Informacje

05.02.2016 18:00 "Deweloper poprosił, by nie wychodzić z domu"

Toksyczne substancje na budowie. Mieszkańcy chcą wstrzymania prac

SERWISY:

 

– Deweloper, który prowadzi prace przy ulicy Obozowej, wysłał list do mieszkańców okolicznych bloków, aby nie wychodzili z domu – poinformowała nas radna Woli. Zalecenie ma związek z rozpoczęciem oczyszczania działki pod budowę osiedla, w gruncie wykryto toksyczne substancje. Mieszkańcy są przeciwni pracom i zapowiadają protesty. Rzecznik dzielnicy zapewnia: monitorujemy tę sprawę, ale nie mamy wpływu na pracę inwestora.

Inwestor osiedla przy Obozowej wykrył niebezpieczne substancje około pół roku temu. O sprawie natychmiast poinformowano Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, która potwierdziła ich obecność i nakazała usunąć grunt. Znaleziono m.in. ołów i arsen. – Najprawdopodobniej są one pozostałością po zakładzie chemicznym, który znajdował się na tych terenach przed wojną – tłumaczy rzecznik dzielnicy Mariusz Gruza.

List od dewelopera

W piątek deweloper rozpoczął prace mające na celu oczyszczenie gruntu. Mieszkańcy okolicznych ulic są temu przeciwni. Niepokoją się, że poruszenie tego terenu spowoduje rozprzestrzenianie niebezpiecznych pyłów. Ich obawy wzrosły po tym, jak inwestor wysłał specjalny list. – Kilka dni temu poinformował  o rozpoczęciu prac i zalecił, aby w tych dniach unikali wychodzenia z domu – mówi radna Woli Aneta Skubida.

Mieszkańcy domagają się wstrzymania prac. Chcą, aby najpierw oczyszczono grunt z toksyn, a dopiero później go usuwano. – Substancje mogą być rakotwórcze. To szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci i młodych mam – dodaje Skubida.

Prace mają potrwać około 3-4 miesięcy. Na miejscu budowy pojawił się w inspektor wolskiego Wydziału Ochrony Środowiska, ale – jak informuje Mariusz Gruza – dzielnica nie ma wpływu na ich wstrzymanie. – Nie jesteśmy stroną w tej sprawie. O wszystkim musi rozstrzygnąć Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska – komentuje.

Będzie spotkanie z biurem bezpieczeństwa

Kiedy pytamy o to, czy prace stanowią zagrożenie dla otoczenia, Gruza nie chce komentować. – Nie jesteśmy instytucją, która o tym przesądza – tłumaczy. Zaniepokojonych mieszkańców jednak uspokaja tłumacząc, że inwestor podejmuje działania na podstawie dokładnych dyspozycji ze strony RDOŚ. Ponadto jest zobowiązany do dokładnego badania jakości powietrza na tym terenie. – Ostatnie pomiary przeprowadzano w dniach 13-20 stycznia. Nie wykazały niczego niepokojącego – dodaje.

Sprawa budzi jednak coraz większy niepokój. W przyszłym tygodniu zostanie zorganizowane specjalne spotkanie, w którym udział wezmą przedstawiciele miejskiego  biuro bezpieczeństwa, władze dzielnicy Wola, urzędnicy z RDOŚ oraz deweloper. – Wówczas będziemy mogli powiedzieć więcej na temat planowanych działań ochronnych – mówi rzecznik dzielnicy.

– Mieszkańcy domagają się, aby prace odbywały się pod szczególnym nadzorem instytucji niezależnych od inwestora. Chcą być też stale informowani o ich przebiegu i wynikach – tłumaczy radna Aneta Skubida, która złożyła interpelacje w tej sprawie. – Na bieżąco będziemy monitorować sytuację i interweniować, kiedy pojawią się niepokojące informacje – podsumowuje Gruza.

 

kw//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »