Informacje

13.10.2014 12:53 "Związane ręce" przez luki w prawie

"Trik na kuratora" i kamienica jest twoja

SERWISY:

Stare kamienice w centrum Warszawy to łakomy kąsek dla inwestorów. Przez luki w prawie coraz częściej trafiają one w ręce tych, którzy z prawowitymi spadkobiercami nie mają wiele wspólnego. - Mamy bałagan, a na to nakłada się nasza mentalność - mówił w TVN24 Grzegorz Sroczyński, dziennikarz "Gazety Wyborczej", który tłumaczył, jaki trik wykorzystują biznesmeni i kancelarie prawne, by zdobywać interesujące ich nieruchomości.

Sroczyński, autor artykułu "Jak znikają szkolne boiska", mówił w TVN24, że obecnie w Warszawie, zwłaszcza w centrum miasta toczy się "wyścig" różnych biznesmenów i kancelarii prawnych do kamienic i działek, które są trudne do odzyskania dla ich prawowitych spadkobierców.

Sprawy, które były łatwe do rozstrzygnięcia, już się wprawdzie zakończyły. Wciąż jednak pozostają te, które nie są już tak oczywiste, a to otwiera drogę do nieuczciwych praktyk.

Czytaj też na tvn24.pl.

"Trik na kuratora"

Jednym ze sposobów - jak mówił dziennikarz - stosowanych np. przez inwestorów, którzy chcą uzyskać prawo do cennej nieruchomości, jest "trik na kuratora". - Zgłasza się do sądu osoba, która nie ma nic wspólnego ze spadkobiercą, ale mówi, że chciałaby być jego kuratorem - tłumaczył Sroczyński.

"Kurator osoby nieznanej z miejsca pobytu", zgodnie z prawem, ma szukać właściciela danej działki czy nieruchomości. Jednym z wymogów jest zamieszczenie - co pół roku - ogłoszenia w ogólnopolskiej gazecie z informacją o swoich poszukiwaniach.

Innym obowiązkiem kuratora jest zabezpieczenie interesów majątkowych poszukiwanej osoby. W praktyce oznacza to, że kurator w imieniu spadkobiercy domaga się od państwa zwrotu nieruchomości. Coraz częściej sądy wyrażają zgodę na to, by to kurator podpisał akt notarialny. W ten sposób staje się on właścicielem danej nieruchomości.

- Takich spraw jest kilkaset w Warszawie - powiedział Sroczyński. Dodał, że tego typu roszczeń do obiektów oświatowych, np. boisk i szkół jest 119.

Luka w prawie

Marcin Bajko, dyrektor biura Gospodarowania Nieruchomościami w Warszawie, w rozmowie ze Sroczyńskim na łamach "Gazety Wyborczej" tłumaczył, że z powodu roszczeń jeden z dawnych właścicieli działki odzyskał boisko szkolne i zrobił na nim płatny parking. Inny chce zburzyć gimnazjum i zbudować biurowiec. Z kolei przedszkole Saski Zakątek musi oddać wykrojoną ze środka terenu działkę z placem zabaw dla maluchów. Zaznaczył, że podobnych przypadków jest i będzie więcej.

- To ogromna luka w prawie. Mamy bałagan, a na to nakłada się nasza mentalność - mówił w TVN24 Sroczyński. Dodał, że w sądach orzekają "grzeczne dzieci okresu transformacji" - ludzie wychowani w poczuciu, że interes prywatnego właściciela jest ważniejszy niż interes np. miasta.

- Wszędzie, gdzie jest luz prawny, sądy interpretują (przepisy prawa - red. ) na korzyść prywatnych właścicieli - stwierdził.

"Związane ręce"

Zdaniem dziennikarza, problem wynika także stąd, że w Polsce nikt nie doważył się powiedzieć dawnym właścicielom: "Były trudne czasy, była wojna, był komunizm, różni ludzie różne rzeczy tracili. Ktoś tracił rodzinę, ktoś kamienicę. I teraz niestety państwa nie stać na to, żeby oddać sto procent. Możemy oddać 20 procent i w ciągu najbliższych 15 lat będziemy wypłacać odszkodowania w wysokości np. 20 procent".

- Niestety nikt się na to nie zdecydował, ponieważ w początkach wolnej Polski było przeświadczenie, że musimy naprawić wszystkie komunistyczne krzywdy - dodał.

Marcin Bajko w rozmowie z TVN24, mówił: - Najczęściej mamy związane ręce. Niech nam rząd pomoże, bo Warszawa nie zasługuje na takie przepisy sprzeczne ze wszystkim standardami.

db/kka

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • magda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.10.2014 01:41 ~magda

  Dlaczego ma oddawać w obecnej postaci. Jakoś wszystkie ościenne państwa unikneły "oddawania w naturze". Wypłacono jedynie rekompensaty pomniejszone o koszty odbudowy. Problem znam z autopsji. Na marginesie: Masz całkiem adekwatny nick :)

  nikt~nikt

  przestańcie pisać te bzdety na zamówienie miasta stołecznego Warszawy, niech miasto odda zagrabione nieruchomości i nie będzie spraw w sądach, dlaczego Bajko nic nie mowi ile podatników kosztują przegrane sprawy?

 • bednarskaipekna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.10.2014 15:32 ~bednarskaipekna

  Nie zaglosuje na PO - PSL, dlatego, ze nie zbyt wiele sie poprawlo i wciaz nie szanuje sie w Warszawie resztek zabytkowej stolicy! Prawo juz dawno powinno mocniej chronic zabytki, kamienice, ktore pustoszeja w polskich miastach, chronic przed nieuczciwymi, ktorzy chca niszczyc zabytki. W centrum ile takich przykladow. Bieda bieda, ale przepisy od lat czekaja na madre zmiany! Sponsorzy,ktorzy doceniaja zabytki powinni dotowac ich ratunek i rewitalizacje. Nie podoba mi sie rowniez zarzadzanie kultura, dlatego dam glos może np.Partii Demokratycznej.

 • monika

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.10.2014 10:44 ~monika

  zenek~zenek

  a kto do jasnej cholery tworzy prawo ? mieli na to 7 lat

  Nieruchomości po komunie zaczął rozdawać "praworządny" PiS a platforma to kontynuuje bo tak sie opłaca wszystkim oprócz tych których strata ta dotyczy.A kimś takim jak "kurator" nieruchomości spotkałam się w 2005 roku i dotyczyło to jednej z kamienic Śródmieścia,której adresu nie podam ze względów formalnych.Więc "instytucja kuratora" nie jest nowością,którą nagle odkryło tvn warszawa.

 • zenek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.10.2014 07:34 ~zenek

  a kto do jasnej cholery tworzy prawo ? mieli na to 7 lat

 • nauczyciel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.10.2014 23:17 ~nauczyciel

  Jeśli osoba ma możliwość nabycia nieruchomości poprzez powołania "kuratora", a jest takie prawo według Ustawy to znaczy, że robi to legalnie.
  W myśl powiedzenia Sprawiedliwość idzie za prawem. Jeśli Sejm zmieni prawo to wtedy będzie nielegalnie.

  I Wszystko w temacie.

  Tak jak 2 plus 2 jest 4. Jeśli matematycy w nomenkaturze stwierdzą, że czwórka to dwia koła nałożone na siebie to zamiast "4" będziemy pisać "8".

 • qwerty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.10.2014 19:47 ~qwerty

  Jeżeli duża częśc posłów jest powiązana ze środowiskiem prawniczym, jeżeli potem tworzą prawo, to nie dziwne, że pod dyktando kancelarii prawnych.

  Tak się rozkrada Polskę...

 • nikt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.10.2014 19:18 ~nikt

  przestańcie pisać te bzdety na zamówienie miasta stołecznego Warszawy, niech miasto odda zagrabione nieruchomości i nie będzie spraw w sądach, dlaczego Bajko nic nie mowi ile podatników kosztują przegrane sprawy?

 • ącki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.10.2014 19:05 ~ącki

  I nie da się tych wszystkich oszustów obciążyć kosztami, tak,aby im się odechciało?

 • karol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.10.2014 16:20 ~karol

  a te luki w prawie to oczywiscie przez przypadek sie zrobily i tak funkcjonuja od lat.

 • mecenas

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.10.2014 16:13 ~mecenas

  Na jakiej podstawie Sąd przyznaje im kuratelę ??? Nie ma do tego podstaw !!! Jeśli są przesłanki wprowadzania Sądu w błąd to należy takie osoby surowo karać, a kuratelę obejmuje w takim przypadku Państwo !!! Faktycznie Państwo jest już właścicielem, bo to dotyczy obiektów państwowych !!!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »