Informacje

04.06.2018 21:19 4 czerwca 1989 roku

"To nasze święto wolności".
Toast w rocznicę wyborów

SERWISY:

Na placu Konstytucji, w pobliżu legendarnej kawiarni Niespodzianka liczna grupa osób spotkała się, by wznieść "toast za wolność". To już dziesiąta taka akcja. Mieszkańcy spotykają się w tym miejscu regularnie - 4 czerwca w rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów.

- Spotykamy się, by wspólnie uczcić odzyskaną wolność, żeby świętować coś, co jest tak bardzo ważne i współuczestniczyć w tym wydarzeniu z ludźmi, którzy wtedy w tych wyborach brali udział - mówili zebrani na placu Konstytucji mieszkańcy.

"To był cud"

W spotkaniu licznie wzięli udział politycy Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej. - To jest nasze największe zwycięstwo. Polacy odrzucili zniewolenie i autorytaryzm. Wybrali wolność i praworządność - mówił poseł Nowoczesnej Adam Szłapka. - Powinniśmy to świętować. Ja chciałbym, żeby to było nasze narodowe święto - przyznał.

W podobnym tonie wypowiadał się poseł PO Michał Szczerba. - 29 lat temu odzyskaliśmy wolność dzięki wrzuconej do urny kartce. Dzisiaj jesteśmy tutaj, by świętować, że jeszcze mamy tę wolność i demokrację - powiedział. Podkreślił też, że chciałby, aby w Polsce dalej były "wolne sądy, niezależne od polityków".

Na placu Konstytucji pojawił się także były prezydent Bronisław Komorowski. Pytany o wydarzenia z 4 czerwca 1989 roku powiedział krótko: "to był festiwal polskiej wolności". Przyznał jednak, że nie był to czas łatwy, bo "pamiętano noc i zbrodnie stanu wojennego". Jednak dodał, że wybory czerwcowe przyniosły nieprawdopodobną mobilizację Polaków i ostatecznie - wygraną. - To był cud, swoisty cud - mówił były prezydent.

Pamiętne wybory

29 lat temu, 4 czerwca 1989 roku, odbyły się częściowo wolne wybory do Sejmu i Senatu. Polska Zjednoczona Partia Robotnicza, która przez 45 lat trzymała kraj twardą ręką, zachwiała się w posadach. Chociaż żyła jeszcze przez kilka miesięcy, wolność, która wychynęła z czerwcowych urn, pozbawiła ją mocy. Po wyborczym trzęsieniu ziemi, po władzę - jeszcze niepełną - sięgnęła Solidarność, a wstrząsy wtórne obaliły komunistyczne reżimy w całym regionie.


CZYTAJ WIĘCEJ O WYBORACH 1989 ROKU NA TVN24.PL

kw

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Kasia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.06.2018 16:27 ~Kasia

  marta~marta

  Mafiozi , psychopaci cieszą się wolnością bo magą bić , mordować , okradać bezkarnie a nawet "zgodnie z prawem "...obrzydliwe...

  Gdyby głupota umiała latać, to byłaby Pani gołębicą ...

 • Tomeczek_888

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.06.2018 16:12 ~Tomeczek_888

  A jakiej to legendy częścią jest kawiarnia Niespodzianka?

 • marta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.06.2018 07:48 ~marta

  Mafiozi , psychopaci cieszą się wolnością bo magą bić , mordować , okradać bezkarnie a nawet "zgodnie z prawem "...obrzydliwe...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »