Informacje

31.05.2011 12:53 po pożarze hali

Trująca Wólka Kosowska

SERWISY:

Pięć trujących substancji wdycha wciąż kilkuset mieszkańców okolic spalonej hali w Wólce Kosowskiej. Oprócz szkodliwych substancji w powietrzu unosi się tam lekki zapach urzędniczej niekompetencji.

Od pożaru hali magazynowej w Wólce Kosowskiej minęły już trzy tygodnie, ale w jej okolicach wciąż unosi się trujący dym. Mieszkańcy położonego kilkadziesiąt metrów od pogorzeliska osiedla czują, że coś tu wisi w powietrzu, bo dym śmierdzi. Nie wiedzą co.

- Niech ktoś uczciwie powie nam, czy ten ciągle unoszący się dym jest szkodliwy i czy zalecana jest ewakuacja. Mamy pozamykane okna, wszystko uszczelnione, w takich warunkach jest trudno żyć – żali się Marcin Kunz, jeden z mieszkańców osiedla.

Co truje mieszkańców Wólki?

Żyć przeszkadza mieszkańcom osiedla pięć substancji. W okolicach pogorzeliska nawet kilkunastokrotnie przekroczone może być dopuszczalne stężenie fosforowodorów. Nieznacznie przekroczone jest też stężenie chlorku winylu, styrenu, ksylenu oraz chlorku metylenu.

Podwyższone stężenie przekroczyło tylko normy ostrzegawcze, a nie alarmowe. Dlatego nie ma powodu, by zarządzać przymusową ewakuację. Opary mogą być jednak szkodliwe dla zdrowia.

Urzędnicy ostrzegają

Czy te informacje docierają do mieszkańców Wólki?

Pierwsza ostrzegała ich administracja osiedla. Co prawda o skażeniu powietrza informowała, kiedy jeszcze strażacy dogaszali pogorzelisko, ale opierała się tylko na doniesieniach medialnych.  Wyników badań wtedy jeszcze nie było.

Te przedstawiło dopiero tydzień później Wojewódzkie Centrum Zarzadzania Kryzysowego. Dlaczego dopiero wtedy? Według urzędników wojewody musiałoby istnieć realne zagrożenie, żeby natychmiast poinformować o tym mieszkańców. – Były wtedy przekroczone jedynie stany ostrzegawcze, a nie alarmowe – tłumaczy Ivetta Biały, rzeczniczka prasowa wojewody Mazowieckiego.

Jak dodaje, za taką informację odpowiedzialne są władze samorządowe, a nie wojewódzkie. - Mimo to, taki komunikat przygotowaliśmy – wyjaśnia Biały.

Piłeczka po stronie Lesznowoli

Za to, by odpowiednio poinformować mieszkańców odpowiadają więc władze gminy Lesznowola. Ograniczyły się jednak tylko do opublikowania dwóch zdawkowych komunikatów na swojej stronie internetowej. Zrobiły to dwa tygodnie po pożarze.

Opatrzone dużym czerwonym wykrzyknikiem komunikaty wyjaśniają jednak niewiele, a na pewno nie uspokajają. Jeden z nich odsyła jedynie do komunikatów Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska (WIOŚ). Co kryje się jednak za brzmiącymi groźnie informacjami. Tego nikt mieszkańcom nie tłumaczy:

KOMUNIKAT z dnia 31.05.2011 r. w sprawie stanu jakości powietrza po pożarze w Wólce Kosowskiej w dniu 10 maja 2011 r.
Kolejne pomiary zanieczyszczeń gazowych wokół pogorzeliska hali magazynowej w Wólce Kosowskiej zostały przeprowadzone w dniu 30 maja 2011 r. z wykorzystaniem Mobilnego Stanowiska Pomiarowego przez Państwową Straż Pożarną JRG Nr 6 w Warszawie w dwóch seriach pomiarowych w 6 punktach pomiarowych, w bezpośrednim otoczeniu miejsca zdarzenia na osiedlu przy ulicy Wesołej. Mierzono następujące substancje: benzen, toluen, ksylen, tetrachloroetylen, formaldehyd, furan, fosforowodór, styren, chlorek metylenu, chlorek winylu, tlenek węgla i dwutlenek węgla. Pomiary wykonywano pomiędzy godziną 13:00 i 15:00 oraz pomiędzy 19:00 i 20:00.
Wyniki pomiarów zawiera załącznik nr 1, lokalizację punktów pomiarowych przedstawiono w załączniku nr 2.
Na podstawie pomiarów wykonanych przez PSP 30 maja 2011 r. stwierdzono przekroczenie poziomów odniesienia, określonych w rozporządzeniu Ministra Środowiska dla niektórych substancji w powietrzu, w przypadku fosforowodoru (fosfiny), styrenu, ksylenu i chlorku winylu oraz chlorku metylenu. Pomocniczo, uzyskane wartości zestawiono z poziomem norm higienicznych, obowiązujących na stanowiskach pracy.
Uzyskane wyniki stężeń zanieczyszczeń charakteryzują sie dużą zmiennością, spowodowaną zmieniającym się kierunkiem wiatru. Jak już podawaliśmy we wcześniejszych komunikatach, na podstawie uzyskanych pomiarów stężeń chwilowych nie da się wyprowadzić jednoznacznych wniosków o wielkości narażenia mieszkańców. Niemniej jednak osoby z grupy podwyższonego ryzyka powinny, w miarę możliwości, opuścić tereny przyległe do pogorzeliska do czasu jego ostatecznego wygaszenia i ukończenia prac rozbiórkowych/ zabezpieczających.

 

Lekarz odeśle z kwitkiem

Drugi ze zdawkowych komunikatów zawiera radę, by w przypadku niepokojących objawów zgłaszać się do lekarza. Tylko, że z tym może być problem.

- Fosforowodór, chlorek winylu? – z zainteresowaniem słucha kierownik z przychodni w Mrokowie. Elżbieta Rosiek dopiero od tvnwarszawa.pl dowiaduje się jakie substancje unoszą się nad Lesznowolą. O to, by informacje o skażeniu trafiły do lekarzy, nikt nie zadbał.

– Nie wiemy dokładnie stężenie jakich substancji jest przekroczone. Takiej informacji nam brakuje – skarży się Rosiak. – Pacjenci przychodzą i skarżą się jedynie, że wciąż czuć dym. My możemy ich jedynie odesłać do toksykologa – dodaje.

Przeszkadza wiatr

Jak bardzo zdrowie mieszkańców jest narażone? Tego nie wiadomo, bo według urzędników, odpowiedź utrudnia ciągle zmieniający się wiatr.

- Na podstawie uzyskanych pomiarów stężeń chwilowych nie da się wyprowadzić jednoznacznych wniosków o wielkości narażenia mieszkańców. Niemniej jednak osoby z grupy podwyższonego ryzyka (dzieci, osoby starsze, przewlekle chore – przyp. red.) powinny, w miarę możliwości, opuścić tereny przyległe do pogorzeliska do czasu jego ostatecznego wygaszenia i ukończenia prac rozbiórkowych – czytamy w komunikacie WIOŚ.

Początkowo hala miała być rozebrana nawet w połowie czerwca. Teraz, po alarmujących wynikach pomiaru powietrza, ma być rozebrana szybciej.

Wojewoda mazowiecki zapewnił, że jeszcze we wtorek zostanie wydawana decyzja o rozbiórce. - Wyda ją powiatowy inspektor nadzoru budowlanego - powiedziała Ivetta Biełay, rzeczniczka prasowa, wojewody.

Bartłomiej Frymus//mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • smrodek z chin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2011 08:46 ~smrodek z chin

  Niestety podwarszawskie gminy charakteryzują się dalece idącą nieudolnością na każdym polu działania.

  Swoją drogą to nie rozumiem całej sytuacji: czy straż pożarna nie skończyła swojej roboty skoro cały czas tam się coś tli i śmierdzi? Dziwna sprawa.

 • ula

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.05.2011 15:54 ~ula

  To teraz będzie można kupić w okolicy działki za śmieszne pieniądze i domy za grosze :)

 • prawicowiec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.05.2011 14:59 ~prawicowiec

  A co mnie to obchodzi? Kto kazał Chińczykom, Wietnamczykom i Turkom budować domy tuż obok hali???

 • FAGO

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.05.2011 14:54 ~FAGO

  Pewnie Azjaci pozostawili po sobie tam Uran ze stopionych reaktorów Fokushimy ;))

 • FAGO

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.05.2011 14:39 ~FAGO

  W fokushimie mieli gorzej ;))

 • lm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.05.2011 14:26 ~lm

  jakimś dziwnym zbiegiem okoliczności osiedle w Wólce Kosowskiej stało sie trujące po tym jak wyprowadzili sie Azjaci z wynajmowanych domów i mieszkań

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »