Informacje

07.11.2011 14:32 PREZYDENT WRĘCZYŁ ORDERY ZA AWARYJNE LĄDOWANIE

"To pokaz kunsztu pilota"
Krzyż Oficerski dla kpt. Wrony

SERWISY:

- To jest podręcznikowy wprost model zachowania w sytuacji awarii - powiedział Bronisław Komorowski po odznaczeniu kpt. Tadeusza Wrony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Drugi pilot boeinga 767, który 1 listopada wylądował bez podwozia na Okęciu, Jerzy Szwarc oraz szef pokładu Jerzy Konofalski zostali odznaczeni Krzyżem Kawalerskim OOP. Pozostali członkowi załogi, personel naziemny i służby ratownicze, które brały udział w akcji zostali odznaczeni Złotymi Krzyżami Zasługi.

O tym, że piloci i załoga zostaną odznaczeni Krzyżem Oficerskim, Krzyżem Kawalerskim OOP i Złotymi Krzyżami Zasługi portal tvn24.pl informował w poniedziałek rano. Uroczystość wręczenia odznaczeń odbyła się o godz. 13 w Pałacu Prezydenckim. Zabrakło na niej szefa pokładu boeinga 767, który order odbierze w późniejszym terminie.

"Kunszt i mistrzostwo"

Po odznaczeniu załogi prezydent podkreślał, że podczas lądowania wyjątkowa odpowiedzialność spoczywała na kapitanie. - Dziękując wszystkim państwu dziękuję w sposób szczególny kpt. Wronie - powiedział.

I dodał: - To jest podręcznikowy wprost model zachowania w sytuacji kryzysu, awarii. To jest też pokaz kunsztu i mistrzostwa pilota, ale to także jest wielkie zwycięstwo ludzi nad sobą – na pewno dotyczyło to i całej załogi i służb lotniskowych, a sądzę, że było doświadczeniem wielkiej części pasażerów, za którą ponosiliście państwo odpowiedzialność i tej odpowiedzialności w pełni sprostaliście.

"W imieniu całej Polski"

Prezydent już 1 listopada podziękował "w imieniu całej Polski" pilotom, załodze, pasażerom, a także wszystkim służbom, które zabezpieczały awaryjne lądowanie Boeinga 767 na Okęciu. Zapowiedział wtedy, że odznaczy załogę. - W takich sytuacjach myślę, że prezydent powinien skorzystać z takiego wielkiego przywileju, jakim jest prawo do podziękowania - poprzez odznaczenie w imieniu całego narodu - tym, którzy zasłużyli się. Niewątpliwie załoga Boeinga, który dzisiaj lądował awaryjnie zasłużyła się w pełni i zasłużyła na naszą wspólną, polską wdzięczność - podkreślił wówczas Bronisław Komorowski.

Prezydent podkreślił wówczas, że zdjęcia z awaryjnego lądowania w Warszawie będą "pokazywane w szkoleniach pilotów, służb lotniskowych, jako przykładowa akcja przygotowania i przeprowadzenia lądowania awaryjnego, a także dobrego współdziałania służb, ludzi i dobrego sprawdzenia się niełatwych, trudnych, awaryjnych procedur".

Awaryjne lądowanie z ponad 200 osobami na pokładzie

Samolot Polskich Linii Lotniczych LOT Boeing 767 wylądował awaryjnie na stołecznym lotnisku we wtorek po południu. Maszyna nie mogła wysunąć podwozia i lądowała "na brzuchu". Awaria miała związek z niesprawnym systemem hydraulicznym. Na pokładzie było 220 pasażerów i 11 członków załogi. Nikt nie został ranny.

Czytaj też na tvn24.pl

rs,nsz//kdj/ola//tvn24.pl

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • pikuś (mały)

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.11.2011 08:37 ~pikuś (mały)

  Teraz wiadomo kto stoi na pomniku lotnika na Wawelskiej.

 • Yami

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.11.2011 07:34 ~Yami

  długi1950
  zgadzam się z Tobą ja od jakiegoś czasu unikam czytania tych bzdur i zdecydowanie rzadziej się udzielam na forum, ponieważ to kołtuństwo i brak kultury mnie przeraża.

 • palikotowiec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.11.2011 20:47 ~palikotowiec

  Jakim prawem Krzyże dostali,czemu nie ordery półksiężyca albo gwiazdy dawida.

 • wolny usa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.11.2011 20:13 ~wolny usa

  Dobrze że nie musiał lecieć na drzwiach od stodoły !!!

 • mm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.11.2011 19:30 ~mm

  aby wiecej takich ludzi życze Polsce. Niech młodziez dorastająca postawiła sobie za wzor Pana Kapitana

 • elektryczny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.11.2011 19:02 ~elektryczny

  Czytam wasze komentarze i osobiście, na miejscu kpt.Wrony podziękowałbym za odznaczenie nadawane w imieniu tego narodu :/ Od takiego narodu to ja bym nic nie chciał. Może tylko tyle, żeby naród zostawił mnie w spokoju i wrócił do skakania sobie nawzajem do gardeł.

 • :)

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.11.2011 18:44 ~:)

  @larson
  a ty za to pisac po polsku nie umiesz

 • cięty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.11.2011 18:23 ~cięty

  @larson: Zdradź nam gdzie pracujesz i co robisz, to powiemy ci co jest twoim zasranym obowiązkiem i w ogóle co myślimy o twojej pracy. Może się zdziwisz, że nie jesteś taki "intelygentny" i kompetentny jak ci się wydaje. O ile krytyka zdoła się przedrzeć się przez twoje ego, rzecz jasna :)

 • dlugi1950

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.11.2011 18:11 ~dlugi1950

  Smutno czytać ten bełkot poniżej . Zamknijcie to forum , bo che się rzygać czytając tych dupków .

 • bazyliszek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.11.2011 18:06 ~bazyliszek

  To jest dopiero PRAWDZIWY bohater! Takim ludziom powinno się stawiać pomniki i o takich ludziach powinno się uczyć dzieci.

  I jaka miła odmiana: nikogo nie zabił, sam nie zginął a jednak dostał medal!

  Zauważyliście, że większość polskich bohaterów to albo terroryści albo dyktatorzy albo wojownicy - wszyscy ze skłonnościami do przemocy i z ludzką krwią na rękach? Jak dzieci maja takich bohaterów to co się dziwić, że potem żywe psy wyrzucają przez okno z dziesiątego piętra... no bo to owczarek niemiecki był przecież, a szkopów trza zabijać, co nie?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »