Informacje

17.09.2013 06:26 bliżej rozpoczęcia prac

Tramwaj na Tarchomin
chce budować 12 firm

SERWISY:

12 firm chce budować trasę tramwajową na Tarchomin. Wyłoniony w przetargu wykonawca będzie miał 10 miesięcy na wykonanie ponad dwóch kilometrów torów wraz z niezbędną infrastrukturą.

W połowie sierpnia ogłoszony został przetarg na budowę trasy tramwajowej w ciągu ul. Światowida i ul. Projektowanej na odcinku od Trasy Mostu Marii Skłodowskiej-Curie do pętli przy Mehoffera.

Do poniedziałku, do godz. 11.00 zainteresowane firmy mogły składać dokumenty. Wpłynęły oferty 12 konsorcjów z Polski, ale także Czech, Hiszpanii, czy Austrii.

Po wybraniu przez Tramwaje Warszawskie wykonawcy i podpisaniu z nim umowy, będzie miał on 10 miesięcy na wykonanie prac.

Wartość inwestycji szacowana jest na 70 mln złotych (bez zamówień uzupełniających, których wartość oszacowano na 18 mln złotych).

Oferty w przetargu zgłosiło 12 firm:

- Konsorcjum SKANSKA S.A. (Polska) i SKANSKA a.s. (Czechy);
- Konsorcjum BUDIMEX S.A. (Polska) i FERROVIAL AGROMAN S.A (Hiszpania);
- Konsorcjum  Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń PEBEKA S.A (Polska), TOR – KAR – SSON Sp. z o. o. Spółka Komandytowa (Polska) i Przedsiębiorstwo TOR – KAR – SSON Zbigniew Kargul (Polska);
TORPOL S.A. (Polska);
- Konsorcjum Trakcja S.A. (Polska) i Przedsiębiorstwo Robót Kolejowych i Inżynieryjnych S.A. (Polska);
- Konsorcjum Porr (Polska) S.A.(Polska) i Porr Bau GmbH (Austria);
ZUE S.A. (Polska);
- Konsorcjum Obrascón Huarte Lain S.A. (Hiszpania) i OHL ŽS a.s. (Czechy);
- Konsorcjum Strabag Rail Polska Sp. z o. o. (Polska), Strabag Sp. z o. o. (Polska), Strabag Rail GmbH (Niemcy) i VIAMONT DSP a.s. (Czechy);
- Konsorcjum Balzola Polska Sp. z o. o. (Polska) i Construcciones y Promociones Balzola, Sociedad Anonima, Av (Hiszpania);
- Konsorcjum Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych POL – AQUA S.A. (Polska), DRAGADOS S.A., Av. (Hiszpania), ELECTREN S.A., Av. (Hiszpania) i Vias y Construcciones S.A. (Hiszpania);
- Konsorcjum Aldesa Constucciones S.A.,  (Hiszpania) i Aldesa Constucciones Polska Sp. z o. o., (Polska).

Problemy z decyzją

Inwestycja ma już niezbędną decyzję środowiskową, ale ta ponownie została zaskarżona. Jak pisaliśmy w lipcu, zrobiły to: Zielone Mazowsze, Stowarzyszenie ekologiczne Światowid oraz Wspólnota Mieszkaniowa Poetów 10B.

– Wydana decyzja środowiskowa ma jednak rygor natychmiastowej wykonalności, więc ewentualne protesty nie wstrzymują inwestycji – zaznaczył w sierpniu Konrad Klimczak z biura prasowego ratusza.

Pierwszy wniosek o wydanie decyzji środowiskowej ZTM złożył już w 2009 r. Jednak wydany dokument skutecznie zaskarżyli mieszkańcy z rejonu ul. Poetów na Białołęce. Był pełen luk, dlatego uchyliło go w 2011 roku samorządowe Kolegium Odwoławcze.

W marcu 2012 został złożony nowy raport oddziaływania na środowisko (niezbędny do wydania decyzji środowiskowej). Niestety, tu również wojewoda wytknął braki. Obowiązująca decyzja dla tramwaju na Tarchomin została wydana pod koniec maja 2013 roku.

Od stycznia tramwaje jeżdżą tylko przez Most Marii Skłodowskiej-Curie: od stacji na węźle Młociny do przystanku Stare Świdry

su/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Oli

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.04.2014 16:47 ~Oli

  Odpowiedcie na moje pytanie.
  Czy nie mogli zrobić np.6 przystanków na trase przez most Północny?
  Bo jeżdzi za mało ludzi.Nieopłaca się robić takiej trasy.Mogli by jeszcze podświetlić na tablicy elektronicznej Wisłe w tramwaju.25.04.2014r.przejade się tramwajem linią nr.2 a pózniej jak wróce do domu to wejde na tą strone internetową i zobaczycie jaką wstawie wam ocenę (w moim komętarzu).

 • prysby

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.10.2013 15:53 ~prysby

  budowa w tym miejscu kolejnej miejskiej autostrady o przekroju poprzecznym 50m (6 pasów ruchu dla samochodów) to pogwałcenie chyba wszystkich zasad współczesnej urbanistyki
  szczerze współczuję ludziom którzy będą zmuszeni mieszkać przy tej autostradzie

  zachęcam do przeczytania artykułu http://www.zm.org.pl/?a=tram_tarchomin-11c

 • dcw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.09.2013 15:37 ~dcw

  http://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje,news,tramwaj-na-tarchomin-w-2014-ratusz-oglosil-przetarg,95793.html


  artykuł z połowy sierpnia. widac że autorowi niezbyt sie chciało i większośc tylko przekopiował.

  szkoda tylko że ten pseudo dziennikarz nie zadał sobie trudu żeby znaleźć i napisać kiedy będzie ogłoszony przetarg

 • khh tarcho

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.09.2013 09:03 ~khh tarcho

  buahahahaha co za debil..

  ~xox


  Po cholerę znów ładować kasę w kosztowne, zabierające kupę miejsca na drodze i niebezpieczne tramwaje? Obsługa autobusu jest tańsza, a cała infrastruktura to namalowanie buspasa, i obok oczywiście ścieżki rowerowej. Lobby tramwajowe musi mieć niezłe chody na przetargach.

 • Weryo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.09.2013 20:58 ~Weryo

  widzę, że tu wszyscy wypowiadają się w imieniu mieszkańców tarchomina. szczerze powiem, jeśli bedę miał jako takie połączenie do pracy to przerzucam się na tramwaj. To moja dzielnica, tu płacę podatki, tu mieszkam i chcę mieć tramwaj tak samo jak kilkaset ludzi mieszkających na Tarcho!

 • ixi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.09.2013 20:52 ~ixi

  @ vox:
  Mylisz się. Niebezpiczene i zabierające kupę miejsca na drodze to są akurat samochody - popatrz sobie na statystyki kto powoduje wypadki, tramwaj to poniżej 5%. Tramwajów w szczycie po mieście porusza się 400 i przewożą one znacznie więcej ludzi niż w dziesiątkach tysięcy samochodów na tych samych drogach.Więc co tu jest niebezpieczne i co zabiera kupę miejsca na drodze? Na szczeście odchodi się już od lobby samochodwoego, bo jeszcze chwila i nie dałoby się żyć w tym mieście.
  @pablsox1234:
  Bzdura, ludzie na Tarchominie nie chcą trzypasmowej autostrady, a nie tramwaju. Niestety u nas nadal panuje model wciskania przy okazji budowy linii tramwajowej od razu też jezdni, nie wiadomo po co...

 • xox

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.09.2013 17:00 ~xox

  Po cholerę znów ładować kasę w kosztowne, zabierające kupę miejsca na drodze i niebezpieczne tramwaje? Obsługa autobusu jest tańsza, a cała infrastruktura to namalowanie buspasa, i obok oczywiście ścieżki rowerowej. Lobby tramwajowe musi mieć niezłe chody na przetargach.

 • opty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.09.2013 15:42 ~opty

  :ixi. Masz rację. Zapomnijcie, że ta linia skończy się na Młocinach.Będzie dopięta do całej sieci więc przedłużenie innych linii czy może stworzenie nowej np. przez Zoliborz , Bemowo, na Wolę Ochotę to nie będzie problem. Niech budują CAŁĄ JAK NAJSZYBCIEJ. Tylko nie jak dotychczas.........WTOPA na Tarchomin a nie tramwaj.

 • pablsox1234

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.09.2013 15:20 ~pablsox1234

  Białołeka mowi sie ze jest zielona ale pytanie jak długo skoro tam sie buduje tak ze za pare lat nie bdzie nic to miało uroku z peryferyjnej warszawy a stanie sie betonową pustynia.ludzie na tarchominie wcale tego tramwaju nie chca a wciska im sie to na siłe bo hgw sobie tak postanowiła.Szkoda Białołeki,lasy na tym tez ucierpia,co prawda nie przy tarchominie ale w jabłonnej.Ja mowie tramwajowi nie na tarchominie.

 • Juliusz_L

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.09.2013 15:00 Juliusz_L

  Proszę nie powtarzać kłamstw. "Tramwaj na Tarchomin" to de facto budowa dwujezdniowej ulicy po TRZY pasy w każdą stronę z linią tramwajową po środku... Tak się nie buduje transportu publicznego. Białołęka jest jeszcze dość "surowa" i można tam zbudować modelowy transport publiczny - sieć tramwajową uzupełnioną autobusami poruszającymi się wydzielonymi pasami i sieć dróg rowerowych z prawdziwego zdarzenia (nie, nie rekreacyjnej ścieżki z kostki bauma) regularnie czyszczonych z roślin i śmieci a zimą odśnieżanych. Wtedy samochód można zostawić na wyjazd za miasto albo po większe zakupy. A tak... Byle do metra :)

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »