Informacje

24.12.2014 13:30 Tramwaje na tarchomin ruszyły w środę

Tramwajem na Tarchomin. Gronkiewicz-Waltz: to prezent pod choinkę

SERWISY:

W środę rano z pętli Tarchomin Kościelny wyruszył pierwszy skład linii 2, kursujący nową, wydłużoną trasą. "Dwójka" zyskała cztery dodatkowe przystanki, od Starych Świdrów w głąb osiedla. Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz, która przetestowała nowe połączenie, zapowiedziała, że na Białołękę dojechać ma wkrótce także linia nr 17.

Rano niektórzy pasażerowie "dwójki" byli zaskoczeni.

- Mieszkańcy nieśmiało wchodzą na przystanki, a gdy podjeżdża "dwójka", z niedowierzaniem wsiadają do pojazdu - mówił po 8.00 Artur Węgrzynowicz, reporter tvnwarszawa.pl.

Tramwaje poruszają się po nowym torowisku bez większych problemów.

- Wszystko działa jak należy - ocenił Węgrzynowicz.

"Tarchomin będzie dobrze skomunikowany"

Po godzinie 11.00 dłuższą linią przejechała się prezydent stolicy. Wyruszyła wraz z dziennikarzami z pętli Tarchomin Kościelny.

- Tak długi most przejechaliśmy bardzo szybko. Podróż z Tarchomina do Centrum potrwa teraz zaledwie pół godziny. To wielkie udogodnienie dla mieszkańców Białołęki - powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz już na pętli Młociny.

I dodała: - Są pytania, co będzie z "siedemnastką". Myślę, że za około 3-4 miesiące powinna już pojechać. To są takie ostrożne estymacje. Myślę, że Tarchomin będzie dobrze skomunikowany.

- To prezent pod choinkę, ale na co dzień i na zawsze - podsumowała inwestycję.

Po ulewnych deszczach jeszcze we wtorek tramwaje kursowały z problemami - czytaj więcej.

Dłuższa trasa

Do tej pory "dwójka" na prawym brzegu Wisły kończyła bieg na pętli Stare Świdry. Teraz zyskała cztery dodatkowe przystanki: Myśliborska, Tarchomin, Mehoffera i Tarchomin Kościelny. Trasa wydłużyła się o 4,5 km w głąb osiedli mieszkaniowych.

Wszystkie perony są przystosowane do tramwajów niskopodłogowych, dojście do przystanków pasażerom z niepełnosprawnościami ułatwią podjazdy i płytki chodnikowe z wypustkami, sygnalizującymi krawędzie peronów i chodników.

Nowy fragment linii ma torowisko obsiane trawą. Dzięki temu wygląda estetycznie oraz tramwaje jeżdżą ciszej.

W godzinach szczytu składy mają kursować co 6-7 minut. Jazda przez Most Północny do węzła komunikacyjnego Młociny zajmie około 15 minut.

W głąb Tarchomina

ZTM planuje dalszy odcinek tej trasy - do pętli Winnica. Będą to kolejne cztery przystanki. Trasa tramwajowa zakończy się w niewielkiej odległości od ul. Modlińskiej. Do Młocin będzie można stamtąd dojechać w 21 minut. Budowa ma się rozpocząć w przyszłym roku.

Lata przygotowań

Załatwianie pozwoleń na budowę trasy tramwajowej na Tarchomin rozpoczęło się w 2008 r. Pod koniec września 2013 roku pisaliśmy, że udało się zdobyć decyzję środowiskową, a potem pozwolenie na budowę.

Przetarg na wykonawcę inwestycji został ogłoszony w sierpniu 2013 roku. W związku z dużą ilością pytań, otwarcie ofert z 30 grudnia 2013 r. przełożono początkowo na 15 stycznia, a następnie na 23 stycznia 2014 r. Umowę na budowę trasy podpisano w lutym 2014 r. Koszt inwestycji to ok. 65 mln zł.

jb/lulu

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • mirolo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.01.2015 20:45 ~mirolo

  Burdel jaki pozostawili po budowie to dodatkowy koszt tego "prezentu", dla mieszkańców od wykonawcy. Dziękujemy za błoto i rozwalone parkingi. Na torowiskach pięknie trawa rośnie ale 2 m obok bagno i syf jak na wiosce, ale tam nikt zdjęć nie robi i tvn nie zagląda.

 • Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.01.2015 16:25 ~Warszawiak

  A ja mam pytanie do słoików z Tarchomina czy przemeldowaliscie sie juz do Warszawy żeby płacić tu podatki czy też placicie podatki u siebie na wsi a tu będziecie pasorzytowac i psuć powietrze w tych nowych wspaniałych tramwajach za które płacimy my Warszawiacy.

 • Mokotów

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.12.2014 13:24 ~Mokotów

  Cóż , słoiki tak mają.

 • mieszkoaniec Tarchomina

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.12.2014 13:16 ~mieszkoani…

  Brakuje autobusu 314 w soboty i niedziele ! a szkoda.

 • Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.12.2014 12:20 ~Warszawiak

  Do JTk - Zapłaciłeś Ty, a spłacać będą niestety także nasze dzieci i wnuki. Bo u nas buduje się już wszystko właśnie na kredyt (przy czym Warszawa jest już potwornie zadłużona). Do tego koszt wybudowania jest najwyższy (vide koszt km autostrady najdroższy w Europie, przy czym jej standard należy do najniższych - np. kuriozalny brak pobocza na A4 pod Wrocławiem), buduje się nie dotrzymując kilku kolejnych terminów (co też podraża koszty - vide dopłata 100 mln zł do budowy mostu Północnego), a do tego, od razu trzeba to remontować (czy to nawierzchnia na moście Północnym czy odcinek S8 nad Żeraniem czy S2 za Powązkami).

 • marko17

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.12.2014 10:30 ~marko17

  Tramwajofob~Tramwajofob

  A ja znowu zapytam Panią Prezydent: jaki jest sens inwestowania miliardów złotych w środek transportu, który ma najniższy priorytet w ruchu (również na nowo przedłużonej linii tarchomińskiej)?

 • JTk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.12.2014 21:27 ~JTk

  Piękny prezent, sam za niego zapłaciłem i dostałem z dwuletnim opóźnieniem.

 • Tramwajofob

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.12.2014 20:16 ~Tramwajofob

  A ja znowu zapytam Panią Prezydent: jaki jest sens inwestowania miliardów złotych w środek transportu, który ma najniższy priorytet w ruchu (również na nowo przedłużonej linii tarchomińskiej)?

 • ech

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.12.2014 19:42 ~ech

  Czyście ludzie pogłupieli ??? Nie umiecie cieszyć się z niczego, tylko opluwać, bo anonimowo to każdy chojrak i wyżywa się na kimkolwiek lub czymkolwiek ?????

 • Bielańczyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.12.2014 15:31 ~Bielańczyk

  Wycieczkowicz~Wycieczkowicz

  To wszystko brzmi jak koniec PRL, kiedy chwalono się takimi "sukcesami" jak dowiezienie mleka do sklepu czy wybudowanie chodnika w jakimś blokowisku. Brakuje tylko spustu surówki, ale to tylko dlatego, że resztki przemysłu w naszym kraju zniszczono.


  Nawet język propagandy podobny.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »