Informacje

17.07.2012 06:14 radny alarmuje

Tramwaj na Tarchomin:
"ZTM sobie nie radzi"

SERWISY:

- Zarząd Transportu Miejskiego nie radzi sobie z przygotowaniem tramwaju na Tarchomin - przekonuje radny Białołęki. Wytyka, że wniosek o decyzję środowiskową dla inwestycji musiał być już kilkakrotnie uzupełniany. A ratusz odpowiada, że chce dokumentację dobrze przygotować.

- Tramwaj na Tarchomin jest przygotowywany od 2008 roku. Właśnie minął rok od uchylenia decyzji środowiskowej przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze, a ZTM nie jest w stanie pozyskać nowej - mówi w rozmowie z tvnwarszawa.pl Wojciech Tumasz, radny Białołeki.

Zatrzymali mieszkańcy

Chodzi o linię, która miałaby przebiegać od mostu Skłodowskiej-Curie, przez ulicę Światowida, do pętli Winnica w pobliżu ul. Modlińskiej. Nadal jednak nie jest gotowa część tramwajowa na samej przeprawie. A do tego doszły problemy właśnie z dokumentacją środowiskową na odcinek w głąb Białołęki.

Już w 2009 roku ZTM złożył pierwszy wniosek o wydanie decyzji środowiskowej. Jednak wydany dokument skutecznie zaskarżyli mieszkańcy z rejonu ul. Poetów na Białołęce.

- Od momentu uchylenia decyzji środowiskowej Biuro Ochrony Środowiska trzy razy wzywało ZTM do uzupełnienia dokumentacji. Dotyczyło to m.in. kwalifikacji inwestycji i właściwej inwentaryzacji terenu - wylicza Tumasz. - Po trzecim wydawało się, że jest na tyle dobra, że można ją przesłać do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska - przypomina Tumasz.

Do 20 lipca

I wpłynęła, ale okazało się, że wymaga uzupełnienia. O co tym razem chodziło?

24 maja wpłynął do RDOŚ wniosek prezydent miasta o uzgodnienie warunków realizacji budowy linii tramwajowej pomiędzy Trasą Mostu Północnego a pętlą Winnica.

- Wraz z wnioskiem otrzymaliśmy raport, który określa wpływ inwestycji na środowisko. Analizowaliśmy go, a w międzyczasie, 9 lipca, wpłynęło do nas jego uzupełnienie - wyjaśnia Agata Antonowicz z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie.

- W postaci autokorekty przedłożono wyjaśnienia m. in. z zakresu ochrony przed hałasem, gospodarki wodno-ściekowej, gospodarki odpadami, zgodności planowanej inwestycji z miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego oraz numerów działek, na których realizowana będzie inwestycja – dodaje. I zaznacza, że obecnie trwa analiza przedłożonej przez Ratusz dokumentacji.

RDOŚ do 20 lipca zajmie stanowisko w tej sprawie.

Decyzję środowiskową wydaje prezydent Warszawy. Dopiero później będzie można ogłosić przetarg na budowę linii tramwajowej.

"Dobrze przygotowana"

Zdaniem Tumasza, ZTM po prostu nie radzi sobie z przygotowaniem linii na Tarchomin. Dlatego skierował do prezydent miasta pismo z wnioskiem o odebranie zarządowi nadzoru nad inwestycją.

Władze stolicy nie rozważają jednak zmian. - Pamiętajmy, że poprzednia decyzja była zaskarżona i skutecznie była blokowana budowa tej trasy. Chcemy, aby ta decyzja i pełna dokumentacja były bardzo dobrze przygotowane, żeby nie było blokowania inwestycji przez zaskarżenie - odpowiada Bartosz Milczarczyk, rzecznik urzędu miasta.

Pomysły radnego

Radny Tumasz apeluje też do władz miasta o budowę pętli w rejonie ulicy Światowida. - Wtedy mogłyby tam dojeżdżać również tramwaje jednokierunkowe, a nie tak, jak zaplanowano dwukierunkowe. Dodatkowo mogłaby służyć za pętlę techniczną dla Tarchomina - twierdzi Tumasz.

Radny upomina się też o monitoring na pętli FSO Żerań. - To jest teren odludny. Mają tam miejsce różne sytuacje niebezpieczne. Można by zainstalować kamery monitoringu na przykład w ramach planowanej budowy linii tramwajowej z Żerania FSO wzdłuż Modlińskiej - przekonuje.

ran/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • lobik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.09.2012 15:46 ~lobik

  Przecież mają tam siedliska także wrony.
  A naprawdę niektórzy ludzie urządzili sobie jakieś lewe parkingi, zagwarantowali jednocześnie uroki miasta i wsi. Z tego można zrezygnować tylko za grube miliony!
  Z drugiej strony jakiś niedorobiony projekt nabiera zbyt łatwo cech prawdy objawionej, świętości.
  Może zaprosić na kilka lat klona Łukaszenki?

 • adam malinowski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.09.2012 17:11 ~adam malinowski

  Jestem przerażony niektórymi komentarzami. Od urodzenia mieszkałem na Ursynowie, a od kilku lat mieszkam w swoim mieszkaniu na Tarchominie. Nasza dzielnica cały czas ma problem z komunikacją, a najlepsza alternatywa jaką było metro pożegnała nas pod koniec lat '90 gdy zmieniono plan zagospodarowania przestrzennego. Tramwaje powinny zacząć kursować jak najszybciej, a osoby nie szanujące innych mieszkańców Warszawy powinny przeprowadzić się do Puszczy Białowieskiej. I wcale nie mam tu na myśli osób, które protestują by 3 metry od ich okien przejeżdżał tramwaj, tylko idiotów, którym się wydaje że są od kogoś lepsi! Nic bardziej mylnego...

 • wieśniak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.07.2012 21:26 ~wieśniak

  xyz~xyz

  Protestującym mieszkańcom Winnicy jeśli nadal chcą mieszkać jak na wsi proponuję zawczasu poszukać działki kilkadziesiąt kilometrów za Warszawą.
  Tam żaden tramwaj w przyszłości nie dotrze.
  A to, że ZTM prowadzi inwestycję nieudolnie to odrębna sprawa.

  Mam dla nich kilka działek po atrakcyjnych cenach.

 • Mieczysław_Pścina Dolna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.07.2012 11:15 ~Mieczysła…

  Dyskusja ciekawa, tylko co to są te "Słoje" ???

 • warszawianka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.07.2012 23:41 ~warszawianka

  Białołęczanin~Białołęczanin

  Tramwaj jest miejskim środkiem transportu i dlatego nie nadaje się na Białołękę!!! Tą dzielnicę powinny obsługiwać autobusy PKS Warszawa, bo tutejsi mieszkańcy przyzwyczajeni są do wchodzenia tylko jednymi drzwiami, kupowania biletu u kierowcy, wysiadania między przystankami itd.

  Poza tym, jak oświadczył wybitny amerykański specjalista Arthur C. Jenkins: "Spaliny właściwue nie są szkodliwe, przeprowadzono na ten temat wiele badań." :) Na Białołęce wszyscy wiedzą, że tramwaje hałasują a autobusy nie, prąd dla tramwajów wytwarzają brudne polskie elektrownie węglowe, a pachnącą fiołkami ropę dla autobusów rosyjskie pola naftowe. Itd., itp.

  Dlatego precz z ZTM-em!! Powiedzcie TAK dla pekaesu na Białołęce!

 • moherowy beret

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.07.2012 23:20 ~moherowy beret

  seba~seba

  ~Białołęczanin - człowieku co ty piszesz ? Chcesz podbudowac swoje ego ? Nie chciałbym Cię obrażać ale widać jestes chory z nienawiści. Tylko dlaczego ? Zapisz się do PIS-u tam takich lubią.
  Mieszkam aktualnie na Tarchominie a uruchiłem się na Mokotowie i całą moja rodzina jest z Warszawy. W tej chwili moim zdaniem tramwaj nie poprawi komunikacji bo E jedzie się szybko.


  "chory z nienawiści" ,"do PiS-u" - za dużo dzieciaku sie Wyborczej nałykałes i Ci teraz z mózgu brzydko pachnie. A swoją drogą to jednak ciekawe - jak łatwo wytresowac ludzi do prostych odruchów opisanych przez Pawłowa. Wystarczy wspólczesny Volkischer Beobachter i ruchome, kolorowe obrazki.

 • xyz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.07.2012 22:01 ~xyz

  Protestującym mieszkańcom Winnicy jeśli nadal chcą mieszkać jak na wsi proponuję zawczasu poszukać działki kilkadziesiąt kilometrów za Warszawą.
  Tam żaden tramwaj w przyszłości nie dotrze.
  A to, że ZTM prowadzi inwestycję nieudolnie to odrębna sprawa.

 • sdr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.07.2012 06:58 ~sdr

  do Oppa : ZTM reprezentuje inwestora, ktorym jest Miasto Stoleczne a zeby piramida odpowiedzialnosci sie powiekszyla - inwestorem zastepczym jest Metro Warszawskie... oczywiscie zadna z tych instytucji nie odgrywa w tym spektaklu swojej roli za darmo....ale to wszyscy przeciez wiedza..

 • Daniel_Ursynów

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.07.2012 01:31 ~Daniel_Ursynów

  Wiele osób korzystających z komunikacji miejskiej nie zna podstawowych zasad wzajemnego sacunku. Jeśli tramwaj linii 9 lub 7 jadących w kierunku "Parking P+R aleja krakowska" jest zatłoczony to osoba z wózkiem nie powinna krzykiem zwracać się do podróżnych by wysiedli bo ona ma pierwszeństwo. Niestety osoba w tramwaju ma bilet i korzysta z pojazdu więc wysiąść nie może. Nie trzeba mieć dziecka by się wypowiadać na forum. Wiele razy widziałem jak pan lub pani z wózkiem na siłę po butach wjeżdżali do tramwaju. Zwrócić im uwagę kończyło się awanturą do samej pętli. Starsze osoby to oddzielna bajka - one myślą że tylko im się należy kłaniać i ustępować. Jak ktoś tego nie zrobi to komentarz jaką mamy młodzież nie wychowaną. Witamy w Warszawie...

 • Raidek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.07.2012 00:17 ~Raidek

  seba~seba

  ~Białołęczanin - człowieku co ty piszesz ? Chcesz podbudowac swoje ego ? Nie chciałbym Cię obrażać ale widać jestes chory z nienawiści. Tylko dlaczego ? Zapisz się do PIS-u tam takich lubią.
  Mieszkam aktualnie na Tarchominie a uruchiłem się na Mokotowie i całą moja rodzina jest z Warszawy. W tej chwili moim zdaniem tramwaj nie poprawi komunikacji bo E jedzie się szybko.

  Ale przecież białołęczanin nie pisał słowa o pochodzeniu tylko o przyzwyczajeniach i preferencjach swoich sąsiadów.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »