Informacje

08.07.2013 17:44 RATUSZ ODPOWIADA DYREKTOROWI

TR niedofinansowany?
"Inni mówią, że go faworyzujemy"

SERWISY:

Wiceprezydent miasta Włodzimierz Paszyński odniósł się do sporu ratusza z dyrektorem Teatru Rozmaitości. - Warunki pracy Grzegorz Jarzyna ma nie gorsze od innych teatrów - stwierdził w rozmowie z PAP.

O problemach TR Warszawa zaczęło być głośno pod koniec ubiegłego roku. W grudniu 2012 r. szef tej sceny Grzegorz Jarzyna ogłosił rozpoczęcie akcji zbiórki pieniędzy "Kup sobie teatr".

Jarzyna tłumaczył, że siedziba przy Marszałkowskiej ma zostać oddana spadkobiercom przedwojennych właścicieli, a plany budowy gmachu Muzeum Sztuki Nowoczesnej przy pl. Defilad, w którym miała się znaleźć  nowa siedziba teatru, są odkładane. Celem zbiórki jest zgromadzenie środków na wykupienie obecnej siedziby i poprawienie zaplecza technicznego.

Dyrektor bez umowy

Od stycznia Jarzyna nie jest dyrektorem TR Warszawa - nie podpisał nowego kontraktu zaproponowanego przez miasto, nie zgadzając się na warunki finansowe zaproponowane przez warszawski ratusz. W czerwcowej rozmowie z PAP powiedział, że z powodu za małej dotacji TR Warszawa stracił płynność finansową.

Do sytuacji odniósł się teraz ratusz.

- Należy oddzielić fakty od mitów. Jeżeli chodzi o możliwość pracy twórczej, to warunki finansowe teatru Grzegorza Jarzyny nie są gorsze od warunków innych miejskich teatrów, co wykazują liczby. Często odbywamy trudne rozmowy z dyrektorami innych scen, którzy uważają, że teatr Jarzyny jest faworyzowany przez miasto - powiedział w rozmowie z PAP wiceprezydent Włodzimierz Paszyński.

- Faktycznie toczy się sprawa o to, aby oddać kamienicę, w której aktualnie działa TR Warszawa, spadkobiercom dawnych właścicieli. Nie sądzę jednak, żeby sprawa znalazła finał w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy - ocenił Paszyński.

Teatr w planie

Miasto zapewnia, że teatr będzie mógł działać w swojej siedzibie, bo kamienica została wpisana do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego jako obiekt przeznaczony na usługi kultury. Nowy właściciel nie może więc w przyszłości teatru stamtąd wyrzucić, ani zamienić przeznaczenia budynku.

- Poza tym przedstawiciel spadkobierców zapewnił, że nikt nie chce stamtąd TR Warszawa usunąć - zapewnił Paszyński.

Tymczasem miasto planuje ogłosić nowy konkurs na projekt architektoniczny budynku MSN - TR Warszawa, który ma stanąć na pl. Defilad. Po odejściu od realizacji projektu Christiana Kereza, miasto razem z dyrekcją muzeum i teatru, przygotowuje program prowadzenia tej inwestycji w czasach kryzysu.

Mniej miejsc, tyle samo pieniędzy

- Miasto udzieliło TR Warszawa w 2012 roku 7 mln zł dotacji na pokrycie tzw. kosztów stałych. To o dwa miliony mniej niż w 2010 roku, a już wtedy nie było wesoło - mówił PAP Jarzyna.

Paszyński odniósł się i do tego: - Jarzyna mówi o niedofinansowaniu i o obumieraniu teatru, a dostał identyczną dotację w roku ubiegłym. Trudno mi spekulować na temat przyszłorocznego budżetu, ale nie mamy planów zmniejszania dotacji dla TR Warszawa. Dotacje w podobnej lub mniejszej kwocie jak TR Warszawa otrzymały też inne sceny - np. Teatr Współczesny i Ateneum.

Jak dodaje PAP, Paszyński zwrócił też uwagę, że TR Warszawa to mały teatr, z małą widownią i niewielkim zespołem, a koszty jego utrzymania są wyższe niż w innych miejskich teatrach, przede wszystkim ze względu na wysokie wynagrodzenia zespołu. Średnie podstawowe wynagrodzenie aktorskie w TR Warszawa to 4,6 tys. zł, podczas gdy w Studio jest to 2,7 tys., we Współczesnym 3,3 tys., w Ateneum - 2,5 tys., w Dramatycznym - 3 tys. zł.

- Jarzyna mówi, że nie ma pieniędzy, ale jednocześnie mało gra, ma małe przychody biletów, a przy tym bardzo wyśrubowane koszty w postaci płac - ocenił dyrektor Biura Kultury Marek Kraszewski. Jak dodał, miastu zależy na tym, by teatr był dobrze zarządzany. Dlatego zaproponowało, żeby w TR Warszawa oddzielona została funkcja dyrektora, którym miałby zostać obecny zastępca dyrektora ds. organizacyjnych i finansowych Wojciech Gorczyca, od funkcji dyrektora artystycznego, którym pozostałby Jarzyna.

PAP/roody//mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »