Informacje

16.10.2016 07:15 Z pięciu wariantów wybrali jeden

Trasa na Gocław - tramwajarze mają swój typ

SERWISY:


Tramwaje Warszawskie rekomendują wariant przebiegu torowiska na Gocław wzdłuż Kanału Wystawowego i z wgłębieniem Trasy Łazienkowskiej. Teraz głos będą mogli zabrać mieszkańcy – lada moment ruszają konsultacje w sprawie inwestycji.

Na początku przedstawiono pięć wariantów, później tramwajarze rekomendowali trzy, a teraz wskazują jeden, który ich zdaniem jest najlepszy.

Zagłębiona Trasa Łazienkowska

Mowa o trasie (wariant numer 2): pętla Gocław – ul. gen. Bora-Komorowskiego – rezerwa pod al. Tysiąclecia (przy Os. Saska) – równolegle wzdłuż Kanału Wystawowego (po stronie wschodniej) do al. Waszyngtona. Do tego dochodzi zagłębienie Trasy Łazienkowskiej.

Według TW, to rozwiązanie zapewnia najkrótszy czas podróży do centrum miasta, obsługuje nowe osiedla mieszkaniowe na terenie Gocławia, nie wpływa negatywnie na środowisko, a także ogranicza hałas samochodów poprzez zagłębienie Trasy Łazienkowskiej.

Konsultacje społeczne

Rekomendacja nie oznacza, że wszystkie inne warianty trasy idą do kosza. Głos w sprawie budowy będą mogli teraz zabrać mieszkańcy. Wkrótce rozpoczną się spotkania z zainteresowanymi osobami.

Na terenie Saskiej Kępy i Gocławia:

- Klub Kultury Seniora, ul. Pawlikowskiego 2 w dniach: 22 października 2016 r. (sobota) oraz 6 listopada 2016 r., (niedziela).

- Ognisko Pracy Pozaszkolnej nr 2, ul. Nobla 18/26 w dniach: 23 października 2016 r. (niedziela) oraz 5 listopada 2016 r. (sobota).

"Punkty konsultacyjne będą otwarte w powyższych dniach w godzinach 9-18 i będą dostępne dla osób o ograniczonej mobilności. Zapewniamy również tłumacza języka migowego" – informują tramwajarze.

Opinie i uwagi można przesyłać na adres: goclaw@tw.waw.pl.

Ma powstać za cztery lata

Tramwaje Warszawskie odnoszą się też do przyszłości ogródków działkowych przy Kanale Wystawowym. Informują, że urząd miasta pracuje nad przygotowaniem i uchwaleniem dwóch miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, obejmujących te tereny. "Plany te mają na celu ochronę i zachowanie obecnych funkcji terenów ROD, tak aby dalej mogły służyć one społeczności działkowców, jak i mieszkańców Warszawy. W ramach budowy trasy tramwajowej Tramwaje Warszawskie planują wykonanie wzdłuż torowiska przestrzeni publicznej o funkcjach parkowych i spacerowych" - informują.

I dodają, że te kwestie również będą konsultowane.

Inwestor liczy, że uzyska decyzję środowiskową do końca tego roku. Chce, by prace były realizowane w latach 2019-2020 ze względu na planowane współfinansowanie tego projektu ze środków UE.

Warianty przebiegu tramwaju na Gocław:

Zobacz, jak Hanna Gronkiewicz-Waltz zapowiadała linię na Gocław i inne inwestycje tramwajowe:

CZYTAJ WIĘCEJ O KONSULTACJACH

ran/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Andre

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.11.2016 23:06 ~Andre

  janek~janek

  jak czytam komentarze, nawet śmieszne, to mam wrażenie, że mieszkańcy owszem chcą tego tramwaju, ale najlepiej wzdłuż Wisły ...i po jej drugiej stronie.

  Nie widzę wariantu, którym mógłby być niehejtowany przez mieszkańców okolic (poza metrem).

  Dobrze powiedziane, problem w tym że po wybudowaniu mostu tramwajowego, trzeba go będzie podłączyć do sieci tramwajowej, a najbliższa istniejąca linia tramwajowa jest na ul. Puławskiej, ok. 4 km. w linii prostej od tego hipotetycznego mostu. Wzdłuż lewego brzegu Wisły i al. Armii Ludowej do ul. Marszałkowskiej będzie to 5 km. A gdyby dodatkowo "uszczęśliwić" tramwajem mieszkańców Siekierek i Sielc, to ok. 5,6 km.
  Moim zdaniem już lepiej nie bawić się w półśrodki, tylko wybudować III linię metra z Gocławia przez Mordor na Okęcie!

 • nana

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.11.2016 18:09 ~nana

  Patrząc na przedstawione propozycje, nie widzę opcji, która przyspieszy komunikację. Nie słyszałam w zasadzie dobrego argumentu na to co da mieszkańcom Gocławia linia tramwajowa. Sądzę, że większość osób rano chce przedostać się do najbliższej stacji metra. Tą stacją jest Politechnika. Na trasie Łazienkowskiej jest buspas, mamy bezpośredni autobus, jedynie na odcinku do przystanku Saska, bywają korki w niektórych godzinach. Nie jest to jednak bardzo uciążliwe. Aktualnie największym problemem sa zbyt zatłoczone autobusy. Po uruchomieniu tramwaju miasto chce zabrać bezpośredni autobus 411, czyli najlepszy transport. Jest oczywiste, że proponowane trasy tramwajowe wydłużają czas dojazdu. Trasa i liczba przystanków zwiększa się. Dodatkowo, co nie jest korzystne, w większości wariantów mamy mało przystanku na samym Gocławiu, a na dalszej części trasy tramwaj będzie miał znacznie więcej przystanków niż bezpośredni przyspieszony autobus 507.

 • maryjaska

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.11.2016 15:11 ~maryjaska

  a mnie się podoba ta linia przez Wał Miedzeszyński (od metra), jest super!

 • Młody Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.10.2016 19:33 ~Młody Warszawiak

  Jako mieszkaniec ulicy Saskiej jestem przeciwny budowie linii tramwajowej pod moim oknem.

  Poniżej argumenty przeciw:

  1. Zniszczenie przedwojennych i starodawnych kamienic. Pod wpływem ruchu autobusów z Gocławia w chwili obecnej w kamienicach wzdłuż ulicy Saskiej pękają ściany. Co zostało potwierdzone przez rzeczoznawcę. Podłoże jest niestabilne i ulica wybrzusza się, a nawierzchnia jest często naprawiana. Budowa linii tramwajowej i ruch tramwajów mógłby spowodować uszkodzenia lub zawalenie niektórych budynków.

  2. Utrudnienia w ruchu. Na dzień dzisiejszy w godzinach szczytu na ulicy Saskiej tworzą się korki. Dodatkowy ruch tramwajów jeszcze bardziej obciążyłby ulicę.

  3. Zniszczenie przyrody. Pas zieleni wzdłuż Saskiej to skupisko starych drzew oraz schronienie dla zwierząt – np. rodzin jeży. Budowa linii tramwajowej spowodowałaby całkowitą likwidację tego naturalnego fragmentu Saskiej oraz zagładę dla zwierząt.

  4. Spadek wartości nieruchomości. Dla wielu mieszkańców, którzy zapłacili duże pieniądze za zakup mieszkania (wielokrotność wartości domu poza Warszawą) oznaczałoby to konieczność nagłej sprzedaży mieszkania ze stratą lub wyprowadzenia się z niego.

 • sonia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.10.2016 19:00 ~sonia

  Tramwaj na Gocław nie rozwiąże problemu komunikacyjnego o ile w ogóle ten problem występuje. Należy usprawnić komunikację na nowych osiedlach np."Saska" czy "Kolorowy Gocław" poprzez uruchomienie dodatkowych linii autobusowych na ulicy Nowaka Jeziorańskiego i połączyć ją z Al.Stanów Zjednoczonych oraz spokojnie czekać na metro, które połączy szybko i sprawnie Gocław z metrem Wileńska czy Stadion Narodowy.
  Tramwaj to jedno wielkie nieporozumienie cała komunikacja tramwajowa zatrzyma się na Waszyngtona oraz moście Poniatowskim. Będą to kolejne wyrzucone pieniądze w błoto. Zdecydowana większość mieszkańców Gocławia nie chce tramwaju. Ciekawe komu tak bardzo zależy na tej niechcianej przez mieszkańców Gocławia inwestycji.

 • janek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2016 14:08 ~janek

  jak czytam komentarze, nawet śmieszne, to mam wrażenie, że mieszkańcy owszem chcą tego tramwaju, ale najlepiej wzdłuż Wisły ...i po jej drugiej stronie.

  Nie widzę wariantu, którym mógłby być niehejtowany przez mieszkańców okolic (poza metrem).

 • gagg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.10.2016 21:30 ~gagg

  no jasne..rozwalcie pol goclawia - bazarek na egispkiej, zablokujcie skrzyzowanie na abrahama tymi tramwajami....i zlikwidujcie autobusy....super perspektywa

 • Toms

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.10.2016 17:42 ~Toms
  Rurex~Rurex

  Tak wyszło, że tramwajami jeżdżą pasażerowie. I będzie im pasowało, że w bliskiej okolicy maja szybki środek transportu.
  MotoRowt~MotoRowt

  Szybki środek transportu? To niby o tramwajach??? Nie bądź śmieszny!!!
  Według OFICJALNYCH danych ratusza, tramwaje są NAJWOLNIEJSZYM środkiem transportu w mieście. Wliczając stojące w korkach autobusy.
  Toms~Toms


  Motorowy, weź kuwetę i załóżcie razem PPT - Partię Przeciwników Tramwajów. Zobaczymy czy wam się uda do samorządu dostać. Bo z waszej pisaniny nic nie wynika.
  MotoRowy~MotoRowy

  W sumie niezły pomysł! Dzięki :)


  Do usług. :)

 • mM2

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.10.2016 17:23 ~mM2

  A co z metrem na Gocław? Czy ratusz przyzna się do błędu? Stacja Stadion narodowy jest źle zbudowana

 • MotoRowy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.10.2016 16:12 ~MotoRowy  Rurex~Rurex

  Tak wyszło, że tramwajami jeżdżą pasażerowie. I będzie im pasowało, że w bliskiej okolicy maja szybki środek transportu.
  MotoRowt~MotoRowt

  Szybki środek transportu? To niby o tramwajach??? Nie bądź śmieszny!!!
  Według OFICJALNYCH danych ratusza, tramwaje są NAJWOLNIEJSZYM środkiem transportu w mieście. Wliczając stojące w korkach autobusy.
  Toms~Toms


  Motorowy, weź kuwetę i załóżcie razem PPT - Partię Przeciwników Tramwajów. Zobaczymy czy wam się uda do samorządu dostać. Bo z waszej pisaniny nic nie wynika.

  W sumie niezły pomysł! Dzięki :)

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »