Informacje

16.01.2015 22:01 złożyli wniosek o użytkowanie

Tramwaj na Powstańców Śląskich na początku lutego?

SERWISY:

- Tramwaje po nowo wybudowanych torach na Powstańców Śląskich pojadą na początku lutego, a kierowcy wyremontowanymi ulicami w połowie miesiąca - zapowiedział bemowski ratusz. Tramwaje Warszawskie studzą entuzjazm urzędników z Bemowa, choć przyznają, że tydzień temu został złożony wniosek o pozwolenie na użytkowanie trasy tramwajowej. - Czekamy na decyzję PINB - mówi rzecznik tramwajarzy.

Kończy się budowa linii tramwajowej między Górczewską a Radiową. Urzędnicy z Bemowa ogłosili już jej rychłe otwarcie.

"Połączenie ma ruszyć z końcem ferii zimowych, czyli ok. 2-3 lutego" - czytamy w komunikacie na oficjalnej stronie dzielnicy. Urzędnicy znają też termin otwarcia wciąż budowanych ulic.

"Drożność układu drogowego na tej trasie nastąpi w połowie lutego, przy założeniach, że nadal utrzymają się korzystne warunki pogodowe oraz wznowione zostaną dostawy asfaltu z wytwórni" - przekonują i dodają, że trwa już procedura uzyskania pozwolenia na użytkowanie dla nowej trasy tramwajowej.

"Czekamy na decyzję"

Te konkretne terminy zaskakują rzecznika Tramwajów Warszawskich, które odpowiadają za inwestycję. - 9 stycznia złożyliśmy wniosek o pozwolenie na częściowe użytkowanie trasy i teraz czekamy na decyzję Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego - wyjaśnia Michał Powałka. - Nie wiadomo kiedy linia będzie uruchomiona. To może być 2-3 lutego, ale może być też kiedy indziej - zastrzega.

- Nie wiem też skąd urzędnicy wzięli daty otwarcia układu drogowego - dodaje. Drogowcom zostało jeszcze sporo pracy. - Na Powstańców Śląskich od Górczewskiej do Bolkowskiej, przed urzędem gminy Bemowo, po zachodniej stronie Radiowej - wylicza miejsca gdzie trzeba ułożyć asfalt. Problemem ma być brak materiałów, ponieważ w wytwórniach mas bitumicznych "trwa właśnie przerwa technologiczna".

Powałka przekonuje, że tramwajarzom zależy na jak najszybszym otwarciu torów i ulic.

20 lat walki o tramwaj

Oprócz torów, powstają nowe przystanki i rozjazdy. Kierowcy dostaną też drugą, brakującą nitkę Powstańców Śląskich. Inwestycja obejmuje także wybudowanie nowych chodników i drogi rowerowej.

Walka o tę linię trwała od około 20 lat. Pod koniec 2010 roku urzędnicy podawali, że jeśli dopisze pogoda, a inwestycji nie zatrzymają procedury, to pierwszy tramwaj pojedzie nowymi torami pod koniec 2011 roku. Później termin przesunięto na wiosnę 2012 ze względu na przedłużające się prace projektowe.

Potem Tramwaje Warszawskie czekały na drugą decyzję środowiskową, która wydana została 15 marca 2013 roku. Urzędnicy musieli starać się o kolejny dokument, bo swoje uwagi zgłosili urzędnicy bemowskiego ratusza i miejski inżynier ruchu. Wybrany w grudniu 2010 roku wykonawca, który miał zaprojektować i wybudować trasę - konsorcjum ZUE SA i TOR-KAR-SSON - chciało za to więcej pieniędzy. Na to jednak nie zgodzili się tramwajarze. W związku z tym przetarg na budowę trzeba było ogłosić na nowo.

wp/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • xyz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.01.2015 20:33 ~xyz

  Mieszkaniec Bemowa: w okresie odwilży i opadów powstało jezioro na odcinku nowo wybudowanych torów między ul. Dywizjonu 3030 i Wrocławską. Ktoś xle wymierzył i powstała w tym miejscu niecka. Terazfuszerke przykryli namiotem i zaczęło się poprawianie tego, co źle zrobili. Smutne "warszawskie tempo" ...

 • aga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.01.2015 08:11 ~aga

  niepojeta sytuacja. zadnegi robotnika. ponad pol roku rozgrzebane ulice, ciagle korki, brak mozliwosci przejazdu a tramwaje warszawskie nie widza problemu...
  jest jeszcze obawa, ze po uruchomieniu tego minikawalka torow ztm zabierze nam kolejne autobusy, jak to zrobili z autobusem 506 i 507.

 • Rafał

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.01.2015 21:07 ~Rafał

  bemowo~bemowo

  112 i 184 zostaja, na nowa trase tylko bedzie puszczona linia 11, zamiast 8 (PL.NARUTOWICZA-METRO MŁOCINY) oraz linia 28 zamiast do KOŁA pojedzie na OS.GÓRCZEWSKA!


  Skąd ta pewność? To, że nie było mowy o likwidacji czy zmianie tras tych linii nie znaczy, że ZTM tego nie zrobi. Wątpię, by ZTM chciał utrzymywać dwie linie autobusowe na Powstańców Śląskich dublujące tramwaj.

  ... ale może się mylę?

 • sti

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.01.2015 18:26 ~sti

  Chyba przyszłego roku, już dwa miesiące jest ładna pogoda, a na całej tej budowie nie ma żywej duszy, czekają chyba na zimę, która pewnie będzie na wiosnę...

 • ryi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.01.2015 18:23 ~ryi

  co za naciaganie 1,5 min. reklam zeby pokazac mi szlifierke do szyn, masakra

 • Zdzich

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.01.2015 16:44 ~Zdzich

  Kiełbasa wyborcza głosiła, że do 16 listopada pojadą tramwaje. Wybory wygrane, kiełbasa zjedzona, to i powietrze z inwestycji zeszło. Miało byc pięknie, a jest jak zawsze. Mieszkańcy zamiast tramwajów na Powstańców Śląskich mają zamknięte dwie główne ulice. Cały czas są dobre warunki do robót, można kłaść asfalt, a budowa stoi. Hiszpańska firma mogła się wczesniej porozumieć z wytwórnią mas, władze Miasta i Dzielnicy też mogły w tym pomóc żeby mieszkańcom było lepiej. O tym, że w Polsce zdarzają się zimy, a producenci mas tradycyjnie mają przerwy, wiadomo nie od dziś. Ale co kogo obchodzą zwykli ludzie? Grunt, że władza ma się dobrze, jak w każdym kraju na dorobku o mentalności trzeciego świata.

 • bbb

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.01.2015 16:12 ~bbb

  Ta inwestycja to nie tylko ulica. Nie chodzi o asfalt, który można położyć w trzy dni, ale o wykończenie. Firmy produkujące kostki bauma i płyty chodnikowe też mają przerwę?

  Wawka~Wawka

  08:30 ~bbb

  A kto to zbuduje do połowy lutego? Jestem tam 2 razy dziennie i ostatni raz widziałem robotników przed świętami...
  <><><><><><><><><><><><><><><><>
  Bo nie ma asfaltu. Przed ratuszem, i nie tylko, brak ostatniej warstwy tzw, ścieralnej. Asfalciarnie, podobnie jak cukrownie okres zimowy wykorzystują na remonty instalacji do produkcji asfaltu. Nie da się pracowac non - stop, kiedyś trzeba wykonać remonty i przygotować się do sezonu.

 • wawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.01.2015 15:38 ~wawa

  A kto to zbuduje do połowy lutego? Jestem tam 2 razy dziennie i ostatni raz widziałem robotników przed świętami...

  BBB A Trasa Toruńska? dojeżdzam tamtendy do Radiowej i tam zawsze coś się dzieje ;)

 • Radek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.01.2015 13:51 ~Radek

  Tymczasem na stronie wykonawcy (Balzola) napisane jest: "Wiosną 2015 r. zakończone zostaną roboty drogowe i wykończeniowe."
  Wiosna zaczyna się z końcem marca...

 • and

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.01.2015 13:13 ~and

  A na co mnie to.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »