Informacje

04.09.2018 17:00 12 inwestycji

Tramwajowe propozycje Jakiego. Trakt Królewski, linia do Raszyna

SERWISY:


Kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy Patryk Jaki przedstawił we wtorek plany rozbudowy linii tramwajowych. Mają liczyć 68 kilometrów. Wśród pomysłów znalazł się tramwaj do Raszyna, czy przez Krakowskie Przedmieście i Nowy Świat.

Patryk Jaki na wtorkowej konferencji prasowej zapowiedział, że jeśli wygra wybory, to zorganizuje "transport z prawdziwego zdarzenia, transport, który będzie miał ambitne cele, które będą konsekwentnie realizowane".

- Dla nas istotne jest to, żeby pokazywać bardzo dużą konsekwencję w działaniu, jeśli chodzi o wyzwania komunikacyjne. Bo tak powinno być zarządzane nowoczesne miasto - zaznaczył kandydat Zjednoczonej Prawicy.

"Długoterminowy plan"

Kandydat Zjednoczonej Prawicy zaprezentował też długoterminowy plan rozbudowy linii tramwajowych w Warszawie. - Będą one elementem komplementarnym wobec propozycji rozbudowy trzeciej i czwartej linii metra. Linie tramwajowe będą miały funkcję dopełniającą do proponowanych przez nas linii metra, tak żeby tworzyło to jeden wspólny system. Tak jak dzieje się to w największych metropoliach na świecie. Jestem przekonany, że spowoduje to, iż jednocześnie drastycznie spadnie liczba samochodów na ulicach Warszawy. Ze względu na podniesienie komunikacji zbiorowej poprawi się jakość komunikacji indywidualnej. Za tym pójdzie spadek ilości smogu i poprawa jakości powietrza - podkreślił Jaki.

Kandydat zaznaczył, że środki na realizację wspomnianych inwestycji są już zapewnione w budżecie miasta. - Ratusz mówi, że przestawili strategię komunikacyjną miasta z metra na tramwaje, dlatego środki na te inwestycje są. Tylko są one budowane za wolno. A budowa tramwajów jest nawet cztery razy tańsza niż budowa metra - stwierdził kandydat na prezydenta.

Nowe linie

Burmistrz Bemowa Michał Grodzki (PiS) zaprezentował dwanaście nowych linii tramwajowych.

Jak dokładnie miałyby wyglądać linie tramwajowe? Wzdłuż Modlińskiej powstałoby niespełna sześciokilometrowe torowisko. Linia połączyłaby Tarchomin z Żeraniem. Linię tramwajową na Modlińskiej planuje już ratusz, o czym pisaliśmy na naszych łamach.

Kolejne połączenie planowane jest na Zieloną Białołękę. Ponad pięciokilometrowy odcinek ciągnąłby się od ronda Żaba, ulicą Św. Wincentego, Głębocką, trasą Olszynki Grochowskiej do osiedla Derby.

Tramwajową Średnicą Pragi Patryk Jaki nazwał roboczo - połączenie Gocławia z Dworcem Wschodnim i rondem Żaba (około 7,2 km). Ta trasa przebiegałaby ulicami: Bora-Komorowskiego, Egipską, Międzynarodową, aleją Tysiąclecia, pod dworcem Wschodnim PKP, dalej aleją Tysiąclecia do ronda Żaba.

Z kolei linia na Sielce i Siekierki (około 4,9 km) przebiegałaby od skrzyżowania ze Spacerową, Belwederską, Sobieskiego, Gagarina, Polski Walczącej do Trasy Siekierkowskiej.

Tramwaj na Trakcie Królewskim

Kolejna propozycja dotyczy tramwaju na Wilanów i Stegny (około 10 kilometrów). Ten miałby pojechać ulicami: Goworka, Spacerową, Sobieskiego - tu odnoga w św. Bonifacego do pętli Stegny, oraz dalej Sobieskiego, al. Rzeczypospolitej do pętli Wilanów.

Na liście Patryka Jakiego znalazła się też tramwajowa obsługa biurowej części Służewca Przemysłowego (około 1,4 km). Przystanki ulokowane byłyby na ulicach: Wilanowskiej do zbiegu z Marynarską/ Wołoską oraz przedłużeniu Woronicza, Racjonalizacji, Konstruktorską, Suwak do pętli Służewiec.

Patryk Jaki obiecał też tramwaj do Raszyna (około 3,6 km). Ten wyruszyłby z P&R aleja Krakowska do pętli przy kościele w Raszynie.

Sztab kandydata powraca również do pomysłu przywrócenia tramwaju na Krakowskim Przedmieściu. Dekadę temu, podczas remontu ulicy, odkryto fragmenty przedwojennych torów, które przebiegały w tym miejscu. A kilka lat temu jedna z firm analitycznych stworzyła ranking potrzebnych tras. Linia między innymi przez Krakowskie Przedmieście znalazła się na tej liście.

Sztab Patryka Jakiego mówi o wybudowaniu torowiska długiego na około 5,8 kilometra. Przebiegałoby od placu Unii Lubelskiej, dalej Bagatelą, Alejami Ujazdowskimi, Nowym Światem, Krakowskim Przedmieściem, Miodową, Bonifraterską do Międzyparkowej.

- Wszyscy możemy na co dzień spotkać ruch autobusowy demolujący to miejsce (Krakowskie Przedmieście - red.). Salon Warszawy, po którym obecnie mkną autobusy, bo muszą zdążyć. My twierdzimy, że mógłby to być tramwaj, który będzie elegancki, będzie woził także turystów, studentów i bieżących pasażerów - przekonywał Michał Grodzki.

 

Inwestycja nazwana roboczo "południową częścią Tramwajowej Obwodnicy Śródmieścia" (około 5,4 km) przebiegałaby Rakowiecką na odcinku od Puławskiej do alei Niepodległości, oraz od zbiegu Rakowiecka/Boboli, Rostafińskich, Żwirki i Wigury, Banacha do Pętli Banacha, kolejno Bitwy Warszawskiej 1920 r. - tu odnoga na Szczęśliwickiej do pętli Szczęśliwice, pod dworcem Zachodnim i oraz Tunelową, Prądzyńskiego do Ordona i dalej Ordona do Kasprzaka.

Obsługę tramwajową dla mieszkańców Odolan (około 6 km) ma – zgodnie z planami Jakiego - zapewnić linia przebiegająca od Ordona, projektowaną Nowo Prądzyńskiego do Gniewkowskiej i nią do pętli przy nowej zajezdni tramwajowej na Odolanach, oraz od Wolskiej i Sowińskiego do Gniewkowskiej.

Kolejną obietnicą kandydata Zjednoczonej Prawicy jest zachodnia część Tramwajowej Obwodnicy Śródmieścia (około 6 km). Trasa miałaby biec od Dworca Zachodniego PKP, Tunelową, Krzyżanowskiego do Kasprzaka i dalej Płocką, Ostroroga, Kozielską, Elbląską, Ficowskiego do Powązkowskiej i dalej Krasińskiego do Broniewskiego.

Na liście Patryka Jakiego znalazło się też połączenie Targówka z Żoliborzem (około 5 km) tak zwana "Północna część Tramwajowej Obwodnicy Śródmieścia"). Zaproponowana trasa zaczęłaby się u zbiegu Wincentego z Matki Teresy z Kalkuty, dalej prowadziłaby do Odrowąża, wiaduktem nad stacją Warszawa Praga do Jagiellońskiej, mostem Krasińskiego i Krasińskiego do Broniewskiego.

Ostatnią propozycją jest linia tramwajowa na osiedle Ruda (około 2,4 km). Zaproponowana trasa przebiega od pętli Potocka ulicami: Mickiewicza, Rudzką, Klaudyny, Podleśną do pętli Gwiaździsta.

"Dzień bez kłamstwa to dzień stracony"

Jaki zapewnił też, że inwestycje związane z infrastrukturą tramwajową będzie przeprowadzał szybciej niż Platforma Obywatelska. - Okazało się, że rządząca w Warszawie przez 12 lat Platforma Obywatelska wybudowała tylko 7,7 kilometra linii tramwajowych. PO buduje w tempie 600 metrów rocznie.

Do tych słów w mediach społecznościowych odniosła się Hanna Gronkiewicz-Waltz. Jak argumentowała liczba jest dwukrotnie wyższa.

Propozycje konkurenta

Niespełna tydzień temu o swoich planach tramwajowych mówił kandydat Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej Rafał Trzaskowski. Mówił o projektach "autorskich, które będą w stanie rozwiązać najbardziej newralgiczne problemy w stolicy". Do tych zaliczył linię wzdłuż Modlińskiej. Trzaskowski pokazał również, że chce zbudować linię prowadzącą na wschodnią część Białołęki,a także na Zieloną Białołękę z Bródna.

Wśród obietnic znalazły się trasy na Zielony Ursynów czy Odolany.

kz,PAP/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Matka Teresy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.09.2018 13:38 ~Matka Teresy

  tramwajarz~tramwajarz

  Plany z 2009 roku !


  zamiast na realizacje kasa idzie na "komisję smoleńską" !

 • tramwajarz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.09.2018 23:30 ~tramwajarz

  Plany z 2009 roku !

 • kika

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.09.2018 18:14 ~kika

  eko~eko

  Hej bylejaki. Kiedy obiecasz kosmodrom Warszawie? A jeśli tak, to czy będą loty w kosmos?

  i proponuję, żeby wysłał siebie osobiście jako pierwszego pasażera. bilet bezpowrotny

 • asz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.09.2018 18:04 ~asz

  Szanowni Warszawiacy wierzę że te obiecanki cacanki puszczacie koło uszu przez trzydzieści lat słucham czego to nie zrobią przed każdymi wyborami i na tym się kończy polityka to stek kłamstw i nic poza tym.

 • Danka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.09.2018 16:18 ~Danka

  Połączenie "zielonej Białołęki" to trasa nierealna .
  Łatwo rysować palcem po mapie....:D

 • oland

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.09.2018 15:46 ~oland

  Marek~Marek

  Ten Pan nie obiecał jeszcze tylko tramwaju do NIEBA.
  Czy ktoś jeszcze wierzy w te pierdoły?
  Niech j4eszce więcej obiecuje może przynajmniej ludzie inteligentni nie dają się nabrać na tą zgniłą kiełbasę wyborczą

  Tramwaj jeszcze nie ale schody już zaczęli bydować.

 • eko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.09.2018 15:43 ~eko

  Hej bylejaki. Kiedy obiecasz kosmodrom Warszawie? A jeśli tak, to czy będą loty w kosmos?

 • STOP TRAMWAJOM

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.09.2018 15:41 ~STOP TRAMWAJOM

  Mieszkańcy Mokotowa są ABSOLUTNIE przeciwni budowie linii na Wilanów!!! Nie chcemy torów tramwajowych i huku pod samymi oknami. Czy Wilanów jest źle skomunikowany? Oczywiście, że nie. Istnieje szereg linii autobusowych prowadzących od Wilanowa do samego Centrum Warszawy, min. 501, 522, 519... Plus stacja Metro Kabaty!

 • xyz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.09.2018 14:07 ~xyz

  JMK~JMK

  Co to jest NŚ? Co to jest KP? Czy ulice nie mają swoich nazw? Nazw używanych, dosłownie, od wieków? Zaś co do pomysłów p. Jakiego, to szczególnie podoba mi się tramwaj na Trakcie Królewskim. Równie dobrze można by poprowadzić linię tramwajową wzdłuż Trasy Łazienkowskiej.
  Byłoby lepiej gdyby któryś z nich (kandydatów) obiecał i później wykonał remont wiaduktów trasy Łazienkowskiej póki jeszcze nie mamy w Warszawie powtórki z Genui.


  Pomysł przywrócenia tramwajów na NŚ i KP lansował jeszcze 4 lata temu niejaki redaktor osowski z wyborczej. No i co on teraz biedaczysko napisze? Siskom też pisał o braku tramwajów w tym miejscu.

 • Jakotaki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.09.2018 13:55 ~Jakotaki

  Panie Jaki co tak skromnie? Skoro przez Raszyn można dojechać do wylotówki na Kraków, to idźmy za ciosem i obiecajmy od razu tramwaj do Krakowa.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »