Informacje

15.12.2010 17:20 W stolicy wzrasta przestępczość

"To specyfika dużego miasta: jest niebezpiecznie"

SERWISY:

Od stycznia do listopada stołeczna policja odnotowała prawie cztery tysiące przestępstw narkotykowych. To znacznie więcej niż w zeszłych latach. - Musimy poświęcić młodzieży więcej uwagi - przestrzegają eksperci. - W dużym mieście łatwiej paść ofiarą niebezpieczeństwa i obojętności - mówią. 

- To, że odnotowaliśmy wzrost przestępczości, to znaczy, że więcej przestępstw jest wykrywanych. Niekoniecznie młodzież popełnia ich więcej - zastrzega Maciej Karczyński, rzecznik Komendy Stołecznej Policji. 

Policja i straż miejska przyznają, że to w szkole zaczyna się pierwszy krok w stronę popełniania przestępstw. - Szkoły nie są bezpieczne, kiedy pedagodzy i rodzice nie angażują się w wychowanie dzieci - zaznacza Karczyński.

Podobne spostrzeżenia ma Agnieszka Adamska ze straży miejskiej. - Ciężko mi spotykać się z dziećmi w wieku gimnazjalnym, zwłaszcza kiedy jestem w mundurze - opowiada. - Trudno jest wytłumaczyć im czym jest odpowiadanie za swoje czyny. Wielu z nich myśli, że jeżeli są pełnoletni, są też bezkarni - dodaje.

Rodzice są pierwszym czynnikiem

Według psycholog Doroty Mielcarek problem często leży po stronie rodziców. - Trzeba ich nauczyć rozmawiać z dziećmi, dowiadywać się z jakimi problemami muszą się borykać - mówi. - Tak samo jest w szkole. Nauczyciel ma prawo i obowiązek uczyć dzieci bezpieczeństwa obok takich przedmiotów jak matematyka czy fizyka - zaznacza.

- Problemem jest to, że żyjemy w dużym mieście. A jego specyfiką jest anonimowość, często obojętność i nieznajomość ludzi którzy są wokół nas - zauważa rzecznik KSP. - To powoduje, że w Warszawie jest niebezpieczniej niż w innych, mniejszych miastach - dodaje. 

Szkoła - nie jest łatwo

Zagubienie w tłumie uczniów na pewno nie wpływa korzystnie na psychikę młodzieży. - Musimy pamiętać, że szkoła to skomplikowany system. To środowisko, gdzie powstają konflikty, nie da się odizolować młodzieży od narkotyków i alkoholu. Ale możemy dawać alternatywę, możliwość wyboru - podkreśla Andrzej Kulmatycki, rzecznik mazowieckiego kuratorium oświaty.

aq/ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Marta2

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.12.2010 08:10 ~Marta2

  A do tej pory szefowa Biura Bezpieczeństwa chichrała się w telewizji i twierdziła , że w Warszawie jest bezpiecznie. Zamiast zająć się tymi problemami jest bardzo zadowolona z siebie. Myślałam , że po zabójstwie Struja wyleci. No ale pewnie jest nie do ruszenia i dalej będzie igrać z bezpieczeństwem mieszkańców stolicy. Ile nas kosztuje to Biuro ?. Na Pradze Północ to trzy etaty- jakoś nie widać żeby coś robili poza ochroną meneli.

 • Konii

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.12.2010 23:41 ~Konii

  1 - Film. To ładnie przedstawia, alkoholową młodzież i tą degradację do jakiej prowadzi ..

  2 - Filmik. Żeby takiej straży było więcej, bo teraz to 1 na 20 jest taki jak ta pani.

 • Tetryk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.12.2010 23:12 ~Tetryk

  Polityka miłosci działa. Jak kiedyś gówniarz coś zmajstrował to przez tydzień jadł na stojąco a dzisiaj -

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »