Informacje

08.05.2016 14:20 240 tysięcy czy 45 tysięcy?

"To są dane propagandowe". Wiceszef
MSWiA o liczbie uczestników marszu

SERWISY:

- Wiadomo, kto kieruje samorządem warszawskim. To są dane zawyżone i to zawyżone wielokrotnie - tak Jarosław Zieliński, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji skomentował liczbę manifestantów podawaną przez ratusz. Władze Warszawy podały, że brało w nim udział 240 tys. osób.

W trakcie sobotniego marszu KOD-u i opozycji pojawiały się rozbieżne informacje dotyczące liczby uczestników tego wydarzenia. Przedstawiciele ratusza na Twitterze podawali, że było około 240 tys. osób, natomiast według policji - 45 tys. osób.

Zapytany o tę sprawę minister powiedział: - Ja bardziej wierzę danym policji. Policja umie szacować liczbę zgromadzonych podczas marszów i demonstracji. Natomiast dane ratusza... Wiadomo, kto kieruje samorządem warszawskim, działaczka Platformy Obywatelskiej, pani Hanna Gronkiewicz-Waltz. To są dane propagandowe, to są dane zawyżone i to zawyżone wielokrotnie - mówił reporterowi TVN24.

Stwierdził również, że nie wie, czy ktokolwiek policzył wszystkich uczestników, co do jednego, bo to jest trudne. Ale podkreślił, że najważniejsze jest w tej kwestii doświadczenie policji. - Ta liczba podawana przez warszawski ratusz nie ma żadnego odniesienia do racjonalnego wyobrażenia – skwitował.

Zieliński mówił też, że manifestacja KOD-u i opozycji nie była tak udana, jakby tego chcieli jej organizatorzy. Spekulował, że wiedzieli, "że im to nie wyjdzie". Dlatego "już wcześniej oskarżali Pocztę Polską, że nie doniosła zaproszeń na czas".

- To nie był tak duża demonstracja, jaką chcieli zorganizować. Świadczy to o tym, ze klimat dla tych haseł jest słaby - stwierdził.

Twierdził też, że marsz jest wyrazem tego, że opozycja nie może się pogodzić z porażką po przegranych wyborach. Po czym przypominał, że to jeszcze Porozumienie Centrum sformułowało postulat doprowadzenia do tego, żeby Polska znalazła się w strukturach europejskich, dodając, że opozycja nie powinna się z rządem "licytować na europejskość".

Ratusz: stała metodologia

O metodologię liczenia uczestników pytał w sobotę wiceprezydenta stolicy reporter TVN24. - Mamy stałą metodologię, jest bardzo prosty przelicznik: w przypadku manifestacji stacjonarnych zakładamy, że jest to ok. 3 - 4 osób na metr kwadratowy, w zależności od wypełnienia terenu razy liczba metrów kwadratowych, które mamy z danych geodezyjnych. W przypadku osób, które się przemieszczają, to jest 1 - 2 osoby, w zależności od gęstości tłumu – tłumaczył wczoraj Jarosław Jóźwiak.

Metodologia policji jest podobna. – Rotacja była duża, marsz ma taki charakter, że część osób się odłącza, część przyłącza, szczególnie gdy idą Traktem Królewskim i wchłaniają różnych ludzi. Dlatego nie podajemy liczby uczestników idącego zgromadzenia, a tylko dane dla stacjonarnego. W przypadku marszu KOD takie momenty były dwa: start na placu Na Rozdrożu i finał na placu Piłsudskiego. Liczebność wyniosła odpowiednio 30 i 45 tysięcy – wyjaśnił Mariusz Mrozek, rzecznik stołecznej policji.

Tak wyglądał sobotni marsz KOD i opozycji:

ms/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Propaganda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.05.2016 07:16 ~Propaganda

  WaWa~WaWa

  Psy szczekają, karawana idzie dalej...

  Poszczekają, poszczekają, a następny marsz już w czerwcu. Jaką frekwencję pan minister przewiduje ?

 • Było minęło

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.05.2016 07:13 ~Było minęło

  Jakub~Jakub

  Po pierwszym zdziwieniu wynikiem wyborów przyszły zaskoczenia kolejne. Sukces Andrzeja Dudy pokazał, że Polska jest nieco inna niż myśleli.

  Sukces Andrzeja Dudy to muzyka przeszłości. Obecnie mamy sukces KOD.

 • Piękny Roman

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2016 13:35 ~Piękny Roman

  Taki prosty~Taki prosty

  Od kiedy to " Bezwartościowy " Petru jest w PO ? Zmienił partię ? Nie słyszałem.

  Ludzie naprawdę nie są aż tak naiwni jak zakładacie.
  Swoją drogą walić takie teksty w momencie jak marsz był reklamowany plakatami z logiem kod-u i po, to trzeba naprawdę ludzi uważać za idiotów albo samemu mieć problemy z myśleniem logicznym.

 • Jakub

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2016 08:24 ~Jakub

  Po pierwszym zdziwieniu wynikiem wyborów przyszły zaskoczenia kolejne. Sukces Andrzeja Dudy pokazał, że Polska jest nieco inna niż myśleli.

 • masakra

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2016 08:12 ~masakra

  Jerry~Jerry

  Dlaczego protestują że PIS wygrało wybory?czego się Ci ludzie boją?

  Wskaż łaskawco uprzejmie, gdzie protestowano przeciwko wynikom ostatnich wyborów? Protesty, owszem były, ale tylko wtedy, gdy pisuary nie wygrywały wyborów. I dopóki tego nie pojmiesz, odpowiadanie na drugie Twoje pytanie uważam za bezcelowe.

 • atylda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2016 07:00 ~atylda

  "Piękne" są te pisowskie hejty! Biedactwa coś ich trafia, jak widzą, jak ludzie reagują na"dobrą" zmianę. A przy okazji - mam bardzo dobrego optyka! Jeśli pan Zieliński byłby zainteresowany - służę adresem!!!

 • Jerry

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2016 05:49 ~Jerry

  Dlaczego protestują że PIS wygrało wybory?czego się Ci ludzie boją?

 • Głos w słuchawce

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2016 00:18 ~Głos w słuchawce

  Drwal łod Kłodu~Drwal łod Kłodu

  o czym jest ten reportaż bo nie wiem i co on wnosi ciekawego do informacji dla polaków chyba niewiele ile było osób w kłodzie a ile nie było albo ile trzeba kłodu żeby komuś wejść na ruter i komputer i grzebać bo włindołsachi ipo dyskach - żenuęęę


  Ivan, mówiłem, żebyś zaraz na wódkę nie wydawał tych rubli za postowanie, bo to się kiepsko skończy.

  Ostrzegałem na szkoleniu, że nietrzeźwym stawki dziennej nie wypłacamy.

 • jack

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.05.2016 23:56 ~jack

  Panie Ministrze! A kto kieruje Ministerstwem? Wiadomo?

 • WaWa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.05.2016 23:15 ~WaWa

  Psy szczekają, karawana idzie dalej...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »