Informacje

30.01.2015 22:35 przeszkodą przystanki autobusowe

Torowisko gotowe, pozwolenie podpisane, tramwaju wciąż nie ma

SERWISY:

Wbrew zapowiedziom dzielnicy tramwajem na Bemowo raczej nie pojedziemy na początku lutego. Z puszczeniem linii 11 urzędnicy muszą poczekać na ukończenie remontu ulicy Powstańców Śląskich. Tłumaczą, że gdyby składy ruszyły wcześniej, musieliby zlikwidować przystanki autobusowe na tej trasie.

Torowisko na Powstańców Śląskich jest już gotowe. Tramwajarze mają także pozwolenie na jego użytkowanie. Mimo to składy nieprędko tamtędy pojadą. Problemem, którego urzędnicy nie przewidzieli okazała się lokalizacja tymczasowych przystanków autobusowych. Usytuowano je bowiem na torowisku.

Albo autobusy, albo tramwaje

- Pozwolenie na użytkowanie tramwaje uzyskały w środę. Dziś ruch kołowy odbywa się tylko po jezdni zachodniej przy której uruchomiliśmy 4 tymczasowe przystanki autobusowe. Uruchomienie tramwajów, z punktu widzenia bezpieczeństwa, jest związane z likwidacją tych przystanków – wyjaśnia Wiesław Witek, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego. - Nie ma możliwości na zachowanie jednej i drugiej komunikacji – dodaje.

I zapowiada, że w przyszłym tygodniu ZTM będzie analizował sytuację i podejmie decyzję, czy autobus, czy tramwaj. Urzędnicy skłaniają się jednak ku autobusom.

Trzy tygodnie na remont drogi

Robotnicy na dokończenie remontu ulicy potrzebują trzech tygodni i dobrej pogody. - Na jezdni wschodniej brakuje właściwie warstwy ścieralnej. Do zakończenia prac zabrakło trzech tygodni – wyjaśnia Witek. - Gdy tylko będą dogodne warunki pogodowe to będzie można dokończyć prace – zapewnia.

Otwarcie linii tramwajowej na początku lutego zapowiadał przed dwoma tygodniami bemowski ratusz.

20 lat walki o tramwaj

Oprócz torów, powstają nowe przystanki i rozjazdy. Kierowcy dostaną też drugą, brakującą nitkę Powstańców Śląskich. Inwestycja obejmuje także wybudowanie nowych chodników i drogi rowerowej.

Walka o tę linię trwała od około 20 lat. Pod koniec 2010 roku urzędnicy podawali, że jeśli dopisze pogoda, a inwestycji nie zatrzymają procedury, to pierwszy tramwaj pojedzie nowymi torami pod koniec 2011 roku. Później termin przesunięto na wiosnę 2012 ze względu na przedłużające się prace projektowe.

Potem Tramwaje Warszawskie czekały na drugą decyzję środowiskową, która wydana została 15 marca 2013 roku. Urzędnicy musieli starać się o kolejny dokument, bo swoje uwagi zgłosili urzędnicy bemowskiego ratusza i miejski inżynier ruchu. Wybrany w grudniu 2010 roku wykonawca, który miał zaprojektować i wybudować trasę - konsorcjum ZUE SA i TOR-KAR-SSON - chciało za to więcej pieniędzy. Na to jednak nie zgodzili się tramwajarze. W związku z tym przetarg na budowę trzeba było ogłosić na nowo.

b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • mieszkanka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.02.2015 13:45 ~mieszkanka

  Jaaaasne. Tylko, że:
  Latem, kiedy zaczynali, była piekna pogoda, a prace kończyli przed 16.00
  na jesieni przyspieszyli, bo wybory,a teraz...Radiowa rozkopana, Powstańców niedokończone, a przy Hery poprawiali chodnik, który robili dwa miesiące temu, bo zapomnieli obniżyć krawężnik. Ogólnie, z moich obserwacji, takiego bałaganu przy zarządzaniu budową, jeszcze nie widziałam. Aha-i jeszcze zbyt mało miejsc parkingowych pod Aplauzem-można by zrobić jeszcze kilka ale tam chyba jakiś trawnik planują, który w kilka tygodni zamieni się w śmietnik, a samochody będą zastawiać podjazd i chodnik-gratuluję inteligencji.

 • Bemowo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.02.2015 20:12 ~Bemowo

  nick~nick

  Po pierwsze brak wagonów jazz na jedenastkę bo są dopiero dwa. Pewnie ruszy z metrem jeśli pesa dowiezie wagony.

  Pamiętam, ze jeszcze są Swingi Duo. Linia 11 zostanie uruchomiona do Pl. Narutowicza i potrzebny jest zwykły tabor. Jak uruchomią(ehem) drugą linię metra to 11 skrócą do Metra Rondo Daszyńskiego.

 • Wierzbno

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.02.2015 09:10 ~Wierzbno

  asd~asd

  Nie wiem jakim trzeba być idiotą, żeby powtarzać ciągle te same błędy czyli budowa torowiska pomiędzy jezdniami. Pomijając oczywisty brak sensu budowy obwodowych linii tramwajowych, takie rozwiązanie utrudnia życie pasażerom i to niezależnie czy przystanek jest przed czy za skrzyżowaniem.


  Twój post to oczywisty brak sensu i utrudnia pracę moderatorowi. Komu kretynie torowiska między jezdniami utrudnia życie ? A to torowisko umożliwi kompletną obsługę tramwajową całego Bemowa. Ale jak masz mózg opancerzony przed wiedzą....

 • Podwykonawca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.02.2015 15:22 ~Podwykonawca

  Jeżeli jest tak dobrze;
  -przenosimy autobusy i przystanki na jeden pas jezdni wschodniej [tylko autobusy ], radiowóz policji na skrzyżowaniu przy ''lidlu'' dla porządku.
  -tramwaje startują według planu
  -kierowcy wytrzymają jeszcze kilka tygodni.
  Chyba że to tylko propaganda.

 • Kazub

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.02.2015 12:39 ~Kazub

  Dopóki nie skończą ulicy Powstańców, powinny zostać tylko autobusy. Inaczej będzie tramwaj na placu budowy, bo tak to teraz wygląda.

 • gordon

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.02.2015 11:58 ~gordon

  To dość ewidentne, że czekają z otwarciem linii na metro. Wtedy hurtem powycinają autobusy i tylko raz będą musieli znosić krytykę (na którą zwykle nie mają sensownej odpowiedzi).

 • herr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.02.2015 10:53 ~herr

  od dwóch miesiecy budowa/remont stoi w miejscu, bemowo zakorkowane na amen... a mielismy kilka tygodni dobrej, niemal wiosennej pogody. moze znowu asfaltu zabraklo? za to jak przed wyborami sie uwijali.

 • asd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.02.2015 00:15 ~asd

  Nie wiem jakim trzeba być idiotą, żeby powtarzać ciągle te same błędy czyli budowa torowiska pomiędzy jezdniami. Pomijając oczywisty brak sensu budowy obwodowych linii tramwajowych, takie rozwiązanie utrudnia życie pasażerom i to niezależnie czy przystanek jest przed czy za skrzyżowaniem.

 • Bemiś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.01.2015 23:48 ~Bemiś

  Ciekawe, że nikt nie zauważył, że prace są opóźnione o kilka miesięcy i jakoś nikt nie raczy się z tego wytłumaczyć ani nawet skomentować.

 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.01.2015 23:14 ~nick

  Po pierwsze brak wagonów jazz na jedenastkę bo są dopiero dwa. Pewnie ruszy z metrem jeśli pesa dowiezie wagony.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »