tylko afery, a teraz macie czelność składać nowe obietnice i co ich też nie dotrzymacie?!!
  Piszę bo zaraz wasi niemieccy pryncypałowie nas zablokują. Rafałku dziękujemy wam z ACTA 2

  zdecydowanie więcej dobrego było zrobione i jest planowane niż afer było - częściowo mega politycznie rozdmuchanych. Opisywany w artykule projekt jest realizowany, są na to pieniądze. Także chyba jednak jakieś obienice były i są spełniane.

  Co do ACTA2, rozumiem, że z nowogrodzkiej przyszedł prikaz żeby wciskać to na każdym kroku. Po pierwsze poczytaj o ACTA2 - tam nie ma 90% zapisów o których nas wolny internet straszy. Także jest to wyimaginowany problem.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »