Informacje

11.09.2015 18:15 Inwestycja kosztowała 796 mln zł

Trasa AK i most Grota otwarte.
"Pierwsze auta już w piątek"

SERWISY:

Drogowcy dotrzymali danego w zeszłym tygodniu słowa i już w sobotę kierowcy będą mieli do dyspozycji trzy nowe pasy ruchu na południowej jezdni mostu Grota-Roweckiego w stronę Marek. Otwarta zostanie również trasa Armii Krajowej od węzła Powązkowska do mostu. Pasy na moście będą otwierane etapami, pierwsze auta będą mogły przejechać przez most już w piątek wieczorem.

Jak informowaliśmy już w ciągu dnia w piątek po południu Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad otrzymała pozwolenie na użytkowanie Trasy AK i mostu Grota-Roweckiego wydane przez Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

Inwestycja ma zostać w sobotę udostępniona kierowcom o czym GDDKiA pochwaliła się na Twitterze:

Jan Krynicki, rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad przewidywał przed godziną 18, że wdrożenie nowej organizacji ruchu może potrwać ok. 12 godzin od otrzymania pozwolenia na użytkowanie. To oznaczałoby, że kierowcy prawdopodobnie wyjadą na przebudowaną trasę i skorzystają z sześciu pasów według nowej organizacji w sobotę rano.

Co ciekawe, około godziny 18.30 okazało się, że pierwsi kierowcy wjadą na most jeszcze w piątek wieczorem. - Myślę, że około 21.30 udostępnimy kierowcom jeden pas ruchu drogi lokalnej na jezdni południowej mostu. Następnie otwierane będą kolejne pasy, by finalnie dojść do trzech - doprecyzował Krynicki.

Wiadomo, że na raty

Jak pisaliśmy w zeszły piątek, przebudowywany fragment Trasy od węzła Powązkowska do mostu ma być otwarty w całości. Drogowcy nie od razu jednak otworzą w całości most. Będzie on udostępniany "na raty", bo nie wszędzie prace się zakończyły.

Na początku kierowcy pojadą tylko jezdniami bocznymi, obsługującymi ruch lokalny. Będą tam mieli do dyspozycji po trzy pasy ruchu. Gdy zostaną otwarte, drogowcy zamkną dla ruchu środkowe jezdnie, które docelowo służyć będą ruchowi tranzytowemu. W tej chwili na północnej nitce mostu odbywa się ruch z Bemowa w kierunku Marek. Taka organizacja ma obowiązywać przez 10 dni.

Następnym etapem wdrażania docelowej organizacji i ruchu będzie odtworzenie wysp pomiędzy jezdniami S8 a jezdniami lokalnymi co zajmie ok. 10 dni. Będzie się to wiązało się z zawężeniem jezdni bocznych, jak i ciągu tranzytowego o 1 pas ruchu.

Most ma uzyskać pełną przejezdność, po pięć pasów ruchu w każdą stronę, do końca września.

Zmiany w komunikacji

Po otwarciu estakady prowadzącej z mostu Grota-Roweckiego na ulicę Modlińską zostaną wprowadzone zmiany w funkcjonowaniu komunikacji autobusowej. Linia 186 zostanie wycofana z trasy objazdowej w kierunku Nowodworów wyznaczonej ulicami Marywilską – Płochocińską i przywrócona na trasę podstawową biegnącą ulicą Modlińską od mostu Grota-Roweckiego

Linia 511 zostanie utrzymana na obecnie obowiązującej trasie do stacji metra Młociny przez most Marii Skłodowskiej-Curie . –Jest to odpowiedź na liczne wnioski pasażerów. Z południowego odcinka ulicy Modlińskiej do stacji metra Marymont będzie dojeżdżała w zamian linia 518 – informuje ZTM. Autobusy linii 518 będą obsługiwały trasę:  NOWODWORY – … – Modlińska – most Grota-Roweckiego – al. Armii Krajowej – Słowackiego – pl. Wilsona – Mickiewicza – … – DW. CENTRALNY.

Linie 705 i 735 zostaną przywrócone na trasy podstawowe biegnące do stacji metra Marymont przez most Grota-Roweckiego.  - Jednocześnie dla pasażerów przesiadających się przy stacji metra Marymont do autobusów jadących w kierunku ulicy Modlińskiej zostanie uruchomiony wspólny przystanek w al. Armii Krajowej – PARK KASKADA 05. Na przystanku będą zatrzymywały się autobusy linii 186, 518, 705 i 735 – zapowiada ZTM.

Z kolei na wydłużenie linii 326 przez most do stacji metra Marymont mieszkańcy muszą poczekać do zakończenia remontu torowiska na Bródnie. - Kursy linii 326 na dłuższej trasie wymagają zaangażowania dodatkowych autobusów. Obecnie duża ich liczba, ze względu na wyłączenie ruchu tramwajowego na odcinku Dw. Wileński – Żerań Wsch., jest niezbędna do obsługi mieszkańców Bródna i Pragi Północ. Do czasu wydłużenia trasy linii 326 bezpośrednie połączenie północno-wschodniej części Białołęki z metrem będzie zapewniała tylko linia 120 dojeżdżająca do stacji II linii metra Dworzec Wileński – zapewnia ZTM.

Remont Trasy AK

Remont Trasy i mostu rozpoczął się 19 października 2013 roku. Przeprawa po przebudowie jest szersza o 10 metrów. W każdą stronę kierowcy będą mieli do dyspozycji po 5 pasów ruchu.

Przebudowany odcinek liczy sobie 4,6 km długości. Kierowcy będą mieli do dyspozycji pięć węzłów: Powązkowska, Broniewskiego, Marymoncka, Wisłostrada, Modlińska. Budowlańcy przy remoncie zużyli w sumie 8255 ton stali zbrojeniowej.

Koszt inwestycji to ponad 796 mln złotych.

jb/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • bodziu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2015 09:20 ~bodziu

  Są ploty że otwierają w terminie by dotrzymać warunków umowy ale zamkną bo są usterki i trzeba je usunąć. W naszym kraju jestem w stanie w to uwierzyć. Zobaczymy.

 • weegh

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.09.2015 09:16 ~weegh

  iwan~iwan

  jest super a będzie jeszcze superowiej przed remontem nie stało sie w korkach po remoncie korki wzrosły o 300% sukces sukces znowu sukces polszewików tuska komuruska i kopaczki


  czlowieku, wez sie lepiej do uczciwej roboty i przestan wypisywac te brednie frustrata

 • sierżant

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.09.2015 09:04 ~sierżant

  Przebudowano/wyremontowano odcinek 4,6 km długości za ponad 796 mln złotych. Wychodzi 173 mln/km, lub jak kto woli 1 730 000 (słownie milion siedemset trzydzieści tysięcy) zł za każde 10 metrów. Z czyich to poszło pięniędzy? Z naszych. Także nic tylko pogratulować gospodarności Pani Prezydent Warszawy. A my się dziwimy skąd ludzie biorą tyle pięniędzy na drogie samochody, za co kupują posiadłości z nowoczesnymi willami? Za nasze pieniążki trwonione przez rządzących. Rączka rączkę myje. Smutne ale prawdziwe.

 • iwan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.09.2015 07:10 ~iwan

  jest super a będzie jeszcze superowiej przed remontem nie stało sie w korkach po remoncie korki wzrosły o 300% sukces sukces znowu sukces polszewików tuska komuruska i kopaczki

 • MSG

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.09.2015 05:40 ~MSG

  Znając życie i rowerzystów znów będą straszyć pieszych poruszających się chodnikiem przez most, bo nie będzie im wygodnie jechać ścieżką. Przykre to.

 • gmur

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.09.2015 02:11 ~gmur

  warszawiak~warszawiak

  No PiSowcy malkontenci! Czas start! Narzekać opluwać szydzić! No dalej! Przecież to "zagrywka polityczna PO przed wyborami", czyż nie? :D

  poczekaj do poniedziałku po PiSowcy po słoiki pojechali na wschód

 • Kaxik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.09.2015 22:05 ~Kaxik

  Czyli w stronę powazek zostaje po staremu i na chwile obecna nic sie nie zmieni no ale jeszcze tylko 10dni

 • jan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.09.2015 22:01 ~jan

  arian~arian

  No dobra... Mogę umierać...

  lajk:)

 • Azerate

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.09.2015 21:59 ~Azerate

  Nie ma czego fetować. Wciąż jest gorzej niż przed remontem - zamiast 4 pasów, są 3.

 • jan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.09.2015 21:43 ~jan

  a dlaczego na drogowskazie na Augustów nie ma numeru drogi?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »