Informacje

14.04.2011 06:27 Ambitne plany wodociągowców

To koniec szamba w Wawrze

SERWISY:

Niemal 70 kilometrów kanalizacji powstanie w Wawrze do końca 2013 roku. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji ogłosiło przetarg na długo wyczekiwany kolektor "W" i przedstawiło plany dalszych inwestycji. Za cztery lata skanalizowane ma być 98 procent miasta.

Szambiarki to codzienny widok na ulicach Wawra, zarówno w starych częściach dzielnicy, jak i na nowo wybudowanych osiedlach. Do kanalizacji jest tu podłączone zaledwie 20 procent domów. Reszta jest skazana na szamba.

Choć ciężko w to uwierzyć, część z tych domostw nie ma też dostępu do wodociągu i zmuszona jest korzystać z własnych studni.

Zrealizują obietnicę?

Warto przypomnieć, że bezzwłoczna budowa kanalizacji dla całego Wawra i rezygnacja z szamb zatruwających wody gruntowe było jednym z punktów programu wyborczego Hanny Gronkiewicz-Waltz (zresztą mieszkanki Wawra) w 2006 roku.

Nadzieja dla mieszkańców największej warszawskiej dzielnicy przyszła jednak dopiero w tym roku. Podstawy do optymizmu daje wieloletnia strategia inwestycyjna MPWiK. Dokument został zaakceptowany przez radnych Warszawy na ostatniej sesji rady miasta.

Rury jak drzewa

Plan jest ambitny i zakłada, że do 2015 systemem wodno-kanalizacyjnym będzie pokryte 98 procent powierzchni miasta. W latach 2011-13 miejska spółka zamierza przeznaczyć na ten cel niemal 1,6 mld zł. Za tę sumę powstanie m.in. 153 km wodociągów i 166 km kanalizacji. Zyskają przede wszystkim Wesoła, Rembertów i - najbardziej pod tym względem zaniedbane - Białołęka oraz Wawer.

W dokumencie pada też deklaracja oczyszczania wszystkich ścieków komunalnych trafiających do Wisły.

Mimo, że w ostatnich latach, w rozbudowę systemu wodno-kanalizacyjnego w Wawrze inwestowano najwięcej, mieszkańcy niemal tego nie odczuli. Nierozwiązana pozostała bowiem sprawa kolektora "W", którego brak uniemożliwiał rozbudowę sieci przyłączeniowej.

- Były kłopoty z pozyskaniem gruntu i wytyczeniem trasy. Było wiele kolizji, ponieważ kolektor będzie miał dużą średnicę – tłumaczy Bartosz Milczarczyk, rzecznik MPWiK.

Osławiony kolektor to w istocie ogromna, 6-kilometrowa rura, która ścieki z Wawra odprowadzi do oczyszczalni Czajka. Milczarczyk porównuje inwestycję do drzewa. - Jeśli uda się zbudować pień, można myśleć o gałęziach.

Przetarg ogłoszony

Budowa kolektora ruszyła w 2008, ale w ciągu dwóch lat powstał zaledwie kilkusetmetrowy odcinek. - Widząc co się dzieje, zarząd dzielnicy usiadł nad planami i zaproponował nowy przebieg kolektora wzdłuż ulicy Kadetów – wspomina rzecznik Wawra Andrzej Murat.

- Udało nam się wykupić wszystkie grunty pod budowę i mamy już większość pozwoleń. Kolektor będzie wykonany do 2012 roku - zapewniał w TVN Warszawa jesienią 2010 roku Jacek Duchnowski, ówczesny burmistrz Wawra. Obietnica ta ma szansę zostać dotrzymana, ponieważ w marcu 2011 ogłoszono przetarg na kluczowy 5,7-kilometrowy odcinek rury wedle nowej trasy zaproponowanej przez władze dzielnicy.

- Ośmiu wykonawców złożyło oferty, niektórzy z nich zostali wezwani przez Komisję Przetargową do złożenia wyjaśnień – mówi w rozmowie z tvnwarszawa.pl Roman Bugaj z MPWiK - Nie możemy określić terminu rozstrzygnięcia, ponieważ zależy on od ewentualnych odwołań złożonych przez wykonawców lub rozpoczęcia postępowania przed Krajową Izbą Odwoławczą. Jeżeli przyjmiemy najszybszy możliwy termin, należy się spodziewać, że przetarg zostanie rozstrzygnięty za miesiąc – dodaje.

Urzędnicy planują, że równolegle z kolektorem przesyłowym, będzie budowany system odgałęzień.

Unia patrzy na ręce

Wodociągowcy muszą się spieszyć. Jeśli inwestycja nie zostanie ukończona do grudnia 2012 roku, przepadnie dofinansowanie z Unii Europejskiej.

Wawerski kolektor będzie budowany bezwykopową metodą mikrotunelingu. Na czym ona polega? - W szybie startowym uruchamiana jest tarcza, która przesuwa się do przodu pod powierzchnią ziemi, zostawiając za sobą wydrążony tunel. Metoda ta pozwala prowadzić prace bez uszkadzania nawierzchni i uciążliwego dla mieszkańców wyłączania ruchu na długich odcinkach ulic, wzdłuż których prowadzona jest budowa – wyjaśnia Roman Bugaj.

Choć inwestycja finansowana jest ze środków miasta i funduszy unijnych mieszkańcy też muszą liczyć się z wydatkiem nawet kilku tysięcy złotych. Kanalizacja jest bowiem doprowadzona wyłącznie do granicy działki.

Sprawą braku kanalizacji w Wawrze zajmowaliśmy się wielokrotnie:

WAWER: "WIĘCEJ SZAMBIAREK NIŻ AUTOBUSÓW"

WAWER: GORZEJ, NIŻ NA WSI ZABITEJ DECHAMI

WAWER SZAMBEM STOI. "NAWET NA WSI MAJĄ KANALIZACJĘ"

Piotr Bakalarski
roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • nabuchodonozorROM

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.06.2012 15:51 ~nabuchodonozorROM

  "Wawerski kolektor będzie budowany bezwykopową metodą mikrotunelingu. Na czym ona polega? - W szybie startowym uruchamiana jest tarcza, która przesuwa się do przodu pod powierzchnią ziemi, zostawiając za sobą wydrążony tunel. Metoda ta pozwala prowadzić prace bez uszkadzania nawierzchni i uciążliwego dla mieszkańców wyłączania ruchu na długich odcinkach ulic, wzdłuż których prowadzona jest budowa"

  To świetnie, że od prawie roku zakmnieta jest Lucerny (miała być zamknięta do listopada 2011), a od kilku miesiecy Zwoleńska. Banda idiotów, kłamców i nierobów.

 • wujek prawdziwa rada

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.01.2012 12:48 ~wujek…

  Rada dls "wujek dobra rada" wywóz szamba jest czterokrotnie droższy od ceny zrzutu ścieków do kanalizacji MPWiK. Jeśli ktoś nie opłaca wywosu szamba niech milczy na temat kosztów.

 • SlawekK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.05.2011 02:52 ~SlawekK

  Jak piszecie artykuł, to piszcie prawde. MPWiK na ul. Trakt Lubeski nie chce doprowadzać rury do granic posesji. Poprowadzili głowna rure a dalej martw sie czlowieku sam . Raz zrobili rozkopy na ulicy a teraz po trzech latach trzeba kopac na nowo. Bezmyslnosc i glupota urzednikow . Sprawy sadowe,pisma i monity psu na bude sie zdaly .

 • Olka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.04.2011 16:10 ~Olka

  Ursus wcale nie jest miejscem prestyżowym. A mieszka się w Ursusie i mówi u nas w Ursusie - nie na Ursusie.

 • Szambiarz LLU

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.04.2011 15:09 ~Szambiarz LLU

  błagam nie budujcie tu kanalizacji !!

 • Agnieszka Maneger Ursus

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.04.2011 14:56 ~Agnieszka…

  Jak można mieszkać na takiej wsi? Wstyd, smrud i ubóstwo. Ja mieszkam w prestyżowym miejscu - na Ursusie. Doskonała komunikację z Centrum zapewniają kolej mazowiecka i kolej podmiejska, coś ala SKM w Trójmieście. U nas na Ursusie nikt nie ma szamba. Szambo to zresztą synonim miałomiasteczkowości i upodlenia. Jak można mieć zbiornik z tym całym g...m na swoim podwórzu?

 • wawrzak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.04.2011 13:47 ~wawrzak

  wreszcie! dość smrodu szamb!

 • toja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.04.2011 12:45 ~toja

  Ciekawe czy budowa od razu z przykanalikami do granicy posesji, czy tylko główna rura? znowu nikt się nie będzie chciał podłączyć - bo podłączenie w ulicy, którą - nie daj Boże! - jeździ autobus graniczy z cudem jeśli chodzi o papirologię i kosztuje fortunę - warto tu przypomnieć, że wsparcie dla pro-ekologicznych inicjatyw osób prywatnych zostało zlikwidowane! (likwidacja szamb, eternit...)

 • smierdziuszek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.04.2011 12:20 ~smierdziuszek

  .. po co szamba wogole, kiedys wylewano na zewnatrz, a co do cen to Powsin 10 kubików to juz "tylko" 260 zł.. a obok najwieksza oczyszczalnia ścieków, pracująca na 1/3 gwizdka, posypia się wkrótce kary...

 • Duśka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.04.2011 11:48 ~Duśka

  Przykro mi ale mamy XXI wiek ...a szamba to jeden koszmar. Wielu naszych "milusińskich" sąsiadów zawartość szmb wylewa na swoje a co gorsza cudze działki. Powinien być obowiązek przyłączenia się do kanalizacji. Niech ten kanalizacyjny cud nastapi jak najszybciej. Prezydent Warszawy miała w swoim "pakiecie" obietnic wyborczych skanalizowanie Wawra.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »