Informacje

01.09.2017 11:35 WNIOSEK O ścięcie ponad 130 DRZEW

To nie koniec wycinki drzew wokół Zamku Ujazdowskiego

SERWISY:

Nie kilka, ale 64. Na ścięcie tylu drzew zgodził się konserwator zabytków. Jednak Centrum Sztuki Współczesnej miało jeszcze większe oczekiwania. Chciało pozbyć się 134 drzew rosnących wokół swojej siedziby.

W środę na tvnwarszawa.pl pisaliśmy o wycince, którą przeprowadzono przed siedzibą Centrum Sztuki Współczesnej. Wzbudziła ona zaniepokojenie miejskich aktywistów. "Jak nie deweloper, to instytucja publiczna... Czy wszyscy uwzięli się by Warszawę pozbawić zieleni?" - burzyli się przedstawiciele stowarzyszenia "Miasto Jest Nasze".

Jak relacjonowaliśmy, z okolicy Zamku Ujazdowskiego pozbyto się kilku drzew. Ale, jak udało nam się ustalić, dopiero początek wycinki na Jazdowie.

We wniosku z kwietnia 2017 roku przedstawiciele CSW zwrócili się do konserwatora zabytków o zgodę na wycinkę 136 sztuk.

I zgodę dostali, choć na mniej niż połowę tej liczby. Mogą wyciąć 64 drzewa.

Po inwentaryzacji

"Usunięcie obiektów (drzew i krzewów) zostało zlecone w  oparciu o szczegółową ekspertyzę dotyczącą złego stanu zdrowotnego drzew i zagrożenia, jakie stanowią. Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski nigdy nie występowało o pozwolenie na usuwanie drzew z innych powodów, niż te wskazane w ekspertyzie" - czytamy w oświadczeniu CSW.

Opinię, jak informuje CSW, wydał ekspert w dziedzinie architektury krajobrazu. Placówka wyłoniła go w przetargu ogłoszonym w ramach zamówienia publicznego.

"W wyniku analizy ponad sześciuset drzew i krzewów znajdujących się na terenie parku sformułowano zalecenia do konserwacji oraz usunięcie stu trzydziestu obiektów. Na szczęście większość drzew jest do uratowania. Wymagają zabiegów pielęgnacyjnych, które jako administrator terenu prowadzimy" - dodano.

Stanowiły zagrożenie

Przedstawiciele centrum przekonują, że drzewa wskazane w inwentaryzacji stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia przechodniów. Według nich, większość drzew jest martwych i przy określonych warunkach atmosferycznych może się przewrócić powodując znaczne szkody.

Stołeczny Konserwator Zabytków pozwolił jedynie na wycinkę 64 drzew ze 136 wymienionych we wniosku. Do tej pory wycięto 32 drzewa. Reszta ma być usunięta do 2020 roku.

- Te drzewa uzyskały zgodę ze względu na zły stan, zagrożenie wykrotem lub fakt że były wymarłe. Większa część wniosku została odsunięta do dalszego postępowania, bo chcemy to jeszcze przeanalizować - wyjaśnił stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki.

Zarówno stołeczny konserwator, jak i przedstawiciele CSW zapewniają, że w zamian powstaną nowe nasadzenia. - Będziemy chcieli przeprowadzić nasadzenia zastępcze. Chcielibyśmy zasadzić więcej niż wycięto - podsumował Krasucki.

md/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • kubat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.09.2017 19:15 kubat

  Dobrze by było, gdyby ktoś ze specjalistów od dendrologi przespacerował się ulicą Smoleńską na Targówku. Tam przy średnim wietrze już strach się poruszać pod tymi topolami.

 • popzdro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.09.2017 16:15 ~popzdro

  A może wszystko przez to, ze wielu ludzi nie widzi dalej niz czubek własnego nosa? Nie zależy im na dobru ogółu, by cos bylo ladnie, stylowo, ze może tylko kilka drzew wymaga wycięcia. Te klapki na oczach mają i politycy, rządzący, sitwy lekarzy, podlec Min. Szyszko i inni, w tym rządny władzy Jarosław. Co gorsza dzis Nadleśnictwa i Lasy Państwowe sa strasznie upolitycznione. Przeciez na przystanku Woodstock wycięto ponad 2000 drzew z powodu kornika....Bzdura Kornik nie jest w Polsce zagrożeniem. Szkoda, ze Polska straciła nie tylko przez nawałnicę, ale przez dyktatorskich polityków pełno lasów!

 • anka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.09.2017 16:08 ~anka

  to topole które są chwastami, autorowi brak podstawowej wiedzy.

 • jam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.09.2017 15:24 ~jam

  żenada~żenada

  brawo piss!

  Dziecko, obie instytucje podlegają HGW, w tym tak ratowany ostatnio konserwator zabytków, do niej kieruj swoje polucje.

 • Robo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.09.2017 13:44 ~Robo

  jak widzę wszystkie drzewa są chore albo zagrażają ludziom - ale dopiero wtedy są wycinane jak przeszkadzają budowniczym, przedtem mogą stać i do 150 lat z tą chorobą...

 • inny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.09.2017 12:45 ~inny

  Przecież w Centrum Sztuki Współczesnej siedzą hipisi, hipsterzy i miejscy aktywiści. Skoro ONI wycinają drzewa, to znaczy, że mieli ważny powód przecież.

 • żenada

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.09.2017 12:40 ~żenada

  brawo piss!

 • ja85

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.09.2017 12:27 ~ja85

  Akurat przy Zamku Ujazdowskim trzeba wyciąć wszystkie drzewa. Jeżdżę codziennie trasą Łazienkowską i z poziomu trasy Zamek jest w ogóle niewidoczny. Wyobrażacie sobie, że w Krakowie nie widać Wawelu zza drzew? Albo w Pradze Hradczan?

 • jagna77

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.09.2017 12:12 ~jagna77

  posadzą kilka kikutków i to będą udawać drzewa a potem padną i spokój.

 • lubek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.09.2017 12:09 ~lubek

  Ludzie wyciac w pien , zbudowac nowe bloku. W Warszawie brakuje nowych blokowisk. Ludzie musza kupowac Mki w starych blokach bo nowe sprzedane jeszcze jak dziura w ziemi !

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Otworzył klapę i poszedł. Wrócił, zamknął ją i pojechał

Otworzył klapę i poszedł. Wrócił, zamknął ją i pojechał

Czasami samochody się psują i odmawiają posłuszeństwa - wiadomo. Najczęściej zepsute auta się naprawia i znowu można nimi jeździć. Niekiedy zdarza się,... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »