Informacje

10.03.2011 08:29 Komunikacja szynowa w stolicy

Tramwaje chcą więcej zielonego

SERWISY:

Po raz pierwszy od lat przy wspólnym stole spotkali się Janusz Galas i pracownicy służby ruchu, która codziennie monitoruje sytuację na stołecznych drogach. Spotkanie w "Witaj Warszawo!" ma zaowocować większym uprzywilejowaniem ruchu szynowego. - Czasami żeby usprawnić ruch tramwajów wystarczy przesunąć zielone światło dla tramwajów o kilka sekund - mówią przedstwaiciele Tramwajów Warszawskich.

 Zdarza się, że na skrzyżowaniu tramwaj czeka nawet 2,5 minuty. - Chcielibyśmy, by tramwaje zatrzymywały się przede wszystkim na przystankach, a nie nas skrzyżowaniach – mówi Michał Powałka, rzecznik Tramwajów Warszawskich.

"Nie zawsze się da"

- Mamy różne ograniczenia. Np. nie możemy doprowadzić do sytuacji, w której piesi czekają po drugiej stronie ulicy na czerwonym, a z przystanków odjeżdżają kolejne tramwaje. To mogłoby doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji w której pasażerowie przebiegaliby przez jezdnię. Dlatego nie wszystkie postulaty da się spełnić – tłumaczy Janusz Galas.

Jednak przyznaje, że są miejsca, jak np. przy Galerii Mokotów, gdzie da się niewielkim kosztem usprawnić ruch. - Faktycznie, tam wystarczy przeprogramować nieco sygnalizację i będziemy to robić. Mamy też listę 20 skrzyżowań, gdzie w najbliższych latach będzie uprzywilejowywana komunikacja szynowa - zapewnił Janusz Galas.

Spotkań będzie więcej

Takich spotkań, jak wczorajsze, ma być teraz więcej. - Kiedyś spotkania ze służbą ruchu odbywały się regularnie, potem tego zaniechano. Myślę, że warto do tego wrócić, bo służba ruchu zna sytuację na drogach bardzo dobrze. Codziennie przez te same skrzyżowania przejeżdża po kilka razy - mówi Janusz Galas.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Uczennica_Władysława_IV

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.03.2011 16:25 ~Uczennica_…

  @malateo, a jest dobra? Byłeś na Wileniaku? Jeśli nie, to zapraszam i sam oceń.

 • mataleo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.03.2011 22:36 ~mataleo

  A skąd wiesz, że "organizacja świateł" jest zła? :D

 • Uczennica_Władysława_IV

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.03.2011 13:01 ~Uczennica_…

  Niech uporządkują sprawę świateł na Wileniaku bo jak się idzie do szkoły to piesi nie mogą momentami przejść pomimo zielonego światła, bo z powodu złej organizacji świateł bywa tak, że ani tramwaje nie mogą zjechać ze skrzyżowania ani samochody i nawzajem się blokują. A to jest wyjątkowo kłopotliwe, zwłaszcza jak się ma na ósmą do szkoły.

 • laik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.03.2011 22:16 ~laik

  Piotrku z Pragi, nie nawiązujmy do wiejskich pekaesów... Rzecz w tym, że zapomina się o przeznaczeniu środków transportu zbiorowego. One nie są po to, by SOBIE zwiększać prędkość komunikacyjną, tylko po to, by sprawnie przewozić pasażerów. Żyjemy w mieście. Skoro przy skrzyżowaniach mamy przystanki tramwajowe, to funkcjonująca na nich sygnalizacja powinna PRZEWIDYWAĆ konieczność dojścia pieszych do tramwajów i ELIMINOWAĆ sytuacje niebezpieczne, a więc widok dobiegających do tramwaju ludzi na czerwonym.
  Oczywiście trzeba pamietać, że nie zawsze się da, ale warto zawsze brać pod rozwagę.
  Bezpieczeństwo ponad wszystko!

 • laik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.03.2011 22:03 ~laik

  Rurex,
  wyczuwam u Cibie nutkę profesjonalizmu... Przyznaj się - jesteś specjalistą od sterowania ruchem... Może zajmujesz się projektowaniem..? No, pochwal się, które skrzyżowanie z sygnalizacją jest Twoje? Może zastosowałeś tam priorytet tramwajowy? Dałeś tramwajom "WIĘCEJ ZIELONEGO"? Napisz coś więcej i bardziej szczegółowo, bo ja to się w ogóle nie łapię w tej sygnalizacji świetlnej...
  Liczę na konkretną i rzetelną odpowiedź.

 • Piotr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.03.2011 21:41 ~Piotr

  Nie sądzę, żeby , Pan Galas dopuścił do jakiś zmian polepszających warunki dla komunikacji miejskiej. Niestety jego działania zawsze wspomagają samochody. Stąd wypowiedź w ciągu "najbliższych lat" czyli nigdy.

 • laik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.03.2011 21:34 ~laik

  Zdaje się, że ktoś tu selekcjonuje komentarze. A szkoda. \nikogo nie obrażam, a mój wpis z godz ok. 16. nie został wyświetlony... Czyżby niewygodny..?

 • Piotrek z pragi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.03.2011 20:30 ~Piotrek z pragi

  ~sebbax to może wyrównać cykl dla samochodów i dla tramwai. Wjazd na kocich oczach jest niedozwolony a na samochodowym pomarańczowym to już tak bo nie rozumiem. Kiedy kierowcy samochodów zrozumieją, że tramwaj jest takim samym uczestnikiem ruchu jak i oni, a wjazd na torowisko "grzeczne oczekiwanie na przejazd" i blokowanie tramwai które mają sygnał do jady jest wymuszeniem pierwszeństwa ponadto nie można wjeżdżać na skrzyżowanie jeśli na lub bezpośrednio za nim nie ma miejsca do kontynuowania jazdy. W Warszawie jeśli tramwaj nie ruszy w przeciągu 3-5 sek to nie przejedzie natychmiast wjeżdżają samochody mimo, że na pewno nie zjadą ze skrzyżowanie ale "oni byli pierwsi" jak w kolejce pod centralą nasienną.


  ~laik takie oczekiwanie na pasażera to przyzwyczajenie z jazdy pekaesem który kursuje trzy razy na dobę przez wioskę.

  W centrum w szczycie co zmiana cyklu podjeżdżają tramwaje na przystanek (zazwyczaj po dwa)

 • Mysza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.03.2011 19:43 ~Mysza

  Przy Centralnym jest strasznie, już pomijając kierowców, którzy notorycznie blokują skrzyżowanie, ale tramwaje czekają w Alejach po kilka zmian:/ Więcej stoję przy Centralnym, niż jadę od Zawiszy do Centrum nie licząc czekania przy Centralnym właśnie.

 • lala

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.03.2011 19:03 ~lala

  plac Zawiszy! błagam!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »