Informacje

08.01.2017 15:40 Ostrzegamy: zostańcie w domach

To nie mgła. To potężny smog

SERWISY:

Jest bardzo źle. Według danych Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony środowiska poziom szkodliwych pyłów w centrum stolicy wynosił o 8 rano 262 µg/m3, a w samo południe aż 437 µg/m3. To bardzo duże przekroczenia norm. Służby apelowały: jeśli nie musicie, nie wychodźcie z domu.

Silny mróz, brak wiatru i szkodliwy smog. "Dzisiaj jakość powietrza w Warszawie na podstawie pomiarów Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska jest "bardzo zła". Dlaczego urząd miasta nie ostrzega mieszkańców? Ludzie powinni zostać w domach" - pytali od rana w mailach do redakcji Kontaktu 24 internauci.

Informacje o stanie jakości powietrza podawał Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Odczyt ze stacji pomiarowej przy Marszałkowskiej wskazał, że o godzinie 4 rano w powietrzu zarejestrowano 229.4 mikrogramów na metr sześcienny (µg/m3) pyłu zawieszonego, pięć godzin później 262.9 µg/m3.

Najwyższy poziom pyłów zanotowano w samo południe. Stacja przy Marszałkowskiej pokazywała aż 437 µg/m3.

Norma godzinowa PM10 to 50 µg/m3

Jak wynikało z odczytów ze stacji na Targówku, na terenie dzielnicy stężenie PM10 wyniosło 263.8 µg/m3 już o godzinie 5 rano. Dwie godziny później urządzenia rejestrowały 247.7 PM10 µg/m3.

Z kolei stacja na Ursynowie zarejestrowała o godzinie 4 rano 144.5 µg/m3, ale już dwie godziny później – 167.3 µg/m3. Pomiar o 9.00 wykazał 178.2 PM10.

Po południu poziomy zaczęły spadać. O godzinie 15.00 w stacji przy Marszałkowskiej odnotowano 207 µg/m3, na Targówku: 47 µg/m3, a na Ursynowie: 35 µg/m3.

Dopuszczalna norma godzinowa PM10 to 50 µg/m3. Poziom alarmowy dobowy to 300 µg/m3.

Dla porównania, we Włoszech i Finlandii 50 µg/m3 pyłu PM10 oznacza "poziom informowania" - władze są zobowiązane do ostrzegania mieszkańców przed zanieczyszczeniem powietrza. Natomiast w Macedonii 50 µg/m3 pyłu zawieszonego to już poziom alarmowy.

"Gdy w Paryżu zanieczyszczenie powietrza pyłem zawieszonym PM10 osiąga poziom 80 μg/m3 ogłaszany jest alarm smogowy. W Krakowie, w Katowicach czy w Warszawie taki poziom zanieczyszczenia nie budzi niepokoju jednostek odpowiedzialnych za jakość powietrza. Nic dziwnego – obowiązujący obecnie w Polsce poziom alarmowy jest prawie czterokrotnie wyższy i wynosi 300 μg/m3" - czytamy na stronie Polskiego Alarmu Smogowego.

Ponadto od wczesnych godzin rannych notowane były bardzo duże przekroczenia stężenia pyłów typu PM2,5 który jest równie niebezpieczny dla zdrowia i życia ludzi.

"Czuć smród mimo zamkniętych okien"

Warszawski Alarm Smogowy na swoim profilu ostrzegał przed wychodzeniem z domów, wysiłkiem fizycznym z powodu zalegającego nad miastem smogu.

"W całej Warszawie jest bardzo źle, czuć smród mimo zamkniętych okien. Od wczoraj zanieczyszczenie powietrza stopniowo się zwiększa. Najpierw na przedmieściach, później doszło też do dzielnic centralnych. Przyczyną jest zalegające powietrze arktyczne i minimalny wiatr. Oddychamy tym co "produkujemy" na miejscu" - czytaliśmy w ich komunikacie.

Ratusz: jakość powietrza w mieście nie jest dobra

Na stronie urzędu miasta początkowo nie było żadnej informacji o smogu. Komunikat pojawił się dopiero o godzinie 10.00:

"Warszawiacy! Dziś jakość powietrza w mieście nie jest dobra. Stacje pomiarowe wskazują wysoki poziom stężenia zanieczyszczeń. Prosimy o zachowanie ostrożności. Jeśli możemy, zostańmy w domach. Dotyczy to przede wszystkim osób starszych, chorych oraz dzieci. Postarajmy się też przesiąść z samochodów do komunikacji miejskiej"- napisali urzędnicy.

Po południu władze miasta zdecydowały o wprowadzeniu w poniedziałek darmowej komunikacji miejskiej. Oprócz tego, miejskie Biuro Edukacji roześle informacje do dyrektorów szkół. - Będziemy apelować, aby zajęcia dla dzieci i spacery, które były zaplanowane na poniedziałek odwołać - mówił na antenie TVN24 rzecznik urzędu miasta Bartosz Milczarczyk.

Polska stolicą smogu?

"Financial Times", ostatnio uznał Polskę za europejską stolicę smogu. Według brytyjskiego dziennika, w zestawieniu 50 najbardziej zanieczyszczonych miast znalazły się aż 33 polskie miejscowości. Najgorsza sytuacja wystąpiła w podkrakowskiej miejscowości Skała. Pyłomierze w grudniu pokazały tam aż 980 mikrogramów na metr sześcienny (μg/m3). To blisko 20-krotne przekroczenie normy godzinowej, która wynosi 50 μg/m3.

Wspomniany "Financial Times" wypomina Polsce, że przekroczone normy nie są jednostkowym przypadkiem. Powtarzają się regularnie, a polski rząd robi niewiele, aby uniezależnić kraj od produkcji energii ze spalania węgla.

skwhttp://ec/kw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • pisochlewnia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.01.2017 14:12 ~pisochlewnia

  tia węgiel~tia węgiel

  nooo tak teraz dowalmy ludziom kary i nakażmy zadłużać się żeby wymieniali piece, od setek lat ludzie palą weglem i drewnem a teraz nagle jest be, ludzie pomyślcie, w przyrodzie wazna jest równowaga, ile drzew warszawa wycięła przez ostatnie kilka lat? setki tysięcy, a ile dosadziła nowych? kilka procent tego co wycięła... Co ma oczyszczać powietrze? Samo się nie oczyści. Małe świeżo posadzone drzewka też nie produkują tyle tlenu co duże kilkunastoletnie. Co deweloper to tylko bloki stawia i stawia więcej i więcej wycinając zieleń. 0 planowania 0 zagospodarowania nawet pomijając drogi dojazdowo wyjazdowe. Stawiają osiedla na kilaknascie tysięcy ludzi a wyjazd z niego to jednopasmowa wąska dróżka i ta zamaist dojechac do pracy w 10 min czlowiek stoi w korku 45 min i produkuje spaliny. Najpierw weźcie się za zmianę prawa dla deweloperów!


  Tępa pisowska ściero, ludzie nie palą węglem od setek lat. Drzewa w zimę nic nie oczyszczają. Kto ci karze, i innym pisowskim bęcwałom, jeździć do pracy autem? Od tego jest komunikacja miejska!

 • wolf

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.01.2017 19:38 ~wolf

  elektrocieplownie w warszawie opalane sa najgorszym zabrudzonym miałem weglowym

 • szatan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.01.2017 14:21 ~szatan

  Sprawa jest dość prosta.
  Gro znajomych w domkach jednorodzinnych prosiło o sprowadzenie do składu opału najtańszego w ich rozumieniu paliwa jakim jest muł i flot.
  Uśredniając cena za węgiel 700,- cena za muł 250,-....
  I to cała tajemnica. Jest tanio i o to chodzi bo ludzie szukają oszczędności.
  Wystarczy przeprowadzić kontrol kto dystrybułuję to paliwo, a pokryję się to średnio z mapą smogu.
  Znam też ludzi którzy sami na własne potrzeby sprowadzają to paliwo opałowe.

 • tia węgiel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.01.2017 11:55 ~tia węgiel

  nooo tak teraz dowalmy ludziom kary i nakażmy zadłużać się żeby wymieniali piece, od setek lat ludzie palą weglem i drewnem a teraz nagle jest be, ludzie pomyślcie, w przyrodzie wazna jest równowaga, ile drzew warszawa wycięła przez ostatnie kilka lat? setki tysięcy, a ile dosadziła nowych? kilka procent tego co wycięła... Co ma oczyszczać powietrze? Samo się nie oczyści. Małe świeżo posadzone drzewka też nie produkują tyle tlenu co duże kilkunastoletnie. Co deweloper to tylko bloki stawia i stawia więcej i więcej wycinając zieleń. 0 planowania 0 zagospodarowania nawet pomijając drogi dojazdowo wyjazdowe. Stawiają osiedla na kilaknascie tysięcy ludzi a wyjazd z niego to jednopasmowa wąska dróżka i ta zamaist dojechac do pracy w 10 min czlowiek stoi w korku 45 min i produkuje spaliny. Najpierw weźcie się za zmianę prawa dla deweloperów!

 • Piękny Roman

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2017 00:39 ~Piękny Roman


  ssmok~ssmok

  Wygonić z Warszawy jak najszybciej wszystkie napływowe szmelcwageny w dyzlach z powrotem na ich wsie. I od razu powietrze się oczyści.
  Marek~Marek

  Ty naprawdę wierzysz, że 5 krotne przekroczenie norm zanieczyszczenia, w noc z soboty na niedzielę, to wina samochodowych diesli????????
  Ale naprawdę w to wierzysz?
  A w świętego mikołaja również? To poproś go by przyniósł ci czyste powietrze.

  Wyrazy współczucia dla rodziny :)

  Oj, Mikołaja to proszę nie tykać on istnieje i przyniósł mi w w zeszłym roku skarpetki pod choinkę :D

 • wawat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.01.2017 22:43 ~wawat

  Wyburzyć wszystko co zostało wybudowane w klinach napowietrzających !!!! Święte krowy również!!!

 • Krzysiek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.01.2017 22:16 ~Krzysiek

  wiecej pomiarow~wiecej pomiarow

  Nie powinno być więcej stacji monitorujących? Przynajmniej po jednej w każdej dzielnicy. Na całą Warszawę 4 stacje z czego 2 w samym centrum o parę kilometrów od siebie podające praktycznie te same wyniki.


  Podział na dzielnice jest bez sensu - powinien być zestaw takich stacji otaczających Warszawę + kilka w środku, tak by można było określić źródła tych zanieczyszczeń i śledzić ich przemieszczanie się.

 • Krzysiek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.01.2017 22:10 ~Krzysiek

  Mata Hari~Mata Hari

  W Warszawie nie pali się węglem. Jest centralne ogrzewanie.


  Wiele budynków, nawet tych nowych, wielorodzinnych, posiada własne kotłownie, które są nowocześniejsze niż w starych domach, ale ciągle są na tyle małe, że nie posiadają rozbudowanych filtrów i wysokich kominów.

 • marcinch78

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.01.2017 20:51 ~marcinch78  czy ja palę ~czy ja palę

  Gospodarka energetyczna oparta na węglu , bardzo drogi prąd i gaz. My zdychamy aby ćwoki ze śląska siedziały cicho i popierały ten dziadowski rząd.
  qqqqqq~qqqqqq

  Akurat w przypadku Warszawskim palenie węglem ma niewiele wspólnego ze smogiem. To wina starych samochodów (albo nowych z wyciętym DPF-em, bo "co nam tu Bruksela będzie moc silnika DPF-em zmniejszać).
  Olaf~Olaf

  Człowieku żębyś Ty jeszcze wiedział co piszesz, nasze elektrociepłónie (Żerań, Siekierki czy choćby Wola oparte są właśnie na węglu, skutki zanieczyszczeń przez transport w Warszawie wynoszą 6-7% życzę powodzenia wszystkim tym którzy przesiądą się w komunikację a na przystanku będą wdychać ten smród.

  Wola jest awaryjnie odpalana w razie W i jest opalana olejem a nie węglem to raz a dwa to żerań ma najnowsze filtry i może śmiało palić węglem,pomyśl co będzie jak elektrociepłownie zaczną palić gazem ,wtedy będziesz krzyczał jak to skoczyły opłaty za ogrzewanie i prąd,a węgla mamy na ponad 200 lat,więc wystarczy zamontować odpowiednie filtry i palić dobrej jakości węglem(nie chińskim czy ukraińskim)a nie bezmyślnie słuchać ue że węgiel to zło i najlepiej to od nich kupić gaz( w sumie ruski ale puszczony przez dno Bałtyku do niemiec)

 • jam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.01.2017 20:02 ~jam

  Wpisy o samochodach potwierdzają tylko, że statystyczny Polak do debil.
  Co do drogie prądu, to zobaczycie co to drogi prąd jak juz wdrożą w Polsce te zdrowe i ekologiczne źródła energii z OZE, dymano będzisz sobie odpalał w rowerze zeby telewizję pooglądać bo inaczej nie będzie Cie stać na użycie pilota lol


  tak i w niedzielę rano ( od ok. 4:00 ), był największy ruch samochodowy w ciągu tygodnia.  czy ja palę ~czy ja palę

  Gospodarka energetyczna oparta na węglu , bardzo drogi prąd i gaz. My zdychamy aby ćwoki ze śląska siedziały cicho i popierały ten dziadowski rząd.
  qqqqqq~qqqqqq

  Akurat w przypadku Warszawskim palenie węglem ma niewiele wspólnego ze smogiem. To wina starych samochodów (albo nowych z wyciętym DPF-em, bo "co nam tu Bruksela będzie moc silnika DPF-em zmniejszać).
  mietek~mietek • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »