Informacje

04.06.2014 21:10 przed legendarną kawiarnią

Toast na placu Konstytucji.
"Za Warszawę i za Polskę"

SERWISY:


Pierwsza Dama Anna Komorowska, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz Henryk i Ludwika Wujcowie wzięli w środę po południu udział w symbolicznym toaście za wolność przed dawną kawiarnią "Niespodzianka" na pl. Konstytucji w Warszawie.

Ta legendarna kawiarnia była w 1989 r. siedzibą sztabu wyborczego Solidarności. To właśnie w tym lokalu mieszkańcy stolicy dowiadywali się o wynikach pierwszych częściowo wolnych wyborów z 4 czerwca tego roku.

"Za Warszawę i za Polskę"

- Cieszę się, że takie spotkania mogą mieć miejsce, że spotkali się tutaj ludzie, którzy aktywnie uczestniczyli w tamtych wydarzeniach. To toast za to, żebyśmy pamiętali te 25 lat i tych wszystkich, którzy wówczas działali. I żeby to następne pokolenie, tak jak dziś powiedział w Sejmie prezydent Komorowski, rzeczywiście było dumne z tego, co Polska i Warszawa osiągnęły. Za Warszawę i za Polskę - mówiła Gronkiewicz-Waltz.

Działaczka opozycji demokratycznej Ludwika Wujec, zanim wzniosła toast, zwróciła się do licznie zebranych mieszkańców, by "z wdzięcznością pomyśleli o tych, którzy nam to święto w dużym stopniu przygotowali, a których już z nami nie ma". "Myślę o twórcach, organizatorach i głównych postaciach Okrągłego Stołu, to znaczy o Tadeuszu Mazowieckim, Bronisławie Geremku, Jacku Kuroniu i o Lechu Kaczyńskim. Chciałabym, żebyśmy pomyśleli też o tych, którzy także podczas stanu wojennego i wcześniej o tę wolną Polskę walczyli i którzy potem, po wyborach ją z nami budowali" - zaakcentowała Wujec.

Wzniosła również toast za "rozszerzenie się obszarów wolności, za wolną i bezpieczną Ukrainę oraz za tych wszystkich, którzy urodzili się 4 czerwca, w szczególności za prezydenta Bronisława Komorowskiego". Zebrani przed "Niespodzianką" odśpiewali potem wspólnie "Sto lat".

"Wolność to zadanie do odnowy"

Jej mąż, z którym wspólnie działali w opozycji, obecnie doradca prezydenta Henryk Wujec zaznaczył, że "duch Solidarności jest wśród nas i świętujemy 25 lat wolności". Przypomniał słowa papieża Jana Pawła II, że "wolność jest nie tylko dana, ale i zadana". - Myślę, że te słowa powinniśmy zapamiętać kiedy się rozejdziemy. Bo święto się skończy, a praca na rzecz wolnej Polski i nowych 25 lat, które następcy na pewno będą czcili, musi być zrobiona. Wolność to jest zadanie do odnowy, do pracy, do realizacji ideałów Solidarności - powiedział Wujec.

Podkreślił, że po wyborach najpierw czuł ulgę, że nie przegrali, a potem radość z powodu tak dużego poparcia, "którego nikt się nie spodziewał". "Teraz chciałbym, żeby ci młodsi poczuli, że to jest fundament i powinni zrobić z tego fundamentu jakiś wspaniały gmach" - zauważył Henryk Wujec.

"Tradycja nie ginie"

Pierwsza Dama, która przybyła na uroczystość z wnuczkiem, wyraziła swoją radość, że "jesteśmy razem, ta tradycja nie ginie, spotykamy się, świętujemy i cieszymy razem". "Nikt tu nas nie skrzykiwał, tylko przyszliśmy z potrzeby własnych serc. Cieszmy się nie tylko tą pogodą, ale tym naszym 25-leciem, tym co nam się udało i myślmy o tym, co trzeba jeszcze poprawić. Wszystkiego dobrego, radujmy się" - mówiła Anna Komorowska.

Jak zaznaczyła, nawiązując do wizyty Baracka Obamy w Polsce, "potrafiliśmy się przejrzeć także w cudzych oczach, to nam bardzo pomaga". Dodała, że toast wzniosłaby za to, "żebyśmy się coraz bardziej lubili, coraz lepiej umieli współpracować i jeszcze lepiej umieli cieszyć".

TAK WYGLĄDAŁY OBCHODY ŚWIĘTA W WARSZAWIE I OKOLICACH:PAP/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Karol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.06.2014 15:27 ~Karol

  Zamiast pic szampana prosimy Panią Prezydent o wyjaśnienie jak będzie wyglądała eksploatacja stacji C15, która z powodu złego wykonania pęka - największa szpara jest na samej górze stacji a najmniejsza przy torowisku czy stacja lekko się rozłazi...

 • jankoz521

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.06.2014 19:08 jankoz521

  Jaka mać taka nać.

 • pytanie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.06.2014 17:35 ~pytanie

  Wujec dostał ciepłą posadkę doradcy prezydenta do spraw społecznych- czy wie ktoś co on właściwie robi ? Poza tym to Wałęsa sam , samiusieńki obalał komunę z komuną.

 • Wawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.06.2014 11:56 ~Wawiak

  wawer dzielnica cudów~wawer dzielnica cudów

  Mandat od policji za spożywanie alkoholu w miejscu publicznym w wysokości 100zł

  Na dodatek piją szklankami! :-O
  A dziennikarz napisał "...w symbolicznym toaście".

 • Padam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.06.2014 10:04 ~Padam

  Te zdjęcia to oczywista kryptoreklama "Wyborowej"

 • kot

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.06.2014 09:18 ~kot

  Dlaczego HGW i spółka nie dostali mandatu za picie alkoholu w miejscu publicznym?

 • Maciej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.06.2014 08:32 ~Maciej

  Dobrze, że Pani Prezydent nie trafiła na przejazd Obamy bo by się w korku godzinę nastała jak wszyscy szarzy mieszkańcy Warszawy...

 • klki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.06.2014 06:42 ~klki

  no i co zwiazki zawodowe solidarnosc dostalicie lekcjie od rzadu ha ha ha . tusk z komorowskim przepisali sobie wszystko bez was . a wy jak ciołki pod butem. juz nigdy nie bede popierał takich zwiazków . na was nie mozna liczyc . wy sie strasznie boicie tuska .to on wami trzącha. on tupnie albo wam cos powie a wy górnicy związki zawodowe solidarnośc trzsiecie portkami . nie stety na takie związki w polsce nie ma co liczyc i nie bedziemy popierac ich. wy zwiazki solidarnosc popieracie jeszcze ten rząd . wy nie walczycie o biedaka wy walczycie by napchac sie pieniedzmi jak ten rzad i politycy wszycy . koniec waszego popierania .

 • mały sklepik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.06.2014 05:57 ~mały sklepik

  Nie przypisujcie sobie wszystkich zasług. Naród chciał zmian i to dzięki poparciu tych milionów ludzi zmiany musiały nastąpić. Nic nie wiem o internowaniu Waltzowej i jej walce. Wiem natomiast, że ustanawia dla mojego miasta uznaniowe i korupcjogenne prawo miejscowe. Wiem, że wznoszący ten toast posłużyli sie naszą nadzieją i naszymi głosami do zdobycia własnych profitów. Wiem, że lansują się w drogich strojach a nas wydają na żer urzędników wyposażonych w uznaniowe a więc korupcjogenne prawo. Wiem, że prywatyzują i reprywatyzują moje miasto jak własny folwark. Wiem, że historia zatoczyła koło i moim miastem znów rządzi jedna i nieomylna partia, której przywódcy wiedzą wszystko najlepiej i mają ogromne potrzeby. Nie wypiję z nimi toastu za taką wolność.

 • me_gusta_rozpusta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.06.2014 01:10 me_gusta_rozpusta

  pan Wujec widzę ukontentowany rocznicą.. jak miewa się ofiara wypadku którą pan Wujec posłał do szpiala w ciężkim stanie?

  http://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje,news,prezydencki-doradca-potracil-pieszego,113715.html

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »