Informacje

28.01.2016 16:07 "Potrzebujemy więcej czasu na dyskusję"

Tramwaje i autobusy nie dla bezdomnych? Radni odłożyli decyzję

SERWISY:


W czwartek Rada Warszawy miała decydować o zmianach w regulaminie ZTM. Chodziło o usunięcie z zapisów punktu, który zezwala na wyrzucanie z komunikacji miejskiej "osób budzących odrazę". Stołeczni samorządowcy postanowili jednak odłożyć swoją decyzję w tej sprawie.

– Nie wydaliśmy w tej sprawie żadnej opinii, potrzebujemy więcej czasu na dyskusję – poinformowała tvnwarszawa.pl radna Iwona Wujastyk (PO), przewodnicząca komisji infrastruktury. I potwierdziła, że punkt został zdjęty z czwartkowego harmonogramu sesji.

Informacja o planowanych zmianach, które miały doprowadzić do tego, że nie będzie można wyrzucać osób "budzących odrazę" wywołała duże kontrowersje. Większość naszych czytelników przekonywała, że po ich wprowadzeniu publiczne środki transportu staną się schroniskiem dla bezdomnych. "Autobusy to nie noclegownie" – pisali w komentarzach na tvnwarszawa.pl.

– My również mieliśmy szereg zgłoszeń ze strony mieszkańców – dodaje Iwona Wujastyk. – Zależy nam na tym, aby pasażer, który kupił bilet czuł się w środkach komunikacji miejskiej bezpiecznie i komfortowo – tłumaczy i zapewnia, że radni postarają się wypracować kompromis w tej sprawie.

Punkt o "budzących odrazę" i tak zniknie

W czwartek nie udało się podjąć żadnych decyzji, ale radni zapewniają, że kontrowersyjny zapis mówiący o "budzeniu odrazy" i tak wkrótce zniknie z regulaminu. – W jednych odrazę mogą budzić blondynki, w innych brunetki – to zależy wyłącznie od subiektywnych odczuć pasażerów, a one nie mogą być wyznacznikiem w tej sprawie – przekonuje Iwona Wujastyk.

Komisja zaproponowała, aby zamiast osób "budzących odrazę" pojawił się zapis o osobach nieprzestrzegających norm współżycia społecznego. Ta kwestia zostanie jeszcze doprecyzowana przez miejskich prawników i biuro drogownictwa w ratuszu. Dopiero po ich opiniach ponownie zostanie poddana pod dyskusję radnych. – Najprawdopodobniej wrócimy do tego punktu w lutym – przewiduje Wujastyk.

Będzie nowa łaźnia dla bezdomnych

Przepis mówiący o osobach budzących odrazę nie dotyczył bezpośrednio bezdomnych. Jednak to właśnie oni byli najczęściej piętnowani. Burza która rozpętała się po informacjach o zmianie regulaminu ZTM nie poszła na marne. W odpowiedzi na liczne komentarze i apele mieszkańców, radni zwrócili się z prośbą do prezydent Warszawy o wybudowanie nowej łaźni miejskiej. – Chcemy, żeby było to miejsce, gdzie bezdomni będą mogli się umyć, przebrać i wyczyścić swoje ubrania – tłumaczy Wujastyk. Nie wiadomo jeszcze, gdzie taka łaźnia zostanie wybudowana.

O tym najpewniej zadecydują urzędnicy miejscy. Radni zaznaczyli jednak, że inwestycja powinna powstać już w 2016 roku.

Kwestia bezdomnych to nie jedyny problem, jaki wyniknął podczas debaty nad nowym regulaminem. Komisja zwróciła uwagę, że przepisy nie precyzują też zadań i obowiązków pracowników Zarządu Transportu Miejskiego. Zdaniem radnych, brakuje informacji o tym czy "mogą" oni wyrzucać osoby zaburzające porządek publiczny, czy też "muszą" to zrobić. Nie wiadomo też czy mogą sami wychodzić z inicjatywą, czy też czekać na zgłoszenia ze strony pasażerów. O tym ma zdecydować biuro drogownictwa.

ZOBACZ MATERIAŁ ŁUKASZA WIECZORKA, REPORTERA PROGRAMU "POLSKA I ŚWIAT":

kw/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • wirusx_gazeta_pl

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2016 14:03 wirusx_gazeta_pl

  Bezdomni wcale nie muszą śmierdzieć...(tak, śmierdzieć a nie "brzydko pachnieć") biedny nie musi byś brudny a jeśli jest, to dlatego, że lubi i nie chce skorzystać z możliwości, jakie dają np. schroniska dla bezdomnych. No tak, ale tam trzeba być trzeźwym i tu cały problem - a w tramwaju może zrobić pod siebie i ma wszyskich gdzieś szyntażując swoją bezdomnością...
  Dziwne ale w Berlinie nie widziałem w metrze ani autobusach takich obyczajowych obrazków, jakie widuję w Łodzi czy Warszawie ze śmierdzącymi menelami podsypiającymi w ciepełku na fotelach... Jak Niemcy ten problem (?) rozwiązali?

 • Zapach

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2016 11:19 ~Zapach

  No niestety, nieraz pół tramwaju stłoczone, bo Pan Smrodek zadowolony wali jak nieszczęście robiąc pod siebie. I nie ma tu nic do rzeczy czy ma gdzie mieszkać.

 • Pasażer

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.01.2016 18:42 ~Pasażer

  Dziś z rodziną jechałem tramwajem lini numer 1. Numer boczny pojazdu 3603. W tramwaju była starsza, zaniedbana, chora psychicznie kobieta. Współczuję jej,
  ale jednocześnie nie akceptuję, że inni pasażerowie byli zmuszeni w dalszej części pojazdu gnieść się jak śledzie w oleju tylko dla tego, że ktoś brudny, śmierdzący chce śię ogrzać. Skoro może bo motorniczy, kontroler biletu nie interwniują to ja w takim razie nie widzę sensu płacić za bilety. Wychodzi na to, że śmierdziel ma bardziej komfortowe warunki niż pasażer, który płaci wysoką cenę biletu za przejazd. Chyba, że ZTM wprowadziło do komunikacji miejskiej dodatkową usługę o której nie wiem. Pobyt w rynsztoku. A le za nią serdecznie dziękuję. Ja wysiadam!!!

 • jurka1948

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.01.2016 18:31 ~jurka1948

  Dawniej na PKP wisiały emaliowane tabliczki informujące,że nie można w wagonach przewozić materiałów żrących,cuchnących,broni nabitej i.t.p.Posiadanie biletu nie zwalniało od przestrzegania przepisów.Teraz normalnością jest,że w połowie tramwaju tłok,a drugą połowę zajmuje pasażer bez biletu z miejscówką sypialną jeżdżący od pętli,do pętli.Motorniczy lub kierowca nie są od tego,żeby szarpać się z uciążliwymi pasażerami,ale jeden telefon powinien wystarczyć,żeby na najbliższym przystanku Straż Miejska udzieliła pomocy potrzebującym schronienia.Gdy tramwaje były zimne,z dworców nie przepędzano-problem nie istniał(podobno za komuny nie było bezdomnych,biedy).Niech włodarze stolicy zejdą na ziemię abyśmy doczekali nie tylko nowego taboru,ale czystego, od grudnia do marca wcale nie mytego (może chociaż na krańcówkach kierowcy mogliby przecierać przyciski otwierania drzwi?).

 • Anna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.01.2016 16:23 ~Anna

  BRAK BILETU-wysiadamy!!!
  Mój 9 letni syn jeździ sam autobusem do szkoły.Pewnego dnia nie zabrał karty miejskiej i kontroler radośnie wysadził malucha z pojazdu nie pozwalając dojechać do celu. A gdyby śmierdział jak wnętrze szmbiarki byłoby ok podróż trwła by dalej ku utrapieniu pasażerów.

 • Jan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.01.2016 16:09 ~Jan

  Komunikacja miejska jest droga, to fakt któremu nikt nie zaprzeczy. Proszę o wyjaśnienie dlaczego mam za ciężko zarobione pieniądze jeździć w smrodzie, brudzie i bakteriach. Pracuję w centrum i nie mam gdzie postawić auta. Jak ktoś jest taki miłosierny niech przygarnie tych czyścioszków do swego domu.

 • mlynek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.01.2016 15:15 ~mlynek

  Pani Wujastyk niech się nie kompromituje swoją nieznajomością prawa. Uważam, że radni powinni znać chociaż jakieś podstawy, żeby nie pleść andronów o budzeniu odrazy przez blondynki. Odraza nie jest subiektywnym odczuciem i jest przywoływana zarówno w Prawie Karnym jak i innych dziedzinach prawa, nie mówiąc o słownikach języka polskiego.
  Po prostu jest to kolejny zapis, który radni chcą przepchnąć tylnymi drzwiami, wbrew woli mieszkańców - tak jak było kiedyś z mostem północnym.

 • graffiti50

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.01.2016 14:55 graffiti50

  radni i posłowie powinni jeździć komunikacją miejską a tak dostają dodatki do paliwa bez limitów

 • karol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.01.2016 14:23 ~karol

  spękali jak usłyszeli głos wyborców

 • ala

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.01.2016 11:30 ~ala

  oj, żeby was tu wszystkich czyścioszków za te słowa i wypowiedzi nie pokarał los tym z czego się śmiejecie..

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »