Informacje

11.05.2016 17:45 Inżynierska 3

To miejsce ożywi Nową Pragę

SERWISY:

– Te oficyny stworzą pasaż, do którego zaprosimy twórców kultury i sektor kreatywny – powiedział podczas konferencji przy oficynie Inżynierska 3, Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

Budynek drugiej oficyny przy ul. Inżynierskiej 3 został zniszczony podczas pożaru w styczniu 2013 r. Spalił się wówczas dach i stropy trzech kondygnacji.

Mimo dużych zniszczeń zdecydowano o odbudowie zabytku. - Zakład Gospodarki Nieruchomościami Praga-Północ wykonał wiele zabezpieczeń, umocnił koronę murów, wymurował przypory – podkreślił Michał Krasucki, zastępca stołecznego konserwatora zabytków – Obecnie zabytek jest stabilny i czeka na remont.
Cały zespół składa się z kamienicy frontowej przy ul. Inżynierskiej 3, jej dwóch oficyn oraz graniczącej z nimi oficyny przy ul. Targowej 80 - dodaje. Obie nieruchomości należą do m.st. Warszawy.

Centrum będzie promować i wspierać

Po remoncie budynki staną się Centrum Kreatywności Nowa Praga. Jak informuje ratusz, centrum ma promować i wspierać rozwój sektora kreatywnego oraz poprawiać warunki prowadzenia działalności gospodarczej.

Zespół budynków należy do historycznego kompleksu dawnych Składów Towarzystwa Akcyjnego Przechowywania i Transportowania Mebli i Towarów A. Wróblewski i S-ka. Zbudowany ok. 1910 r. stanowi przykład architektury użytkowej z początku XX w. Niezniszczony w czasie działań wojennych, wpisany do rejestru zabytków w 1982 roku.

skw/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Szmulek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.05.2016 20:40 ~Szmulek

  Targowa nie musi się stykać z Inżynierską, żeby mieć wspólny obiekt z całym kompleksem przemysłowym.
  Wejdź w podwórko Inżynierska 3 i zobaczysz następne podwórko w głębi, zamknięte budynkiem w kierunku zachodnim.
  Teraz z kolei wejdź w podwórko Targowa 80 i zobaczysz podobny budynek przemysłowy, zamykający je w kierunku wschodnim. To dawny magazyn "Cefarmu". Te wszystkie budynki należą do jednego kompleksu przemysłowego i w ten sposób łączą dwie równoległe ulice. :)

 • bowMB

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.05.2016 14:05 ~bowMB

  Ubolewam, że tyle dekad popadają te niezwykle klimatyczne kamienice ,ktore niestety zatracily przedwojenna świetność i do ktorych (ocalalych po niemieckich bombardowaniach) po wojnie lokowano lumpenproletariat. Dzis wciąż wiele jest zapuszczonych, opuszczonych, w złym stanie. Az żal ściska jak np. niemal cala ul. Brzeska popada w ruinę. Jak dzis nietuzinkowe jak na Warszawę piękne elewacje, perły np. Brzeska 20, 15,17, 9 są zagrozona poważnie. Apeluje o ich URATOWANIE. Krowia, Brzeska, tyły Targowej 19, 21, Okrzei, Sierakowskiego (tam gdzie dawne gimnazjum), dlugo by wymieniać. Troche juz uratowano, zwlaszcza tych perel na głównych szlakach, ale to za mało. APELUJE DO WŁADZ WARSZAWY I PRAGI O ZADBANIE O RESZTKI STAREJ WARSZAWI I O PROGRAM (RÓWNIEŻ PRZY WSPARCIU SPONSORÓW) O URATOWANIA I REWITALIZACJI PRAGI!!!! Poki nie pozwalały sie te klimatyczne kamienice.

 • prażanin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.05.2016 10:23 ~prażanin

  Zastanawiam się, gdzie ul. Inżynierska styka się z ulicą Targową.

 • patriota

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.05.2016 17:56 ~patriota

  Brawo- to świetna wiadomość!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »