Informacje

17.07.2017 09:17 zamieszkają w belwederze

To już dziś. Para książęca wyląduje w Warszawie

SERWISY:

Książę William i księżna Kate rozpoczną w poniedziałek wizytę w Polsce. Wczesnym popołudniem wylądują w Warszawie, we wtorek odwiedzą Pomorze. Potem wrócą do stolicy, skąd w środę rano udadzą się do Berlina.

Do Polski przyjeżdżają po raz pierwszy. To będzie też pierwsza wizyta ich dzieci w kraju, który nie należał do Imperium Brytyjskiego. William, Kate oraz czteroletni George i dwuletnia Charlotte zamieszkają w Belwederze. Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Krzysztof Łapiński zapewnia, że przylot pary książęcej nie ma charakteru politycznego. - Nie będzie politycznych przemówień. To raczej podkreślenie dobrych relacji między państwami - mówi. - Polacy będą mogli spotkać parę książęcą podczas spaceru po Krakowskim Przedmieściu - uważa Szczerski.

Napięty plan

William i Kate spodziewani są Warszawie wczesnym popołudniem. Po przylocie zostaną podjęci przez parę prezydencką Andrzeja Dudę i Agatę Kornhauser-Dudę w Pałacu Prezydenckim. Po spacerze na Krakowskim Przedmieściu udadzą się do Muzeum Powstania Warszawskiego, a następnie wezmą udział w spotkaniu z młodymi przedsiębiorcami w wieżowcu Warsaw Spire. Dzień zakończą przyjęciem w Łazienkach Królewskich oddanym na cześć Królowej Brytyjskiej. Książę William wygłosi na nim przemówienie mające być jedynym jego publicznym wystąpieniem w Polsce.

Drugi dzień wizyty William i Kate spędzą na Pomorzu, gdzie odwiedzą między innymi obóz koncentracyjny Stutthof w Sztutowie oraz mają się spotkać z Lechem Wałęsą.

Ich wizyta zakończy się w środę prywatnym spotkaniem w Belwederze z parą prezydencką. Następnie Kate i William udadzą się do Berlina.

"Uczczenie więzi"

Zdaniem dziennikarza Richarda Palmera, z gazety "Daily Express", program wizyty to "dość standardowy plan, który łączy to, czym kraj gospodarzy chce się pochwalić, z subtelnymi komunikatami, które chce przekazać brytyjski rząd".

W tym roku William i Kate odwiedzili już Francję. Wcześniej księżna Cambridge pojechała także do Luksemburga.

- Te wizyty mają na celu uczczenie naszych więzi i przypomnienie im (tym krajom - red.), jak dobrymi jesteśmy sąsiadami i partnerami - ocenia Palmer.

Dziennikarz dodaje, że decyzja o wizycie członków rodziny królewskiej w innym kraju zapada zazwyczaj z dużym wyprzedzeniem, na posiedzeniu specjalnej komisji ds. wizyt zagranicznych, w której skład wchodzą wysokiej rangi przedstawiciele rządu, służby cywilnej i poszczególnych pałaców.

- Podczas wszystkich (poprzednich - red.) wizyt nikt nie chciał nawet wspomnieć "słowa na B" (Brexit - red.), mówiono tylko o wspólnych relacjach między krajami. Wzmianka na ten temat pojawiła się tylko w notatce wydanej przez Clarence House (siedzibę księcia Karola - red.), która wspominała o roli członków rodziny królewskiej w procesie redefiniowania roli Wielkiej Brytanii w Europie - tłumaczy Palmer, dodając, że to "niewypowiedziany kontekst tej wizyty".

Hollywoodzki wizerunek

Książę William jest drugi w linii sukcesji do brytyjskiego tronu po swym ojcu Karolu. George i Charlotte, są odpowiednio na trzecim i czwartym miejscu.

- Książę William i księżna Kate mają hollywoodzki wizerunek. O ile królowa Elżbieta II zapewnia stabilność, to oni pokazują się jako ambitni i pełni aspiracji - przyznaje David Haigh, prezes firmy Brand Finance zajmującej się wyceną marek i przedsiębiorstw.

Według jej wyliczeń z 2015 roku brytyjska monarchia jest warta ok. 58,4 mld funtów (280,3 mld złotych), z czego 20,9 mld funtów to łączna wartość posiadłości, kolekcji dzieł sztuki i spółek zależnych, a 37,5 mld funtów to wartość niematerialna, m.in. wpływ na rozwój turystyki i produktów związanych z rodziną królewską.

W 2011 roku pamiątki związane ze ślubem Williama i Kate przyniosły około 222 milionów funtów przychodu, a w 2012 roku sam zysk ze sprzedaży biletów na wystawę, na której znalazła się suknia ślubna Kate wyniósł ok. 10 mln funtów.

Czytaj także na tvn24.pl

TG/adso/su/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Wprost

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.07.2017 13:53 ~Wprost

  Bl0toBl0to

  No chyba monarcha z praworządnego i wolnego kraju nie poda ręki takiemu Dudzie?

  Monarcha z PRAWORZĄDNEGO kraju poda rękę DEMOKRATYCZNIE wybranemu prezydentowi innego kraju, czy go lubi czy nie (co nie powinno mieć nic do rzeczy).

  Ty, Błoto, nigdy nie zrozumiesz co to jest demokracja...

 • Bl0to

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.07.2017 12:59 Bl0to

  No chyba monarcha z praworządnego i wolnego kraju nie poda ręki takiemu Dudzie?

 • jp3

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.07.2017 12:49 ~jp3

  NA szczęście w Polsce tzw. panów zlikwidowano w 1945 roku !!!
  po co zapraszać parę nierobów do Polski???
  dla lemingradu ???

 • Pawdziwy_Polak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.07.2017 11:54 ~Pawdziwy_Polak

  Ciekawe co Para Książęca sądzi o stosunku anglików do Polaków na wyspach.

  Feudalizm sie skończył i nikt w Polsce nie będzie się kłaniał JasniePanom !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • Marek Z

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.07.2017 11:39 ~Marek Z

  warsaw~warsaw

  Czy w związku z tym, że książęca para będzie w Muzeum Powstania Warszawskiego i w wieżowcu Warsaw Spire, będą jakieś utrudnienia w ruchu?

  Np. Łazienki Królewskie są zamknięte od rana, można to przeczytać na ich stronie więc inne miejsca też raczej będą zamknięte ale co do zamykania ulic to raczej nie ma za dużo informacji.

 • mss

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.07.2017 10:49 ~mss

  warsaw~warsaw

  Czy w związku z tym, że książęca para będzie w Muzeum Powstania Warszawskiego i w wieżowcu Warsaw Spire, będą jakieś utrudnienia w ruchu?

  To nie Trump.

 • warsaw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.07.2017 09:58 ~warsaw

  Czy w związku z tym, że książęca para będzie w Muzeum Powstania Warszawskiego i w wieżowcu Warsaw Spire, będą jakieś utrudnienia w ruchu?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »