Informacje

17.06.2011 06:40 opóźnienie goni opóźnienie

Tramwaj na Tarchomin
na mieliźnie

SERWISY:

Trzecie przęsło mostu Północnego - potrzebne do budowy przeprawy tramwajowej - tkwi na mieliźnie, co sprawia, że urzędnicy nie są w stanie określić dokładnego planu prac na tym odcinku. Ale to nie jedyny problem linii tramwajowej na Tarchomin, która właśnie łapie kolejne opóźnienie. Jak długo jeszcze pozostanie tylko wizualizacją, tak dobrze znaną mieszkańcom Białołęki?

Plakaty i ulotki ZTM, reklamujące tramwaj na Tarchomin na białołęckim osiedlu, dawno zniknęły. Nie ma już także optymistycznych wieści na temat budowy. Niekatualne są już deklaracje ze spotkań z mieszkańcami sprzed kilku miesięcy. Tramwajem mieszkańcy Bialołęki mieli pojechać z Młocin do Mehoffera pod koniec 2011 roku. Inwestycja miała być oddana razem częścią mostu Północnego, przeznaczoną dla samochodów. Od niedawna wiadomo, że to mało realne. Teraz pojawia się zarys nowego harmonogramu.

Przetarg do września

- Jeśli wszystko pójdzie sprawnie, tramwaje pojadą w sierpniu 2012 - kalkuluje radny Białołęki, Wojciech Tumasz (komitet "Gospodarność"). I ma do tych wyliczeń solidne podstawy.

Radny na czwartek próbował umówić spotkanie mieszkańców z ZTM oraz projektantem. Cel był prosty - zapoznać ludzi z projektem tramwaju i harmonogramem. Powód? Do 15 czerwca projektant miał mieć gotową i uzgodnioną dokumentację wykonawczą, niezbędną do rozpoczęcia budowy - tak przynajmniej wynika z pisma, sygnowanego przez dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego, Leszka Rutę, datowanego na kwiecień tego roku.

Teraz ZTM podaje nowy termin: wrzesień. Wcześniej o niezamkniętym jeszcze projektowaniu nie chce mówić. Z mieszkańcami urzędnicy nie mogli się spotkać - jak tłumaczyli: pojechali na spotkanie w Śródmieściu, dotyczące budowy II linii metra oraz zamknięcia Prostej i Świętokrzyskiej. Na Białołękę chcą przyjechać się we wrześniu. W piśmie przesłanym do Tumasza uzasadniają:

"posiadać będziemy pozwolenie na realizację inwestycji, wyłoniony najprawdopodobniej zostanie już przyszły wykonawca robót drogowo-torowych oraz możliwe będzie szczegółowe zapoznanie mieszkańców z harmonogramem i zmianami komunikacyjnymi, wynikającymi z przebudowy Światowida oraz budowy torowiska tramwajowego".

Pozostaje czekać, ale optymizmem nie napawa fakt, że czerwiec to nie pierwszy deklarowany termin, którego nie udało się dotrzymać. Deadlinem miał być już grudzień 2010 - zapowiadał to na antenie TVN Warszawa rzecznik zarządu Andrzej Skwarek.

2011, 2012...

Daty domknięcia projektu się zmieniają, bo inwestycja jest skomplikowana - takie wytłumaczenie rzecznik ZTM przedstawił reporterowi TVN Warszawa jeszcze w marcu tego roku. Chodziło między innymi o przebudowę mediów. W związku z tym terminu, w jakim białołęczanie pojadą wymarzonym tramwajem, nie był w stanie podać. Chociaż figurującą na stronie ZTM datą oddania odcinka do Mehoffera był (i ciągle jest) koniec 2011 roku. Zawiedzie się jednak ten, który wziął ją za pewnik.

- Harmonogram nie jest zagrożony. Oficjalna data oddania odcinka do ul. Mehoffera to 2012 rok - mówi teraz w rozmowie z tvnwarszawa.pl Igor Krajnow, rzecznik ZTM. Ma na myśli oczywiście kolejną, urealnioną, wersję planu.

Bardziej enigmatyczna jest Agata Choińska, rzeczniczka Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych. A ZMID miałby tu wiele do powiedzenia. Oficjalnym terminem oddania części torowiska - tej na trasie mostu Północnego - nadal jest koniec 2011 roku, ale Choińska woli tego nie deklarować. Dlaczego? Żeby tramwaj pojechał Północnym, potrzebna jest najpierw... sama przeprawa tramwajowa. Ta na razie nie może powstać, bo trzecie przęsło mostu - na nią przeznaczone - utknęło na barce pod Płockiem. Powodem jest niski stan wody w Wiśle. Trudno przewidzieć, kiedy transport będzie mógł ruszyć dalej. Wcześniej most opóźniały z kolei fale powodziowe.

Protest wciąż groźny

Jest jeszcze jedna komplikacja: kwestia decyzji środowiskowej. Zaskarżyła ją część mieszkańców osiedla Winnica, gdzie finalnie ma dojechać tramwaj. Sprawie przygląda się Samorządowe Kolegium Odwoławcze. Ponownie, bo na początku roku postępowanie było chwilowo zawieszone, w związku ze śmiercią jednego ze skarżących. Teraz znów je podjęto.

- Sprawa jest w toku rozpoznawania. Ostateczna decyzja zostanie podjęta do 15 sierpnia - informuje Tomasz Podlejski, wieceprezes SKO. Prezes ma jednak nadzieję, że nastąpi to wcześniej.

Co jeśli SKO przyzna rację mieszkańcom? Inwestycja stanie do czasu uzyskania kolejnej decyzji środowiskowej. ZTM wystąpił o nią już wcześniej, na wszelki wypadek. Byłaby ważna dla nie budzącego sporów odcinka - do pętli przy Mehoffera. Procedura się toczy od jesieni 2010 r. Powoli, jak korek na Modlińskiej. - Na razie ZTM musi uzupełnić dokumentację. Nowe pozwolenie zostanie wydane najwcześniej we wrześniu, a uprawomocni się w październiku 2011 - przewiduje Tumasz. Czarny scenariusz zakłada więc trzy miesiące przestoju.

Tramwaj na Tarchomin ma jechać trasą mostu Północnego i dalej: najpierw do Mehoffera, a w kolejnych latach do Winnicy. Obsługiwać to połączenie będą przestronne i nowoczesne pesy - obiecuje ZTM. Czas przejzadu z Mehoffera do Młocin ma wynieść 14 minut (z późniejszej pętli Winnica: 21 min.). Tramwaje mają kursować co 2 minuty. Z trasy ma skorzystać 6500 osób na godzinę.

mz/ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • garg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.06.2011 10:07 ~garg

  17.06.2011 12:19 ~asp ==> "...a kto się wywyższa będzie poniżony..." - wiesz skąd pochodzi ten cytat? - przemyśl sprawę

 • Zajezdnia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.06.2011 10:16 ~Zajezdnia

  Wy z Tarchomina: no to se jeszcze poczekacie na ten tramwaj. Znając tempo naszych budów to z rok jeszcze się zejdzie...

 • nie warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.06.2011 18:31 ~nie warszawiak

  Czego się czepiacie?
  Jakaś chora ambicja, kto warszawiak, a kto nie!?

  Na Białołęce mieszka wielu studentów, których poprostu nie stać na wynajem mieszkania bliżej centrum, a tramwaj jest świetnym sposobem dojazdu do uczelni, pracy.
  No, ale stanie w korku jest "takie warszawskie". Nie rozumiem tego.

  "A propo tramwaju. Porażka władz. Przypomnę że PO obiecywało kiedyś metro na Tarchomin. Jest to na plakacie wyborczym. Jak ktoś chce poszukać to można go w internecie znaleźć. Nawet osiedle nazywało się metro coś tam.
  "
  Tak zgadza się osiedle nazywa się STRUMYKOWA METRO na Nowodworach...

 • Bob Rozbieracz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.06.2011 19:54 ~Bob Rozbieracz

  Diagnoza stanu brzmi krótko:
  PORAŻKA PLANOWANIA PRZESTRZENNEGO

 • KL

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.06.2011 09:38 ~KL

  najfajniejsze jest to, że przeciwnicy tramwaju na tarchomin myslą że mostem przeskoczą na wisłostradę i dalej jakoś do centrum dojadą. Zapominają tylko że wisłostrada już stoi dzięki łomiankom i okolicom. Czyli zamiast stać na Modlińskiej postoją na wisłostradzie.

 • pablosek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.06.2011 13:57 ~pablosek

  Moim zdaniem Tramwaj na tarchominie pasuje jak pięsć do dupy.ładna zielona okolica,wrazenie jak by to było juz poza miastem,zreszta to juz prawie wylotowka,szkoda psuc ładny krajobraz tramwajami.

 • eka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.06.2011 13:24 ~eka

  Dobra Tarcho, pyskujcie sobie ile chcecie, ale tramwaju nie będzie, a metra tym bardziej, wszystkiego dobrego podczas podróży Modlińską, papa.

 • pablosek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.06.2011 13:23 ~pablosek

  Ziomku nizej nie masz racji.bo Rodowici warszawiacy należa do Warszawy a reszzta to wiesniacy ktorzy czym majja sie reprezentowac?? tym ze sa prostacyi prymitywni nie znajacy nawet dobrego wychowania.przyjedzie taki do wawki i słoma mu z butów wystaje.

 • Yami

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.06.2011 13:16 ~Yami

  Śmieszą mnie te wasze komentarze o warszawiakach i wieśniakach i ich pochodzeniu.
  Najważniejsze jest to co człowiek sobą reprezentuje. 95% tego forum nie reprezentuje sobą nic.

 • sebastian

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.06.2011 13:13 ~sebastian

  ~ASP przestań chrzanić. Lepiej sprawdź dokładnie swoje pochodzenie. Ja aktualnie mieszkam na Tarchominie i jestem z Warszawy, mam tu znajomych z Warszawy i nikt nie jest ze wsi. Widać że jesteś gnojkiem który skończył 15 lat albo twój intelekt jest równy zeru lub jesteś kolejnym debilem który należy do związku chorych z nienawiści.

  A propo tramwaju. Porażka władz. Przypomnę że PO obiecywało kiedyś metro na Tarchomin. Jest to na plakacie wyborczym. Jak ktoś chce poszukać to można go w internecie znaleźć. Nawet osiedle nazywało się metro coś tam.

  Pozdarwiam wszystkich dla których internet jest normalnym środkiem przekazu a nie środkiem do ukrywania się i przedstawiania chorych myśli.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »