Informacje

03.09.2017 09:58 na lini do grodziska

Trudny rok dla pasażerów kolei. Autobusy zamiast pociągów

SERWISY:


Najbliższy rok będzie wyjątkowo ciężki dla pasażerów korzystających z linii pociągowej do Grodziska Mazowieckiego. W niedzielę trasa została całkowicie zamknięta. Tysiące pasażerów muszą przesiąść się do zastępczych linii autobusowych.

Zmiany wchodzą w życie 3 września. Liczby mówią za siebie - będą dotyczyć nawet ćwierć miliona pasażerów, a linia zostanie zamknięta przynajmniej przez 12 miesięcy.

Pasażerowie, którzy z Piastowa, Pruszkowa, Brwinowa i Milanówka dojeżdżają do Warszawy koleją, będą musieli przesiąść się do zastępczej komunikacji.

Zamiast pociągów, pasażerów wozić będą linie ZG, ZB, ZM oraz ZP.

>>>DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ<<<

ZG ma zatrzymywać się w Milanówku, Brwinowie, Pruszkowie i Piastowie, a także przy stacjach w Ursusie i Włochach. Będą zatrzymywać się też na kilku przystankach na żądanie, w każdej miejscowości.

ZM ma uzupełnić komunikację pomiędzy Milanówkiem a Grodziskiem Mazowieckim. Autobusy będą kursowały wahadłowo, co 15 minut, w dni nauki szkolnej. Będą tylko w godzinach porannego (od 5.25 do 9) oraz popołudniowego (od 14.30 do 18.30) szczytu. Czas przejazdu, w zależności od pory, wahać się będzie od 10 do 20 minut.

ZB połączy Warszawę Zachodnią z Brwinowem i Pruszkowem. Pojazdy jeździć będą codziennie - w dni robocze co 10 minut w szczycie, poza nim co 15 minut, a w dni wolne od pracy dwa razy w ciągu godziny. Podróż zajmie od 34 do 41 minut.

ZP - w przeciwieństwie do wyżej wymienionych linii, za organizację komunikacji do Pruszkowa odpowiedzialny będzie stołeczny Zarząd Transportu Miejskiego, który zlecił obsługę trasy 12-metrowymi autobusami. Te mają kursować nawet co 5 minut w godzinach ścisłego szczytu komunikacyjnego, a poza nim co 15. W sobotę autobusem do Warszawy dojedziemy co 10 minut, a w niedzielę co 15.

Do Piastowa, oprócz linii ZG skierowane zostaną również autobusy linii 717.

Jak podał portal transport-publiczny.pl, Koleje Mazowieckie z wolnej ręki udzieliły zamówienia przewoźnikowi Europa Express City, na autobusową komunikację. Wszystko dlatego, że nadal nie rozstrzygnięto kompleksowego przetargu na tę usługę.

Więcej autobusów

Dodatkowo Zarząd Transportu Miejskiego zmieni rozkłady linii autobusowych kursujących do Ursusa i Włoch. W czasie trwającej co najmniej 12 miesięcy modernizacji torów zamknięte będą przystanki PKP Włochy, PKP Ursus i PKP Ursus Niedźwiadek. W zamian na ulice wyjadą dodatkowe autobusy. Na wielu liniach 12-metrowe pojazdy zostaną zastąpione pojemniejszymi, przegubowymi.

>>>CZYTAJ WIĘCEJ O TYCH ZMIANACH<<<

W nieco lepszej sytuacji są mieszkańcy Grodziska Mazowieckiego - oni dalej będą mogli dojechać do Warszawy pociągiem, po torach dalekobieżnych. Składy będą jednak miały tylko dwa przystanki - początkowy w Grodzisku i końcowy na stacji Warszawa Zachodnia.

Po remoncie nawet 120 km/h

Po zakończeniu prac, pociągi będą mogły rozpędzić się tu do 120 km/h. Dziś nie przekraczają 90 km/h. Podróż do Grodziska skróci się dzięki temu o kilka minut, ale ważniejsze jest to, że wzrośnie przepustowość linii.

Będzie też nowy układ torowy i nowa sieć trakcyjna. Do tego nowe perony i przejścia pod oraz nad nimi, a także system informacji dla pasażerów. Koszt inwestycji to 285 milionów złotych. Jest częściowo współfinansowana z funduszy europejskich. Realizuje ją konsorcjum firm Intercor oraz Mosty Łódź. Jak informuje "Rynek Kolejowy", firmy zaproponowały skrócenie zamknięcia torów bez zmiany ceny. PKP PLK dopiero analizują tę propozycję, a jej szczegóły nie są znane ze względu na tajemnice handlową.

DOWIEDZ SIĘ O PLANOWANYCH ZMIANA NA LINII DO GRODZISKA:


ran/b/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Zawiedziony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.09.2017 11:59 ~Zawiedziony

  Zibi~Zibi

  Nic w tym dziwnego. Kolej jak wiadomo jest dla biedoty. Skoro ktoś mało płaci za bilet oraz małe podatki do budżetu to nie powinien mieć pretensji o ciągłe remonty itp.

  Jakby kolej była dla ludzi z grubym portfelem to firmę stać by było aby taki remont/modernizację zrobić w ciągu miesiąca - dwóch.


  Jakoś nie zauważyłem by była możliwość zakupu biletu tańszego dla biedoty bez wymagań oraz droższego dla podróżnych mających oczekiwania w stosunku do przewoźnika. Tak więc twoje wypociny mają się nijak do rzeczywistości i są tylko przemyśleniami małolata.

 • Zibi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.09.2017 16:38 ~Zibi

  Nic w tym dziwnego. Kolej jak wiadomo jest dla biedoty. Skoro ktoś mało płaci za bilet oraz małe podatki do budżetu to nie powinien mieć pretensji o ciągłe remonty itp.

  Jakby kolej była dla ludzi z grubym portfelem to firmę stać by było aby taki remont/modernizację zrobić w ciągu miesiąca - dwóch.

 • zw1

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.09.2017 15:35 ~zw1

  swojak~swojak

  a gdy remontowali LK6 Warszawa-Małkinia kto inny musiał walczyć z utrudnieniami, teraz pora na Was - miłego roku utrudnień! to i tak krócej, niż na mojej linii;)

  Wypowiedź bardzo złośliwa, nie wnosi nic do sprawy. Nie jest twórcza dla dyskusji, ani pomocna. Dość mamy złośliwości w polityce, a tu jeszcze jakiś lokalny patriota denerwuje ludzi w niedzielę.

 • T1000

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.09.2017 14:35 ~T1000

  Rok? Chyba razy dwa. Witamy w Polsce, skansenie Europy!

 • m23

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.09.2017 13:44 ~m23

  Coś za coś nie widzę problemu i tu trzeba się przemieścić i do autobusu również .W ten sposób zwiedzisz jeden z drugim okolice a nie tylko lasy.POWODZENIA

 • Marian Paździoch

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.09.2017 13:35 ~Marian Paździoch

  Co masz na myśli pisząc "oprocz stacji ursys maja dodac nowa stacj". Ursus Niedźwiadek jest nową stacją, ona w ogóle nie będzie ruszana, na tej linii w Ursusie już nic nie będzie dodawane

  dorszal~dorszal

  "Po zakończeniu prac, pociągi będą mogły rozpędzić się tu do 120 km/h"

  I przystanki co jden kilometr bo oprocz stacji ursys maja dodac nowa stacj emiedzy pruszkowem a brwinowem - to tak jakby powiedziec ze po remonice tramwaje maja mozliwosc poruszania sie z predkoscia 120 km na godzine

 • Kynio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.09.2017 12:43 ~Kynio

  Rok czasu? Wolne żarty. Przeżyłem modernizację torów między Skierniewicami a Żyrardowem, między Żyrardowem a Grodziskiem, przebudowę rozjazdów z obu stron Pruszkowa, wybudowanie peronu w Ursusie Niedźwiadku przebudowę peronów między Żyrardowem a Grodziskiem, wybudowanie tunelu pod peronem w Pruszkowie. Od połowy pierwszej dekady XXI-go wieku na tej trasie cały czas coś się remontuje i buduje. Gehenny podróżnych kolejny rozdział. Cieszę się, że od roku nie muszę już korzystać z usług kolei i współczuję tym, którzy dalej muszą się męczyć.

 • Mądrala

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.09.2017 12:31 ~Mądrala

  W Piastowie rozkopali przejście podziemne w maju, do tej pory jest dziura, ktoś tam coś robi i się kręci ale za wiele nie widać żeby było zrobione. Tak samo będzie z tym remontem. W Pruszkowie zamkną przejście podziemne, które oddali do użytku 2 lata temu. Ciekawe jak ludzie będą przechodzić na drugą stronę bo wtedy rozebrali przejście nad torami. A co będzie na Włochach? Tam też rozwalą przejście i je zamkną. Jak najbardziej należy wyremontować linię podmiejską bo jest mocno zaniedbana ale można było to zrobić etapami już dawno. NA tej linii były już zamknięcia kilkukrotne w ciągu 10 lat. Oczywiście jeden Janusz z drugim nie pomyśleli, żeby podejść do tego z głową. Teraz musieli to zrobić bo by PKP PLK nie dostało dofinansowania z Unii, będzie tak jak zawsze, w listopadzie zrobi się zimno i nikt nie będzie robić nic do wiosny. W przyszłe wakacje się okaże, że remont się przedłuży bo nie zdążą, jaki peszek. Za 4-5 lat będzie hasło, że znowu potrzebny remont bo komuś potrzebna jest kasa, PKP PLK to pasożyt i patologia.

 • Czejen

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.09.2017 11:52 ~Czejen

  Parodia Kurna Parodia.

 • Więcej wiary

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.09.2017 11:46 ~Więcej wiary

  Też mam obawy, co to będzie, ale nie siejmy pesymistycznych wizji, bo może tym bardziej się sprawdzą.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Otworzył klapę i poszedł. Wrócił, zamknął ją i pojechał

Otworzył klapę i poszedł. Wrócił, zamknął ją i pojechał

Czasami samochody się psują i odmawiają posłuszeństwa - wiadomo. Najczęściej zepsute auta się naprawia i znowu można nimi jeździć. Niekiedy zdarza się,... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »