Informacje

28.03.2012 10:35 prywatyzacja szkolnych stołówek

"To szukanie oszczędności w żołądkach młodych obywateli"

SERWISY:

Powiększa się liczba szkół, w których od września obiady będzie serwować firma zewnętrzna. Na Bielanach stanie się tak w 19 placówkach. - To szukanie oszczędności w żołądkach młodych obywateli - grzmi opozycja w radzie dzielnicy.

- Za posiłki naszych dzieci będziemy płacić dwa razy więcej niż teraz - denerwuje się Magdalena Jońska, przewodnicząca rady rodziców szkoły podstawowej nr 273. Ona, podobnie jak tysiące rodziców z Bielan dowiedzieli się właśnie, że ich dzieci od września będą jadły posiłki dostarczane przez prywatne firmy.W połowie marca na tvnwarszawa.pl pisaliśmy o planach prywatyzacji szkolnych stołówek w ośmiu dzielnicach, m.in. na Bielanach.

We wtorek władze Bielan poinformowały, że stołówki mają przejść w prywatne ręce w 19 placówkach. Powód? Oszczędności – tłumaczą urzędnicy.Winne oszczędności

Na oświatę w budżecie dzielnicy zabrakło 7 milionów złotych. Część pieniędzy udało się zaoszczędzić likwidując, bądź przenosząc szkoły. - Reorganizacja 19 stołówek pozwoli nam zaoszczędzić kolejne prawie dwa miliony - tłumaczy wiceburmistrz Lipiński. Przy okazji pracę straci 60 osób.

Rodzice boją się, że obiady od ajentów będą drogie i stracą na jakości. - W szkole jest osoba odpowiedzialna za dobór składników i ustalanie posiłków, a prywatne firmy w takie ustalenie obiadów nie będą się bawiły - obawia się Anna, matka jednej z uczennic szkoły podstawowej nr 273.

- Będziemy zachęcali, aby dotychczasowi pracownicy stołówek zakładali swoją działalność i przejmowali stołówki. Poza tym na wybór ajenta będą mieli wpływ rodzice - uspokaja wiceburmistrz Bielan.

Opozycja chce nadzwyczajnej sesji

Władze Bielan nie przekonały jednak dzielnicowej opozycji. - To szukanie oszczędności w żołądkach młodych obywateli. Teraz wszystkie koszty mają zostać przerzucone na rodziców – oskarżał zarząd dzielnicy Jan Zaniewski, radny z PiS.

Jego partyjni koledzy jeszcze w tym tygodniu mają złożyć wniosek o zwołanie nadzwyczajnej sesji rady dzielnicy, na której miałby być poruszony temat prywatyzacji szkolnych stołówek.

Będzie drożej

Władze miasta nie ukrywają, że podwyżek można się spodziewać.  M.in. w szkołach na Woli, które podobne zmiany już przeszły bez podwyżek się nie obyło. "W latach 2010-11 cena przygotowywanego posiłku (lub obiadu) w szkole średnio wynosiła 5,91 zł, z chwilą przejęcia przygotowania posiłków przez firmy zewnętrzne cena wynosi średnio 7,68 zł" - czytamy w informacji od władz miasta.

bf/par


Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ojciec mat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.05.2012 12:05 ~ojciec mat

  Precz z PO!Już 5 lat temu mówiłem do swojej wybranki, że PO bedzie nas obywateli drogo kosztować! To są cwaniaki żyjący i za komuny jak i teraz na cudzy bardzo wysoki koszt (wysokie pensje, premie, sam.służbowe, komórki,wakacje na kanarach itp.itd.)
  Wygońmy tych pasożytów !

 • rodzic

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.03.2012 09:59 ~rodzic

  Oto pełna lista likwidatorów szkół na Bielanach. Mieszkańcy zastanówcie się na kogo "oddać" swój głos w najbliższych wyborach.
  Zarząd: burmistrz - Rafał Miastowski PO, z-ca burmistrza Marek Lipiński PO, z-ca burmistrza Kacper Pietrusiński PO, z-ca burmistrza Piotr Rudzki PO, z-ca burmistrza Grzegorz Pietruczuk SLD, radni którzy oddali swoje głosy za likwidacją: Robert Wróbel PO, Jarosław Wąsik PO, Sławomir Umiński PO, Ilona Soja-Kozłowska PO, Michał Sikorski PO, Joanna Radziejewska PO, Małgorzata Poręba PO, Ilona Popławska PO, Elżbieta Neska PO, Robert Kropacz PO, Maciej Chmielewski PO, Teresa Renata Banasiak PO, Anna Czarnecka SLD.

  To oni mają w głębokim poważaniu mieszkańców Bielan, byli maszynką do głosowania, aparatczyki i ignoranci. Nie dla PO na Bielanach.

 • wars

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.03.2012 14:39 ~wars

  co za bzdury wypisywał jakis czlowiek o cenach w PRL-u, z sufitu te dane..
  bar mleczy to syf byl? a te firmy cateringowe dla szkol, czy widziales w jakich warunkach jest to jedzenie?
  nic nie zastapi kuchni domowej ( restauracyjnej, szkolnej) od dowozonych obiadow.
  A oszczednosci najpierw na sobie szukac, nagrody kilkudziesieciotysieczne dla swoich, itd..
  Do biletow miasto dopłaca, a do wyzywienia dzieci juz nie, niedlugo szkoly beda platne, to ten kierunek myslenia,

 • mikos

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.03.2012 09:58 ~mikos

  Zapomniałem dodać ,
  po co w te wakacje co były , dzielnica Mokotów robiła remont stołówki szkolnej na kwotę 180tyś zł razem ze sprzetem , jak i wysłała kucharki szkolenie na kurs zdrowego odrzywiania dzieci .

  Po co to wszystko ????

  skoro miasto szuka oszczędnosci , a ratusz co chwile daje niezłe premie swoim pracownikom. Skoro ja mam oszczędzać to żądam aby miasto też oszczedzało

  ALE NIE KOSZTEM DZIECI , miejmy litość na boga
  Co z dzieci których rodziców nie stać na obiady szkolne , a są sponsorowane przez sponsorow i pomoc społeczną , gmine itd.

  teraz plany są takie aby zlikwidować stołówki szkone a za chilę przedszkolne najlepiej wszystko zlikwidujmy co służy dobru naszym dzieciom , przecież to one będą pracowały na nasze emerytury więc moim zadniem jest aby nie oszczędzać na dzieciach ani na edukacjie ani na posiłkach szkolnych

 • mikos

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.03.2012 09:22 ~mikos

  Do zamykania stołówek szkolnych dołącza się Mokotów .
  Uważam że szukają oszczędności perfidnie na dzieciach .
  Wiem jak firmy cateringowe działają umnie do pracy właśnie przyjeżdzają obiady są po 17zł i nadokładke przygotowywane dzień wcześniej .
  przykład
  po 1) taka firma cateringowa nie weźmie tylko jednej szkoły tylko kila albo kilkaset .
  po2)wtedy jakość obiadów spada , obiady są przygotowywane dzień wcześniej

  ceny obiadów wachają się od 15 do 20zł
  łatwo przeliczyć przez 20 dni w mieśiącu . Rachunek wychodzi sam , ja teraz płacę za obiad 135zł za drugie danie na cały miesiąc .
  Poza tym teraz dzieci dostają obiady za darmo od miasta z pomocy społecznej a przy wejściu firm cateringowych zapewne nie dostaną ale o tym się nie mówi .

  Tak jak powiedziałem jest to perfidne działanie na niekorzyść dzieci i rodziców ponieważ po wejściu f. cateringowych spore grono rodziców się wycofa z obiadów dla swych pociech .

  żekomo państwo jest prorodzinne z tego co widzę stwierdzam że nie działając taką polityką .

 • polak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.03.2012 23:23 ~polak

  jestem z 1974 roku i pamietam komunę i lata kryzysu po niej ale teraz co sie dzieje to dopiero zmoka

 • polak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.03.2012 23:21 ~polak

  od czego płacimy podatki na pewno nie na płacenienie nagród dla urzedu ale kasa ma isć na projejkty dl aludzi którzy je płacą
  etaty stołuwki nalężą do obowiazków gminy po to płacimy podatki
  oni też mają obowiązki a nie tylko nagrody
  moja córka chwali obiady za 3,5 są smaczne
  jak będzie prywata to jest ważny zysk obiad będzie za 2 zł wsadu za 10 zł stawki
  prywat musi zarobić nic za darmo też rodzinę i musi zarobić
  jak mu zostanie to na pewno przerobi nie ma strat
  a ty zgredzie pracujesz zapewne obok hgw w ratuszu
  do niedawna byłem członkiem po ale teraz tego sie wstydzę

 • cruenzo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.03.2012 22:47 ~cruenzo

  Noooooo!!!! By żyło się lepiej!
  A za wstrętnego, przebrzydłego anty ludzkiego PRL'u obiad dla dzieciaka w szkole był czymś normalnym i do tego śmiesznie tanim.

 • PRZEDSZKOLAKIEM

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.03.2012 22:15 ~PRZEDSZKOLAKIEM

  TAKA FIRMA NIE ZAGWARANTOWUJE 100% JAKOŚCI JAK MIEJSCOWE WYŻYWIENIE JAKA FIRMA PO UKŁADZIE CHCE ZAROBIĆ KOSZTEM MIEJSC PRACY JAK I WYŁUDZENIEM PIENIĘDZY OD RODZICÓW.

 • xyz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.03.2012 19:39 ~xyz

  Kucharki nie biorą "coś ze sobą" tylko połowę tego co powinny dostać wasze dzieci. Jeżeli przypilnujecie f-mę cateringową, dzieci dostaną pełnowartościowe posiłki za niewygórowaną cenę.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »