Informacje

17.07.2018 11:17 akta sądowe, karty do głosowania

Tony dokumentów w pustostanie. "Sprawdzimy, po co były niszczone"

SERWISY:


W pustostanie na terenie dawnego PGR-u w Ożarowie Mazowieckim znaleziono
akta sądu w Wołominie i karty do głosowania. - Znalezisko zostało już zabezpieczone - informuje Komenda Stołeczna Policji.

Stertę nadpalonych akt sądowych znaleźli policjanci w budynku po dawnym PGR w okolicach Ożarowa Mazowieckiego.

Akta z procesów

Według naszych informacji są to akta spraw toczących się przez Sądem Rejonowym w Wołominie. Nie zostały w całości spalone i treść wielu z kart nadal można odczytać. Wynika z nich, że to karty z procesów toczących się w 2004 i 2005 roku właśnie przed tym sądem.

Dodatkowo wśród znalezionych materiałów były również karty do głosowań do Sejmu i Senatu. - Wygląda to tak, jakby ktoś próbował nieumiejętnie spalić te materiały - usłyszeliśmy od jednego z policjantów.

Jak dowiedzieliśmy się w Komendzie Stołecznej Policji, policjanci odkryli nadpalone akta w poniedziałek przed godziną 14.

- Informację w tej sprawie dyżurny komisariatu w Ożarowie Mazowieckim otrzymał od pracownika urzędu miasta około godziny 13.30 - relacjonuje Antoni Rzeczkowski z wydziału prasowego KSP. - Na miejsce, czyli do wskazanego przez pracownika pustostanu, pojechali policjanci, którzy ujawnili dokumenty - dodaje Rzeczkowski.

Wywiezione dwoma busami

Całość została już zabezpieczona. Policja na razie nie chce oceniać, ile dokładnie dokumentów zostało znalezionych, wiadomo, że jest to kilka ton. Do ich wywiezienia potrzebne były dwa busy.

- Postępowanie w tej sprawie będzie prowadzone przez Komendę Powiatową Policji Warszawa-Zachód w kierunku artykułu 276 Kodeksu karnego - dodaje Rzeczkowski. Wspomniany artykuł mówi o niszczeniu dokumentów, za co grozi do dwóch lat więzienia.

Policyjne śledztwo

- W ramach postępowania będziemy wyjaśniać, kto przywiózł tam te dokumenty, jakim samochodem. Sprawdzimy, po co były niszczone, a także w jaki sposób zostały one przekazane z archiwum sądu rejonowego i komu - precyzował we wtorek Mariusz Ciarka, rzecznik Komendy Głównej Policji.

Dodał też, że konieczne będzie zweryfikowanie, czy odnalezione dokumenty posiadały jeszcze wartość dowodową. - Będziemy opierać się na przesłuchaniach świadków. Kluczowe będzie też to, jakie uzyskamy informacje z sądu rejonowego, który dysponował tymi aktami - zaznaczył Ciarka.

Policjanci muszą też określić, czy nie doszło do ujawnienia danych osobowych i danych wrażliwych osób, których dotyczyły dokumenty.

"Karty do głosowania podlegały brakowaniu"

Do doniesień o odnalezieniu kart do głosowania do Sejmu i Senatu odniosły się Państwowa Komisja Wyborcza i Krajowe Biuro Wyborcze. W wydanym we wtorek wczesnym popołudniem komunikacie KBW oświadczyło, że do obecnej chwili obie instytucje nie otrzymały "oficjalnej informacji o znalezieniu w podwarszawskim Gołaszewie nadpalonych kart do głosowania".

"Z uwagi na to, że Krajowe Biuro Wyborcze nie otrzymało żadnej oficjalnej dotyczącej znalezienia w podwarszawskim Gołaszewie nadpalonych kart do głosowania, nie sposób odnieść się do sprawy" - dodało Biuro.

W komunikacie zaznaczono jednocześnie, że karty do głosowania "w myśl dotychczasowych przepisów nie wchodziły w skład państwowego zasobu archiwalnego", a więc, innymi słowy, "nie podlegały archiwizacji".

Jak wyjaśniono, w odniesieniu do wyborów już przeprowadzonych obowiązywała - na mocy rozporządzenia ministra kultury w sprawie przekazywania, przechowywania i udostępniania dokumentów z wyborów - zasada, że "karty do głosowania podlegały brakowaniu" na wniosek dyrektora miejscowej delegatury KBW, za zgodą wyrażoną przez dyrektora lokalnego archiwum państwowego.

Brakowanie - według informacji przekazanych przez KBW - następować miało "po upływie 30 dni od rozstrzygnięcia przez Sąd Najwyższy w sprawie ważności wyborów parlamentarnych i prezydenckich, podjęcia przez Sąd Najwyższy uchwały w sprawach nieważności wyborów lub nieważności wyboru posła do Parlamentu Europejskiego w wyborach do Parlamentu Europejskiego czy wydania przez sąd prawomocnych orzeczeń w sprawie ważności wyborów samorządowych, a w przypadku wyborów, co do których nie zgłoszono protestów - od upływu terminu zgłaszania protestów".

"W praktyce oznaczało to brakowanie kart do głosowania przez firmy zajmujące się niszczeniem dokumentów na podstawie stosownych umów zawartych przez poszczególne delegatury Krajowego Biura Wyborczego" - dodało KBW

Robert Zieliński, tvn24.pl, pm/kk/PAP/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ech

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.07.2018 15:59 ~ech

  Jak nie wiadomo kto i po co, to należy zapytać kto na tym skorzysta.

 • Kaczazupa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.07.2018 14:32 ~Kaczazupa

  "Stopczyk co Wy tam palicie?"

 • JackPlacki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.07.2018 13:50 ~JackPlacki

  Wina PiS!

 • Przytomny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.07.2018 13:44 ~Przytomny

  ciekawe~ciekawe

  Jaka partia miała najwięcej głosów w Wołominie w 2005 r.?


  Zaraz... Prawie jak S.?

 • milygosc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.07.2018 12:50 ~milygosc

  TO TAJEMNICA DANYCH OSOBOWYCH tak dziala,idzie cos zrobic i ukryc my to potrafimy tylko nowoczesnosc,platnisc telefonami,ale dane dobrze schowane jak w Banku.

 • hmmm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.07.2018 12:40 ~hmmm

  ciekawe~ciekawe

  Jaka partia miała najwięcej głosów w Wołominie w 2005 r.?

  PiS ?

 • greg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.07.2018 12:28 ~greg

  A nie wpadło nikomu do głowy, że mogło zostać do podrzucone celowo???

  Nie zastanawia nikogo, że takie "znalezisko" jest najbardziej na rękę jedynej słusznej linii partyjnej???

  Czy czysty przypadek spowodował to, że dokumenty (jak rozumiem dość zamierzchłe) nagle zostały znalezione w ogólnodostępnym pustostanie właśnie w momencie wycinania SN i przygotowań do maratonu wyborczego???
  Pomyślcie proszę.

 • ciekawe

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.07.2018 09:18 ~ciekawe

  Jaka partia miała najwięcej głosów w Wołominie w 2005 r.?

 • bzyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.07.2018 07:18 ~bzyk


  Przytomny~Przytomny

  W Wołominie próbowali zaoszczędzić na profesjonalnej utylizacji. Przypominam - Wołomin to matecznik mafii, SKOKu i PiS...
  Konrad~Konrad


  to prawdopodobnie,zacieranie w sądzie, ewentualnych śladów do następnych spraw i ewentualnie sfałszowanych kart wyborczych.wszystko to miało spłonąć, w modnym ostatnio, pożarze pustostanu. w pożarze pustostanu.To nie jest przypadkowe. Oczywiście nikt nie będzie winny.


  Pisze się żywnie podoba, a nie rzewnie :)

 • Stacho

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.07.2018 05:46 ~Stacho

  To są własnie "wolne sądy".

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »