Informacje

22.08.2016 10:45 tłumy biegną do autobusu

Tramwaje blokują pieszych.
Zła koordynacja na Woronicza

SERWISY:


- Podczas przebudowy ul. Marynarskiej zawodzi synchronizacja komunikacji zastępczej - ocenia reporter tvnwarszawa.pl. W efekcie tłumy pasażerów wylewają się na skrzyżowaniu Wołoskiej z Woronicza z tramwajów, a później tłoczą się w zastępczym autobusie.

Poniedziałek to pierwszy dzień roboczy z komunikacją zastępczą w czasie przebudowy Marynarskiej. Generalnie system, który zaproponowali urzędnicy sprawdza się, ale nie jest wolny od wad.

Nieskoordynowane tramwaje

- Tramwaje jadące od strony centrum ulicą Wołoską skręcają w prawo w Woronicza w stronę zajezdni i tam zaczynają się kłopoty - relacjonował w poniedziałek rano Lech Marcinczak, reporter tvnwarszawa.pl.

Jak zauważa, dwie linie - 71 i 72 - jeździły jedna po drugiej, czasem zdarza się nawet, że w tej samej minucie na przystanek próbowały wjechać trzy składy. Przystanek jest krótki, więc drugi tramwaj blokował przejście dla pieszych.

- Ponieważ ludzie nie mają jak przejść, to tłoczą się na przystanku. Jak wyjdą pasażerowie z pierwszego tramwaju, ten odjeżdża i odblokowuje przejazd drugiemu. Dopiero wtedy zwalnia przejście przez pasy - mówił Marcinczak.

Później tłum ludzi przechodził przez przejście, zdarzało się, że na czerwonym świetle, żeby przedostać się do komunikacji zastępczej jadącej w stronę Domaniewskiej. – Niektórzy nawet biegną do tramwaju linii 31, który dojeżdża do Marynarskiej albo zastępczej linii autobusowej Z-1 – opisywał reporter tvnwarszawa.pl.

Tłoczno w autobusach

I tutaj pojawia się kolejny problem. Linia Z-1 jeździ co ok. 3-4 minuty. Zazwyczaj dwa, trzy takie autobusy podjeżdżają jeden po drugim niemalże puste i mało kto do nich wsiada. A gdy tłum ludzi wyleje się z tramwajów musi tłoczyć się w jednym autobusie. - Przyjazdy tych autobusów powinny być tak skoordynowane, żeby więcej ich podjeżdżało, jak podjeżdżają tramwaje – przekonywał Marcinczak.

Co zawiodło? Czy będą poprawki? Pytamy w Zarządzie Transportu Miejskiego.

- Według rozkład tramwaje 71 i 72 powinny się uzupełniać, to znaczy przyjeżdżać na przemian ma Woronicza co 6 minut. Tak wynika z rozkładu jazdy. Będziemy sprawdzać, gdzie jest problem, dlaczego zbijają się w grupy i postaramy się zniwelować te różnice – zapewnia Wiktor Paul z biura prasowego ZTM.

I zaznacza, że jeżeli sytuacja będzie się powtarzać, doraźnie interweniować będzie nadzór ruchu. – Będzie podjeżdżał na przystanek wcześniej, wstrzymywał drugi tramwaj, żeby na przystanek na Woronicza podjechał tylko jeden i pasażerowie mogli z niego swobodnie wyjść – tłumaczy Paul.

Lepszą opcją metro?

Sugeruje też, że na czas prac pasażerowie mogą dojeżdżać do Woronicza metrem – na stację Wierzbno. I tam wsiadać do linii zastępczej Z-1 albo tramwaju 31, który dojeżdża do Marynarskiej.

To pierwszy poniedziałek bez tramwajów na Marynarskiej. Z tą trudną sytuacją pracownicy biurowców na Służewcu będą musieli radzić sobie aż rok.

ran/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • WARSZAWA PRAGA PŁN

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.08.2016 21:49 WARSZAWA…

  taka prawda~taka prawda

  To nie wina motorniczych!!Na samej bramie przyjecie tramwaju trwa 4-5 minut!!!!

  Zgadza się,ale jaki "pasażer" by się tym zainteresował i/lub o tym wiedział.

 • WARSZAWA PRAGA PŁN

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.08.2016 21:48 WARSZAWA…

  hubertus~hubertus

  Jak zawsze ZTM... Oni nie mają pojęcia o tym co się dzieje na mieście (korki, utrudnienia) w rozkładzie nie ma na to miejsca ani na linii ani na pętli. A potem ludzie się dziwią...

  ZTM nigdy nic nie wiem,a układaniu rozkładów przez nich,to nie będę wspominał.

 • WARSZAWA PRAGA PŁN

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.08.2016 21:48 WARSZAWA…

  arczi~arczi

  Wypadałoby zbadać czy motorniczy posiadają uprawnienia do kierowania tramwajem, bo jeśli ktoś wjeżdża na skrzyżowanie czy przejście dla pieszych nie mogąc z niego zjechać, to go dyskwalifikuje jako kierowcę czy motorniczego.

  Motorniczy bez POZWOLENIA DO KIEROWANIA TRAMWAJEM nie może prowadzić tramwaju. Osoba prowadząca tramwaj,to nie kierowca,tylko motorniczy lub motorowa,ale skoro piszesz,ze łamią oni/one przepisy i nie nadają się do wykonywania tego zawodu,to czemu nie napisałeś też o innych użytkownikach,którzy łamią różne przepisy i regulaminy,czyli o pseudo pieszych,rowerzystach,pasażerach i kierowcach???

 • WARSZAWA PRAGA PŁN

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.08.2016 21:43 WARSZAWA…

  mkm~mkm

  Patrząc jak jeżdżą tramwaje (nie tylko w reportażu) to wina motorniczych. Jak nie może zjechać ze skrzyżowania, z przejścia, nie powinien na nie wjeżdżać! A to jest akurat norma w Tramwajach Warszawskich.
  Może by tak mandacik, za niestosowanie się do przepisów ruchu drogowego?!
  Ostatnio jakiś suterowiec dostał, wcześniej za złe parkowanie też ktoś został ukarany, może i by te "święte krowy" na torach też by ukarać!

  Ok,ale niech piesi,rowerzyści,pasażerowie będący też świętymi krowami/daltonistami,też otrzymują mandaty karne!!!

 • WARSZAWA PRAGA PŁN

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.08.2016 21:42 WARSZAWA…

  zbyszek~zbyszek

  Tramwajarze generalnie nie znają przepisu, który zabrania zatrzymywania się na przejściu dla pieszych oraz wjazdu na przystanek w momencie, gdy tramwaj się na nim nie zmieści. Powinno to się wprowadzić do ich programu nauczania, skoro nie są w stanie tego ogarnąć za pomocą zdrowego rozsądku.

  Tak się składa,że drugi tramwaj może wjechać na przystanek o ile nie zablokuje przejścia dla pieszych lub pasa ruchu,ale nie wolno mu wtedy otworzyć drzwi w celu wypuszczenia pasażerów.

 • WARSZAWA PRAGA PŁN

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.08.2016 21:39 WARSZAWA…


  lilipo~lilipo

  Poprostu to jest skandal ! Jechalem do pracy z mokotowa na ursynow 1,5h , kazdy autobus spozniony ! Ludzie przez te remonty wywala mnie na zbity pysk bo u mnie sie spozniac nie wolno !
  Gnom~Gnom

  Rowerem jadę z Przyczółka Grochowskiego 40 minut na Domaniewską. Nigdy nie miałem żadnych opóźnień.

  ~lilipo..bez urazy,ale nie popłacz się,bo od bardzo dawna było wiadomo,że kiedyś dojdzie do tego,co obecnie,więc można było się do tego przygotować,a poza tym,to na ostatnia chwilę z domu się nie wychodzi,szczególnie pierwszego dnia,aby móc sprawdzić,ile potrzeba czasu na dotarcie do pracy.

 • WARSZAWA PRAGA PŁN

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.08.2016 21:36 WARSZAWA…


  zbyszek~zbyszek

  Tramwajarze generalnie nie znają przepisu, który zabrania zatrzymywania się na przejściu dla pieszych oraz wjazdu na przystanek w momencie, gdy tramwaj się na nim nie zmieści. Powinno to się wprowadzić do ich programu nauczania, skoro nie są w stanie tego ogarnąć za pomocą zdrowego rozsądku.
  stonka~stonka

  Święte korowy. Najżałośniejsze jest blokowanie przez motorniczych skrzyżowania JPII i Jerozolimskich - nie ma jak zwalić winy na samochodziarzy...

  Świętymi krowami są także pseudo piesi,rowerzyści,pasażerowie,kierowcy. A w jaki sposób motorniczowie/tramwaje blokują Rondo Czterdziestolatka (to nie jest skrzyżowanie) przy Dw. Centralnym??

 • WARSZAWA PRAGA PŁN

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.08.2016 21:32 WARSZAWA…

  Azerate~Azerate

  Przecież to warszawski standard, tramwaje jeżdżące tabunami, blokujące się wzajemnie, dwa składy tej samej linii na raz, albo dwa składy linii mających kursować naprzemiennie tak jak tutaj. Powody do zdziwienia byłyby, gdyby tramwaje kursowały tak jak ZTM sobie zaplanował.

  Tak było,jest i będzie,a za rozkłady odpowiedzialny jest ZTM,któremu pięknie wychodzą symulacje komputerowe,a od dawien dawna wiadomo,iż rozkłady nie są dostosowane do ilości brygad na mieście,ograniczeń prędkości,sygnalizacji świetlnych oraz natłoków pasażerskich,ale "pasażerom" najlepiej wychodzi zwalanie wszystkiego na prowadzących tramwaje.

 • WARSZAWA PRAGA PŁN

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.08.2016 21:29 WARSZAWA…

  MotoRowy~MotoRowy

  Jak to zbijają się w grupy? Przecież według ZTM tramwaje mają punktualność na poziomie 98%! Z tego wynika, że ewentualnie co pięćdziesiąty tramwaj mógłby przyjechać w parze. Ale przyjazd trzech jednocześnie jest całkowicie wykluczony.

  Budujmy więcej linii tramwajowych! Przecież tramwaje mają taką wspaniałą zdolność przewozową, że mogą śmiało zastąpić nie tylko samochody i autobusy, ale nawet metro i kolej.

  To jest po prostu żenada. Tramwaje nie poradziły sobie z absolutnie żadnym stawianym przed nimi zadaniem. Zawiodły podczas obsługi koncertów, zawiodły podczas budowy metra, zawiodły sromotnie podczas awaryjnego zamknięcia Mostu Łazienkowskiego i zawodzą podczas każdej innej okazji. Musiano zrezygnować nawet z obsługi meczów na Stadionie Narodowym, pomimo że specjalnie do tego celu została zmodernizowana pobliska trasa tramwajowa, a nawet wybudowana specjalna pętla! I przy każdej większej imprezie na wszelki wypadek wyłącza się ruch tramwajów w całej okolicy, żeby nie zablokowały dróg ewakuacyjnych.


  Nie wiem,jak to skomentować,i dumam,czy ty rzeczywiście jesteś motorniczym,czy tylko taki nick sobie wymyśliłeś??

 • WARSZAWA PRAGA PŁN

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.08.2016 21:27 WARSZAWA…

  quweta~quweta

  A może w końcu ktoś zmieni prezesa tramwajów? To, co się tam wyprawia naprawdę wymaga kontroli ABW. Czy HGW i jej świta tego nie widzą? Czy chcemy powtórki z reprywatyzacji wg Hanki, gdy już będzie za późno? Tramwaje kosztują nas miliardy zł, a to zgrzytające i blokujące trasy żelastwo.

  O jejku,jaki ty biedny i pokrzywdzony jesteś,więc może wyprowadź się tam,gdzie tramwajów nie ma ???

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »