Informacje

02.11.2017 14:43 nowodwory

Tramwaj do Winnicy z dwiema jezdniami. Zapowiedzi były inne

SERWISY:

Zarząd Transportu Miejskiego poinformował, że wraz z rozbudową odcinka trasy tramwajowej na Nowodworach w kierunku Modlińskiej powstaną dwie jezdnie Światowida, pomimo że na wcześniejszym odcinku tej ulicy znajduje się tylko jedna. "Urzędnicy przekonują, że tak jest taniej i gdyby druga jezdnia nie została zbudowana, mogłyby pojawić się zarzuty o… niegospodarność" - poinformował portal transport-publiczny.pl

Budowa trasy tramwajowej z Młocin na Tarchomin i Nowodwory trwa już kilka lat. Nad inwestycją wyjątkowo czuwa ZTM, nie Tramwaje Warszawskie.

"Od początku inwestycji towarzyszą kontrowersje związane z rozbudową układu drogowego. Pierwotnie projekty zakładały bowiem poszerzenie istniejącej jezdni Światowida i dobudowę drugiej, przez co ciąg ten otrzymałby przekrój po trzy pasy w każdą ze stron" - czytamy na transport-publiczny.pl.

Mieszkańcy niezadowoleni

Portal podkreślił kwestię protestów mieszkańców, "którzy sprzeciwiali się realizacji 'autostrady'(...). Światowida miała otrzymać przekrój dwujezdniowy o dwóch pasach ruchu (...). Ponadto założono zwężenie pasów ruchu do 3-3,25 m szerokości."

Do Nowodworów było dobrze

Do Nowodworów powstała jedna jezdnia i odbywa się tam ruch kołowy. I tak miało być w przypadku kolejnych etapów. – Ulica Światowida zostanie jednojezdniowo przedłużona do Modlińskiej, natomiast sam wlot do Modlińskiej planujemy dwujezdniowy – portal przypomniał słowa Wiesława Witka, dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego z lutego tego roku.

Plan nieco się zmienił

Jednak wbrew zapowiedziom władz plany części drogowej inwestycji uległy zmianie. "Teraz planowana jest budowa od razu dwóch jezdni wraz z tramwajem. – W większości zakres budowy nowego odcinka jest w terenie drogowo 'dziewiczym', na którym nie ma istniejącej drogi, więc naturalna jest budowa zgodnie z zakresem projektu – tutaj projektu zamiennego obejmującego tramwaj i dwie jezdnie po dwa pasy ruchu – informuje Igor Krajnow, rzecznik prasowy ZTM-u. " - pisze portal.

Argumenty ZTM

Transport-publiczny.pl przedstawił argumenty ZTM-u w tej sprawie. "ZTM powołuje się również na niższe koszty realizacji inwestycji od razu w pełnym zakresie zamiast etapowania (...). Urzędnicy przekonują też, że muszą zrealizować drugą jezdnię, bo inaczej mogliby zostać oskarżeni o… rozrzutność i marnotrawstwo.

Termin realizacji inwestycji jest jednak nadal nieznany. Portal spytał o to rzecznika ZTM-u. – Ze względu na spory zakres oraz ograniczone środki realizacja całości została podzielona na etapy. Decyzja o terminie realizacji drugiej jezdni na odcinku, na którym istnieje "stara jezdnia" Światowida zostanie podjęta w przyszłym roku po zakończeniu prac projektowych i opracowaniu szczegółowych kosztorysów – odpowiedział Igor Krajnow zapytany przez transport-publiczny.pl o to, kiedy mogłaby powstać druga jezdnia Światowida wzdłuż istniejącego odcinka trasy tramwajowej .

mp/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • gagt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2017 10:58 ~gagt

  Na Ursynowie Al. KEN z dwoma pasami w każdą stronę i nie jest to autostrada.
  Niestety zawsze są tacy co zawsze są przeciw, bez względu na pomysł czy propozycję. Ja jestem ZA!

 • jako

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.11.2017 21:10 ~jako

  Kto z Tarcho protestuje?!? Nikt! Każdy chce by był dobry dojazdy przez cały Tarchomin! Tak! Tak za dwiema jezdniami!

 • qwerty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.11.2017 22:07 ~qwerty

  a dla mnie jest gitara, samochodem to sobie jeżdżę w weekend, więc mi rybka jak będzie ta droga wyglądała. do metra trampek śmiga bez korków i jest OK.

 • Sąsiad

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.11.2017 11:59 ~Sąsiad

  Z tym że mieszkańcy protestowali to trochę przesadzone, jak zwykle protestowała grupa ludzi , którzy mają czas , z kim nie porozmawiam to każdy by wolał trzy pasy.

 • Mariusz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.11.2017 11:55 ~Mariusz

  Popieram przebudowę na dwie jezdnie.

 • Adam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.11.2017 11:54 ~Adam

  I bardzo dobrze(oby też przebudowali starą część). Obecna jedna jezdnia z torami z boku powoduje całą masę wypadków przy prawoskręcie. Tory pomiędzy jezdniami nie będą przynajmniej zaskoczeniem dla kierowców

 • Yogi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.11.2017 04:48 ~Yogi

  Należy budować z perspektywą lat przyszłych. Przecież Światowida przetnie w przyszłości Modlińską. Powstanie duże skrzyzowanie. Może warto zapoznać się z planami zagospodarowania przestrzennego zamiast protestować ? W czasie, kiedy my budujemy kilka km linii tramwajowej z Młocin na Winnicę, Chińczycy wydrążyli kilka ... linii metra.

 • Yogi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.11.2017 04:41 ~Yogi

  gosc~gosc

  Czyli miasto za moje podatki buduje wygodny dojazd do prywatnej Galerii Północnej, który jeszcze bardziej zakorkuje dzielnicę zamiast wybudować bezkolizyjny wjazd i zjazd z MP...

  O czym ty piszesz ? Gdzie jest Galeria Północna a gdzie Winnica ? Odległóść conajmniej 4 km !

 • Wawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.11.2017 23:28 ~Wawa

  Najwięcej protestują ludzie którzy mieszkają w Warszawie od kilku lat. Połowa z mieszkańców Tarchomina nie ma pojęcia jak te tereny wyglądały 15 czy 20 lat temu.
  Tarchomin codziennie w godzinach szczytu stoi w wielkich korkach, nie da się ukryć, że projektant mostu Północnego nie popisał się zbytnio projektując zjazd na myśliborską i modlińską.
  O połączeniu ul. Światowida z Modlińską na wysokości (Sprawnej, Poetów - Selgrosa) mówi się od bardzo wielu lat niestety pozostaje nadal tylko marzeniem.
  Fakt jest taki, że dla mieszkańców Nowodworów była by to alternatywna droga bo skręcenie na skrzyżowaniu przy gminie czy Mehoffera trzeba poświęcić kilka minut.

 • wawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.11.2017 21:47 ~wawa

  A po co ZTM buduje drogę? Co ma droga do tramwaju? Czemu niby budowa drogi jest potrzebna dla tramwaju? Totalna beznadzieja.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »