Informacje

05.03.2019 07:30 skargi kasacyjne

Tołwińskiego i Dąbrowszczaków
w sądzie. Ciąg dalszy dekomunizacji

SERWISY:


Na 20 marca oraz 3 i 10 kwietnia Naczelny Sąd Administracyjny wyznaczył terminy rozpoznania ostatnich pięciu skarg kasacyjnych w sprawie dekomunizacji ulic. 

O terminach rozpoznania skarg poinformowali pełnomocnicy stron - ratusza mecenas Adam Jaroszyński oraz wojewody mazowieckiego mecenas Sebastian Oraniec.

W czterech dzielnicach

Według planu wokand zamieszczonego na stronie NSA 20 marca sąd ten rozpozna sprawy zmian nazw ulic: z Krystyny Matysiakówny na Władysława Stasiaka na Żoliborzu oraz z Józefa Szymańskiego na Wojciecha Ziembińskiego na Rembertowie. Te dwie sprawy były jedynymi, w których Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie podtrzymał decyzje wojewody o zmianach nazw, zaś skargi kasacyjne wniosło miasto.

Z kolei 3 kwietnia NSA ma zająć się sprawą zmiany nazwy żoliborskiej ulicy Stanisława Tołwińskiego na Macieja Kalenkiewicza ps. Kotwicz, a 10 kwietnia zmianami nazw ulic: z Dąbrowszczaków na Borysa Sawinkowa na Pradze-Północ i z Sylwestra Kaliskiego na Witolda Urbanowicza na Bemowie.

50 skarg w WSA

W grudniu ubiegłego roku NSA podtrzymał wyroki WSA o uchyleniu 44 zarządzeń wojewody zmieniających nazwy ulic w Warszawie w związku z ustawą dekomunizacyjną - w tym uchylenie zmiany al. Armii Ludowej na al. Lecha Kaczyńskiego. NSA wskazywał, że zarządzenia wojewody o zmianach nazw ulic podjęto z naruszeniem przepisów, zaś sporządzenie opinii IPN - na której oparto te zarządzenia - było niewłaściwe. Uchylenia zmian tamtych nazw stały się wówczas prawomocne.

Zgodnie z tak zwaną ustawą dekomunizacyjną samorządy miały czas do 2 września 2017 r. na zmianę nazw propagujących komunizm. Pod koniec sierpnia 2017 r. Rada Warszawy - z inicjatywy PO - zdecydowała, że nowych patronów będzie miało sześć ulic. W listopadzie 2017 r. wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera, wydając zarządzenia zastępcze, zdecydował o zmianie nazw 47 kolejnych ulic, w tym al. Armii Ludowej na al. Lecha Kaczyńskiego.

Ostatecznie do WSA trafiło 50 skarg stolicy na zarządzenia zastępcze wojewody o zmianach nazw ulic, czyli na wszystkie zarządzenia zastępcze dotyczące Warszawy - 47 z listopada 2017 r., a także trzy podjęte w grudniu 2017 r.

Od maja do listopada 2018 roku WSA rozpoznał te skargi. W efekcie uwzględnił 48 skarg miasta dotyczących zarządzeń wojewody ws. zmian nazw stołecznych ulic. Z kolei dwie skargi miasta WSA oddalił.

Uchylone skargi

Jeszcze w maju  WSA uchylił zarządzenie dotyczące zmiany nazwy al. Armii Ludowej na al. Lecha Kaczyńskiego. W późniejszych tygodniach uchylono większość z pozostałych zarządzeń wojewody - w tym wszystkie zarządzenia z listopada 2017 r. Dwa korzystne dla wojewody orzeczenia WSA dotyczyły dwóch zarządzeń zastępczych wydanych w grudniu 2017 r.

W uzasadnieniach 47 wyroków WSA wskazywał, że wojewoda odpowiednio nie uzasadnił swych zarządzeń - nie dokonał stosownej wykładni aktu prawnego i analizy, tylko ograniczył się do krótkich notek biograficznych. Wojewoda m.in. - jak wskazał WSA - nie wykazał w uzasadnieniach swych zarządzeń, w jaki sposób dane nazwy "symbolizują" komunizm. Ponadto - jak zaznaczał wtedy sąd - opinia IPN uzyskana przez wojewodę zbiorczo i lakonicznie odnosiła się do kilkudziesięciu ulic. 48 zarządzenie WSA uchylił z innego powodu.

W przypadku oddalenia dwóch skarg WSA uznał zaś, że "nie podziela zarzutów, co do naruszenia przez wojewodę mazowieckiego wskazanych w skardze przepisów Konstytucji RP, Europejskiej Karty Samorządu Terytorialnego oraz ustawy o zakazie propagowania komunizmu" i "spełnione zostały przesłanki ustawowe stanowiące podstawę wydania zarządzenia zastępczego przez wojewodę".

Skargi kasacyjne odnoszące się do niemal wszystkich (49 z 50) tych rozstrzygnięć trafiły do NSA. W grudniu 2018 r. NSA rozpoznał większość z nich. Do rozpatrzenia pozostały zaś te, w których WSA oddalił skargi miasta oraz np. te w których udział zgłosiły organizacje społeczne.

Ostatnią z 50 spraw była zmiana nazwy Józefa Chmiela w Ursusie. WSA uchylił zmianę tej nazwy, gdyż wykazano, iż "to nie ten Józef Chmiel" - okazało się, że patronem ulicy był nauczyciel, a nie działacz komunistyczny o tym samym imieniu i nazwisku. - W tej sprawie nie została wniesiona skarga kasacyjna - zaznaczył mec. Jaroszyński.

Na tvnwarszawa.pl informowaliśmy o cofnięciu dekomunizacji ulic:


PAP/ap/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • lukas

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.03.2019 22:19 ~lukas

  Ciekawi mnie czemu ulica Dantego dostała dodatkowy człon i czemu Nusbauma została przemianowana na Nusbauma-Hilarowicza, skoro całe życie było krócej i lepiej? Oczywiście chodzi o to żeby dopiec mieszkańcom, zwłaszcza przy składaniu papierów gdziekolwiek.

 • Madryt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.03.2019 21:45 ~Madryt

  Choć komunistyczna propaganda próbowała wykreować dąbrowszczaków na bohaterów, polski rząd oceniał ich służbę w Hiszpanii jako akt zdrady stanu. W 1938 r. Sejm przegłosował ustawę odbierającą im obywatelstwo.

 • Artur

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.03.2019 19:00 ~Artur

  Już wolę żeby była Modzelewskiego czy Szymczaka niż Kaczyńskiego albo Kaczmarskiego. Tym sobie głównie PiS przegwizdał, że chciał koniecznie wrzucić Lecha na tak ważną ulicę. A reszta też, wszystko na jedno kopyto. A może by tak ulicę dać komuś takiemu jak Stanisław Lem albo Aleksander Sołżenicyn? Nie.. tylko Solidarność, jej bardowie, Żołnierze Wyklęci, i poza tym nic się nie liczy.

  Swego rodzaju kontynuacją tej polityki jest spaskudzenie Placu Piłsudskiego fatanie zaprojektowanym Pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskiej, a następnie dostawienie 50 metrów obok większego niż pomnik patrona placu, pomnika kogo? Znowu Kaczyńskiego! To jakaś obsesja?

 • obszarnik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.03.2019 18:15 ~obszarnik

  Środowisko dąbrowszczaków w pełni popierało agresje dokonywane przez Związek Sowiecki w latach 1939 - 1940, w tym także inwazję na Polskę.

 • Bazyliszek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.03.2019 17:31 ~Bazyliszek

  Niektóre tablice z nowymi, patriotycznymi nazwami ulic są tak długie, że trudno znaleźć płot lub ścianę, na której by się zmieściły w jednym kawałku! Zaś zdekomunizowani mieszkańcy nocami ćwiczą na pamięć nową, długą i wieloczłonową nazwę ulicy, na której mieszkają. Pewną pomocą są dla nich sprytne sztuczki mnemotechniczne, oraz śmieszne skojarzenia związane z nowym patronem. Przykładem może być tu Rondo Babki Radosława, albo ulica Maryli Rodowicz Anody. A także Antki rozpruwacze i zakurzone Krysie :)

  W Polsce zawsze śmialiśmy się z narzuconych nam siłą bohaterów. Bo śmiech to nasza ostatnia linia obrony.

 • CoZaMasakra

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.03.2019 17:20 ~CoZaMasakra

  Że co...??? Dąbrowszczaków było od zawsze, kto teraz chce to zmieniać...? KTOŚ na głowę upadł, doprawdy... Tyle lat po komunie nikt tego nie zrobił to dlaczego teraz...??? Ktoś będzie wiedział gdzie jest ulica jakiegoś Sawinkowa...? ŻENUA!!!

 • Szymkowski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.03.2019 15:20 ~Szymkowski

  W rzeczywistości chodziło im o ustanowienie w Hiszpanii komunizmu i uzależnienie tego kraju od ZSRR. Szlak bojowy dąbrowszczaków to tysiące gwałtów, rabunków i bestialskich zbrodni.

 • proletariat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.03.2019 14:15 ~proletariat

  Nie ukrywali zdecydowanie wrogiego stosunku do Rzeczypospolitej. Była ona dla nich kontrrewolucyjnym, sztucznym tworem traktatu wersalskiego, który należy zniszczyć wszelkimi dostępnymi metodami. Komunistyczna Partia Polski żądała oddania Kresów Wschodnich Rosji Sowieckiej, a Śląska, Pomorza i Wielkopolski - Niemcom.

 • Franco

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.03.2019 13:47 ~Franco

  Patronem batalionu był generał Jarosław Dąbrowski. Rząd polski odebrał jego żołnierzom obywatelstwo polskie ze względu na nielegalną służbę w obcym wojsku.

 • anty POKOmuna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.03.2019 13:09 ~anty POKOmuna

  uwaga uwaga!
  warszafka coraz bardziej wraca do swych komunistycznych tradycji :D

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »