Informacje

23.08.2018 18:29 film bułgarskich aktywistów

"To pozostałości linii tramwajowej". Spasi Sofia odpowiada Jakiemu

SERWISY:


Miejscy aktywiści z Sofii przywitali Patryka Jakiego, który poleciał do stolicy Bułgarii, by przyjrzeć się metru. Nagrali film, w którym przekonują, że system transportu publicznego w ich mieście ma wiele wad. Przyszli też na konferencję kandydata na prezydenta Warszawy.

Patryk Jaki poleciał do Sofii, by porozmawiać z przedstawicielami tamtejszego metra. CZYTAJ WIĘCEJ O WIZYCIE. Później spotkał się z dziennikarzami, by zdać relację z tego spotkania.

"Szersze spojrzenie"

Odpowiadał też na pytania polskich dziennikarzy i sofijskich aktywistów. Jeden z nich, z organizacji Spasi Sofia, przywoływał statystyki, z których wynika, że choć metrem jeździ więcej pasażerów, to spada ogólna liczba pasażerów w komunikacji miejskiej w stolicy Bułgarii. Jaki mówił z kolei o oficjalnych statystykach z tamtejszego metra, według których więcej osób podróżuje podziemną kolejką.

- Zgadzam się, że macie inną wizję rozwoju wielkich miast jak Sofia czy Warszawa, ale myślę, że musimy spojrzeć na to szerzej. Warszawa musi rozwijać metro, ponieważ macie więcej stacji niż my w Warszawie, a Warszawa ma większy budżet niż Sofia – odpowiedział kandydat Zjednoczonej Prawicy.

Powtórzył, że jego priorytetem jest rozbudowa podziemnej kolejki w stolicy Polski. - Widzimy, że w Sofii rozwija się stacje metra bardziej dynamicznie niż w Warszawie. To jest najważniejsza informacja dla Warszawy - rozbudować metro w tej samej dynamice jak w Sofii - przekonywał Jaki.

"Wyłączył streaming"

Do tej wymiany zdań odniosło się w mediach społecznościowych Miasto Jest Nasze. Organizacja stwierdziła, że gdy lokalny aktywista Andrej zaczął zadawać pytania, to "PatrykJaki wyłączył streaming, żeby nie zaburzać fałszywego przekazu dnia". (Na zapisie filmu opublikowanym po zakończeniu transmisji są dwa pytania aktywisty).


Odpowiedział im Oliwer Kubicki ze sztabu Patryka Jakiego. "Trudne pytania? Kochani, przecież sympatyczny aktywista został wprowadzony w błąd. Nigdy nie mówiliśmy, że tutejszy system komunikacji miejskiej jest lepszy niż w Warszawie! Metro buduje się tutaj dużo szybciej i to jest sukces. Co do tego była zgoda" - odpowiedział.

 

Spasi Sofia, przedstawiają się jako organizacja walcząca o lepsze miasto, nagrała też film na powitanie Jakiego. Przekonują w nim, że chcą pokazać kandydatowi Zjednoczonej Prawicy, jak naprawdę wygląda transport publiczny w stolicy Bułgarii.

Problem z tramwajami

Pokazują między innymi zamkniętą linię tramwajową, która obsługiwała "gęsto zaludnioną dzielnicę Sofii".

– Zaledwie miesiąc temu nasza burmistrz zdecydowała o jej zamknięciu, mimo licznych protestów organizowanych przez mieszkańców i ponad pięciu tysięcy podpisów zebranych za jej pozostawieniem – twierdzą aktywiści.

Przekonują, że burmistrz ich miasta zdecydowała w ostatnich latach o zamknięciu lub zlikwidowaniu ponad 15 procent linii tramwajowych. Ich zdaniem, spowodowało to ogromne problemy dla mieszkańców.

Twierdzą, że niektóre linie kursują raz na 25 minut w godzinach szczytu, a w pozostałym okresie nawet co 50 minut. Zdaniem sofijskich aktywistów, zmusza to mieszkańców do używania samochodów.

Pozostałe linie tramwajowe ocenili jako zaniedbane. Twierdzą, że to wina metra, które "pochłania wszystkie środki i uwagę". W efekcie infrastruktura jest w słabym stanie. Dodają, że ich tramwaje są najwolniejsze ze wszystkich stolic Unii Europejskiej.

"Przestańcie bawić się kolejkami"

Mówią też o oczekiwaniu na pociąg w metrze nawet przez siedem minut w godzinach szczytu i 14 poza nim. Dowodzą, że coraz mniej ludzi decyduje się na korzystanie z komunikacji publicznej w Sofii, mimo inwestycji rzędu ponad miliarda euro w ciągu ostatnich 10 lat.

Aktywiści trzymają na nagraniu tabliczkę z napisem "Sofia Jest Nasza", co stanowi nawiązanie do warszawskiej organizacji Miasto Jest Nasze. MJN nie ukrywa, że jest zaprzyjaźnione ze Spasi Sofia.
Potem na ekranie pojawia się Justyna Glusman, kandydatka warszawskich ruchów miejskich na fotel prezydenta Warszawy.

- Tak się kończy, gdy politycy nieznający się na mieście zaczynają obiecywać gruszki na wierzbie. Dlatego chcę powiedzieć moim kontrkandydatom – Patrykowi Jakiemu i Rafałowi Trzaskowskiemu – panowie, przestańcie bawić się kolejkami. Transport w mieście to skomplikowany system, to autobusy, metro, tramwaje kolei, ale także piesi – podsumowuje.

ran/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Tadek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.08.2018 07:55 ~Tadek

  Czy Warszawa, ma szanse dogonić Mińsk Białoruski w zakresie siatki ulic (obwodnice miasta) i w rozbudowie metra?

 • Krak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.08.2018 06:40 ~Krak

  Warszawiacy~Warszawiacy

  JakiWstyd chciał zabłysnąć, a wyszło jak zawsze, pojechał i się ośmieszył :).


  pomyliłeś nazwiska, miało być Czaskowski

 • kamień

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.08.2018 19:04 ~kamień

  Jaki potwornie źle mówi po Angielsku... Przydałoby się poduczyć jak się chce startować na takie stanowiska.

 • ambitni bez pleców

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.08.2018 17:27 ~ambitni…

  bbb~bbb

  Nawet tam się zbłażnił

  Nic dziwnego, aktywiści w każdym kraju błaźnią się tak samo :)
  Aktywiści, to tacy ambitni, pretendujący do roli polityka. Taki staż, nim zostanie się kimś poważniejszym.

 • bbb

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.08.2018 16:05 ~bbb

  Nawet tam się zbłażnił

 • joanna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.08.2018 15:45 ~joanna

  Prowadzenie kampanii przez Jakiego w Sofii to był słaby pomysł. A napuszczanie przez Polaków aktywistów którzy nic nie wiedzą o Polsce jeszcze słabszy. Wyszło na to ze społecznicy bojkotują rozbudowę metra.

 • Ola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.08.2018 15:28 ~Ola

  gość~gość

  Tramwaj jest super bo szybki, nie stoi w korkach nigdzie (tylko na światłach) i sieć nasza jest w miarę dobra. Wystarczy ją bardziej rozbudować i będzie to tańsze i szybsze niż metro proszę Państwa. Szczerze mówiąc ze środków komunikacji miejskiej najbardziej lubię poruszać się tramwajem i wielu moich znajomych też.

  "nie stoi w korkach nigdzie" widać że nie znasz warszawy, jeśli nie widziałeś tramwajowych korków.
  Od dawna jesteś w mieście? Z tydzień już będzie?

 • z woli jestem

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.08.2018 15:16 ~z woli jestem

  Aktywista zawsze jest głupi czy udaje,transport publiczny całościowo a szybkość budowy metra to dwa różne tematy

 • Nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.08.2018 14:44 ~Nick

  gość~gość

  Tramwaj jest super bo szybki, nie stoi w korkach nigdzie (tylko na światłach) i sieć nasza jest w miarę dobra. Wystarczy ją bardziej rozbudować i będzie to tańsze i szybsze niż metro proszę Państwa. Szczerze mówiąc ze środków komunikacji miejskiej najbardziej lubię poruszać się tramwajem i wielu moich znajomych też.

  W rozjazdach z krzyżownikami płytkorowkowymi ze względu na powyżej opisany sposób przejazdu prędkości jazdy tramwajów ogranicza się do 15 km/h.

  W polskich sieciach tramwajowych po raz pierwszy krzyżownice głębokorowkowe zastosowano w Warszawie na trasie na Nowodwory.

  Przystanki przed skrzyżowaniami powodują że pomimo iż tramwaj mogłby już odjechać musi stać dalej przed skrzyżowaniem z powodu zmiany stanu sygnalizacji.

 • Jacek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.08.2018 14:14 ~Jacek

  gość~gość

  Tramwaj jest super bo szybki, nie stoi w korkach nigdzie (tylko na światłach) i sieć nasza jest w miarę dobra. Wystarczy ją bardziej rozbudować i będzie to tańsze i szybsze niż metro proszę Państwa. Szczerze mówiąc ze środków komunikacji miejskiej najbardziej lubię poruszać się tramwajem i wielu moich znajomych też.


  JakiWstyd najbardziej lubi metro, szkoda tylko, że nigdy nim nie jechał. Jak raz zrobił konferencję prasową na stacji metra, to biedny nie wiedział gdzie się bilet kasuje :), JakiWstyd.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »