Informacje

13.02.2018 09:45 przy siennej

Trwają rozmowy o Muzeum Getta. "Upamiętnienie wymordowanych"

SERWISY:


- W najbliższych tygodniach budynek dawnego szpitala dziecięcego przy Siennej zostanie pozyskany na siedzibę planowanego muzeum getta warszawskiego - poinformował wiceszef Ministerstwa Kultury Jarosław Sellin. Dodał, że to jeden z nielicznych budynków, który zachował się z terytorium getta.

Wiceminister poinformował we wtorek w radiowej Trójce, że w poniedziałek spotkał się z ministrem kultury i dziedzictwa narodowego Piotrem Glińskim i marszałkiem Mazowsza Adamem Struzikiem. Podczas spotkania - jak zaznaczył Sellin - rozmawiali o budynku dawnego szpitala dziecięcego przy ul. Siennej.

Marszałek jest "za"

- Chcielibyśmy tam zbudować muzeum getta warszawskiego, które by upamiętniało to półmilionowe miasto polskich obywateli, którzy potem zostali wymordowani - poinformował wiceminister.

Dodał, że marszałek Struzik "jest za". - Zrobimy takie muzeum. Najpierw wydzierżawimy tę nieruchomość, potem być może nawet dojdzie do kupna - zaznaczył.

Pytany, kiedy ma do tego dojść, Sellin podkreślił, że "szybko, w najbliższych tygodniach".

- I instytucja będzie powołana, i zaczniemy tam prace - w tej nieruchomości. Bo to jest jeden z nielicznych oryginalnych budynków, który zachował się z terytorium getta - wyjaśnił Sellin.

Szpital Dziecięcy

Wcześniej minister Piotr Gliński zapowiadał, że najprawdopodobniej w styczniu zostanie powołane Muzeum Getta Warszawskiego. Gliński powiedział, że idea powołania Muzeum dotarła do niego od dyrektora Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma prof. Pawła Śpiewaka.

Muzeum ma powstać w budynku, który funkcjonował w okresie getta i wcześniej także jako Szpital Dziecięcy im. Bersohnów i Baumanów przy Śliskiej 51.

PAP/ran/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • azbari

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2018 16:08 ~azbari

  Likwidacja szpitala dla polskich dzieci, żeby zrobić muzeum żydowskie. Zawieszenie prac nad ustawą reprywatyzacyjną w obawie o żydowskie interesy. Nooo to już wiem po co był ten cyrk z ustawą o IPN jako medialnej przykrywce dla grubych interesów pod stołem...

 • beti

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2018 15:58 ~beti

  nie leśnej góry tylko dziekanów leśny położył łapy na siennej i okradli szpital za zgodą pana marszałka. chodził ściskał ręce pracownikom a potem ich utopił innymi łapami.

 • wanda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2018 15:28 ~wanda

  a po co dbać o zdrowie polskich dzieci,żenda

 • loku

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2018 15:22 ~loku

  skandal, gdzie się są głosy wrogów pomników z czerskiej? przecież już jest największe muzeum Ż na świecie, mało jest potrzeb lokalnych? Może jakaś ankieta, to sami się przekonacie, że ten budynek może służyć inaczej?

 • abc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2018 14:35 ~abc

  mało muzeów! mało!!!

 • niezadowolony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2018 14:21 ~niezadowolony

  Budynkki należą do szpitala w Leśnej Górze który prowadził tu szpital dziecięcy, teraz Państwo zabiera te budynki a miały zostać sprzedane a zyski przeznacozne na rozwój szpitala. Minister mówi że użytkownaik nie chce wydać nieruchomości - nic dziwnego jak ma na tym stracić ok 100 000 000zł, a wszystko odbywa się kosztem chorych dzieci.

 • Paweł

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2018 14:12 ~Paweł

  Jeśli Światowy Kongres Żydów, Amerykański Kongres Żydowski, Liga Przeciw Zniesławieniu, Światowa Żydowska Organizacja do Spraw Zwrotu Mienia czy władze państwa Izrael uważają się za spadkobierców pomordowanych Żydów to niech zaczną realizacje roszczeń od spłaty ich długów wraz z odsetkami.

 • iza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2018 13:46 ~iza

  aa koszty budowy przeznaczyć pieniądze ze sprzedaży mienia pożydowskiego, które nie ma spadkobierców

 • elGrandeBastardo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2018 13:33 ~elGrandeBastardo

  Noemie~Noemie

  Pozy tym informuje ze Zydzi polegli w getcie i wilu obozach TEZ BYLI OBYWATELAMI POLSKI!!!!


  To co napisałaś, to niewątpliwie prawda. Mam nadzieję, że gdy pojawi się temat tzw. ustawy reprywatyzacyjnej, to sobie o tym fakcie przypomnisz i będziesz go ochoczo prezentować z tą samą liczbą wykrzykników. Jeżeli jednak z jakiś powodów uznasz milczenie za stosowne, to jak słusznie zauważyłaś: Karma wraca :)

 • Noemie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2018 12:34 ~Noemie

  Widze ze sie panstwo martwia o koszty??? A koszty pomnikow pary Kaczynskich, te smolenski DURNY bo brzydki pomnik, te podwojne mensje ministrow, te 3 mln zl rocznie dla obywatela z Pcimia co to wileki skok dokonal do Orlenu... to to was nie przejmuje???? Pozy tym informuje ze Zydzi polegli w getcie i wilu obozach TEZ BYLI OBYWATELAMI POLSKI!!!! Ale to was pewnie malo co obchodzi, "polscy narodowcy"!! PS Wczoraj byla widadomosc ze lwy z Afryce Pld zezarli klusownika zabijajacego lwy, zostawily glowe tylko! Pamietajcie KARMA WRACA!!!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »